Kongres klimatyczny / Climate Summit

Serdecznie dziękujemy, że byliście z nami podczas II Samorządowego Kongresu Klimatycznego w Łodzi. Cenne wnioski z wystąpień znamienitych Gości, świetnych dyskusji panelowych i spotkań z udziałem mieszkańców, to owoc dwudniowej agendy wydarzenia.

Zmiany klimatu wymuszają na wszystkich zmianę podejścia do kwestii środowiska, przestrzeni miejskiej, komunikacji - z innymi ludźmi, firmami, organizacjami czy samorządami. Ideą organizacji Kongresu jest spięcie ze sobą środowisk samorządowych, naukowych, biznesowych i instytucjonalnych – w tym zagranicznych, budowa sieci powiązań wymiany wiedzy i doświadczeń. Dodatkowo, misją wydarzenia jest także edukacja, nie tylko na poziomie nauczania w placówkach oświatowych, ale indywidualnym - dotyczącym naszych nawyków i codziennych wyborów. Jednym z fundamentów nowoczesnej polityki środowiskowej jest włączanie młodych ludzi do tych planów i działań, stąd spotkania z nimi na tym Kongresie i potrzeba stałego kontaktu na co dzień. Młodzi ludzie przywiązują ogromną rolę do stanu środowiska naturalnego, bo ich negatywne skutki zmian klimatu dotkną najbardziej.

Łódź, wraz z innymi największymi polskimi miastami, aspiruje do miana lidera w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Wraz z 5 innymi miastami w Polsce i 100 innymi w Europie, jest członkiem unijnej misji 100 Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast do 2030 roku. Prezydent Hanna Zdanowska, również jako europejski Ambasador Porozumienia Burmistrzów na rzecz Klimatu i Energii, ma kluczową rolę w zmianie świadomości samorządowców na temat zmian klimatu.

Samorządy potrzebują efektywnych narzędzi do przeciwdziałania zmianom klimatycznym, w szczególności łatwego dostępu do funduszy, krajowych i europejskich, a także zniesienia barier prawnych do podejmowania działań poprzez zmiany legislacyjne. Odpowiedzią na panujący kryzys energetyczny powinno być przyspieszenie i pogłębienie transformacji energetycznej, którą odpowiednie rozwiązania prawne i finansowe są w stanie przyspieszyć.

Samorządowy Kongres Klimatyczny staje się ugruntowaną marką i stałym, istotnym punktem w międzynarodowym kalendarzu wydarzeń dotyczących zmian klimatu. Chylimy czoła za Waszą - tak liczną - obecność i wspaniałą atmosferę, jaką stworzyliście.

Jednocześnie zachęcamy do udziału w viralowej akcji #EkoToMy, w ramach której uczestnicy opisują - w filmiku czy poście zamieszczonym w mediach społecznościowych - swoje prośrodowiskowe nawyki, nominując równocześnie 3 kolejne osoby do udziału. W dobie zmian klimatycznych, a także silnego rozwoju social mediów, ten rodzaj edukacji ekologicznej ma niezwykłe znaczenie, ponieważ dociera do szerokiego grona odbiorców i realnie pokazuje drobne aktywności, które może naśladować każdy. Akcja rozwija się w social mediach (głównie Instagram i LinkedIn, ale także Facebook).

Jak to działa? Chodzi o post w postaci filmu/zdjęcia prezentujący własny sposób bycia eko i publikację materiału w sieci, koniecznie z oznaczeniem #ekotomy. Każdorazowe użycie hasztaga oznacza złotówkę wpłaconą dla Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w łódzkich Łagiewnikach. Placówka ta pomaga rocznie dwóm tysiącom dzikich zwierząt. 

Co ważne - nie trzeba czekać na nominację - można włączyć się samemu, do czego serdecznie zachęcamy!


Kontakt