Niniejsze wytyczne mają zastosowanie dla wszystkich placów zabaw – w parkach, szkołach, przedszkolach, centrach handlowych, basenach, na osiedlach mieszkaniowych itp.
Wytyczne należy stosować dla nowo projektowanych placów zabawa także podczas remontu/przebudowy/rozbudowy istniejących placów zabaw.
NINIEJSZE WYTYCZNE NIE ODNOSZĄ SIĘ DO KWESTII SEPARACJI PRZESTRZENI ZABAWY ZALEŻNIE OD WIEKU OSÓB KORZYSTAJĄCYCH Z PLACU ZABAW. NIEMNIEJ ZALECA SIĘ, BY PRZY REALIZACJI INWESTYCJI ZWIĄZANYCH Z PLACAMI ZABAW BRAĆ POD UWAGĘ ROZWIĄZANIA ZWIĘKSZAJĄCE BEZPIECZEŃSTWO UŻYTKOWNIKÓW, W TYM WSPOMNIANY ROZDZIAŁ PRZESTRZENI ZABAWY W ZALEŻNOŚCI OD WIEKU UŻYTKOWNIKÓW.
Na potrzeby standaryzacjiurządzenia instalowane na placach zabaw dzieli się na dwie grupy: urządzenia dostępne z poziomu podłoża placu zabaw (poziom zerowy) oraz urządzenia wysokie (wymagające wejścia/wjechania).
Dla urządzeń dostępnych z poziomu zerowego określa się wymógby minimum po jednym z każdego rodzaju/typu urządzenia było dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
W przypadku urządzeń wysokich minimum 50%powinno być dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. Warunek ten uznaje się za spełniony również wtedy gdy w ramach jednego, rozbudowanego zestawu połączonych ramp, mostów wiszących, platform, rur, zjeżdżalni itd. połowa urządzeń zestawu jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.
Projektując wyposażenie placu zabaw warto wziąć pod uwagę urządzenia umożliwiające wspólną zabawę rodzica/opiekuna i dziecka. Mogą to być np. szerokie ślizgi zjeżdżalni. Należy również pamiętać, że konstrukcja elementów wysokich musi uwzględniać dodatkowe obciążenia związane z uczestnictwem rodzica/opiekuna w zabawie dziecka z niepełnosprawnością.
Nawierzchnia placu zabaw musi umożliwiać swobodny dojazd i manewrowanie osobom poruszającym się na wózkach dlatego do wszystkich urządzeń przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami należy doprowadzić ścieżki o ulepszonej nawierzchni (niedozwolone jest stosowanie ścieżek z materiałów sypkich).
PONIEWAŻ DZIECI ZWYKLE ZNAJDUJĄ TAKIE ZASTOSOWANIA URZĄDZEŃ NA PLACU ZABAW, KTÓRYCH PROJEKTANT/PRODUCENT NIE PRZEWIDZIAŁ, TO OPTYMALNYM ROZWIĄZANIEM JEST WYKONANIE CAŁEJ POWIERZCHNI PLACU ZABAW Z MATERIAŁÓW UMOŻLIWIAJĄCYCH PORUSZANIE SIĘ WÓZKIEM.
Wymagane wymiary przestrzeni do poruszania się:
- zalecana szerokość ścieżek – 150 cm;
- dopuszcza się wykonywanie ścieżek o szerokości 100 cm niemniej w takiej sytuacji należy zaprojektować poszerzone miejsca manewrowe (150 cm x 150 cm) co maksimum 10 metrów;
- wolne od przeszkód miejsce manewrowe (minimum 150 cm x 150 cm) przy urządzeniach;
- urządzenia takie jak stoły, piaskownice umieszczone na stołach itp. muszą zapewniać minimum 60 cm wysokości, 80 cm szerokości i 45 cm głębokości wolnej przestrzeni pod blatem. Maksymalna wysokość blatu nie powinna przekraczać 80 cm;