Fragment ulicy Traugutta pomiędzy ul. Sienkiewicza i ul. Kilińskiego, znajdujący się na ważnym ciągu komunikacyjnym między ul. Piotrkowską a dworcem Łódź Fabryczna, zostanie gruntownie wyremontowany. Najważniejszą zmianą będzie powrót przebiegu ulicy do jej historycznego śladu, który obecnie w przestrzeni zaznacza szpaler drzew przed wieżowcem Textilimpeksu. Wzdłuż nowej jezdni powstaną chodniki z wydzielonymi miejscami parkingowymi. Istniejący szpaler drzew zostanie uzupełniony nowymi nasadzeniami. Pojawią się również dodatkowe zieleńce.
NCŁ czeka na inwestorów
Nowe Centrum Łodzi to jeden z kluczowych elementów projektu rewitalizacji śródmieścia. Obszar ten, po upadku przemysłu tekstylnego, stał się miejscem wymagającym ożywienia, uatrakcyjnienia i nadania mu nowych funkcji.
Blisko 100ha ziemi w sercu miasta jest przedmiotem szeroko zakrojonych działań, mających w zamyśle przywrócenie dawnego blasku, a w efekcie tych, zachodzących już, zmian powstanie miejsce o nowej jakości dla mieszkańców i odwiedzających.
Zakres wynikający z rewitalizacji obszarowej
W ramach realizacji projektów Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi w otoczeniu NCŁ przeprowadzonych zostanie wiele działań, dzięki którym okolica stanie się bardziej reprezentacyjna a zamieszkiwanie w niej – przyjemniejsze i wygodniejsze.
Przy ul. Tuwima, na odcinku od ul. Kilińskiego ul. Targowej, przebudowane będą jezdnia i chodniki. Zostaną tu wprowadzone rozwiązania mające na celu uspokojenie ruchu, takie jak wyniesienia jezdni w rejonie skrzyżowania oraz przy przejściach dla pieszych. Wzdłuż całego odcinka, po jego południowej stronie, wprowadzone zostaną nowe nasadzenia drzew i krzewów. Zaprojektowano także dwa skwerki porządkujące przestrzeń na rogu ul. Tuwima i Targowej (z ławkami stojącymi pod dającymi cień drzewami i pergolami) oraz ul. Tuwima i Dowborczyków.
zostanie kompleksowo zmodernizowany a jego obecna powierzchnia zostanie powiększona o wolny teren powstały po wyburzeniu sąsiedniej kamienicy. Z uwagi na historyczny charakter parku, kompozycję układu komunikacyjnego skonstruowano w oparciu o istniejący układ kompozycyjny i dominującą funkcję komunikacyjną (komunikacja piesza). W odnowionym parku znajdą się: atrakcyjny plac zabaw przystosowany także dla dzieci niepełnosprawnych, fontanna posadzkowa, stoły do gier oraz nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin.
budynek mieszkalny przy będzie gruntownie wyremontowany. Rozbudowana zostanie oficyna zachodnia kamienicy i północna część poddasza budynku frontowego. Łączna powierzchnia mieszkań zostanie zwiększona. Wprowadzone zostanie centralne ogrzewanie. W kamienicy na paterze i w części rozbudowywanej będzie mieścił się Dom Dziennego Pobytu. W ramach dodatkowej funkcji społecznej w tym budynku powstanie mieszkanie chronione dla osób z pieczy zastępczej. Poza tym na paterze będą lokale usługowo-handlowe, natomiast na poddaszu miasto zaproponuje twórcom powierzchnie na pracownie. Na dziedzińcu wewnętrznym budynku stworzona zostanie przestrzeń wypoczynkowa, z dodatkową zielenią w postaci drzew i krzewów, pergolami oraz ławkami.
budynek mieszkalny zmieni swoją funkcję na budynek biurowy. W budynku będzie mieścił się Punkt Pracy Socjalnej. Nadbudowane zostanie poddasze. Duży i zadrzewiony teren zewnętrzny przed kamienicą będzie miał charakter ogólnodostępnego skweru, na którym będą drzewa i krzewy oraz atrakcyjny plac zabaw.
budynek mieszkalny zmieni swoją funkcję na budynek biurowo-usługowy. Główną część budynku po remoncie zajmą biura instytucji EC1 Łódź Miasto Kultury. Powstaną także: biblioteka publiczna i 3 lokale usługowe w parterze. Budynek zostanie rozbudowany o dwie nowe części: oficynę północna i zachodnią. Poddasze budynku frontowego oraz istniejącej oficyny wschodniej zostanie nadbudowane. Na zewnątrz budynku urządzony zostanie ogólnodostępny dziedziniec, na którym zasadzonych zostaną drzewa.
budynek mieszkalny zostanie wyremontowany wraz z podwórzem. W kamienicy nadbudowana będzie jedna pełna kondygnacja i taras techniczny. W budynku oprócz mieszkań zaplanowano lokale usługowe i biurowe. Powierzchnia poddasza zaoferowana zostanie twórcom w celu prowadzenia pracowni. Na zewnątrz pojawi się nowa nawierzchnia, częściowo w oparciu o zachowany bruk „kocie łby”. Zasadzone będą nowe drzewa i zieleń pnąca oraz pojawią się ławki.
Więcej informacji o inwestycjach realizowanych przez Miasto w ramach rewitalizacji obszarowej wraz z aktualnymi harmonogramami prac i informacjami o utrudnieniach znajdą Państwo na stronie rewitalizacja.lodz.pl.
Wśród elementów, które składają się na Nowe Centrum Łodzi jest m.in. zrewitalizowana i przeznaczona na funkcje kulturalno-naukowe dawna elektrownia EC-1 oraz nowy podziemny dworzec Łódź Fabryczna, który stał się częścią multimodalnego węzła komunikacyjnego w samym centrum Łodzi.
Najnowsze informacje
Dojazd do dworca i NCŁ. Na ul. Nowowęglowej układany jest już asfalt i chodniki
Układamy chodniki, budujemy krańcówkę i kładziemy asfalt. Do połowy października otwarte zostaną pierwsze fragmenty dróg budowane w ramach ulicy Nowowęglowej. więcej
Oto Office-R, kolejny nowoczesny biurowiec w sercu Łodzi
W sercu Łodzi, tuż obok przepięknie zrewitalizowanej willi Jakuba Kastenberga stojącej u zbiegu ulic Sterlinga i Jaracza, powstaje nowoczesny biurowiec klasy A. Pierwsi najemcy pojawią się w nim już w… więcej
Zakończono ważny etap budowy Bramy Miasta
Zakończono prace żelbetowe na najwyższej kondygnacji biurowej pierwszego budynku Bramy Miasta. We wtorek, 11 września symbolicznie rozsadzono ozdobne trawy zamiast wmurowania kamienia węgielnego pod… więcej