Nowe Centrum Łodzi

Nowe Centrum Łodzi (NCŁ) to nowoczesna przestrzeń w samym sercu miasta, która. łączy w sobie funkcje biznesowe, kulturalne, handlowe i transportowe. Dzięki trwającym pracom, blisko 100 hektarów terenu w śródmieściu Łodzi jest przedmiotem szeroko zakrojonych działań rewitalizacyjnych.

Na terenie NCŁ znajduje się m.in. zrewitalizowany budynek pierwszej łódzkiej elektrowni EC1. Wyjątkowy charakter miejsca nawiązuje do przemysłowej przeszłości miasta. Obecnie EC1 pełni funkcje kulturalno-artystyczne oraz edukacyjne. W środku mieści się m.in. największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki oraz najnowocześniejsze planetarium. Kompleks EC1 to także siedziba instytucji zrzeszających artystów i filmowców – Łódź Film Commission oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

Ważnym punktem na obszarze Nowego Centrum Łodzi jest nowy podziemny dworzec Łódź Fabryczna, który stał się częścią multimodalnego węzła komunikacyjnego, łączącego transport kolejowy, autobusowy dalekobieżny, samochodowy oraz komunikację miejską. Inwestycja zakłada także przebudowę systemu dróg wokół dworca, co da Łodzi szansę na bycie jednym z najlepiej skomunikowanych ośrodków w kraju.

Kontakt