Transport i komunikacja

Drogi

W niewielkiej odległości od Łodzi znajduje się skrzyżowanie dwóch głównych autostrad: A1 i A2, które stanowią część transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) łączącej Europę Zachodnią ze Wschodnią oraz kraje bałtyckie z południową częścią kontynentu. Międzynarodowe znaczenie ma też położona na południe od miasta trasa ekspresowa S8 łącząca Łódź z Wrocławiem. Planowana jest również trasa ekspresowa S14, która utworzy zachodni fragment łódzkiego ringu.

Kolej

Łódź posiada dobre połączenia kolejowe ze wszystkimi największymi miastami w Polsce. Przykładowo podróż do Warszawy trwa nieco ponad godzinę. Dogodne połączenie ze stolicą jest ogromną zaletą, zwłaszcza dla atrakcyjności rynku biurowego miasta.
Łódź oferuje bezpośrednie połączenie kolejowe do Chengdu w Chinach, które jest częścią Nowego Jedwabnego Szlaku. Tranzyt towarów z Polski do Chin na dystansie 10 000 km zajmuje przeciętnie od 12 do 14 dni. Dla porównania, transport morski na trasie pomiędzy portami dalekowschodnimi a Europą trwa około 45 dni. Szlaki kolejowe i terminale zlokalizowane w centralnej Polsce otwierają zatem wyjątkowe możliwości dla chińskich przedsiębiorstw, które zainteresowane są inwestycjami w Polsce lub na innych europejskich rynkach.

Lotniska

W pobliżu Łodzi znajdują się dwa międzynarodowe porty lotnicze. W odległości około 10 minut jazdy samochodem od centrum miasta położone jest Międzynarodowe lotnisko im. Władysława Reymonta. Łódzki port lotniczy obsługuje ruch pasażerski i towarowy. Natomiast 130 km dalej, w Warszawie znajduje się największy w Polsce port lotniczy – Lotnisko im. F. Chopina, z którego można dotrzeć do ponad stu miejsc na całym świecie.

Duopolis: Łódź - Warszawa

Charakterystyczną cechą lokalizacji Łodzi jest sąsiedztwo stolicy Polski – Warszawy, co pozytywnie wpływa na wytworzenie synergii biznesowej pomiędzy miastami. Czas podróży i komunikacja miedzy nimi jest na tyle dogodna, że ułatwia prowadzenie biznesu oraz pozwala na szybki dojazd, a nawet codzienne podróże.

Podróż z centrum Łodzi na Lotnisko Chopina w Warszawie zajmuje jedynie 90 minut i pozwala na dostęp do około 100 destynacji krajowych i międzynarodowych. 

ROZWÓJ W PEŁNI!
W sąsiedztwie 100 km od Łodzi planowane jest otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ten główny ośrodek transportowy połączy ruch powietrzny, kolejowy i drogowy. Projekt zakłada, że lotnisko będzie mogło obsłużyć 45 milionów pasażerów rocznie już po pierwszym etapie budowy. Prace projektowe powinny zostać zakończone do końca 2019 roku, a otwarcie Portu planowane jest na rok 2027.

A w samej Łodzi...

Położony w centrum miasta dworzec kolejowy Łódź Fabryczna przeszedł niedawno gruntowną przebudowę, stając się jednym z najbardziej nowoczesnych centrów przesiadkowych w Europie.

ROZWÓJ W PEŁNI!
W mieście trwa ogromna inwestycja kolejowa. Tory, przebiegające przez centrum Łodzi, a także perony zostały przeniesione pod ziemię, co ma związek z powstającym tunelem średnicowym pod Śródmieściem Łodzi. Dzięki tunelowi dworzec Łódź Fabryczna zyska nowe połączenia, co z kolei ułatwi komunikację między innymi miastami. Planowana jest również budowa dwóch dodatkowych podziemnych stacji. Nowa, przebiegająca w tunelu linia będzie formą łódzkiego metra. Już teraz Łódź Fabryczna zapewnia dostęp do wielu środków transportu zarówno prywatnych, jak i publicznych, włączając w to pociągi, autobusy, tramwaje oraz rowery miejskie. 

ROWER – Znajdujące się w całej Łodzi stacje rowerowe ułatwiają szybkie i ekologiczne poruszanie się po mieście. Wygodna aplikacja mobilna pozwala na błyskawiczne wypożyczenie pojazdu. W Łodzi jest obecnie 1500 rowerów i 148 stacji, a ich liczba ciągle wzrasta.

SKUTER – W mieście znajduje się prawie 50 skuterów w systemie abonamentowym, pre-paid lub z płatnością za każdą minutę.

SAMOCHÓD – Na ulicach Łodzi można wypożyczyć jeden z 50 hybrydowych pojazdów z automatyczną skrzynią biegów.

Kontakt