Sieć przedszkoli i szkół ekologicznych

Sieć przedszkoli i szkół ekologicznych w Łodzi powstała we wrześniu  2012 r. Założycielem, inicjatorem i głównym  koordynatorem jej cyklicznych działań jest Małgorzata Dąbek, dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 208 w  Łodzi. Długoletnim, aktywnym współpracownikiem była także Jolanta Gwóźdź, nauczyciel w tej placówce.

Do Sieci należy obecnie 25  placówek.  Najaktywniejsze to : Przedszkola Nr : 208, 17, 109,14, 170, 21, 23, 122, 28, 105, 171, 215, 154 oraz Szkoła Podstawowa Nr 23.

Członkowie sieci od wielu lat włączają otoczenie i inne placówki oświatowe w działania mające na celu ochronę najbliższego środowiska przyrodniczego, połączone z aktywnym wypoczynkiem, podnoszeniem świadomości ekologicznej związanej ze zdrowym żywieniem, efektywnym wykorzystaniem surowców i energii oraz zrównoważoną gospodarką odpadami w przedszkolach, szkołach i ich sąsiedztwie.

Najważniejszym celem działania sieci jest propagowanie wśród mieszkańców Łodzi ekologicznego, zdrowego stylu życia.

Co wyróżnia sieć?

po pierwsze: aktywność wypływająca z przekonań i potrzeb jej członków - nic na siłę. Wszyscy członkowie mają takie same prawa, dotyczące składania własnych propozycji, decydowania o podejmowanych działaniach. Zrzeszone placówki nie są zwolennikami wyścigu, w którym za wszelką cenę ktoś musi być najlepszy; doceniają pracę innych, dziękują za zaangażowanie, odpowiedzialność, pomoc, wsparcie i życzliwość. Zamiast sprawozdań - powstają wystawy, fotoreportaże, przygotowywane są konkursy, happeningi, spartakiady, pikniki, placówki biorą udział w programach i projektach ekologicznych, akcjach lokalnych i ogólnopolskich.

po drugie: preferowana jest metoda "po nitce do kłębka" oraz zasada "czym skorupka za młodu nasiąknie ...". Sieć stawia na działanie w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, oparte na wymianie doświadczeń, wzajemnej pomocy, różnorodności stosowanych metod i form pracy, włączaniu w działania rodzin dzieci, współpracowników, środowiska lokalnego, placówek oświatowych, instytucji i organizacji ekologicznych.

po trzecie : członkowie sieci wierzą, że wspólne działania zmienią miejsca, w których mieszkamy, pracujemy i wpłyną na zwiększenie ilości miejsc zielonych, w których można nie tylko bezpiecznie odpoczywać, a także poznawać lokalną przyrodę i doskonalić umiejętności, np. jazdy na rowerze.

Kontakt