Ten ważny temat omówiony będzie podczas cyklu 3 spotkań konsultacyjnych w lutym 2024 roku:
1 lutego 2024 - Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu
8 lutego 2024 - Strategia Zazieleniania cz.1
27 lutego 2024 - Strategia Zazieleniania cz.2 - błękitno-zielone rozwiązania
Łódź podjęła się opracowania Łódzkiego Pakietu Klimatycznego - niezbędnego i kompleksowego dokumentu – „planu”, umożliwiającego wdrożenie konkretnych działań operacyjnych, które pozwolą osiągnąć Miastu założone cele w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej. ŁPK stanowić będzie swoistą „mapę drogową” inicjatyw w kontekście mitygacji i adaptacji do zmian klimatu.
Na ŁPK składać się będą poszczególne, komplementarne wobec siebie dokumenty, tj.: Program Ochrony Środowiska, Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu, Plan na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP), wyliczenie śladu węglowego, Strategia zazieniania oraz Raport główny. Założeniem całego ŁPK jest dokonanie weryfikacji stanu faktycznego, określenie celów, potrzeb oraz identyfikacja działań na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej Łodzi. Wynika to zarówno z konieczności realizacji m.in. postanowień „Europejskiego Zielonego Ładu”, porozumień paryskich, postanowień w ramach inicjatywy Porozumienia Burmistrzów, regulacji krajowych, jak również z potrzeby ochrony mieszkańców przed negatywnymi skutkami zmian klimatycznych, z którymi wszyscy na co dzień się zmagamy. Dokument ten będzie stanowił dla Łodzi mapę przyszłych, konkretnych działań, których realizacja przybliży Miasto do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
Strategia zazieleniania - dokument będzie pełnił rolę długoterminowego planu rozwoju spójnego systemu zieleni i zarządzania nim do 2030r., w perspektywie do roku 2050. Docelowo ma on być ukierunkowany na stworzenie sieci wzajemnych powiązań w postaci błękitno – zielonych korytarzy ekologicznych, realizowanych zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, przy uwzględnieniu partycypacji społecznej mieszkańców. Tworzeniu tej strategii przyświeca cel stworzenia w przestrzeni miasta szlaków pieszych i rowerowych łączących istniejące i projektowane tereny zieleni, zwiększenia ilości i jakości enklaw zieleni oraz zaspokojenia potrzeb obecnych i przyszłych mieszkańców.