Re-use w modzie i ogrodzie
Branża mody to jedna z gałęzi przemysłu, które najmocniej oddziałują na środowisko, oskarżana jest również o współczesną formę niewolnictwa. Projekt ma na celu uświadomienie odbiorcom skalę negatywnych skutków produkcji odzieży i tekstyliów dla środowiska w kontekście globalnym. W toku zajęć, przygotowanych dla miejskich szkół, zostanie przybliżony termin fast-fashion, powszechność i narastająca skala tego problemu, zaprezentowane będą założenia zrównoważonej mody, działalność marek fair trade, ale także zjawisko greenwashingu w przemyśle odzieżowym. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się o swojej roli - jako konsumentów - we wspieraniu odpowiedzialnej mody (bardziej świadome zakupy, ograniczanie kompulsywnych wyborów, czytanie metek, wykorzystanie zasady 4R: Refuse (nie kupuj), Reduce (kupuj mniej), Recycle (naprawiaj i przerabiaj) oraz Reuse (użyj ponownie - odkup, oddaj, wymień się lub sprzedaj).
Cykl warsztatów nt. zrównoważonej mody i oszczędnego korzystania z zasobów naturalnych skierowany jest do młodzieży oraz dorosłych - uczniów i nauczycieli z 12 łódzkich szkół.
Zajęcia prowadzone są przez edukatorkę i autorkę bloga Świadomy konsument mody – Aleksandrę Włodarczyk.
Moda na naprawianie – jednym z tematów warsztatów, przynoszącym wymierny efekt ekologiczny, będzie zdobycie fachowej wiedzy na temat przerabiania, naprawiania i ponownego wykorzystania zepsutych i niepotrzebnych sprzętów użytku codziennego (np. ubrań, sprzętów domowych, mebli, rowerów). Naprawianie w obecnych czasach jest coraz mniej popularną praktyką, zamiast tego przedmioty są wyrzucane, co prowadzi do zanieczyszczenia środowiska poprzez gegerowanie niepotrzebnych odpadów.
Szkolna szafa – w każdej z 12 szkół zostanie utworzony punkt wymiany ubrań – w myśl zasady "reuse" uczniowie będą mogli wymieniać się odzieżą i tekstyliami, używanymi w swoich domach, uznanymi za niepotrzebne.
Elementem projektu jest także utworzenie w jednej ze szkół ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej z elementami z odzysku.
Projekt jest wspierany przez WFOŚiGW w Łodzi i jest formą pilotażu w opracowywanych przez miasto programach edukacji ekologicznej w szkołach w Łodzi.