Sprawdź jakość powietrza

Czujniki

Dzięki współpracy z Veolia Energia Łódź i Airly, na obszarze miasta rozmieszczone są czujniki jakości powietrza. Urządzenia zostały zamontowane tak, by na każdym łódzkim osiedlu był przynajmniej jeden punkt monitorujący stan powietrza - w ten sposób wszyscy mieszkańcy otrzymują komunikat dotyczący ich najbliższego otoczenia. 

Skorzystaj z poniższej mapy i znajdź czujnik najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Dzięki bieżącym danym o poziomie zanieczyszczenia powietrza, dowiesz się, kiedy najlepiej przebywać na zewnątrz. Korzystając z prognozy zaplanujesz swój dzień tak, aby nie narażać się na smog.

Chcesz skorzystać z informacji prezentowanych jedynie przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska? Nic prostszego. Pod linkami poniżej znajdziesz mapy obrazujące dane bieżące i prognozy ze stacji pomiarowych na terenie województwa.


EKOSŁUPKI

Ekosłupki to kolejne urządzenia na obszarze miasta, które pozwalają zapoznać się ze stanem jakości powietrza na danym obszarze. Rozwiązanie to ostrzega kolorem światła przed szkodliwymi dla zdrowia zanieczyszczeniami na terenach otwartych, służąc jednocześnie zwiększaniu świadomości społecznej w tym temacie.

Lokalizacja Łódzkich Ekosłupków:

Wartość średnia pomiarów z całej Łodzi:


Mechofiltr

Mech nie ma korzeni, wykorzystuje otaczające go powietrze do wzrostu. Na jednym metrze kwadratowym mchu znajduje się około miliona malutkich listków, które działają jak filtr. Zanieczyszczenia zawarte w powietrzu przyklejają się do listków, osadzają się na nich i w ten sposób uwalnia się czyste powietrze.

Instalacja jest samowystarczalna. Jednym z jej elementów jest panel fotowoltaiczny. W tylnej donicy gromadzona jest woda deszczowa, która następnie wykorzystywana jest do podlewania mchu. Dodatkowo woda nawadnia bluszcz, którym obsadzona jest jedna ze ścian ławki.

Jakość powietrza można ocenić już po samym wyglądzie mchu. Im lepsza jakość powietrza, tym mech jest bardziej zielony. Jeśli mech jest narażony na wysoki poziom zanieczyszczeń, ciemnieje.

MechoFiltr działa także jako stacja pogodowa. Dzięki temu jesteśmy w stanie zobaczyć, jak pogoda i zanieczyszczenia wpływają na zdrowie mchów oraz jakość powietrza. Instalacja monitoruje temperaturę, wilgotność, prędkość i kierunek wiatru oraz jakość powietrza.

Specjalne czujniki na bieżąco monitorują, ile zanieczyszczeń pochałania MechoFiltr. Można sprawdzić zawartość pyłów zawieszonych (zanieczyszczenia powstałe ze spalin oraz opalania: cząstki PM 1, PM 2.5, PM 10), zawartość metali ciężkich (emitowane ze spalania paliw, między innymi ołów, kadm czy chrom) oraz wymianę gazową (ile mech pochłonął CO2).

Wszystkie dane można sprawdzić TUTAJ

Kontakt