Edycja '23

Serdecznie dziękujemy, że byliście z nami podczas II Samorządowego Kongresu Klimatycznego w Łodzi. Cenne wnioski z wystąpień znamienitych Gości, świetnych dyskusji panelowych i spotkań z udziałem mieszkańców, to owoc dwudniowej agendy wydarzenia.

Zmiany klimatu wymuszają na wszystkich zmianę podejścia do kwestii środowiska, przestrzeni miejskiej, komunikacji - z innymi ludźmi, firmami, organizacjami czy samorządami. Ideą organizacji Kongresu jest spięcie ze sobą środowisk samorządowych, naukowych, biznesowych i instytucjonalnych – w tym zagranicznych, budowa sieci powiązań wymiany wiedzy i doświadczeń. Dodatkowo, misją wydarzenia jest także edukacja, nie tylko na poziomie nauczania w placówkach oświatowych, ale indywidualnym - dotyczącym naszych nawyków i codziennych wyborów. Jednym z fundamentów nowoczesnej polityki środowiskowej jest włączanie młodych ludzi do tych planów i działań, stąd spotkania z nimi na tym Kongresie i potrzeba stałego kontaktu na co dzień. Młodzi ludzie przywiązują ogromną rolę do stanu środowiska naturalnego, bo ich negatywne skutki zmian klimatu dotkną najbardziej.

Łódź, wraz z innymi największymi polskimi miastami, aspiruje do miana lidera w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Wraz z 5 innymi miastami w Polsce i 100 innymi w Europie, jest członkiem unijnej misji 100 Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast do 2030 roku. Prezydent Hanna Zdanowska, również jako europejski Ambasador Porozumienia Burmistrzów na rzecz Klimatu i Energii, ma kluczową rolę w zmianie świadomości samorządowców na temat zmian klimatu.

Samorządy potrzebują efektywnych narzędzi do przeciwdziałania zmianom klimatycznym, w szczególności łatwego dostępu do funduszy, krajowych i europejskich, a także zniesienia barier prawnych do podejmowania działań poprzez zmiany legislacyjne. Odpowiedzią na panujący kryzys energetyczny powinno być przyspieszenie i pogłębienie transformacji energetycznej, którą odpowiednie rozwiązania prawne i finansowe są w stanie przyspieszyć.

Samorządowy Kongres Klimatyczny staje się ugruntowaną marką i stałym, istotnym punktem w międzynarodowym kalendarzu wydarzeń dotyczących zmian klimatu. Chylimy czoła za Waszą - tak liczną - obecność i wspaniałą atmosferę, jaką stworzyliście.

 

Zespół Organizacyjny

Samorządowego Kongresu Klimatycznego

 


Kontakt