Tramwaj do Konstantynowa

Kompleksowa modernizacja linii tramwajowej w ul. Konstantynowskiej na odcinku od pętli tramwajowej „Zdrowie” do granic miasta wraz z infrastrukturą towarzyszącą

Tramwaj do Konstantynowa coraz bliżej

Już niebawem pojedziemy tramwajem z Łodzi do Konstantynowa Łódzkiego. Dobiega końca modernizacja siedmiokilometrowego odcinka torowiska wzdłuż ul. Konstantynowskiej - od ul. Krakowskiej do ul. Przygranicznej w Łodzi - aż do pl. Wolności w Konstantynowie Łódzkim.

W ramach modernizacji trasy przebudowane lub wybudowane zupełnie od nowa zostały tory, zwrotnice, sieć trakcyjna, przystanki, odcinki ulic przylegające do linii oraz instalacje podziemne.

Nowe mosty

W ramach inwestycji powstały też trzy zupełnie nowe mosty nad rzeką Łódką:

  • Most Lontowa
  • Most Krańcowa
  • Most Krakowska

Przebudowa torowiska tramwajowego z Łodzi do Konstantynowa łódzkiego to bardzo ważny projekt dla rozwoju komunikacji miejskiej.

Modernizacja linii tramwajowej została podzielona na dwa odcinki:

  • łódzki – o długości ok. 2,8 km, obejmuje ul. Konstantynowską na odcinku od ul. Krakowskiej do ul. Przygranicznej. Przebudowana została m.in. jednotorowa linia wraz z trakcją i kablami trakcyjnymi, pojawiła się nowa podstacja wraz z wyposażeniem, powstały trzy zupełnie nowe mosty nad rzeką Łódką.
  • konstantynowski – od ul. Przygranicznej do pl. Wolności w Konstantynowie Łódzkim zostało położone nowe torowisko, na mijankach pojawiły się nowe zwrotnice i instalacje do ich ogrzewania, a na jednokierunkowych odcinkach linii zmodernizowany został system sterowania ruchem.

Na zmodernizowanym odcinku pojawiły się również wiaty przystankowe z ławkami dostosowane dla osób z niepełnosprawnością. Przystanki wyposażone zostały również w tablice Systemu Informacji Pasażerskiej, na których wyświetlane będą odjazdy komunikacji miejskiej oraz bieżące komunikaty.


Linia 43

Linia tramwajowa łącząca Łódź i Konstantynów Łódzki jeszcze do niedawna była jedną z najstarszych w kraju - uruchomiono ją w 1910 roku.

Wiosną 2019 roku torowisko zostało wyłączone z użytkowania, ponieważ jego stan techniczny zagrażał bezpieczeństwu pasażerów – po wykrzywionych szynach nie dało się już jeździć.

Chyba wszyscy kojarzą linie 43 obsługującą trasę z Łodzi do Konstantynowa Łódzkiego.


Przywrócenie ruchu tramwajowego na tej trasie wymagało przeprowadzenia kompleksowej modernizacji linii tramwajowej.

Kontakt