Kompleksowy program integracji sieci niskoemisyjnego transportu publicznego w metropolii łódzkiej wraz z zakupem taboru do obsługi trasy W-Z oraz innych linii komunikacyjnych i modernizacją zajezdni tramwajowych w Łodzi


6 / 12 / 2022 Pierwszy tramwaj Moderus Gamma w Łodzi

Nowoczesny, niskopodłogowy i klimatyzowany.  Pierwszy z 30 nowych tramwajów Moderus Gamma jest już w Łodzi. Zaprezentowano go 6 grudnia 2022 r.


Tym razem Mikołaj przyjechał do nas tramwajem. Pierwszy Moderus Gamma został właśnie przywieziony do Łodzi. Trafił do nas prosto z zakładów Modertrans
 w Poznaniu. To pierwszy z trzydziestu nowych tramwajów, które zasilą tabor MPK Łódź. Kolejne będą sukcesywnie dostarczane do Łodzi od początku 2023. Bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę firmie Modertrans i  mam nadzieję, że przed nami kolejne ważne projekty -
zapowiada Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi. - Ten tramwaj jest szyty na miarę dla Miasta Łódź, wyposażony w najnowsze, a jednocześnie sprawdzone w branży rozwiązania. Zgodnie z wymaganiami Zamawiającego w tramwaju wykonano niezależne wejście do kabiny motorniczego oraz zastosowano nowe konstrukcyjnie rozwiązanie w obszarze wózków - wózki zamontowane do tramwaju pełnią funkcję w układzie: dwa wózki skrajne są obrotowe, dwa wózki środkowe - sztywne. Jednak wszystkie wózki są ze sobą zamienne - obrotowe mogą pełnić funkcję sztywnych i odwrotnie - dodaje Jarosław Bakinowski, prezes Zarządu Modertrans Poznań.

Tramwaje są w pełni klimatyzowane, wyposażone w monitoring, informację pasażerską, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, a także z miejscem do bezpiecznego przewozu rowerów. Motorniczy będzie miał do dyspozycji ergonomiczną, klimatyzowaną kabinę, wyposażoną w wygodny, pneumatyczny i regulowany fotel, zapewniający komfort pracy, w tym ochronę przed wstrząsami. Tramwaj ma  konstrukcję pięcioczłonową. Wewnątrz przedziału pasażerskiego zostało zamontowane oświetlenie w technologii LED. Nowe tramwaje będą obsługiwane w przebudowanej zajezdni Chocianowice.

Wzór tramwajów wybrali łodzianie

Wzór  malowania nowych tramwajów wybrali sami łodzianie. W internetowym głosowaniu wzięło  19,6 tys. osób. Zwycięski projekt charakteryzuje się żółtymi pasami pod i nad oknami nawiązując do klasycznego schematu malowania pojazdów MPK Łódź. Równocześnie kształt wykroju żółtych pasów uwydatnia smukłe i dynamicznie zaprojektowaną formę ściany czołowej. Wartość zakupu 30 tramwajów to  268,5 mln zł.


Projekt Tramwaj dla Łodzi obejmie modernizację torowiska i dróg na poniższych ulicach:

  • Rydza-Śmigłego od Piłsudskiego do Broniewskiego
  • Niższa od Broniewskiego do Śląskiej
  • Dąbrowskiego od Rzgowskiej do Rydza-Śmigłego
  • Rzgowska od placu Niepodległości do Broniewskiego
  • Przybyszewskiego od Kilińskiego do Śmigłego-Rydza
  • Kilińskiego od Broniewskiego do dworca Łódź Chojny

Dodatkowo zupełnie od nowa powstaną trasy tramwajowe na:

  • Broniewskiego od Rzgowskiej do Rydza-Śmigłego
  • Nowowęglowej od Kopcińskiego do dworca Łódź Fabryczna

Przebudowane skrzyżowania

Wygodniejsza i szybsza podróż tramwajem to nie tylko proste odcinki tras, ale również przebudowane skrzyżowania. Po nowych torach, rozjazdach i zwrotnicach tramwaje przejeżdżają płynniej, a dla pasażera zwiększa się komfort i bezpieczeństwo.

W ramach projektu Tramwaj dla Łodzi wyremontowane zostało już skrzyżowanie Rydza-Śmigłego / Dąbrowskiego, oraz Kilińskiego / Dąbrowskiego. W trakcie prac przebudowy jest natomiast skrzyżowanie Rzgowskiej z Dąbrowskiego.

W ramach projektu przebudujemy jeszcze skrzyżowanie Przybyszewskiego / Kilińskiego, Rzgowska / Broniewskiego, czy rondo Broniewskiego

A to tylko kilka z największych wśród listy 31 skrzyżowań.

 

Wygodne i dostępne przystanki

Nowoczesny i zintegrowany transport to również wygodne przystanki odpowiadające potrzebom osób starszych, niepełnosprawnych, czy ułatwiające podróżowanie matkom z dziećmi.

Wszędzie tam gdzie zostaną przebudowane torowiska w ramach projektu Tramwaj dla Łodzi, powstaną nowe podwyższone przystanki, wyposażone w płytki wskaźnikowe dla osób niepełnosprawnych. Na przystankach pojawią się również tablice informacji pasażerskiej, informujące o realnym czasie przyjazdu tramwaju i autobusu. Tablice posiadają również zapowiedzi głosowe dla osób niewidomych. Na każdym z przystanków ustawione zostaną również nowe wiaty.

Tramwaj dla Łodzi to również integracja transportu zbiorowego. Na 21 przystankach powstaną wspólne perony autobusowo - tramwajowe. Będzie łatwiej i bliżej dotrzeć do komunikacji miejskiej.

W przypadku przystanku na al. Rydza-Śmigłego przy Zbiorczej, będzie jeszcze wygodniej. Transport zbiorowy pojedzie bliżej pasażera. Znikną wiadukty, a przystanki będą na poziomie zero. Bez wchodzenia po schodach i przechodzenia przez jezdnie, wsiądziemy do tramwaju i autobusu, które zatrzymają się na wspólnym przystanku. Samochody pojadą natomiast estakadą, co pozwoli też na łatwe przechodzenie między osiedlem.

 

Nowoczesne klimatyzowane tramwaje

Aby podróżowanie było w pełni komfortowe, zakupione zostanie 30 nowych niskopodłogowych tramwajów. Nowe pojazdy wyposażone zostaną w klimatyzację, nowoczesną informację pasażerską i biletomaty. W tramwajach znajdziemy również miejsca dla osób niepełnosprawnych, dla wózka dziecięcego i roweru.

Niskopodłogowe tramwaje i wyniesione przystanki niwelują bariery architektoniczne, które mogą być przeszkodą w podróżowaniu komunikacją miejską. Dzięki temu transport zbiorowy stanie się bardziej dostępny i wygodny.

Dzięki wyremontowaniu 11 km torowisk nowe tramwaje pojawią się na różnych trasach, co pozwoli na poprawę jakości podróżowania w całym mieście.

 

Nowe chodniki

Podczas remontu torowisk, przebudowane zostaną również chodniki. Łącznie pojawi się 15 kilometrów równych chodników, które wprost ułatwią dojście do przystanków.

Każde remontowane chodniki wyposażane są w płytki wskaźnikowe dla osób niewidomych. Chodniki układane są według standardu trójpodziału z płytek o wielkości 25x25 cm z opaską z kostki granitowej, która poprawia estetykę i służy osobą niewidomym, aby nie schodziły z toru przejścia.

 

Nowe drogi rowerowe

Nowoczesny transport, to transport zrównoważony, dlatego wraz z przebudową ulic pojawi się 7 km. dróg rowerowych. Nowe drogi rowerowe pojawią na ul. Dąbrowskiego, Rzgowskiej i Broniewskiego.

 

Kontakt