Anna Ciarkowska
Z wykształcenia filolożka i literaturoznawczyni, z zamiłowania – nauczycielka akademicka, z powołania – pisarka. Autorka m.in. „Pestek” oraz nominowanych do Nagrody Literackiej Nike „Dewocji” (2021 r.). We wrześniu 2022 r. ukazał się współtworzony przez nią przewodnik „Łódź. Ilustrowany atlas architektury”.
Krzysztof Guzek
Doktor sztuk pięknych i doktor nauk technicznych. Dyrektor Instytutu Nowych Mediów i Kompozycji na Wydziale Sztuk Pięknych łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi Pracownię Obrazu Cyfrowego oraz Pracownię Kreatywnego Kodowania. Pracuje również na stanowisku adiunkta w Instytucie Informatyki Politechniki Łódzkiej. Założyciel grupy artystycznej Lightcast realizującej wielkoformatowe projekcje i mappingi 3D. Zajmuje się projektowaniem graficznym, animacją i grafiką generatywną. Uczestnik licznych wystaw międzynarodowych (m.in. w Finlandii, Chinach, Peru, Hiszpanii, Boliwii, Tajwanie, Słowacji, Litwie, Węgrzech, Cyprze). Finalista międzynarodowego konkursu Posterists in the World w Peru w kategorii plakat reklamowy w 2022 r., laureat wyróżnienia Jury w X edycji międzynarodowego konkursu Taiwan International Graphic Design Award w kategorii plakat w 2021 r. oraz finalista Peru Design Biennale w kategorii identyfikacja wizualna w 2021 r.
Sławomir Grzanek
Związany z łódzkim środowiskiem fotograficznym. Prowadzi autorską Fotopracownię oraz Visual Arts Gallery na Księżym Młynie w Łodzi, ul. Przędzalniana 49. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje fotografia portretowa, aktu, fotografia mody, reklamowa oraz fotografia reportażowa. W 1986 r. został przyjęty w poczet członków rzeczywistych Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, w którym od 2006 r. pełni funkcję prezesa Zarządu ŁTF. Współorganizował ponad 400 wystaw fotograficznych w tym około 30 za granicą, m.in. na Węgrzech, Belgii, Republice Czeskiej, Słowacji oraz w Japonii. Od początku jego istnienia współorganizuje największy łódzki konkurs fotograficzny „Potęga Łodzi & Power of Łódź”.
EDWARD KARASIŃSKI, MAREK KOTER, MARIA DANKOWSKA, MARIUSZ STĘPNIEWSKI
Zespół opracował publikację „Atlas historyczny miasta Łodzi”, która została wydana drukiem w 2022 r. Atlas jest dokumentacją dziedzictwa historycznego Łodzi, uwidaczniającą również rolę procesów społecznych, ekonomicznych i kulturowych w rozwoju Miasta i ich wpływu na jej współczesny obraz i przestrzenną tożsamość. Jest to pierwsze kartograficzne ujęcie rozwoju Łodzi z perspektywy historycznej. Celem publikacji jest przedstawienie fenomenu Łodzi, jej spektakularnego rozwoju i potencjału, podniesienie poziomu świadomości wartości regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz konieczności zadbania o ochronę nie tylko pojedynczych zabytków, lecz także urbanistycznych założeń, przestrzeni kulturowej i historycznego dziedzictwa Miasta.
Edward Karasiński – ekonomista, dyrektor Łódzkiego Towarzystwa Naukowego;
Marek Koter – emerytowany profesor Katedry Geografii Politycznej, Historycznej i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Łódzkiego;
Maria Dankowska – główny specjalista w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, Politechnika Łódzka;
Mariusz Stępniewski – kierownik Oddziału Informatyki i Modelowania, Miejska Pracownia Urbanistyczna w Łodzi.
Krzysztof Lach
Niezależny promotor, animator kultury współpracujący z wieloma festiwalami m.in.: Soundedit, Art Loop, Inne Brzmienia, Castle Party, Wrock For Freedom, Jarocin, Globaltica, Przystanek Woodstock, Festiwal Łódź Czterech Kultur. Wydawca płytowy (Pop Noise/Noise Annoys), wraz z Radiem Łódź wydał m.in. kompilacyjny album „Porzucona Generacja” prezentujący dorobek łódzkich zespołów z lat 80-tych (Brak, Moskwa, Kontrola W. i The Corpse). Aktualnie menadżer zespołu Dezerter, a także agent takich uznanych zagranicznych artystów jak: U.K.Subs, Laibach, Nouvelle Vague, Peter Murphy, Clan Of Xymox, Juno Reactor. Od 1989 roku prowadzi w Łodzi w konsekwentny sposób działalność propagującą muzykę niezależną poprzez organizację cyklu koncertów „WUNDER WAVE” (96 edycji) zapraszając na nie artystów z całego świata. Także drugi kurator wystawy LAIBACH KUNST AUSSTELLUNG w Muzeum Sztuk w Łodzi i współorganizator ich specjalnego koncertu w Filharmonii Łódzkiej w 2009 r.
Piotr Lauks
Jest aktorem od 1991 roku na stałe związanym z Teatrem Powszechnym w Łodzi. Przez ponad trzydzieści lat stworzył tu kilkadziesiąt ról, współpracując m.in. z takimi reżyserami, jak Marcin Sławiński, Waldemar Śmigasiewicz, Eugeniusz Korin, Jacek Głomb, Wojciech Adamczyk, Giovanny Castellanos, Adam Orzechowski czy Paweł Szkotak. Wielokrotnie pełnił także funkcję asystenta reżysera, a w 2011 r. samodzielnie wyreżyserował spektakl „Moliera w pudełku”. Ma w swoim dorobku zarówno role w sztukach klasycznych, jak i we współczesnej dramaturgii światowej oraz najnowszych polskich tekstach komediowych. Występował również w filmach, serialach i realizacjach Teatru Telewizji. Za swoje osiągnięcia zawodowe otrzymał Honorową Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej (2015 r.) oraz Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2021 r.).
Lava Films Sp. z o.o.
Lava Films to założona w 2010 r. niezależna firma produkcyjna, współpracująca zarówno z debiutującymi jak i doświadczonymi filmowcami z kraju i zagranicy. Jej celem jest pomoc w przekształceniu potencjału twórców w debiuty oraz ich kolejne filmy. Lava Films jest zorientowana na produkcje filmowe będące wyrazem artystycznej wizji i tożsamości twórców, a jednocześnie wyrażające uniwersalne wartości współczesnego człowieka. Firma angażuje się w projekty o potencjale międzynarodowym w myśl wyznawanej zasady, że stanowią one najbardziej adekwatną odpowiedź na potrzeby dzisiejszej wielokulturowej publiczności. Ich filmy prezentowane były na prestiżowych festiwalach oraz wydarzeniach filmowych na całym świecie od Cannes przez Wenecje, Locarno, Toronto, po Europejskie Nagrody Filmowe, Polskie Nagrody Filmowe Orły i wiele innych, gdzie zdobywały wyróżnienia i nagrody oraz uznanie publiczności i krytyków.
ILONA MAJER I RAFAŁ MICHALAK - MMC
MMC to prostota i puryzm formy zamknięte w ultranowoczesnej tkaninie. Stworzone przez duet absolwentów Katedry Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – Ilonę Majer i Rafała Michalaka. Wielokrotnie doceniani prezentowali swoje kolekcje na licznych pokazach w Polsce i zagranicą. Projekty marki cechuje własny, charakterystyczny styl, nonszalanckiego i ekskluzywnego minimalizmu. MMC śmiało sięga po obszerne, oversize’owe formy - łącząc nowatorskie materiały i interesujące faktury. Marka znana jest z projektów unikatowych okryć wierzchnich i nieszablonowych projektów sukienek i spódnic. MMC oferuje kolekcje wybiegowe, spersonalizowane projekty szyte na miarę oraz ready-to-wear.
Momakin Sp. z o.o.
MOMAKIN to Katarzyna Gromadzka, Agnieszka Kowalewska–Skowron i Paulina Zacharek – specjalistki w dziedzinie filmów animowanych, które połączyły swoje doświadczenie i stworzyły pomost między światem kreatywnych twórców a międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji. Wspierają projekty animacyjne już na etapie planowania, przez finansowanie, produkcję aż po dystrybucję. Rozwinęły sieć kontaktów w branży animacyjnej i filmowej, a dzięki temu świetnie sprawdzają się prowadząc agencję talentów, dzięki której polscy twórcy realizują projekty na arenie światowej. Choć działają globalnie, swoją siedzibę mają w Łodzi i to właśnie tu od 2016 r. organizują coroczne i jedyne takie na świecie wydarzenie dla twórców animacji poklatkowej – ANIMARKT Stop Motion Forum. Forum przyciąga animatorów z całego świata, dając im szansę nawiązania międzynarodowych kontaktów, pokazania swoich projektów i znalezienia dla nich partnerów, a także podnoszenia kwalifikacji pod okiem największych mistrzów branży animacji. MOMAKIN stawia sobie za cel profesjonalizację i edukację branży animacyjnej: jest autorem programu szkoleniowego StopMoLab oraz współtwórcą krajowej strategii rozwoju szkolnictwa dla przemysłów animacji filmowej i efektów specjalnych na lata 2020-2030. MOMAKIN nie zapomina o najmłodszych. Projektem #bajkizpolski promuje wartościowe rodzime animacje, stanowiące ciekawą kinową alternatywę dla produkcji wielkich koncernów i pretekst do rozwijania dziecięcego świata wyobraźni.
Małgorzata Sobczak
Bibliotekarka, kierowniczka Biblioteki Tatarak, Filii nr 20 Biblioteki Miejskiej w Łodzi, animatorka kultury, zajmująca się popularyzacją czytelnictwa poprzez prowadzenie licznych zajęć, warsztatów, spotkań autorskich, gier miejskich, pikników. Ważnym aspektem jej pracy są działania wpierające osoby z niepełnosprawnościami, była współorganizatorką cyklicznych wydarzeń poświęconych twórczości osób niepełnosprawnych: Festiwalu Sztuk Wszelakich Osób Niepełnosprawnych oraz Wiosny Artystycznej Osób Niepełnosprawnych, a obecnie współpracuje z fundacją KAMENA ŁÓDŹ promującą twórczość literacką lokalnych autorów i osób z niepełnosprawnościami. Aktywizuje dzieci i młodzież poprzez prowadzenie mi.in. poranków czytelniczych dla najmłodszych, klubu czytelniczego dla starszych dzieci oraz prężnie działającego wolontariatu młodzieżowego skupiającego się na promowaniu czytelnictwa i rozwoju pasji, a także wspólnym kształtowaniu księgozbioru. Uczestniczy w projekcie Centrum Opus "Strefa Aktywności Sąsiedzkiej" wspierającego lokalną społeczność w prowadzeniu inicjatyw sąsiedzkich i pozyskiwaniu środków na nie. Aktywnie działa na rzecz uchodźców z Ukrainy organizując w bibliotece bezpłatne kursy języka polskiego.
Urszula Tarasiewicz
Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi na kierunku Fotografia. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła dyplomem zrealizowanym pod kierunkiem prof. W. Prażmowskiego, wykorzystała w nim zapomniane medium Fototapety. Żyje i pracuje w Polsce oraz w Norwegii. Posiada doświadczenie zawodowe na planach filmowych, obecnie kurator i producent wystaw w galerii Pop up Ogrodowa8 w Łodzi, fotograf i PR w zakresie przemysłu kreatywnego i muzycznego. Zajmuje się także organizacją wydarzeń kulturalnych, doradztwem w sprawach kolekcji sztuki dla firm.
Jakub Wiewiórski
Pracę w kulturze rozpoczął jako dziennikarz łódzkiego wydania „Gazety Wyborczej”, gdzie pisał o historii i teraźniejszości „Łodzi Filmowej”, publikował recenzje, reportaże, felietony i wywiady. Wspólnie z Joanną Podolską napisał przewodnik „Łódź. Spacerownik filmowy”. W latach 2011-2013 pełnił funkcję dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi – ważniejsze dokonania tamtego czasu to: wprowadzenie jednolitego systemu dotacji dla organizatorów imprez kulturalnych, wprowadzenie programu stypendiów artystycznych, opracowanie Polityki Rozwoju Kultury. Następnie pracował w promocji Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, w roku obchodzonego z rozmachem jubileuszu 100-lecia orkiestry symfonicznej. Od lipca 2015 r. jest związany z Muzeum Kinematografii w Łodzi, początkowo jako kierownik działu promocji i dyrektor Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, a od kwietnia 2019 r. jako zastępca dyrektora Muzeum. W Muzeum Kinematografii zrealizował wiele projektów, m.in. Dokumenty w drodze i DKF Człowiek w Zagrożeniu. Wspólnie z Anną Michalską napisał wydaną w 2022 r. książkę „Nakręcone w Łodzi”. Pełnił również funkcję dyrektora programowego Festiwalu Filmów Piłkarskich w Łodzi (2018 r.), publikował – poza „Gazetą Wyborczą” – w „Portalu Filmowym”, „Magazynie Stowarzyszenia Filmowców Polskich”, „Kalejdoskopie”, „Kronice Miasta Łodzi”. Prowadził spotkania z filmowcami i pisarzami dla Igrzysk Wolności, Łódzkiego Centrum Filmowego, Wytwórni, Łódź Film Commission, Muzeum Kinematografii, był też jurorem Festiwalu Kamera Akcja.
Artur Zagajewski
Jeden z najbardziej uznanych polskich kompozytorów współczesnych. Teoretyk muzyki, badacz i wykładowca akademicki. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień w konkursach kompozytorskich, zdobywcą statuetek honorujących jego kompozycje oraz działania na polu upowszechniania muzyki współczesnej szerokiemu gronu słuchaczy. Jego utwory reprezentują Polskę na najważniejszych festiwalach muzyki współczesnej w kraju i za granicą. Jest zapraszany do współpracy przez wybitnych polskich artystów związanych z muzyką, tańcem, fotografią i filmem. Zajmuje się badaniami nad muzyką rockową, prezentując je w formie wykładów oraz publikacji. Członek Związku Kompozytorów Polskich oraz Komisji Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. W 2022 r. wydał płytę, jego utwory były prezentowane na wszystkich polskich festiwalach muzyki współczesnej, a jego kompozycja „Danses Polonaises” została zaprezentowana przed publicznością jednego z najważniejszych branżowych festiwali muzyki nowej - Donaueschinger Musiktage.