Kultura dla seniora

Jesień życia i emerytura to pora zasłużonego wypoczynku, kiedy można korzystać z uroków życia i nadrobić zaległości, zacząć realizować niezrealizowane wcześniej plany, pasje i marzenia oraz odkrywać dotąd nieodkryte talenty. To idealny czas na aktywne i twórcze uczestnictwo w kulturze. 

Łodzianie 60+ odgrywają coraz większą rolę w życiu miasta. Łódź ceni swoich seniorów - ich szczególną pozycję w społeczeństwie, dużą aktywność obywatelską, wiedzę i doświadczenie oraz tkwiący w nich potencjał - i stara się odpowiadać na ich potrzeby. Samorząd miejski podejmuje szereg działań, mających na celu większe zaangażowanie najstarszych łodzian w życie Łodzi, w tym ich aktywne uczestnictwo w kulturze.  W mieście działają prężnie Uniwersytety Trzeciego Wieku, liczne kluby seniora oraz Centra Aktywności Senioralnej. Również oferta kulturalno–edukacyjna kierowana do tej grupy jest atrakcyjna i z roku na rok coraz bogatsza Wszystkie te inicjatywy mają na celu zapewnienie seniorom możliwości samorealizacji i ciekawego wypełnienia czasu wolnego. Udział w życiu kulturalnym może nie tylko uatrakcyjnić czas, lecz także pomaga utrzymać aktywność, sprzyja zdrowemu starzeniu się, zapobiega poczuciu osamotnienia, izolacji i wykluczenia, również tego cyfrowego. Dlatego miejskie instytucje kultury wprowadzają specjalne zniżki i ulgi w celu ułatwienia dostępu do kultury, również tej płatnej. Poszerzają także systematycznie propozycje zajęć i wydarzeń przygotowywanych specjalnie z myślą o bardziej zaawansowanych wiekowo mieszkańcach miasta.

Łodzianie 60+ są jednak nie tylko biernymi odbiorcami kultury, również aktywnie ją współtworzą. Malują, piszą, rozwijają swoje talenty wokalne, kabaretowe i teatralne, występując na scenie, niosąc radość innym i wzbogacając ofertę kulturalną Łodzi. Warto w tym miejscu wymienić choćby grupę Latające babcie czy działalność licznych grup poetyckich. Siłę srebrnej kultury najlepiej widać podczas dorocznych Senioraliów.

W bogatej ofercie stałych zajęć dla osób 60+ znajdują się m.in.:

  • zajęcia warsztatowe z tańca, śpiewu, malarstwa, rękodzieła, fotografii, a nawet gotowania;
  • kursy nauki języków obcych oraz obsługi komputera i poruszania się w Internecie;
  • specjalne spektakle filmowe i teatralne, w tym np.
  • spotkania ze znanymi ludźmi, kluby dyskusyjne książki, kluby brydżowe, prelekcje i pogadanki;  
  • a także - zgodnie z dewizą, że w zdrowym ciele zdrowy duch - zajęcia sportowe, w tym joga, tai-chi, gimnastyka usprawniająca.
Kontakt