Informacji dotyczących procedury „małych grantów” udzielają pracownicy Zespołu ds. Mecenatu Kultury w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Łodzi pod nr tel.: 42 638 53 64, 42 638 43 56, 42 638 43 92.
Zgodnie z art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie Miasto może zlecić, na wniosek organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 w/w ustawy, realizację zadania publicznego z pominięciem otwartego konkursu ofert, czyli przyznać dotację na realizację zadania w trybie tzw. małego grantu.
Wysokość środków zapisanych w budżecie Wydziału Kultury, przeznaczona na dofinansowanie realizacji zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, przyznawanych w trybie małych grantów, w roku 2022 wynosi:
- inicjatywy kulturalne 100.000 zł - środki zapisane w budżecie Wydziału Kultury na rok 2022 zostały wyczerpane
- edukacja kulturalna 40.000 zł - środki zapisane w budżecie Wydziału Kultury na rok 2022 zostały wyczerpane
Nabór wniosków prowadzony jest do momentu wyczerpania środków finansowych.
Projekt nie może stanowić części większego zadania, tylko musi być samodzielny.
W uproszczonej ofercie realizacji zadania publicznego prosimy podać szacowaną liczbę beneficjentów zadania. Oferta realizacji zadania publicznego złożona przez organizację pozarządową powinna być poprawnie sporządzona, zarówno pod względem merytorycznym jak i rachunkowym, na formularzu zgodnym ze wzorem określonym w aktualnym rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw pożytku publicznego.
Wniosek z uproszczoną ofertą realizacji zadania publicznego w wersji papierowej należy złożyć w Łódzki Centrum Kontaktu z Mieszkańcami przy ul. Piotrkowskiej 110 (wejście od pasażu Schillera) lub przesłać na adres: Urząd Miasta Łodzi, ul. Piotrkowska 104, 90-926 Łódź.
Oferta spełnia wymogi formalne, jeżeli:
- oferta złożona została na właściwym formularzu;
- oferta została:
- złożona przez podmiot uprawniony do składania ofert;
- jest podpisana przez osoby uprawnione do reprezentowania podmiotu;
- zadanie odpowiada zakresowi działalności statutowej oferenta;
- oferent nie otrzymał w bieżącym roku budżetowym łącznej kwoty środków finansowych z Miasta Łodzi na małe granty przekraczającej 20 000 zł;
- termin realizacji zadania nie jest dłuższy niż 90 dni;
- wnioskowana kwota dotacji nie przekracza 10.000 zł;
- oferent zamierza realizować zadanie na rzecz Miasta lub jego mieszkańców.
Ocena celowości realizacji zadania publicznego obejmuje w szczególności analizę takich kryteriów jak:
- możliwość realizacji zadania publicznego (w tym m.in. zapewnienie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami);
- proponowana jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których oferent będzie realizował zadanie;
- szacunkowa kalkulacja kosztów realizacji zadania publicznego;
- ocena realizacji zleconych zadań publicznych w przypadku oferenta, który w latach poprzednich realizował zlecone zadania publiczne, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków.
W przypadku nie spełnienia wymogów formalnych lub rozstrzygnięcia stwierdzającego brak celowości realizacji zadania publicznego, przesłana zostanie oferentowi pisemna informacja
o rozstrzygnięciu.
Ocena celowości realizacji zadania publicznego dokonywana jest w ciągu 7 dni roboczych od momentu wpłynięcia oferty. Oferta, która spełnia wymogi formalne i została uznana za celową zamieszczana jest na okres 7 dni:
- w BIP;
- w siedzibie Urzędu Miasta Łodzi w miejscu przeznaczonym na zamieszczanie ogłoszeń;
- na Portalu.
W terminie 7 dni od dnia upublicznienia oferty każdy może zgłosić do niej uwagi.
Wydział Kultury zawiera umowę o wsparcie lub o powierzenie realizacji zadania publicznego. Przed zawarciem umowy, mogą być przeprowadzone negocjacje z oferentem, celem uzgodnienia ostatecznej wersji realizacji zadania. Negocjacje dotyczyć mogą zakresu zadania oraz wysokości budżetu planowanego na jego realizację.