Teatr Studyjny

Studenci roku dyplomowego Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi przygotowują spektakl "Festen" Thomasa Vinterberga w reżyserii Remigiusza Brzyka. Premiera została zaplanowana na 6 i 7 kwietnia. Natomiast już w maju odbędzie się 42. Edycja Festiwalu Szkół Teatralnych.

6, 7, 12, 13, 14, 19, 20, 21, 25 i 26 kwietnia
"Festen" Thomasa Vinterberga

Teatr bez efektów specjalnych, zrealizowany według słynnego manifestu "Dogma". Jego twórcy postulowali oczyszczenie filmów z efektów specjalnych na rzecz naturalnego światła, niestosowania filtrów, ale też niestosowania filtrów, naturalnych wnętrz.

Wystąpią: Weronika Błaszczyk, Paweł Hurnik, Jan Jakubik, Jakub Kondrat, Konrad Krupiński, Artur Kujawa, Ewa Stańczyk, Szantal Strzelińska, Zofia Świątkiewicz, Zofia Tkaczyńska, Kacper Zalewski.

29, 30 kwietnia
"Każdemu coś się śni"

Spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego
Rok akademicki 2023/2024

Na podstawie opowiadań Raymonda Carvera
Przekład: Janusz Ruszkowski

Reżyseria: Małgorzata Bogajewska
Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Scenariusz: zespół
Muzyka: zespół
Koordynacja scen walki: Tomasz Maziarz
Grafika i multimedia: Artur Kujawa
Asystent reżysera: Antoni Włosowicz

Występują: Weronika Błaszczyk, Maria Chojnacka, Dorota Goljasz, Zofia Gołaj, Maksymilian Hojka, Artur Kujawa, Jakub Santarosa, Antoni Włosowicz, Kacper Zalewski.

U progu dorosłego życia studenci ostatniego roku aktorstwa Szkoły Filmowej w Łodzi przyglądają się tekstom Raymonda Carvera i na ich podstawie, grupowo, piszą scenariusz swojego spektaklu dyplomowego. Spoglądają w hipotetyczną przyszłość, widzą ją w krzywym zwierciadle i dostrzegają wszystko to, co może potoczyć się nie po ich myśli.

Zaklinają zastaną rzeczywistość, przywołując niepomyślne życiowe scenariusze, by móc je odtworzyć na scenie i tym samym – zapobiec ich realizacji. Lęki pokoleniowe, samotność i niezrozumienie; komedia, tragedia i pastisz… W czterech odrębnych narracjach opowiadają o tym, czego bynajmniej nie chcą doświadczyć w nadchodzącej przyszłości.

42. Festiwal Szkół Teatralnych
20 - 26 maja

Organizowany przez Szkołę Filmową w Łodzi festiwal to jedyna okazja, aby zobaczyć spektakle dyplomowe młodych aktorów z całej Polski, którzy kończą studia i za chwilę zadebiutują: na scenie czy w filmie. Jury i publiczność będzie oglądać konkursowe przedstawienia w łódzkich teatrach: Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka oraz Teatrze Studyjnym .

Festiwal Szkół Teatralnych to jedno z najstarszych wydarzeń kulturalnych w Łodzi. Wyjątkowe święto teatru, które poprzez współpracę międzyuczelnianą, atmosferę kunsztu sztuk scenicznych, obecność jury, w skład którego wchodzą uznani aktorzy i reżyserzy, zgromadziło stałą publiczność oraz ugruntowało swoją pozycję na mapie festiwali teatralnych w Polsce.

Nagrody „FST" od lat wskazują teatralnemu światu najbardziej obiecujących adeptów sztuki aktorskiej. Wśród laureatów Festiwalu byli m.in.: Zbigniew Zamachowski, Michał Żebrowski, Kinga Preis, Sonia Bohosiewicz, Robert Więckiewicz czy Adam Woronowicz.

festiwalszkolteatralnych.pl

Więcej informacji:teatrstudyjny.lodz.pl
Teatr Studyjny, ul. Kopernika 8

Kontakt