Kultura odporna

Projekt "Kultura odporna" wspiera łódzkich artystów, którzy tworzą, dzielą się sztuką i są aktywni pomimo przeciwieństw oddzielających ich od publiczności. W 2020 i 2021 roku jednym z nich stała się pandemia, która nagle i po raz pierwszy w historii, zmusiła twórców do izolacji i szukania nowych niż tradycyjne dróg dostępu do odbiorców sztuki. Po okresie pandemicznym "Kultura odporna" zaczęła pełnić rolę encyklopedii łódzkich artystów, którą warto znać w trosce o "lokalny patriotyzm kulturalny". Chwalmy się łodzianami, którzy osiągają sukcesy i oferują nam spotkanie ze sztuką, wrażliwością i pięknem. Doceniajmy ich i bądźmy im wdzięczni za trud tłumaczenia świata na język sztuki. Pamiętajmy też, że artystyczne gwiazdy chodzą, tak jak my wszyscy, po Piotrkowskiej.


Kultura odporna

Bolewski & Tubis
plakat:
działalność:

Łodzianie, dwaj absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi: Radek Bolewski (wokal, perkusja) i Maciej Tubis (fortepian, syntezator basowy) tworzą wyjątkowy duet, który nie boi się eksperymentów, improwizacji i kontaktu z publicznością. Balansując między jazzem i popem, zjednują sobie fanów w całej Polsce, grając kilkadziesiąt koncertów rocznie.

Promując pierwszą płytę "Lunatyk" odwiedzili 50 miast! Są bardzo hojni muzycznie i przyznają, że na scenie tworzą tyle dźwięków, ile musiałby zagrać kwartet. Zachwycie nad koncertami duetu świadczy fakt, że bilety sprzedają się wyjątkowo szybko, a publiczność wypełnia po brzegi każdą salę koncertową, gdzie grają Bolewski & Tubis. Swoją ostatnią płytę pt. "Obywatel Jazz" poświęcili Grzegorzowi Ciechowskiemu i ponownie skazali się na sukces. Zaprezentowali ją już na 40 koncertach, a lista czekających miast na ich przyjęcie wciąż się wydłuża.

Iza Połońska
plakat:
działalność:

Wokalistka, kameralistka śpiewająca w różnych stylach od klasyki po piosenkę aktorską i jazz. Doktor sztuk muzycznych. W jej dorobku artystycznym szczególne miejsce zajmuje współpraca z łódzkim kompozytorem Piotrem Hertlem, która zaowocowała ona szeregiem wspólnych występów w kategorii piosenki aktorskiej. Wraz z Witoldem Janiakiem, pianistą i kompozytorem jazzowym, stworzyła projekt Jazzowe Kolory Miłości. Ostatnie lata wypełniły jej koncerty z Orkiestrami Filharmonicznymi w Polsce z projektem „Połońska śpiewa Osiecką”, który współtworzy z Leszkiem Kołodziejskim, akordeonistą i aranżerem.

Jest także trenerem wokalnym. Współpracuje z uczelniami artystycznymi i teatrami z całej Polski, przygotowując aktorów do spektakli i partii śpiewanych. Jej ostatnia płyta, wydana w 2019 roku to "Pejzaż bez ciebie", którą Iza nagrała wspólnie z Polish Cello Quartet i z Leszkiem Kołodziejskim. Największą inspiracją artystyczną Izy pozostaje niezmiennie jej zmarły Mąż Dominik Połoński, wybitny polski wiolonczelista, którego hasło "Wyobraźnia tworzy rzeczywistość" nieprzerwanie kształtuje jej życie artystyczne i prywatne.

Jacek Bieleński
plakat:
działalność:

Marynarz Łodzi, fenomen, ikona, bard, ale też kompozytor, poeta, prozaik i scenarzysta filmowy. Bielas, muzyk, aktor, pomysłodawca i organizator wydarzeń kulturalnych. Autor tekstów dla m.in.: Ziuta Gralaka, Włodka Kiniorskiego, Maryli Rodowicz, Justyny Steczkowskiej, Fiolki, Wojciecha Waglewskiego.

Przez wiele dekad współtwórca muzycznej sceny Łodzi Kaliskiej i autor hymnu "eŁKaeSem bije serce Łodzi". Twórca międzypokoleniowego hitu Różowych Czubów i Maryli Rodowicz - najbardziej futurystycznej piosenki lat 80., czyli utworu "Dentysta Sadysta". Lider zespołów: Plastic Bag, Pafullon, Marynarze Łodzi. Czasami także aktor - zagrał m.in. w serialach: "Świat według kiepskich", "Nad rozlewskiem", "Na dobre i na złe", "Aleja gówniarzy" i "Polskie gówno".

Prawnuk napoleońskiego generała, wnuk przedwojennego wiceprezydenta Łodzi i syn dziennikarki i modelki.

Łukasz z Bałut
plakat:
działalność:

Patrzy na świat przez pryzmat Bałut, które są dla niego pępkiem świata. Kocha tę dzielnicę do szaleństwa, dokumentuje jej historię, nieoczywiste piękno oraz zmiany, którym podlegają Bałuty oraz walczy o nie jako artysta i społecznik. Sam przyznaje, że "stara się zachować to, co odchodzi".

Tworzy filmy, fotografuje, pisze wiersze, nagrywa piosenki o Bałutach, animuje wydarzenia i instalacje artystyczne. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Festiwalu Kultury Bałuckiej i Radia Wolne Bałuty. Często można zobaczyć go na scenie łódzkich koncertów.

W 2017 roku został laureatem stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi i stworzył eksperymentalny film dokumentalny pt. „Kilometry w Łodzi". W tym samym roku zrealizował także Bałucki Kalendarz na rok 2017. Skutecznie walczy o to, aby łodzianie mieli świadomość wyjątkowości Bałut i "żeby umieli patrzeć na Bałuty, jak by należało patrzeć na człowieka".

Marcel Baliński
plakat:
działalność:

Ogromnie utalentowany muzyk, pianista, kompozytor, animator kultury. Lider grupy Marcel Baliński Trio. Współtworzy grupy Jerry & the Pelican System, RASP Lovers i Entropia Ensemble, z którymi wydał albumy w Warner Music Poland, Howard Records i Alpaka Records. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem festiwalu muzyki alternatywnej i awangardowej Dwa Piętra w Łodzi, którego pierwsza edycja została wyróżniona w plebiscycie JazzPRESS na polskie jazzowe wydarzenie koncertowe.

W ramach Stypendium Artystycznego Prezydent Miasta Łodzi zorganizował serię koncertów jazzowych w łódzkich przestrzeniach miejskich.

Współpracował z m. in. Zbigniewem Namysłowskim, Agą Zaryan, Wojtkiem Mazolewskim i Elektro Camerata Varsoviensis. Latem 2020 zadebiutował jako lider z Marcel Baliński Trio na albumie „Opalenizna i Wiatr”.

Chociaż jest silnie zakorzeniony w jazzowym mainstreamie, jego muzyka czerpie inspirację z XX-wiecznego neoklasycyzmu, powojennej awangardy i ze sztuk wizualnych.

Mariusz Wilczyński
plakat:
działalność:

Malarz, performer, scenograf, ale przede wszystkim reżyser, autor scenariuszy, animator, operator kamery, autor muzyki - twórca totalny filmów animowanych.

Zanim powstał jego zjawiskowy, nowatorski i nagradzany na całym świecie oraz w Polsce, bardzo łódzki film pt. "Zabij to i wyjedź w tego miasta", stworzył ponad 200 księgoklipów, czyli wideoklipów do książek. O jego ogromnym talencie świadczy m.in. fakt, że filmem animowanym zainteresował się po studiach na łódzkiej ASP i jest w tej dziedzinie samoukiem. Może właśnie dlatego w tej dziedzinie uznawany jest za twórcę nowatorskiego, odważnego i wyznaczającego nowe drogi.

Mariusz Wilczyński jest pierwszym i dotąd jedynym polskim autorem filmów animowanych, który miał indywidualny, retrospektywny przegląd swoich filmów w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (7 maja 2007) oraz pierwszym autorem animacji z Polski, którego film wyświetlano w The National Gallery w Londynie. Jego największym światowym sukcesem jest film "Zabij to i wyjedź w tego miasta", nad którym pracował 14 lat i który jest jego debiutem pełnometrażowym. Film zdobył 16 nagród, w tym pierwsze w historii Złote Lwy dla filmu animowanego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


"Wilczynski należy do najwybitniejszych obecnie artystów animacji na świecie".
Joshua Siegel z nowojorskiego The Muzuem of Modern Art.

Monika Buchowiec
plakat:
działalność:

Została łodzianką z wyboru po skończeniu wydziału aktorskiego „naszej” Filmówki, choć pochodzi z magicznego Podlasia - urodziła się w Siemiatyczach. Zaraz po studiach zagrała w filmie „Mistrz” Piotra Trzaskalskiego jedną z głównych ról i od razu przykuła uwagę widzów talentem i urodą. Za rolę Anny w „Mistrzu” otrzymała wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia". Potem pojawiała się w wielu popularnych serialach telewizyjnych. Związała się z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, gdzie zagrała m.in.: w spektaklu "Kobro", "Więcej niż możesz zjeść" Doroty Masłowskiej", "Dogville" Larsa von Triera. Za role w dwóch ostatnich otrzymała złote maski za najlepsze role żeńskie. Obecnie, smucąc swoją wierną, łódzką publiczność, występuje jedynie w spektaklu "Doktor Dolittle i przyjaciele", ale lista spektakli, w których zagrała jest bardzo długa, wśród nich: "Humanka", "Lolita", "Kto nie ma nic, ten może wszystko", "Komeda", "Szewcy", "Brygada szlifierza Karhana".

Psychocukier
plakat:
działalność:

Jeden z najważniejszych łódzkich zespołów. Ich naturalne środowisko muzyczne to rock alternatywny z oryginalną odrobiną psychodelii.

Świętują 20. rocznicę wspólnego grania na scenie: założyciel i wokalista Robert Sasza Tomaszewski, basista Piotr Połoz i perkusista Marcin Awierianow. Razem nagrali pięć albumów, a ostatni ukazał się w 2018 roku jako "Antypody umysłu". Wykonali utwór "Gwiazda", który pojawił się w filmie o Aleksym Rżewskim, pierwszym prezydencie Łodzi w II RP. Zapowiadają, że pracują nad nową płytą. Jeśli się ukaże, to z pewnością wrócą do koncertowania, które w ich wykonaniu zawsze jest ekspresyjne, porywające i prowadzące publiczność do szaleństwa.

Tomasz Armada
plakat:
działalność:

Artysta wizualny, wszechstronny, niezwykle utalentowany i oryginalny, a także przekraczający granice, bezkompromisowy, eksperymentujący, wyznaczający nowe ścieżki w modzie: „Moda dla mnie jest dziedziną sztuki i designu, a nie sposobem na lans i tworzenia elitarnych dziwnych przedsięwzięć i pokazów sukieniuś glamournych dla kółek wzajemnych adoracji”.

Projektuje ubrania i kostiumy teatralne, które odważnie podnosi do rangi sztuki.

Absolwent łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Współtwórca i dyrektor kreatywny, nieistniejącego już, Domu Mody Limanka, inkubatora sztuki i kolektywu artystycznego, którego twórczość doceniło Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Jego prace były prezentowane między innymi w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego we Lwowie, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Trafostacji w Szczecinie, BWA w Tarnowie i Galerii Szara Kamienica w Krakowie.

W 2021 roku amerykański Vogue wskazał Armadę jako jednego z 27 młodych, najciekawszych i niezależnych projektantów mody w artykule pt. "World Class: Meet the New Generation of Global Independent Designers".

Tomasz Rodowicz
plakat:
działalność:

Historyk filozofii, aktor, muzyk, reżyser, a dla łodzian twórca i mistrz wyjątkowego, awangardowego Teatru Chorea i dyrektor artystyczny Fabryki Sztuki.

Wybrał Łódź w 2004 roku, ale zanim tak się stało, był związany m.in. z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego i Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.

We współpracy z członkami Earthfall Dance Theatre z Walii, Jessicą Cohen, Jimem Ennisem wyreżyserował trylogię opartą na utworach starożytnych dramaturgów: "Hode Galatan" (2003), "Po ptakach" (2005), "Bakkus" (2006). Jest autorem muzyki do "Tezeusza w labiryncie" (2004) i reżyserem "Śpiewów Eurypidesa" (2007) oraz "Gier (w) Pana Cogito" (2008). W 2007 roku wraz z Pawłem Passinim założył w Srebrnej Górze w w Górach Sowich pierwszy w Europie teatr internetowy neTTheatre.

Jest artystą, któremu łodzianie zawdzięczają teatr nieoczywisty, wymagający i bardzo angażujący, ale i otwarty. Nieustannie przypomina nam o jedności naszej kultury i jej źródeł - antyku.

Kontakt