Kultura odporna

Projekt "Kultura odporna" wspiera łódzkich artystów, którzy tworzą, dzielą się sztuką i są aktywni pomimo przeciwieństw oddzielających ich od publiczności. W 2020 i 2021 roku jednym z nich stała się pandemia, która nagle i po raz pierwszy w historii, zmusiła twórców do izolacji i szukania nowych niż tradycyjne dróg dostępu do odbiorców sztuki. Po okresie pandemicznym "Kultura odporna" zaczęła pełnić rolę encyklopedii łódzkich artystów, którą warto znać w trosce o "lokalny patriotyzm kulturalny". Chwalmy się łodzianami, którzy osiągają sukcesy i oferują nam spotkanie ze sztuką, wrażliwością i pięknem. Doceniajmy ich i bądźmy im wdzięczni za trud tłumaczenia świata na język sztuki. Pamiętajmy też, że artystyczne gwiazdy chodzą, tak jak my wszyscy, po Piotrkowskiej.


Kultura odporna

Adrianna Maliszewska
plakat:
działalność:

Laureatka srebrnego pierścienia – najlepsza łódzka aktorka teatralna w 2021 roku. Adriannę można podziwiać na scenie Teatru Lalek Arlekin – gra m.in. w sztuce „Wędrówka Nabu” „Wielki Zły Lis”, „Kopciuszek”, „Jak zostałam wiedźmą”, „Włókniarki” i „Calineczka”. W ubiegłym roku Adrianna Maliszewska otrzymała dyplom honorowy ZASP za kreację aktorską w dziedzinie animacji lalkowej za tytułową rolę w "Wędrówce Nabu" oraz nominację do nagrody POLUNIMA w V edycji prestiżowego konkursu dla najbardziej obiecującej aktorki-lalkarki młodego pokolenia za tytułową rolę Nabu w tym samym spektaklu. Także pozostałe sceniczne kreacje, jak chociażby pierwszoplanowa rola Wiedźmy w spektaklu "Jak zostałam wiedźmą" (reżyseria Eweliny Pietrowiak, tekst Doroty Masłowskiej) czy rola Włókniarki w quazi-reportażowym spektaklu "Włókniarki" na podstawie książki Marty Madejskiej "Aleja Włókniarek" (reżyseria Tomasza Mana), przyniosły aktorce wiele słów uznania. Adrianna przekazuje swoją wiedzę studentom - jest nauczycielką akademicką wrocławskiej filii Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych.

Artur Zagajewski
plakat:
działalność:

Jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki współczesnej. Profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, w której m.in. zajmuje się badaniami nad muzyką rockową. Prowadzi wykłady i warsztaty dla młodzieży z zakresu muzyki XX i XXI wieku, opowiadając i tłumacząc muzykę współczesną w sposób zasługujący na wielkie uznanie.
Artur Zagajewski jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej oraz Komisji Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Artysta był nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku (2017) a także Paszportów Polityki (2018).
Współpracował z aktorem Arkadiuszem Jakubikiem, wiolonczelistą Dominkiem Połońskim, śpiewaczką Agatą Zubel, flecistką Ewą Liebchen, klawesynistką Gośką Isphording, choreografką Pauliną Wycichowską, performerką Zorką Wollny, reżyserem Piotrem Stasikiem (ich Opera o Polsce otrzymała w 2019 roku nominację do Polskich Nagród Filmowych ORŁY w kategorii Film Dokumentalny).
Lista nagród przyznanych Arturowi Zagajewskiemu jest bardzo długa, tak jak imponująca jest liczba wyróżnień. Warto też wspomnieć, że w 2017 roku jego utwór brut reprezentował Polskie Radio i otrzymał najwyższą lokatę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Palermo.
Jest artystą poszukującym, otwartym na muzykę i dźwięki w sposób całkowity. Obecnie pracuje nad projektem muzycznym, który przybliży najmłodszym słuchaczom muzykę rockową i punkową. Będzie to kolektyw o nazwie „Piosenki”, a jego koncertowy debiut zaplanowany jest na czerwiec 2022 roku.

arturzagajewski.com

Bolewski & Tubis
plakat:
działalność:

Łodzianie, dwaj absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi: Radek Bolewski (wokal, perkusja) i Maciej Tubis (fortepian, syntezator basowy) tworzą wyjątkowy duet, który nie boi się eksperymentów, improwizacji i kontaktu z publicznością. Balansując między jazzem i popem, zjednują sobie fanów w całej Polsce, grając kilkadziesiąt koncertów rocznie.

Promując pierwszą płytę "Lunatyk" odwiedzili 50 miast! Są bardzo hojni muzycznie i przyznają, że na scenie tworzą tyle dźwięków, ile musiałby zagrać kwartet. Zachwycie nad koncertami duetu świadczy fakt, że bilety sprzedają się wyjątkowo szybko, a publiczność wypełnia po brzegi każdą salę koncertową, gdzie grają Bolewski & Tubis. Swoją ostatnią płytę pt. "Obywatel Jazz" poświęcili Grzegorzowi Ciechowskiemu i ponownie skazali się na sukces. Zaprezentowali ją już na 40 koncertach, a lista czekających miast na ich przyjęcie wciąż się wydłuża.

Iza Połońska
plakat:
działalność:

Wokalistka, kameralistka śpiewająca w różnych stylach od klasyki po piosenkę aktorską i jazz. Doktor sztuk muzycznych. W jej dorobku artystycznym szczególne miejsce zajmuje współpraca z łódzkim kompozytorem Piotrem Hertlem, która zaowocowała ona szeregiem wspólnych występów w kategorii piosenki aktorskiej. Wraz z Witoldem Janiakiem, pianistą i kompozytorem jazzowym, stworzyła projekt Jazzowe Kolory Miłości. Ostatnie lata wypełniły jej koncerty z Orkiestrami Filharmonicznymi w Polsce z projektem „Połońska śpiewa Osiecką”, który współtworzy z Leszkiem Kołodziejskim, akordeonistą i aranżerem.

Jest także trenerem wokalnym. Współpracuje z uczelniami artystycznymi i teatrami z całej Polski, przygotowując aktorów do spektakli i partii śpiewanych. Jej ostatnia płyta, wydana w 2019 roku to "Pejzaż bez ciebie", którą Iza nagrała wspólnie z Polish Cello Quartet i z Leszkiem Kołodziejskim. Największą inspiracją artystyczną Izy pozostaje niezmiennie jej zmarły Mąż Dominik Połoński, wybitny polski wiolonczelista, którego hasło "Wyobraźnia tworzy rzeczywistość" nieprzerwanie kształtuje jej życie artystyczne i prywatne.

Jacek Bieleński
plakat:
działalność:

Marynarz Łodzi, fenomen, ikona, bard, ale też kompozytor, poeta, prozaik i scenarzysta filmowy. Bielas, muzyk, aktor, pomysłodawca i organizator wydarzeń kulturalnych. Autor tekstów dla m.in.: Ziuta Gralaka, Włodka Kiniorskiego, Maryli Rodowicz, Justyny Steczkowskiej, Fiolki, Wojciecha Waglewskiego.

Przez wiele dekad współtwórca muzycznej sceny Łodzi Kaliskiej i autor hymnu "eŁKaeSem bije serce Łodzi". Twórca międzypokoleniowego hitu Różowych Czubów i Maryli Rodowicz - najbardziej futurystycznej piosenki lat 80., czyli utworu "Dentysta Sadysta". Lider zespołów: Plastic Bag, Pafullon, Marynarze Łodzi. Czasami także aktor - zagrał m.in. w serialach: "Świat według kiepskich", "Nad rozlewskiem", "Na dobre i na złe", "Aleja gówniarzy" i "Polskie gówno".

Prawnuk napoleońskiego generała, wnuk przedwojennego wiceprezydenta Łodzi i syn dziennikarki i modelki.

Jarosław Kamiński
plakat:
działalność:

Ogromny dorobek artystyczny, w tym cztery Orły – nagrody Polskiej Akademii Filmowej za montaż takich filmów jak: „Ida”, „Zimna wojna”, „Jesteś Bogiem” i „Żurek” oraz dwa Złote Lwy za „Idę” i „Z odzysku”, wyróżnia wybitnego montażystę filmowego, łodzianina, wykładowcę Szkoły Filmowej – Jarosława Kamińskiego. W 2018 roku Jarosław Kamiński otrzymał Europejską Nagrodę Filmową – najlepszy montażysta roku za film „Zimna wojna” , a w 2021 roku zdobył Czeskie Lwy za film ” Zátopek”. Filmy zmontowane przez tego artystę znają niemal wszyscy. Na bardzo długiej liście znajdują się m.in. „Pokłosie”. „Jack Strong”, „Śniegu już nigdy nie będzie”, „Fuga”, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, „Masz na imię Justine”, „Antychryst” oraz „Kurier”.

Julia Jakubowska
plakat:
Łukasz Barys
plakat:
działalność:

Pisarz, poeta. Laureat Paszportu Polityki 2021 w kategorii literatura za niezwykłą książkę, która zachwyciła krytyków literackich pt. „Kości, które nosisz w kieszeni”.
Łukasz Barys to także autor książki poetyckiej "Wysokie słońce" (Łódź/Kraków 2020), za którą otrzymał nagrodę na festiwalu „Złoty Środek Poezji”. Laureat m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Siegfreda Lenza, konkursu Krajobrazy słowa (I nagroda w 2019 i nagroda główna w 2020) oraz konkursu im. Leopolda Tyrmanda Inspirowani Tyrmandem.
Pabianiczanin, rocznik 1997.

Łukasz z Bałut
plakat:
działalność:

Patrzy na świat przez pryzmat Bałut, które są dla niego pępkiem świata. Kocha tę dzielnicę do szaleństwa, dokumentuje jej historię, nieoczywiste piękno oraz zmiany, którym podlegają Bałuty oraz walczy o nie jako artysta i społecznik. Sam przyznaje, że "stara się zachować to, co odchodzi".

Tworzy filmy, fotografuje, pisze wiersze, nagrywa piosenki o Bałutach, animuje wydarzenia i instalacje artystyczne. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Festiwalu Kultury Bałuckiej i Radia Wolne Bałuty. Często można zobaczyć go na scenie łódzkich koncertów.

W 2017 roku został laureatem stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi i stworzył eksperymentalny film dokumentalny pt. „Kilometry w Łodzi". W tym samym roku zrealizował także Bałucki Kalendarz na rok 2017. Skutecznie walczy o to, aby łodzianie mieli świadomość wyjątkowości Bałut i "żeby umieli patrzeć na Bałuty, jak by należało patrzeć na człowieka".

Marcel Baliński
plakat:
działalność:

Ogromnie utalentowany muzyk, pianista, kompozytor, animator kultury. Lider grupy Marcel Baliński Trio. Współtworzy grupy Jerry & the Pelican System, RASP Lovers i Entropia Ensemble, z którymi wydał albumy w Warner Music Poland, Howard Records i Alpaka Records. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem festiwalu muzyki alternatywnej i awangardowej Dwa Piętra w Łodzi, którego pierwsza edycja została wyróżniona w plebiscycie JazzPRESS na polskie jazzowe wydarzenie koncertowe.

W ramach Stypendium Artystycznego Prezydent Miasta Łodzi zorganizował serię koncertów jazzowych w łódzkich przestrzeniach miejskich.

Współpracował z m. in. Zbigniewem Namysłowskim, Agą Zaryan, Wojtkiem Mazolewskim i Elektro Camerata Varsoviensis. Latem 2020 zadebiutował jako lider z Marcel Baliński Trio na albumie „Opalenizna i Wiatr”.

Chociaż jest silnie zakorzeniony w jazzowym mainstreamie, jego muzyka czerpie inspirację z XX-wiecznego neoklasycyzmu, powojennej awangardy i ze sztuk wizualnych.

Marek Kądziela
plakat:
działalność:

W tym roku odebrał nagrodę internautów „Plaster Kultury 2021” za płytę „Marek Kądziela Jazz Ensemble”. To wybitny gitarzysta, doktor sztuk muzycznych, gitarzysta, kompozytor, innowator, poszukujący nowych brzmień i wyzwań muzycznych oraz adiunkt, kierownik Instytutu Instrumentalistyki Jazzowej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Lider i założyciel zespołu Odpoczno, który w 2022 roku obchodzi 20-lecie działalności artystycznej.

Absolwent gitary jazzowej oraz kompozycji w The Carl Nielsen Academy of Music w Danii. Laureat licznych konkursów oraz lider uznanych formacji muzycznych. Muzyk aktywnie koncertujący oraz doświadczony pedagog i animator kultury. Zapraszany do rozmaitych projektów muzycznych od jazzu przez folk po muzykę współczesną i eksperymentalną. Koncertował z artystami takimi jak: Steven Bernstein, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Marcin Masecki, Adam Bałdych, Michał Urbaniak, Piotr Baron, Maciej Obara i wielu innych. Od roku 2011 czynny animator życia kulturalnego Łodzi poprzez wieloletni cykl jam session w klubie Wytwórnia i Foto Cafe 102 z udziałem gości zagranicznych i słynnych polskich jazzmanów. W latach 2011-2015 prowadził autorskie ognisko muzyczne „Szkoła Marka Kądzieli” w zakładach Wi-Ma, organizując wiele koncertów z udziałem łódzkiej młodzieży. Współpracował wielokrotnie z Festiwalem 4Kultur. Organizator cyklu koncertów studenckich w Domu Literatury i klubie Scenografia i Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów.

marekkadziela.com

Mariusz Wilczyński
plakat:
działalność:

Malarz, performer, scenograf, ale przede wszystkim reżyser, autor scenariuszy, animator, operator kamery, autor muzyki - twórca totalny filmów animowanych.

Zanim powstał jego zjawiskowy, nowatorski i nagradzany na całym świecie oraz w Polsce, bardzo łódzki film pt. "Zabij to i wyjedź w tego miasta", stworzył ponad 200 księgoklipów, czyli wideoklipów do książek. O jego ogromnym talencie świadczy m.in. fakt, że filmem animowanym zainteresował się po studiach na łódzkiej ASP i jest w tej dziedzinie samoukiem. Może właśnie dlatego w tej dziedzinie uznawany jest za twórcę nowatorskiego, odważnego i wyznaczającego nowe drogi.

Mariusz Wilczyński jest pierwszym i dotąd jedynym polskim autorem filmów animowanych, który miał indywidualny, retrospektywny przegląd swoich filmów w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (7 maja 2007) oraz pierwszym autorem animacji z Polski, którego film wyświetlano w The National Gallery w Londynie. Jego największym światowym sukcesem jest film "Zabij to i wyjedź w tego miasta", nad którym pracował 14 lat i który jest jego debiutem pełnometrażowym. Film zdobył 16 nagród, w tym pierwsze w historii Złote Lwy dla filmu animowanego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


"Wilczynski należy do najwybitniejszych obecnie artystów animacji na świecie".
Joshua Siegel z nowojorskiego The Muzuem of Modern Art.

Michał Kobojek
plakat:
Monika Buchowiec
plakat:
działalność:

Została łodzianką z wyboru po skończeniu wydziału aktorskiego „naszej” Filmówki, choć pochodzi z magicznego Podlasia - urodziła się w Siemiatyczach. Zaraz po studiach zagrała w filmie „Mistrz” Piotra Trzaskalskiego jedną z głównych ról i od razu przykuła uwagę widzów talentem i urodą. Za rolę Anny w „Mistrzu” otrzymała wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia". Potem pojawiała się w wielu popularnych serialach telewizyjnych. Związała się z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, gdzie zagrała m.in.: w spektaklu "Kobro", "Więcej niż możesz zjeść" Doroty Masłowskiej", "Dogville" Larsa von Triera. Za role w dwóch ostatnich otrzymała złote maski za najlepsze role żeńskie. Obecnie, smucąc swoją wierną, łódzką publiczność, występuje jedynie w spektaklu "Doktor Dolittle i przyjaciele", ale lista spektakli, w których zagrała jest bardzo długa, wśród nich: "Humanka", "Lolita", "Kto nie ma nic, ten może wszystko", "Komeda", "Szewcy", "Brygada szlifierza Karhana".

Olga Rayska
plakat:
działalność:

Studentka Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, która wystąpiła m.in. w serialu „Klangor” i „Szadź” oraz filmie „Marusarz. Tatrzański Orzeł”. Można ją także zobaczyć w wielu teledyskach, w tym także ostatnim grupy Bruklin pt. „Kot” oraz na deskach Teatru Studyjnego – gra w najnowszej sztuce pt. „115 sen Boba Dylana” – jej premiera odbędzie się 13 kwietnia 2022 r.

Psychocukier
plakat:
działalność:

Jeden z najważniejszych łódzkich zespołów. Ich naturalne środowisko muzyczne to rock alternatywny z oryginalną odrobiną psychodelii.

Świętują 20. rocznicę wspólnego grania na scenie: założyciel i wokalista Robert Sasza Tomaszewski, basista Piotr Połoz i perkusista Marcin Awierianow. Razem nagrali pięć albumów, a ostatni ukazał się w 2018 roku jako "Antypody umysłu". Wykonali utwór "Gwiazda", który pojawił się w filmie o Aleksym Rżewskim, pierwszym prezydencie Łodzi w II RP. Zapowiadają, że pracują nad nową płytą. Jeśli się ukaże, to z pewnością wrócą do koncertowania, które w ich wykonaniu zawsze jest ekspresyjne, porywające i prowadzące publiczność do szaleństwa.

Ryszard Hunger
plakat:
Tomasz Armada
plakat:
działalność:

Artysta wizualny, wszechstronny, niezwykle utalentowany i oryginalny, a także przekraczający granice, bezkompromisowy, eksperymentujący, wyznaczający nowe ścieżki w modzie: „Moda dla mnie jest dziedziną sztuki i designu, a nie sposobem na lans i tworzenia elitarnych dziwnych przedsięwzięć i pokazów sukieniuś glamournych dla kółek wzajemnych adoracji”.

Projektuje ubrania i kostiumy teatralne, które odważnie podnosi do rangi sztuki.

Absolwent łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Współtwórca i dyrektor kreatywny, nieistniejącego już, Domu Mody Limanka, inkubatora sztuki i kolektywu artystycznego, którego twórczość doceniło Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Jego prace były prezentowane między innymi w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego we Lwowie, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Trafostacji w Szczecinie, BWA w Tarnowie i Galerii Szara Kamienica w Krakowie.

W 2021 roku amerykański Vogue wskazał Armadę jako jednego z 27 młodych, najciekawszych i niezależnych projektantów mody w artykule pt. "World Class: Meet the New Generation of Global Independent Designers".

Tomasz Rodowicz
plakat:
działalność:

Historyk filozofii, aktor, muzyk, reżyser, a dla łodzian twórca i mistrz wyjątkowego, awangardowego Teatru Chorea i dyrektor artystyczny Fabryki Sztuki.

Wybrał Łódź w 2004 roku, ale zanim tak się stało, był związany m.in. z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego i Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.

We współpracy z członkami Earthfall Dance Theatre z Walii, Jessicą Cohen, Jimem Ennisem wyreżyserował trylogię opartą na utworach starożytnych dramaturgów: "Hode Galatan" (2003), "Po ptakach" (2005), "Bakkus" (2006). Jest autorem muzyki do "Tezeusza w labiryncie" (2004) i reżyserem "Śpiewów Eurypidesa" (2007) oraz "Gier (w) Pana Cogito" (2008). W 2007 roku wraz z Pawłem Passinim założył w Srebrnej Górze w w Górach Sowich pierwszy w Europie teatr internetowy neTTheatre.

Jest artystą, któremu łodzianie zawdzięczają teatr nieoczywisty, wymagający i bardzo angażujący, ale i otwarty. Nieustannie przypomina nam o jedności naszej kultury i jej źródeł - antyku.

Tune
plakat:
działalność:

Łódzki zespół założony z inicjatywy Jakuba Krupskiego, Adama Hajzera, Leszka Swobody, Wiktora Pogody i Janusza Kowalskiego. Ich debiutancki album był masterowany przez Roberta Hadleya (który współpracował z wybitnymi zespołami, takimi jak: Pink Floyd, Electric Light Orchestra czy Korn).
Muzykę zespołu można sklasyfikować jako art-rock. Charakterystyczne brzmienie zespołu jest realizowane za pomocą akordeonu – instrumentu, którego prawie nie słychać w muzyce rockowej, za to jest bardziej kojarzony z jazzem i muzyką neoklasyczną. Ponadto zespół Tune jest znany z teatralnej oprawy i wyjątkowej atmosfery podczas koncertów, którym często towarzyszą projekcje filmowe. Zespół obecnie pracuje nad nowym albumem, który ukaże się jesienią 2022 roku.

Kontakt