Kultura dla seniora
Jesień życia i emerytura to pora zasłużonego wypoczynku, kiedy można korzystać z uroków życia i nadrobić zaległości, zacząć realizować niezrealizowane wcześniej plany, pasje i marzenia oraz odkrywać dotąd nieodkryte talenty. To idealny czas na aktywne i twórcze uczestnictwo w kulturze.
Łodzianie 60+ odgrywają coraz większą rolę w życiu miasta. Łódź ceni swoich seniorów - ich szczególną pozycję w społeczeństwie, dużą aktywność obywatelską, wiedzę i doświadczenie oraz tkwiący w nich potencjał - i stara się odpowiadać na ich potrzeby. Samorząd miejski podejmuje szereg działań, mających na celu większe zaangażowanie najstarszych łodzian w życie Łodzi, w tym ich aktywne uczestnictwo w kulturze. W mieście działają prężnie Uniwersytety Trzeciego Wieku, liczne kluby seniora oraz Centra Aktywności Senioralnej. Również oferta kulturalno–edukacyjna kierowana do tej grupy jest atrakcyjna i z roku na rok coraz bogatsza Wszystkie te inicjatywy mają na celu zapewnienie seniorom możliwości samorealizacji i ciekawego wypełnienia czasu wolnego. Udział w życiu kulturalnym może nie tylko uatrakcyjnić czas, lecz także pomaga utrzymać aktywność, sprzyja zdrowemu starzeniu się, zapobiega poczuciu osamotnienia, izolacji i wykluczenia, również tego cyfrowego. Dlatego miejskie instytucje kultury wprowadzają specjalne zniżki i ulgi w celu ułatwienia dostępu do kultury, również tej płatnej. Poszerzają także systematycznie propozycje zajęć i wydarzeń przygotowywanych specjalnie z myślą o bardziej zaawansowanych wiekowo mieszkańcach miasta.
Łodzianie 60+ są jednak nie tylko biernymi odbiorcami kultury, również aktywnie ją współtworzą. Malują, piszą, rozwijają swoje talenty wokalne, kabaretowe i teatralne, występując na scenie, niosąc radość innym i wzbogacając ofertę kulturalną Łodzi. Warto w tym miejscu wymienić choćby grupę Latające babcie czy działalność licznych grup poetyckich. Siłę srebrnej kultury najlepiej widać podczas dorocznych Senioraliów.
W bogatej ofercie stałych zajęć dla osób 60+ znajdują się m.in.:
- zajęcia warsztatowe z tańca, śpiewu, malarstwa, rękodzieła, fotografii, a nawet gotowania;
- kursy nauki języków obcych oraz obsługi komputera i poruszania się w Internecie;
- specjalne spektakle filmowe i teatralne, w tym np.
- spotkania ze znanymi ludźmi, kluby dyskusyjne książki, kluby brydżowe, prelekcje i pogadanki;
- a także - zgodnie z dewizą, że w zdrowym ciele zdrowy duch - zajęcia sportowe, w tym joga, tai-chi, gimnastyka usprawniająca.
Kalendarz wydarzeń dla seniora
sobota, 13 grudnia 2025
Zwiedzanie wystawy stałej „Walka słowem” z przewodnikiem w „BIBULE” Tajnej Drukarni Józefa i Marii Piłsudskich
W każdą sobotę oraz niedzielę zapraszamy na zwiedzanie wystawy stałej „Walka słowem” z przewodnikiem lub kuratorem. Zwiedzanie może przyjąć formę spaceru przekrojowego po całej ekspozycji lub… więcej
13.12.2025 14:30
Grudniowy klasyk w Kinie Kinematograf
Zapraszamy na grudniowy cykl Klasyk w kinie Kinematograf. więcej
13.12.2025 15:00
Karski, Margolis, Edelman: w walce o wolność | Spotkanie na wystawie w Muzeum Miasta
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku i w 45-lecie istnienia NSZZ “Solidarność”, zapraszamy na spotkanie i dyskusję połączoną z oprowadzaniem po wystawie “Karski – Margolis –… więcej
13.12.2025 15:00
„Złota rybka" w Teatrze Lalek Arlekin - SKRZATY KSIĄŻKOJADY
Spektakl teatralny dla widzów od 3. roku życia. więcej
13.12.2025 16:00
Um cia cia bum | cykl muzycznych Twórczych Warsztatów rodzinnych w Fabryce Sztuki
Zapraszamy na UM CIA CIA BUM – warsztaty muzyczne dla maluchów i ich rodziców, podczas których śpiew, rytm i ruch stają się wspólną zabawą. Tutaj muzyka staje się naturalnym językiem budującym więź… więcej
13.12.2025 17:00
Kino z Dianą Dąbrowską #134 | ZGIŃ, KOCHANIE w Kinie Charlie
Sensacja Festiwalu w Cannes! Aż 9 minut owacji na stojąco po premierowym pokazie! więcej
13.12.2025 18:30
"CYGANERIA" w Teatrze Wielkim
Opera w czterech aktach. Dzieło wykonywane w oryginalnej, włoskiej wersji językowej z napisami w języku polskim. więcej
13.12.2025 18:30
Premiera dramatu muzycznego „Cienie” w Centrum Promocji Mody ASP
Premiera wyjątkowego dramatu muzycznego „Cienie” – poruszająca opowieść o poszukiwaniu tożsamości. więcej
13.12.2025 19:00
Spektakl „Kasta la vista” w Teatrze Jaracza
Zapraszamy na błyskotliwą komedię w reżyserii Jacka Bończyka - „Kasta la vista". więcej
13.12.2025 19:00

