Inwestycje w komunikację miejską

Aby transport publiczny był ekologiczny stawiamy na jego rozwoju i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań. Ponadto dobrze funkcjonująca komunikacja miejska to zachęta dla pozostawienia auta w domu i podróżowania po mieście autobusami i tramwajami. Aby tak się stało potrzeba wygodnej  i sprawnej infrastruktury tramwajowej, która jest najbardziej ekologiczna i stanowi trzon sprawnej komunikacji miejskiej, bez korków, utrudnień i w zgodzie ze środowiskiem.

Do tej pory wyremontowaliśmy 55 km linii tramwajowych. Żeby na łódzkie ulice wyjechały nowoczesne tramwaje, sukcesywnie modernizujemy torowiska i budujemy nowe linie. Najbardziej spektakularnym projektem ostatnich lat była przebudowa trasy WZ, wzdłuż której powstało 17 km nowej trasy tramwajowej z zupełnie nowym odcinkiem na Janów i Olechów. Dzisiaj Łódź może się pochwalić komfortowymi warunkami podróżowania w relacji wschód-zachód i północ-południe. Inne ważne już zrealizowane duże projekty to ul. Dąbrowskiego, remont torowiska na al. Włókniarzy i Narutowicza, czy nowa linia tramwajowa przy dworcu Łódź Fabryczna.

W tej chwili realizowany jest największy projekt w historii miasta, wart przeszło 650 milionów złotych. Tramwaj dla Łodzi to w sumie 11 kilometrów zmodernizowanych torowisk i 2 kilometry zupełnie nowych odcinków tras na ul. Broniewskiego i na połączeniu skrzyżowania Marszałków z dworcem Fabrycznym. To nie wszystko, wyremontowana zostanie także zajezdnia na Chocianowicach i zakupione zostało 30 niskopodłogowych tramwajów, które pojawią się w najbliższych latach na łódzkich ulicach.

Do końca 2023 planowe jest jeszcze wyremontowanie ponadto 10 kilometrów tras. Wśród nich znajdują się duże projekty, jak przebudowa ul. Przybyszewskiego i Wojska Polskiego, które chcemy zacząć w przyszłym roku. Na liście inwestycji znajduje się też remont Legionów, Cmentarnej, Ogrodowej i Północnej w ramach programu rewitalizacji, a także modernizacja torowiska w ul. Rzgowskiej. Tak duża skala inwestycji tramwajowych ma w stosunkowo krótkim czasie stworzyć sprawną infrastrukturę i naprawić zaniedbania sprzed lat, aby łódzka sieć tramwajowa była praktycznie w całości zmodernizowana. To pozwoli również na kursowanie niskopodłogowych tramwajów na wszystkich liniach, a nie tylko wybranych. Tym samym znacząco poprawi się komfort podróżowania po mieście zwłaszcza osób starszym, ale również zlikwiduje wykluczenia dla osób z niepełnosprawnościami.

Natomiast w sekcji autobusowej zmodernizowana została do obsługi pojazdów elektrycznych zajezdnia Limanowskiego, a za tym, zakupione zostało 17 elektrycznych autobusów, które obsługiwać będą linie kursujące po centrum Łodzi.

Kontakt