Przebudowa linii tramwajowej na Srebrzyńskiej

Projekt pn.: „Przebudowa linii tramwajowej na ul. Srebrzyńskiej w Łodzi wraz z infrastrukturą zasilającą i przystankową”

Uchwałą Zarządu Województwa Łódzkiego w ramach naboru nr FELD.03.02-IZ.00-003/24, Działanie Mobilność miejska, Priorytet Fundusze europejskie dla mobilnego Łódzkiego  Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021 – 2027, otrzymał dofinansowanie z środków UE, którego Beneficjentem jest Miasto Łódź.

W ramach projektu:

  • torowisko w ul. Srebrzyńskiej zostanie zmodernizowane w śladzie istniejącym w technologii torowiska zielonego.
  • W obrębie pętli Koziny i skrzyżowania z al. Włókniarzy przewiduje się włączenie projektowanego torowiska w torowisko w al. Włókniarzy poprzez budowę łuków w relacji północ - wschód.
  • Na al. Włókniarzy zostanie wykonany rozjazd z preselekcją oraz zespół przystanków tramwajowych po północnej stronie skrzyżowania we wszystkich kierunkach.
  • W ramach zadania zostanie zmodernizowana infrastruktura zasilająca i przystankowa oraz w niezbędnym zakresie przebudowany pas drogowy.
  • Powstanie też infrastruktura z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego (np. azyle, wyniesione przejścia dla pieszych), chodniki zapewniające lepszy dostęp do przystanków komunikacji miejskiej oraz drogi dla rowerów.

Celem inwestycji jest poprawa funkcjonowania transportu zbiorowego, w zakresie sieci połączeń tramwajowych na terenie miasta Łodzi. Inwestycja zapewni poprawę płynności ruchu jak również zmaksymalizuje bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, pieszego i rowerowego. Realizacja przedsięwzięcia ma na celu, poprawę warunków ruchowych i ułatwienie komunikacji sąsiadujących terenów oraz stworzenia dobrze prosperującego połączenia komunikacji zbiorowej.

Grupę docelową projektu stanowią użytkownicy indywidualni i przedsiębiorcy korzystający z miejskiej infrastruktury i środków publicznego transportu.

Projekt ma charakter regionalny – z efektów projektu korzystać będą zarówno mieszkańcy Łodzi, jak i regionu (m.in. osoby dojeżdżające do pracy, turyści, młodzież ucząca się w łódzkich placówkach). Pamiętać należy również o turystach, którzy coraz liczniej odwiedzają miasto. Zwykle w trakcie podróży i zwiedzania korzystają z komunikacji zbiorowej. Szczególnie jednak z projektu skorzystają mieszkańcy terenów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji. Inwestycja przystosowana będzie także dla osób niepełnosprawnych, co ułatwi im dostęp do komunikacji publicznej.

Realizację projektu zaplanowano na okres: 01.01.2026 - 31.12.2028.

Wartość projektu: 85 166 031,70 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich58 945 448,52 zł

Kontakt