W dniach 14-16 listopada 2023 r. w Łodzi odbył się 26. Kongres Naukowo-Techniczny Wod-Kan-Eko. Honorowymi Gospodarzami konferencji były dwie łódzkie spółki: Spółka ZWiK Łódź oraz Spółka ŁSI. Organizatorem wydarzenia była firma BMP – wydawca magazynu Kierunek Wod-Kan oraz portalu www.kierunekwodkan.pl. Kongres WOD-KAN-EKO to jedno z najważniejszych wydarzeń branży wodociągowej. W jego trakcie kilkudziesięciu ekspertów i specjalistów omówiło główne problemy i największe wyzwania, z którymi sektor wodno-kanalizacyjny mierzy się na co dzień.
Wydarzenie odbyło się w Hotelu Andel’s w Łodzi a całość została podzielona według następującego programu.
6 bloków tematycznych:
- Jak być dobrym kapitanem? – zarządzanie w wod-kanie
- Oczyszczalnia ścieków od kuchni – dyrektywa ściekowa po nowemu
- Ster na efektywność i optymalizację
- Jakość wody pod mikroskopem
- Nowoczesne technologie – zastosowanie i korzyści
- Wodociągi w praktyce
2 debaty tematyczne:
- Na niespokojnych wodach. Wod-kanowy rollercoaster – co z tymi taryfami
- W drodze do niezależności energetycznej spółek wod-kan
https://www.kierunekwodkan.pl/konferencja,2274.html
W czwartek, 16 listopada 2023 roku przedstawiciel ZWiK Sp. z o.o. Łódź, Pan Krzysztof Kowalski, omówił prezentacje pt. „Rozbudowa i modernizacja Grupowej Oczyszczalni Ścieków Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej – oczekiwane i uzyskane efekty technologiczno-eksploatacyjne”, która w całości dotyczyła realizacji projektu „Gospodarka ściekowa, faza III w Łodzi”. Projekt realizowany jest w ramach Osi Priorytetowej II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Działanie 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach, której celem jest zwiększenie liczby ludności korzystającej z ulepszonego systemu oczyszczania ścieków komunalnych, zapewniającego podwyższone usuwanie biogenów.
Głównym celem projektu jest ograniczenie skażenia wód gruntowych i powierzchniowych oraz gruntów, ściekami powstającymi na terenie Łódzkiej Aglomeracji poprzez zastosowanie systemów ulepszonego oczyszczania ścieków i poprawy ich jakości na wylocie z oczyszczalni ścieków – GOŚ ŁAM.
W ramach przedmiotowego projektu zostały zrealizowane działania:
Zadanie 1: Budowa zbiorników retencyjnych na GOŚ ŁAM.
Zadanie 2: Modernizacja instalacji odwadniania osadów.
Zadanie 3: Zwiększenie przepustowości linii 6 i 7.
Zadanie 4: Modernizacja węzła piaskowego.
Zadanie 5: Instalacja termicznej hydrolizy osadów.
Zadanie 6: Instalacja do usuwania azotu z odcieków.
Zadanie 7: Instalacja do odzysku fosforu z odcieków.