Kultura odporna

Projekt „Kultura Odporna” powstał w czasie pandemii i lockdown'u w 2020 roku i na przekór nastrojom, wykorzystując wiele narzędzi komunikacji, "mówił" o sile odporności, która płynie z dóbr kultury. Tym samym zachęcał do bliższego poznania jej twórców, zapamiętania ich nazwisk, twarzy oraz dokonań. Z czasem ewoluował, stając się pretekstem do wykonania zdjęć, odbywania spotkań, przeprowadzania rozmów, które przynosiły kolejne pomysły promujące łódzką kulturę i jej autorów.

Z pewnością przedstawione grono ludzi sztuki nie jest i nie może być kompletne, a misja „Kultury Odpornej” zasługuje na kontynuację i ma szansę trwać, stając się, zgodnie z nazwą odporną także i na ten czynnik – na czas.

Album „Kultura Odporna", który został wydany przez Wydział Kultury UMŁ, jest pierwszym w Łodzi opracowaniem prezentującym fotografie portretowe i krótkie opisy biograficzne 77 artystek i artystów związanych są z miastem.
W tym znamienitym gronie znalazły się osoby, dzięki którym łódzka kultura może istnieć i się rozwijać: animatorzy, twórcy przestrzeni przyjaznej sztuce, kreatywni autorzy pomysłów ją wspierających i promujących.

Ten wydawniczy hołd dla twórczyń i twórców łódzkiej kultury jest nieustającym zaproszeniem do poświęcania uwagi tym, którzy sprawiają, że stajemy się lepszymi, wrażliwszymi, bogatymi duchowo ludźmi.


Kultura odporna

Jacek Poremba
plakat:
działalność:

Łodzianin, który choć z wykształcenia jest mechanikiem automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, to w sposób niepodważalny wpłynął na rozwój polskiej fotografii, zwłaszcza portretowej.
Pracował dla najważniejszych polskich magazynów, takich jak: Viva, Gala, Cosmopolitan, Twój Styl czy Marie Claire i jest także autorem wielu okładek płyt CD i LP.
Jednakże to właśnie portrety jego autorstwa, choć zyskały wielu naśladowców, są niepowtarzalne i nadal dają mu zasłużone podium wśród najlepszych polskich fotografów.
Do tych najbardziej znanych należą zdjęcia: Kory, Agaty Buzek, Juliette Binoche, Johna Malkovicha, Marka Edelmana i Dalajlamy.
Za sprawą zdjęć Kory, Jacek Poremba powrócił do Łodzi w 2023 roku z wystawą "(Ex)plozja" – ta pierwsza, zorganizowana przez Teatr Pstrąg, odbyła się 1990 roku.
W latach 90. artysta należał do słynnej Wspólnoty Leeeżeć, której prace, instalacje, fotografie i happeningi były znane mieszkańcom Łodzi.

Jakub Kania i Małgorzata Chojnacka
plakat:
działalność:

Tango w Łodzi to Jakub Kania i Małgorzata Chojnacka, którzy od ponad dwudziestu lat rozsławiają kulturę tego tańca i tradycje z nim związane.
To także ich wyjątkowe zaangażowanie i ogromna fascynacja tangiem sprawiły, że Łódź może gościć największe taneczne gwiazdy oraz wszystkich, którzy kochają tańczyć tango na takich wydarzeniach, jak: Tango Łódź Festival, Łódź Tango Salon Festival czy Międzynarodowe Dni Tanga w Łodzi.
Tym samym Łódź stała się jednym z najprężniejszych ośrodków tanga argentyńskiego w Polsce.
Jakub Kania i Małgorzata Chojnacka dzielą się swoją wiedzą taneczną, prowadząc szkołę tanga, organizując warsztaty, pokazy i milongi. Dzięki nim argentyńskie tango jest stale obecne w kulturalnym kalendarzu miasta.

Jakub Kryształ
plakat:
działalność:

Aktor, który spełnia się nie tylko na scenie teatru czy planie filmowym.
Prowadząc Fundację Teatr Na Głowie, chętnie pomagał i dzielił się wiedzą, był także założycielem i aktorem Teatru Improwizacji TADAM. Na co dzień jest związany z Teatrem Powszechnym w Łodzi, m.in. za sprawą spektakli „Na całe życie”, „Maria” czy „Rodzina”.
Pracował z najlepszymi polskimi reżyserami m.in. z Jackiem Orłowskim, Anną Augustynowicz, Wojciechem Malajkatem, Mikołajem Grabowskim, Waldemarem Zawodzińskim. Od ośmiu lat prowadzi również zajęcia i warsztaty dla młodzieży i dorosłych z podstaw aktorstwa, improwizacji teatralnej i stosowanej, wystąpień publicznych.
Współpracował z Ośrodkiem MONAR, Fundacją 11 Muz, Fundacją Działania, Agnieszką Burzyńską i Studio PRowokacja, psychologiem kłamstwa Natalią Hofman czy montażystą Pawłem Makowskim.

Janusz Reszka
plakat:
działalność:

Maluje od ponad 60 lat, rozwijając własny styl zwany postkubizmem chromatycznym.
Ukończył łódzkie Liceum Sztuk Plastycznych i związał się z Grupą Malarzy z Kazimierza Dolnego. Wcześniej współpracował m.in. z Teatrem Jaracza, gdzie zajmował się scenografią.
Po 30 latach spędzonych w Paryżu, gdzie ukończył Szkołę Konserwacji Zabytków i Dzieł Sztuki, powrócił do rodzinnej Łodzi, gdzie tworzy z udziałem i inspiracją płynącą od swojej muzy – Katarzyny Nowak-Reszki.
Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzeach w wielu miejscach na świecie, m.in. w USA, Australii, Japonii, Szwajcarii, Izraelu, Francji, Syrii, Kuwejcie, Tunezji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Chorwacji, Słowenii i Kanadzie.

Jerzy Jarniewicz
plakat:
działalność:

Wiersze pisze w nocy, gdy panuje najcichsza cisza. W 2022 roku został laureatem Nagrody Literackiej Nike za tom poezji „Mondo cane”, w którym intymność, seksualność, stosunek do ciała przykrywa płaszczem codzienności, trafnie diagnozując bolączki współczesności. Inne jego ważne tomy poetyckie to m.in.: „Puste noce” (Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius), „Oranżada”, „Makijaż” czy „Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną”. Jerzy Jarniewicz jest nie tylko poetą, ale także filologiem angielskim, profesorem nauk humanistycznych, krytykiem literackim oraz wykładowcą literatury angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim i tłumaczem literatury anglojęzycznej, m.in. Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Margaret Atwood i Adrienne Rich. Głównymi obszarami jego zainteresowań naukowych są m.in. współczesna poezja brytyjska i irlandzka, przekład literacki i kontrkultura lat 60. W roku 2008 był także nominowany do Nike za książkę krytycznoliteracką „Znaki firmowe. Szkice o współczesnej prozie amerykańskiej i kanadyjskiej”. Za zasługi dla kultury odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2023 roku otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Łodzi.

Joanna Chmielecka
plakat:
działalność:

Aktorka i wokalistka. Od 2008 roku związana z Teatrem CHOREA i Fabryką Sztuki w Łodzi. Jest m.in. koordynatorką i realizatorką projektów artystycznych i edukacyjnych.
Zagrała w ponad 40 produkcjach teatralnych i muzycznych CHOREI. Regularnie pracuje w projektach tworzonych przez reżysera Konrada Dworakowskiego, kompozytora Piotra Klimka i scenografkę Marikę Wojciechowską.
W duecie z Tomaszem Rodowiczem wyreżyserowała i aktorsko wykonuje spektakl „ja, bóg”, oparty na tekstach Jerzego Grotowskiego w Teatrze CHOREA.
W latach 2020-21 gościnnie występowała w spektaklu „Władczyni Much” w Teatrze Ludowym w Krakowie.
Od 2020 jest wokalistką zespołu Ładne Kwiatki, a od 2023 zespołu MUR/BETON & Gadający Pies. W latach 2015-19 występowała w spektaklach i koncertach Teatru Pinokio w Łodzi.
Współpracowała z reżyserami: Jewgienijem Korniagiem, Ruthie Osterman, Robertem M. Haydenem, Jimem Ennisem, Waldemarem Raźniakiem, Juni Dahr, Łukaszem Kosem, Adrianem Bartczakiem, Przemysławem Buksińskim i kompozytorami: Tomaszem Krzyżanowskim, Moniką Dalach, Maciejem Maciaszkiem, Verity Standen, Zorką Wollny, Igorem Gawlikowskim, Łukaszem Lachem, Grzegorzem Fajngoldem.
W 2022 roku otrzymała nagrodę „Srebrny Pierścień” dla najlepszej łódzkiej aktorki teatralnej sezonu 2021/22.

Józef Robakowski
plakat:
działalność:

Mistrz, niekwestionowany autorytet i jeden z najważniejszych artystów w historii naszego miasta, który związał swoje życie artystyczne z Łodzią.
Artysta niezależny, twórca łódzkiego środowiska awangardowego wyznaczającego nowe trendy w polskiej i światowej sztuce współczesnej.
Wszechstronny artysta wizualny, twórca fotografii, rysunków, instalacji i filmów, teoretyk i nauczyciel akademicki.
Szczególną pozycję w bogatym dorobku artysty zajmują eksperymentalne formy filmowe, skupione na analizie języka, obrazu, dźwięku i ruchu przy jednoczesnej eliminacji fabuły, opatrzone autokomentarzem.
Autor dokumentacji przełomowych wydarzeń (kontr)kulturalnych – festiwalu w Jarocinie czy akcji Pomarańczowej Alternatywy.
Niezwykle aktywny twórczo, pozostaje również czynnym animatorem życia kulturalnego jako organizator i kurator wystaw oraz pomysłodawca wydawnictw.
Od 1978 roku prowadzi w Łodzi Galerię Wymiany – miejsce spotkań, dyskusji i promocji sztuki z uwzględnieniem twórczości ikon łódzkiej sceny artystycznej.
Jego sztuka wyrasta z tradycji polskiej awangardy międzywojennej. Robakowski jest również inicjatorem przyznawanej w Łodzi Nagrody im. Katarzyny Kobro.
Jedna z najbardziej znanych na świecie osobowości łódzkiej kultury. Prace jego autorstwa prezentuje m.in. prestiżowe Museum of Modern Arts w Nowym Jorku.

Julia Jakubowska
plakat:
działalność:

Jest aktorką, reżyserką, animatorką kultury, dramaturżką, producentką i kuratorką. Od kilkunastu lat jest związana z Teatrem Chorea w Łodzi, a także z teatrem Stereo Akt w Budapeszcie.
W 2019 roku była nominowana przez krytyków węgierskiego magazynu „Teatr” do nagrody aktorskiej za spektakl „Gala” w reżyserii Pétera Kárpátiego (jednego z najgłośniejszych węgierskich dramaturgów). „Schyłek Dnia” stworzony przez nagrodzonego Oskarem reżysera Laszló Némesa to jej aktorski debiut filmowy. Swoją premierę miał podczas 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji i był węgierskim kandydatem do Oscara w 2018 roku.
Kolejne jej filmy to m.in.: „Black Spider” (reż. Markus Fischer, premiera w Szwajcarii), „Simone. Le voyage du siècle” (reż. Oliviera Dahana, premiera w Paryżu), izraelski serial „Dark Woods” (reż. Dalit Kahan) czy węgierska superprodukcja „Hadik” (w reż. Jánosa Szikory). Grała także w licznie nagradzanych polskich filmach krótkometrażowych.
Jej reżyserski debiut filmowy „Księżniczka” został wyselekcjonowany do amerykańskiego festiwalu filmowego Indie Short Fest w LA.
Zrealizowała także spektakl „Księżniczki” na podstawie własnego scenariusza, a także była reżyserką i scenarzystką cyklu wideo-instalacji „W wieży zamknięta”, których premiera odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Retroperspektywy” w Łodzi.

Justyna Cieślik-Dąbrowska
plakat:
działalność:

Malarka, teatrolożka, doktor sztuki, kostiumografka i badaczka historii scenografii.
Prowadzi Pracownię Teorii i Praktyki Scenograficznej oraz Pracownię Scenografii Wirtualnej na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Tworzy obiekty scenograficzne, performance, spektakle plastyczne, instalacje, ale jest także kuratorką wystaw, organizatorką plenerów międzynarodowych i warsztatów dla dzieci i dorosłych. Prowadzi zajęcia dotyczące historii teatru i scenografii, kostiumu oraz zagadnień scenografii filmowej i teatralnej w Instytucie Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych specjalność Techniki Teatralne Filmowe i Telewizyjne na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Kierowała Otwartą Twórczą Przestrzenią zwaną Akademią Twórczego Myślenia i przez wiele lat była kuratorką Galerii Otwarta Przestrzeń. Założyła Fundację Cieślik Art, by promować artystów z całego świata, ale też organizować międzynarodowe plenery artystyczne oraz szerzyć wiedzę dotyczącą sztuki wśród lokalnej społeczności. Działa z wielkim rozmachem, organizując zagraniczne wystawy czy skutecznie promując artystów z całego świata.

Kacper Zaorski-Sikora
plakat:
działalność:

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi im. Władysława Strzemińskiego, malarz, artysta sztuk wizualnych, wciąż zachwycony Bałutami.
W swojej twórczości mówi bez ogródek o kondycji współczesnego człowieka i czerpiąc z prostoty i wyjątkowej kolorystyki, opowiada o jego zmaganiach z rzeczywistością przy jednoczesnym poszukiwaniu duchowości i piękna. Wykorzystuje w tym celu zarówno medium malarskie, jak również interwencje w przestrzeni publicznej. Łódź zna napisy i instalacje jego autorstwa, które pojawiają się pod szyldem „Bałuty Pany i Panie”.
Laureat stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz stypendium Prezydenta Miasta Łodzi.
Uczestnik i organizator licznych wystaw artystycznych.

Kasia Popowska
plakat:
działalność:

Dziewczyna z gitarą o pięknej barwie głosu, której piosenki śpiewa cała Polska. Co więcej, potrafią one podnieść słuchaczy na duchu.
W 2014 wydała debiutancki singel „Przyjdzie taki dzień”, który od razu wspiął się na szczyt listy 20. najczęściej granych utworów w polskich rozgłośniach radiowych. Potem były nagrody, koncerty na największych festiwalach muzycznych, obecność w najbardziej popularnych muzycznych programach telewizyjnych i występ przed Ellie Goulding w Warszawie.
Jej drugi album „Dryfy” ukazał się w 2017 roku, a ostatni z 2020 roku nosi tytuł „Toast”. Kasia – łodzianka, która wciąż ma dużo do zaoferowania polskiej muzyce pop, ostatnio wybiera surowe, ale ciepłe gitarowe brzmienia.
Niewiele osób wie, że jest także autorką tekstów piosenek, które śpiewa m.in. Ewa Farna, Czesław Mozil, Blue Cafe czy Doda.

Katarzyna Gorczyca
plakat:
działalność:

Choreografka, pedagożka, aktorka. Absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu PWST w Krakowie.
Współinicjatorka przestrzeni improwizacji osobistej KIPISZ, której następstwem była wyjątkowa łódzka klubokawiarnia KIPISZ, którą prowadziła wraz z Pawłem Gralą.
Współzałożycielka grupy LineAct (wykorzystującej połączenie technik linowych wraz z techniką tańca współczesnego), z którą zrealizowała spektakle dla m.in Festiwalu Łódź 4 Kultur.
Tworzy polsko-niemiecki projekt dialogu twórczego GADU-GADU (gadu-gadu-project.eu).
Współpracuje z wieloma teatrami i festiwalami w Polsce i Niemczech. W Łodzi prowadziła autorskie spotkania improwizacji ruchowej z artystami z Galerii Art Brut Odlot.
Jest stypendystką Miasta Łodzi oraz MKiDN programu Kultura w sieci 2020.

Krystian Pesta
plakat:
działalność:

W 2017 roku ukończył PWSFTviT w Łodzi na kierunku aktorstwo.
Laureat Nagrody Publiczności dla Najbardziej Elektryzującego Aktora na 34. Festiwalu Szkół Teatralnych oraz Nagrody „Flisaka” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym TOFIFEST. W latach 2016-2018 aktor Teatru Ludowego w Krakowie, od 2018 roku etatowy aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, występuje również gościnnie w Och-Teatrze Krystyny Jandy oraz Teatrze Garnizon Sztuki w Warszawie.
Na koncie ma role u takich reżyserów, jak Piotr Ratajczak, Radek Stępień, Grzegorz Wiśniewski, Małgorzata Bogajewska, Wawrzyniec Kostrzewski.
Aktor filmowy i telewizyjny. Szerszej publiczności dał się poznać, grając w jednej z głównych ról wraz z Robertem Więckiewiczem w serialu „Behawiorysta” produkcji TVN. Wśród produkcji, w których brał udział, można wymienić m.in. znakomity serial „Belfer”, „Klangor” oraz „Kruk. Szepty słychać po zmroku” produkcji Canal+, pierwszy polski serial produkcji Netflix „1983” oraz „Rojst”, „Ultraviolet” produkcji AXN czy filmy „Jak zostałem gangsterem”, „Legiony” i „Ukryta gra”.

Lava Films
plakat:
działalność:

Ta niezależna firma produkcyjna to jeden z symboli łódzkiego sukcesu. Stworzyli ją absolwenci PWSFTviT w Łodzi: Agnieszka Wasiak i Mariusz Włodarski, którzy nie ograniczają się do współpracy z uznanymi twórcami z obszerną filmografią, ale angażują się także w pracę z debiutantami, wspierając ich swoimi kompetencjami i doświadczeniem. Kiedy przyglądamy się produkcjom Lava Films, widzimy, że firma inicjuje i włącza się w realizację projektów będących wyrazem artystycznej wizji i tożsamości twórców, a jednocześnie wyrażających uniwersalne wartości współczesnego człowieka. Projekty Lavy były prezentowane na prestiżowych warsztatach m.in. ACE Producers, TorinoFilmLab, Berlinale Co-Production market, CineKid, Cartoon Movie, Sheffield Doc Fest itd. i festiwalach np. MFF w Wenecji czy MMF w Cannes. O sukcesie firmy świadczy bogata, pełna nagród filmografia. Na jej liście są takie filmy, jak: „Sweat” (reż. Magnus von Horn), „Wilk” (reż. Nathalie Biancheri), „Śniegu już nigdy nie będzie” (reż. Małgorzata Szumowska we współpracy z Michałem Englertem) czy „Cicha ziemia” (reż. Aga Woszczyńska). Agnieszka Wasiak jest członkinią Polskiej Gildii Producentów oraz Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej, a Mariusz Włodarski to laureat Nagrody im. Piotra Woźniaka-Staraka dla Najlepszego Producenta.

Lech Dyblik
plakat:
działalność:

Aktor teatralny i filmowy, wokalista, bard, łodzianin z wyboru.
Jego dorobek aktorski jest bogaty i obejmuje ponad sto ról w filmach, serialach i spektaklach teatralnych, w tym m.in. tych granych w Teatrze Narodowym w Warszawie.
To aktor, którego obecność na ekranie zawsze porusza i zapada w pamięć. Widzowie pamiętają go m.in. z takich filmów jak: „Kroll”, „Ogniem i mieczem”, „Człowiek wózków”, „Wtorek”, „Zemsta”, „Wesele”, „Dom zły”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Wołyń” czy seriali: „Boża podszewka”, „Sukces” i „Wiedźmin”.
Ponad 30 lat temu podjął walkę o własne zdrowie – o życie w trzeźwości. Po wyjściu na prostą pomaga innym, wskazuje drogę, odwołując się do własnych doświadczeń, mówi o możliwym zwycięstwie z uzależnieniem m.in. w zakładach karnych.
Spełnia się jako artysta-muzyk, gra na gitarze i nagrywa płyty. Ostatnią z 2021 roku pt. „W miasteczku Tarusa” poświęcił poezji śpiewanej. Wcześniej nagrał album o bardzo wymownym tytule „Bandycka dusza”.
Można go przyłapać na ulicznym graniu, dającego koncerty gitarowe na Piotrkowskiej.

Łukasz Barys
plakat:
działalność:

Pisarz, poeta. Laureat Paszportu Polityki 2021 w kategorii literatura za niezwykłą książkę pt. „Kości, które nosisz w kieszeni”, która zachwyciła krytyków literackich. W 2022 roku wydał kolejną, także chwaloną publikację pt. „Jeśli przecięto cię na pół”.
Łukasz Barys to także autor książki poetyckiej „Wysokie słońce” (Łódź/Kraków 2020), za którą otrzymał nagrodę na festiwalu „Złoty Środek Poezji”.
Laureat m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Siegfreda Lenza, konkursu Krajobrazy słowa (I nagroda w 2019 i nagroda główna w 2020) oraz konkursu im. Leopolda Tyrmanda „Inspirowani Tyrmandem”.
Pabianiczanin, rocznik 1997.

Łukasz z Bałut
plakat:
działalność:

Artysta interdyscyplinarny i społecznik dokumentujący życie swojej dzielnicy i działający na rzecz lokalnej społeczności.
Tworzy filmy, fotografuje, pisze wiersze, nagrywa piosenki o Bałutach, animuje wydarzenia i instalacje artystyczne.
Pomysłodawca i współorganizator Festiwalu Kultury Bałuckiej i Radia Wolne Bałuty, koncertów i pikników sąsiedzkich. Inicjator wystawienia pomnika konia Bałutka, będącego humorystyczną alternatywą dla miejskiego jednorożca, organizator corocznych urodzin pomnika. Przez oddolne działania dba o integrację mieszkańców Bałut, a oni powierzają mu swoje bałuckie historie i problemy dotyczące życia w tej dzielnicy.
Autor eksperymentalnego filmu „Kilometry Łodzi”. Często można go zobaczyć na scenach koncertowych.
Laureat Nagrody za Zasługi dla Miasta Łodzi i Nagrody im. Mariana Redwana w kategorii literatura na Festiwalu FAMA 2017.
Skutecznie walczy o to, aby łodzianie mieli świadomość wyjątkowości Bałut i „żeby umieli patrzeć na Bałuty tak, jak należy patrzeć na człowieka”.

Maciej Werk
plakat:
działalność:

Łodzianin, lider i wokalista zespołu Hedone, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny, założyciel wytwórni Love Industry. Z zamiłowania radiowiec.
Pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, który odbywa się w Łodzi od 2009 roku. To pierwsze wydarzenie na świecie, które honoruje zasługi oraz wkład w rozwój muzyki producentów muzycznych i inżynierów dźwięku.
Co roku najważniejsze osoby z branży odbierają nagrodę Człowieka ze Złotym Uchem za wybitne dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej.
To dzięki temu Festiwalowi, ale przede wszystkim Maciejowi Werkowi, Łódź niemal każdego roku odwiedzają wyjątkowe osoby produkujące muzykę, kultowi wykonawcy i gwiazdy. „I Am The Sound” – tak głosi hasło Soundedit, ale idea pracy z dźwiękiem jest bardzo bliska twórcy tego wydarzenia, który jest m.in. prekursorem tworzenia remiksów w Polsce.
Z zespołem Hedone wydał 6 płyt i wiele singli. Jego solowa i jak dotąd jedyna płyta sygnowana nazwiskiem Werk wyszła w 2012 roku. Na albumie „Songs That Make Sense” pojawili się m.in. Anita Lipnicka, Mark Lanegan, Poogie Bell, Chris Olley czy Misia Furtak.

Maja Caban
plakat:
działalność:

Swoją drogę zawodową poświęciła świadomej pracy z ciałem i odnajdywaniu harmonii między ciałem, umysłem a duchem.
Tancerka, aktorka, wokalistka, kulturoznawczyni, nauczycielka Ashtangi Jogi. Praktykuje hawajski świątynny masaż Lomi Lomi nui.
Od 12 lat związana z łódzkim Teatrem CHOREA, gdzie tworzy koncerty i spektakle oraz prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i dorosłych. Miała okazję pracować przy spektaklach z reżyserami: Tomaszem Rodowiczem, Konradem Dworakowskim, Rosanną Gamson, Robertem Haydenem, Waldemarem Raźniakiem, Adrianem Bartczakiem i innymi.
Bliska jest jej również praca z nieświadomością i "śniącym ciałem" w oparciu o metody Arnolda Mindella.
Dzięki Stypendium Artystycznemu Prezydent Miasta Łodzi w 2019 roku stworzyła wraz z Joanną Jaworską-Maciaszek spektakl taneczny "Salto Mortale. Kilka wprawek z umierania".
Prowadzi Nataradża joga Shalę przy ul. Włókienniczej, gdzie tworzy przestrzeń praktyki tradycyjnej Ashtangi jogi, świadomego ruchu i pracy z ciałem.

Malwina Kusior
plakat:
działalność:

Dla Łodzi stała się Vivian z „Pretty Woman”. Sprawiła, że Teatr Muzyczny sprzedaje bilety na musical w szalonym tempie.
Malwina skupia uwagę widzów, zachwyca wyjątkowym talentem wokalnym i aktorskim oraz charyzmą i urokiem, którego Julia Roberts może pozazdrościć.
Jest absolwentką Wyższej Warszawskiej Szkoły Humanistycznej i Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna, ale wybrała drogę zawodową związaną z talentem wokalnym.
Po wygranych konkursach wokalnych, w tym Festiwalu Piosenki Aktorskiej w 2002 roku, związała się z teatrem. Debiutowała w 2005 roku na deskach Teatru Muzycznego Roma w Warszawie rolą Sary w „Tańcu wampirów”, musicalu Romana Polańskiego. Potem przyszły kolejne role w musicalach: „Mamma Mia!”, „Deszczowa piosenka”, „Les Misérables”.
W 2012 roku ukazała się jej debiutancka płyta „Przeznaczenie”. Po jej debiucie Roman Polański powiedział: „narodziła się gwiazda”.

Kultura Odporna

Kontakt