Kultura odporna

Projekt „Kultura Odporna” powstał w czasie pandemii i lockdown'u w 2020 roku i na przekór nastrojom, wykorzystując wiele narzędzi komunikacji, "mówił" o sile odporności, która płynie z dóbr kultury. Tym samym zachęcał do bliższego poznania jej twórców, zapamiętania ich nazwisk, twarzy oraz dokonań. Z czasem ewoluował, stając się pretekstem do wykonania zdjęć, odbywania spotkań, przeprowadzania rozmów, które przynosiły kolejne pomysły promujące łódzką kulturę i jej autorów.

Z pewnością przedstawione grono ludzi sztuki nie jest i nie może być kompletne, a misja „Kultury Odpornej” zasługuje na kontynuację i ma szansę trwać, stając się, zgodnie z nazwą odporną także i na ten czynnik – na czas.

Album „Kultura Odporna", który został wydany przez Wydział Kultury UMŁ, jest pierwszym w Łodzi opracowaniem prezentującym fotografie portretowe i krótkie opisy biograficzne 77 artystek i artystów związanych są z miastem.
W tym znamienitym gronie znalazły się osoby, dzięki którym łódzka kultura może istnieć i się rozwijać: animatorzy, twórcy przestrzeni przyjaznej sztuce, kreatywni autorzy pomysłów ją wspierających i promujących.

Ten wydawniczy hołd dla twórczyń i twórców łódzkiej kultury jest nieustającym zaproszeniem do poświęcania uwagi tym, którzy sprawiają, że stajemy się lepszymi, wrażliwszymi, bogatymi duchowo ludźmi.


Kultura odporna

Małgorzata Hutek
plakat:
działalność:

Wokalistka jazzowa, kompozytorka, autorka tekstów.
Nagrała dwie autorskie, wokalne płyty - debiutancką "Grounded in Love" z Nikolą Kołodziejczykiem, Michałem Kapczukiem i Szymonem Madejem oraz "Psalmy" z Dominikiem Wanią i kwartetem jazzowym Atom String Quartet.
W 2017 nagrała płytę do muzyki czeskiej trębaczki jazzowej Stepanki Balcarovej "Life and Happiness of Julian Tuwim", która zawiera 9 utworów do wierszy wielkiego polskiego poety. Album o tym samym tytule z rejestracją praskiego koncertu został uznany w 2023 roku za najlepszą jazzową płytę roku i otrzymał czeską nagrodę muzyczną Anděl w kategorii jazz.
Jest liderką Małgorzata Hutek Quartet oraz współtwórczynią projektu "Mów do mnie czule" wraz z Karolem Makowskim.
Koncertowała m.in. na festiwalach Jazz Jamboree, Jazz Fest Brno, Jazzines Trutnov, Jazz i Okolice Tychy, Jazz Goes to Town Hradec Kralove, Geyer Music Factory, a także w Oslo, Izmirze oraz Stambule.
Współpracowała z wybitnymi muzykami m.in.: Nikolą Kołodziejczykiem, Krzysztofem Herdzinem, Jaromirem Honzakiem.
Jest dwukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Łodzi i laureatką Grand Prix Jazz Melomanii dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana.

Marcel Baliński
plakat:
działalność:

Wybitnie utalentowany muzyk, pianista, kompozytor, animator kultury, artysta wrażliwy społecznie.
Lider grupy Marcel Baliński Trio, za której album „Opalenizna i Wiatr” otrzymał nominację do Fryderyków 2023. Współtworzy także zespoły: Entropia Ensemble, Jerry&The Pelican System, RASP Lovers.
Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu muzyki alternatywnej, klasycznej i awangardowej „Dwa Piętra” w Łodzi, który współorganizuje z Fundacją Działania.
W ramach otrzymanego Stypendium Artystycznego Prezydent Miasta Łodzi zorganizował serię koncertów jazzowych w łódzkich przestrzeniach miejskich o niskim dostępie do wydarzeń kulturalnych.
Twórca i lider zespołu WSPÓŁGŁOSY, w którym połączył chór złożony z osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi z kwintetem muzyków improwizatorów. W 2021 roku we współpracy z Fundacją Flap People zorganizował premierowy koncert projektu, podczas którego wykonali autorskie wokalno-instrumentalne kompozycje i improwizacje.
Absolwent wydziału kompozycji szwajcarskiego Hochschule der Künste Bern oraz Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Aktywnie koncertuje w Polsce i za granicą. Ważniejsze występy to te m.in. na: EFG London Jazz Festival, Pakistan Mela Music Festival, Budapest Music Center, NOSPR, Warsaw Summer Jazz Days.

Marcin Podolec
plakat:
działalność:

Grafik i rysownik zajmujący się komiksem i animacją.
Podziwiany za talent, kreatywność oraz pracę na przecięciu dokumentu i fikcji. Jego debiut albumowy to „Kapitan Sheer” wydany w 2010 roku przez Kulturę Gniewu. Jego drugi komiks „Czasem”, narysowany do scenariusza Grzegorza Janusza, został uznany najlepszym polskim komiksem 2011 roku.
Razem z dziennikarzem muzycznym Marcinem Flintem przygotowywał nowatorską publikację, tj. wywiad graficzny z Pablopavo. Z reporterem Marcinem Kołodziejczykiem stworzyli głośny komiks reportażowy „Morze po kolana”.
W 2022 roku Marcin Podolec został finalistą Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii literatura dziecięca za książkę „Bajka i jej gang”. Jego najszerzej zakrojonym projektem pozostaje „Bajka na końcu świata” - postapokaliptyczna seria komiksowa dla najmłodszych. Jego komiksy są wydawane poza Polską m.in. we Francji, Hiszpanii czy Niemczech, ale odnosi także sukcesy jako autor filmów animowanych.
Na liście shortów jego autorstwa są m.in.: „Dokument”, „Colaholic” oraz „Insekt”. Prowadzi studio animacji 2D Yellow Tapir Films, które produkuje autorskie krótkie metraże, animowane dokumenty i teledyski.
Jest wykładowcą Szkoły Filmowej w Łodzi.

Marcin Stańczyk
plakat:
działalność:

Kompozytor, prawnik, pedagog, profesor sztuk muzycznych.
Studiował prawo i filozofię na UŁ oraz teorię muzyki i kompozycję w łódzkiej Akademii Muzycznej. Twórca muzyki symfonicznej, scenicznej, elektronicznej i filmowej.
Jedyny Polak, który zdobył najważniejszą nagrodę kompozytorską Japonii – Toru Takemitsu Award. Dwukrotnie nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej i pięciokrotnie do „Paszportu Polityki”, w 2014 roku ogłoszony „Artystą Rezydentem Miasta Paryża”.
Jego muzyka rozbrzmiewa na najważniejszych światowych festiwalach muzycznych, jak Manifeste w Paryżu, Biennale Musica w Wenecji, Bang on a Can w Nowym Jorku, Nuova Consonanza w Rzymie, Gaudeamus w Amsterdamie, HCMF w Huddersfield, Warszawska Jesień, Sacrum Profanum. Jest wykonywana przez renomowane zespoły, jak Klangforum Wien, Ensemble InterContemporain, Ensemble MusikFabrik i orkiestry, m.in. Tokijską, Szanghajską, a także Fiharmonię Narodową, NOSPR czy Sinfonię Varsovia. A
rtysta tworzył na zamówienie prestiżowych ośrodków, jak IRCAM Centre-Pompidou, festiwal La Biennale di Venezia, Teatr Wielki Opera Narodowa, a także rządów francuskiego, włoskiego, niemieckiego czy chińskiego.
Jest twórcą spektakli multimedialnych i intermedialnych, współpracował z artystami z kręgu muzyki popularnej, jak Aphex Twin, Pianohooligan czy Natalia Zamilska.

Marcin Tomaszewski
plakat:
działalność:

Architekt i właściciel pracowni REFORM Architekt, którą z powodzeniem prowadzi od 2010 roku.
Projekty domów jego autorstwa trzy lata z rzędu zyskały tytuł „najlepiej zaprojektowanego domu w Polsce”, zdobywając nagrody European Property Awards Architecture. To jeden z najważniejszych konkursów w Europie, a przyznanie przez jury trzech nagród z rzędu tej samej pracowni jest wydarzeniem bezprecedensowym. 
Tomaszewski to łodzianin, silnie związany z tym miastem od początku swojej drogi zawodowej, choć przyznaje, że Łódź go nie tylko inspiruje, ale i wywołuje w nim skrajne emocje. Według Tomaszewskiego „to tu można znaleźć najlepsze przykłady industrializmu w architekturze”. Jego „łódzkość” jest tak silna, że zdecydował się na umieszczenie jednorożca – nowego łódzkiego symbolu miasta w logotypie pracowni.
Nigdy nie projektuje wbrew temu, co mu się podoba i co czuje – efektem czego są projekty, wobec których nie można przejść obojętnie.
W centrum Łodzi przy ul. Struga 22 powstaje bardzo charakterystyczny budynek dostosowany do kształtu niezwykle wymagającej działki – New Iron. To także budynek autorstwa Marcina Tomaszewskiego.

Marek Kądziela
plakat:
działalność:

Gitarzysta, kompozytor, innowator, muzyk, który nieustannie poszukuje nowych brzmień i wyzwań muzycznych, a także adiunkt, kierownik Instytutu Instrumentalistyki Jazzowej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Współzałożyciel zespołu Odpoczno.
Absolwent gitary jazzowej oraz kompozycji w The Carl Nielsen Academy of Music w Danii.
Laureat licznych konkursów oraz lider uznanych formacji muzycznych. Muzyk aktywnie koncertujący oraz doświadczony pedagog i animator kultury.
Zapraszany do rozmaitych projektów muzycznych od jazzu przez folk po muzykę współczesną i eksperymentalną.
Koncertował z artystami takimi, jak: Steven Bernstein, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Marcin Masecki, Adam Bałdych, Michał Urbaniak.
Od roku 2011 czynny animator życia kulturalnego Łodzi poprzez wieloletni cykl jam session w klubie Wytwórnia i Foto Cafe 102 z udziałem gości zagranicznych i słynnych polskich jazzmanów.
W latach 2011-2015 prowadził autorskie ognisko muzyczne „Szkoła Marka Kądzieli” w zakładach Wi-Ma, organizując wiele koncertów z udziałem łódzkiej młodzieży.
Współpracował wielokrotnie z Festiwalem Łódź Czterech Kultur.
Organizator cyklu koncertów studenckich w Miejskiej Strefie Kultury.

Maria Gudejko
plakat:
działalność:

Jest aktorką. Wychowała się w teatrze. Jej rodzice i dziadkowie byli aktorami. Teatr jest dla niej drugim domem. Jako mała dziewczynka, zamiast w żłobku, czy w przedszkolu przebywała za jego kulisami.
Ukończyła wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczna I stopnia im. H. Wieniawskiego w Łodzi.
Związana z wieloma instytucjami kultury m.in. Teatrem Małym w Łodzi, Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatrem Syrena w Warszawie, Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz z Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, w którym pracowała na etacie do 2023 roku.
Od 2020 roku związana z Teatrem Komedii IMPRO w Łodzi, w którym od lipca 2023 roku pełni funkcję Dyrektor Artystycznej. Oprócz pracy na scenie prowadzi edukację teatralną dla dzieci i młodzieży m.in. w Międzynarodowej Szkole Mistrzostwa Sportowego w Łodzi.
Łódź jest jej miejscem na ziemi tutaj się urodziła, tutaj dorastała, tutaj chce być i mieszkać.

Mariusz Grzegorzek
plakat:
działalność:

Reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta i grafik. Profesor sztuk filmowych, przez 8 lat pełnił funkcję rektora Szkoły Filmowej w Łodzi.
Jako reżyser teatralny związany przede wszystkim z Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi, dla którego przygotował wiele cieszących się powodzeniem i uhonorowanych nagrodami spektakli, w tym „Czarownice z Salem”, „Dybuk”, „Makbet”, „Lew na ulicy”, czy „Posprzątane”.
Współpracował także z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, Teatrem Powszechnym i Studio w Warszawie, Teatrem Telewizji czy łódzkim Teatrem Studyjnym.
Został doceniony również jako twórca filmowy. Jego film pt. „Rozmowa z człowiekiem z szafy” został wyróżniony m.in. nagrodą za debiut reżyserski na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz Nagrodą Specjalną Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Za pierwszy w historii Szkoły Filmowej pełnometrażowy film dyplomowy przygotowany ze studentami Wydziału Aktorskiego otrzymał nagrodę „Złoty Pazur” w kategorii Inne spojrzenie na FPFF w Gdyni.
Wspólnie z psychoterapeutą Wojciechem Eichelbergerem stworzył cenione cykle telewizyjne „Okna” i „Nocny stróż”, poruszające problemy psychologiczne i egzystencjalne.
Jest autorem teledysków zespołu Maanam oraz filmów poświęconych wybitnym postaciom współczesnej muzyki takim jak Arvo Part czy Meredith Monk.
Autorskie projekty realizuje w ramach własnej firmy produkcyjnej Krakatau.

Mariusz Wilczyński
plakat:
działalność:

Malarz, performer, scenograf, ale przede wszystkim reżyser, autor scenariuszy, animator, operator kamery, autor muzyki – twórca totalny filmów animowanych.
Zanim powstał jego zjawiskowy, nowatorski i nagradzany na całym świecie oraz w Polsce bardzo łódzki film pt. „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, stworzył ponad 200 księgoklipów, czyli wideoklipów do książek.
Mariusz Wilczyński jest pierwszym i dotąd jedynym polskim autorem filmów animowanych, który miał indywidualny, retrospektywny przegląd swoich filmów w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (maj 2007) oraz pierwszym autorem animacji z Polski, którego film wyświetlano w The National Gallery w Londynie i w Pretoria Art Museum oraz National Museum of Brazil w Brazylii.
Jego największym światowym sukcesem jest film „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, nad którym pracował 14 lat i który jest jego debiutem pełnometrażowym. Film zdobył 46 nagród, w tym pierwsze w historii Złote Lwy dla filmu animowanego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jego animacja jako jedyna do tej pory zdobyła Nagrodę ORZEŁ Polskiej Akademii Filmowej dla Najlepszego Filmu oraz nagrody na wszystkich trzech najważniejszych festiwalach animacji na świecie - w Annecy, Ottawie i Zagrzebiu.

Marta Jarczewska
plakat:
działalność:

Aktorka filmowa, telewizyjna, ale przede wszystkim teatralna, która związała się z Teatrem Powszechnym w Łodzi.
Ukończyła Wydział Aktorski Łódzkiej Szkoły Filmowej. Już w trakcie studiów zwróciła swoim talentem aktorskim uwagę widzów, występując w Teatrze Szwalnia i Teatrze Studyjnym. Na 31. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi zdobyła nagrodę i wyróżnienie za rolę Dżiny w spektaklu autorstwa Doroty Masłowskiej „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”.
W 2015 roku została uhonorowana łódzką nagrodą – „Złotą Maską” za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2014/2015 za rolę w spektaklu „Oś” na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi.
Imponująco przedstawia się lista jej ponad trzydziestu ról teatralnych, większość z nich to sztuki wystawiane przez Teatr Powszechny w Łodzi. Najnowsze z nich to: „Na całe życie”, „Wściekły” czy „Maria”, ale i „Dobra zmiana”, „Rodzina”, „Wykapany zięć”, „Tango Łódź”. Występuje także w popularnych serialach telewizyjnych, takich jak: „Ślad” oraz filmie „Orlęta. Grodno ‘39”, „Korona królów. Jagiellonowie”, „Komisarz Alex” czy „Na sygnale”.

Marta Nowacka
plakat:
działalność:

Mówi o sobie, że jest niespokojnym duchem. Pasjonują ją piękno i taniec.
Jest historyczką sztuki, renowatorką zabytków architektury, pedagożką i animatorką kultury. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury jako ekspertka edukacji nieformalnej.
Stworzyła markę ARCHIZO, czyli system edukacyjnych i angażujących gadżetów miejskich w formie klocków. Są one zaprojektowane tak, by w precyzyjny sposób odzwierciedlać szczegóły budynków wraz z detalami architektonicznymi. Układanka ARCHIZO jest nagradzana w prestiżowych konkursach z obszaru designu, wzornictwa i edukacji.
Do 2018 roku Marta była nauczycielką plastyki w Szkole Podstawowej nr 114 w Łodzi, gdzie pod jej opieką merytoryczną powstał projekt na pierwszy dziecięcy mural w Polsce. Został on zrealizowany na budynku przy ul. Próchnika 18.
Pełni funkcję prezeski w Stowarzyszeniu Estetyka Raz!, w ramach którego prowadziła cykl warsztatów dotyczących tożsamości architektonicznej w łódzkich szkołach.
W 2020 roku otrzymała stypendium twórcze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Masza Bogucka
plakat:
działalność:

Aktorka, lalkarka i animatorka kultury, ale też poszukiwana lektorka. I choć urodziła się we Wrocławiu i ukończyła wrocławską filię Wydziału Lalkarskiego PWST w Krakowie, to swoją drogę artystyczną związała z Łodzią, a dokładnie z Teatrem Powszechnym, Teatrem Arlekin, a także z Akademickim Ośrodkiem Inicjatyw Artystycznych.
Występowała w telewizyjnych serialach: „Kryminalni”, „Lekarze”, „M jak Miłość” czy „Przyjaciółki”. Masza jest również lektorką oraz twórczynią słuchowisk zgłębiającą z pasją i uwagą sztukę opowiadania i motywy etno w sztuce.
W 2020 roku wspólnie z Fundacją Wyspa Kreacjuszy zrealizowała projekt inspirowany działalnością Oskara Kolberga „Tradycja Mówi”, który łączy technologię z tradycją i jest cyklem opowiadań, improwizacji i nagrań odnoszących się do wielkiego etnografa i folklorysty.
Masza udowodniła tym projektem, że dobra opowieść rysuje w naszej wyobraźni niezwykle barwne, zmysłowe i pełne życia obrazy.

Michał Kobojek
plakat:
działalność:

Najwszechstronniejszy polski saksofonista i jeden z najbardziej znanych oraz cenionych, wybitny muzyk sesyjny, łodzianin.
Tytan muzycznej pracy: ciągle gra i jest w drodze. Współpracował m.in. z: Krzysztofem Ścierańskim, Urszulą Dudziak, Włodkiem Pawlikiem, Zbigniewem Namysłowskim oraz Michałem Urbaniakiem, Krystyną Giżowską, Urszulą, Tatianą Okupnik, ale też z Cool Kids of Death, September, Bad Boys Blue.
Trzykrotnie został uznany za najlepszego łódzkiego muzyka jazzowego przez Prezydenta Miasta Łodzi.
Współtworzył formacje: Funky Four, Tootsie, Swingowa Orkiestra Deta Ulicy Piotrkowskiej, Copro Combo, Fiesta Loca oraz Medicus Band. Jest także utalentowanym kompozytorem. Ma na swoim koncie autorskie płyty. Lider Michał Kobojek Quartet.

MMC
plakat:
działalność:

Ilona Majer i Rafał Michalak, absolwenci Katedry Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, którzy stworzyli jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek modowych, cieszącą się popularnością od ponad 27 lat.
Ich sukces rozpoczął się od łódzkiego Fashion Weeku, a wraz z nim przyszła popularność i uznanie gwiazd oraz osób opiniotwórczych. Wielu z nich zachwyciło się prostotą, puryzmem, starannym doborem nowoczesnych tkanin, wreszcie wypracowanym, ale nonszalanckim stylem i talentem projektantów.
Pokazy MMC zarówno te polskie, jak i zagraniczne, to spektakle wizualne, które podobnie jak pierwszy, zorganizowany w warszawskim Państwowym Muzeum Etnograficznym, łączą sztukę z modą.
W 2021 roku marka obchodziła jubileusz 25-lecia istnienia. Wstępem do jego obchodów stała się kolekcja „Biała fabryka” inspirowana Centralnym Muzeum Włókiennictwa i zbiorami muzeum. To właśnie w muzeum został nagrany film będący prezentacją kolekcji.
W tym samym roku osiem realizacji autorstwa MMC trafiło do zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, poszerzając kolekcję ubiorów polskich projektantów współczesnych.

MOMAKIN
plakat:
działalność:

Tę wyjątkową firmę-markę stworzyły: Katarzyna Gromadzka, Agnieszka Kowalewska-Skowron (do 2023 roku) i Paulina Zacharek – specjalistki w dziedzinie filmów animowanych, które połączyły swoje doświadczenie i stworzyły pomost między światem kreatywnych twórców a międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji.
Wspierają projekty animacyjne już na etapie planowania, przez finansowanie, produkcję, aż po dystrybucję. Rozwinęły sieć kontaktów w branży animacyjnej i filmowej, a dzięki temu świetnie sprawdzają się, prowadząc agencję talentów, dzięki której polscy twórcy realizują projekty na arenie światowej.
Choć działają globalnie, swoją siedzibę mają w Łodzi i to właśnie tu od 2016 roku organizują coroczne i jedyne takie na świecie wydarzenie dla twórców animacji poklatkowej – ANIMARKT Stop Motion Forum.
Forum przyciąga animatorów z całego świata, dając im szansę nawiązania międzynarodowych kontaktów, pokazania swoich projektów i znalezienia dla nich partnerów, a także podnoszenia kwalifikacji pod okiem największych mistrzów branży animacji.

Monika Buchowiec
plakat:
działalność:

Została łodzianką z wyboru po ukończeniu Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, choć pochodzi z magicznego Podlasia – urodziła się w Siemiatyczach.
Zaraz po studiach zagrała jedną z głównych ról w filmie „Mistrz” Piotra Trzaskalskiego i od razu przykuła uwagę widzów talentem i urodą. Potem pojawiała się w wielu popularnych serialach telewizyjnych.
Związała się z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, gdzie zagrała m.in. w spektaklach „Kobro”, „Więcej niż możesz zjeść” Doroty Masłowskiej, „Dogville” Larsa von Triera. Za role w dwóch ostatnich otrzymała Złote Maski za najlepsze role żeńskie.
Obecnie występuje w przedstawieniach „Dobrze ułożony młodzieniec” oraz „Praktyka widzenia”, ale lista tych, w których zagrała, jest bardzo długa. Wśród nich są m.in.: „Humanka”, „Lolita”, „Kto nie ma nic, ten może wszystko”, „Komeda”, „Szewcy”, „Brygada szlifierza Karhana”.

NIC Łódź
plakat:
działalność:

Dziergana moda z artystycznym sznytem prosto z Łodzi.
Emilia Biernacka i Piotr Kwietniewski stworzyli markę, która udowadnia, że swetry mogą być dziełami sztuki. On jest programistą maszyn dziewiarskich z pasją do eksperymentów z projektowaniem tkanin i muzykiem, założycielem zespołu Blisko Pola, a ona to absolwentka liceum plastycznego i Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, projektantka zarówno ubioru, jak i tekstyliów.
Emilia i Piotr tworzą autorskie malarskie dzianiny, które zamieniają w swetry: kolorowe, oryginalne, bardzo łódzkie (z budynkami bloków) i polskie (z polskimi krajobrazami). Wszystkie swetry powstają w zaprzyjaźnionych łódzkich fabrykach z naturalnych włókien najwyższej jakości (organiczna bawełna, peruwiańska baby alpaca, merino extrafine) oraz przędz z recyklingu.
Wszystkie też to unikaty, które powstają w swoim niewymuszonym tempie. Niektóre wzory były dostępne tylko w jednym egzemplarzu, inne udaje się powtórzyć, ale w liczbie nieprzekraczającej 10 sztuk.

Ola Ignasiak
plakat:
działalność:

Dzięki jej twórczości szare ulice i budynki nabierają intensywnych kolorów.
Jest malarką, performerką, autorką murali oraz instalacji stałych i efemerycznych w przestrzeni publicznej. Projektuje także biżuterię.
Studiowała i obroniła pracę doktorską na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Obecnie prowadzi tam Pracownię Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej na Wydziale Sztuk Pięknych.
Ola nie lubi narzekać na brzydotę, tylko szuka w niej inspiracji do działania. Wyrazem jej wrażliwości artystycznej oraz myślenia symbolicznego i społecznego są akcje Un-gray the city (Odszarzanie miasta – malarstwo przyziemne), które prowadzi od 2011 roku m.in. w Łodzi, Szczecinie, Nowym Jorku czy Pradze.
Artystka nasyca wyrazistymi kolorami bezbarwne przestrzenie miejskie, wprowadzając znikające farby w szpary ulic, kraty na studzienkach chodnikowych czy kałuże.
Wraz z Karoliną Gębką tworzy Slow Painting Studio, w którym zajmują się badaniem możliwości wykorzystywania naturalnych barwników i pigmentów w sztuce zgodnie z zasadą zero waste.

Olga Rayska
plakat:
działalność:

Reprezentuje młode pokolenie artystów i należy do grona tych, którym warto się przyglądać, śledzić ich dokonania i kibicować.
W 2023 roku Olga odebrała dyplom Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Dotychczas wystąpiła m.in. w serialach "Klangor", "Skazana", "Usta Usta", "Ultraviolet" i "Szadź", oraz filmie "Marusarz. Tatrzański Orzeł". W 2022 roku otrzymała wyróżnienie aktorskie za rolę Pani Thomas w spektaklu muzycznym "115. sen Boba Dylana" na 40. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. W tym samym roku zadebiutowała na wielkim ekranie w filmie Piotra Trzaskalskiego pt. "Na chwilę, na zawsze".
Grała u boku m.in. Ireneusza Czopa, Kingi Preis oraz Pawła Domagaly. Wystąpiła też w fabularyzowanym filmie dokumentalnym pt. "Wiara'44" oraz serialu komediowym "Emigracja XD".
Można ją także zobaczyć w wielu teledyskach - jednym z ciekawszych wizualnie jest współreżyserowane przez nią wideo grupy Bruklin "Kot" z Olgą w roli głównej oraz nominowany do ogólnopolskiego festiwalu PL Music Video Awards (2021) klip "Femme fatale".
W 2024 roku będziemy mogli oglądać Olgę w kolejnych projektach, m.in. w pełnometrażowej produkcji Netflixa i dwóch produkcjach kostiumowych.

Paweł Grala
plakat:
działalność:

Choreograf, tancerz i pedagog tańca, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi.
Jest entuzjastą teatru tańca i twórczej improwizacji ruchowej. Skupia się na kompozycji w czasie rzeczywistym, eksplorując nowe połączenia tańca z innymi dziedzinami sztuki. Zgłębia temat czasu i jego wpływu na kreowanie przestrzeni w spektaklach, które zdobyły uznanie na scenach krajowych oraz międzynarodowych, m.in. w Singapurze, Wiedniu, Stuttgarcie, San Sebastian, Oslo, Tbilisi, Kijowie i Lublanie.
Inicjator kolektywu i klubokawiarni KIPISZ – Przestrzeń Improwizacji Osobistej.
Od 2009-2016 roku tancerz zespołu Pracownia Fizyczna Jacka Owczarka.
Do grona choreografów i reżyserów z Polski i z zagranicy, z którymi współpracował, należą m.in.: Krawczyński/Godowska, Bzdyl/Chmielewska, David Zambrano, Katie Duck, Rosanna Gamson, Ray Chung, Joanna Leśnierowska, Ilona Trybuła, Alicja Morawska-Rubczak oraz Kolektyw Holobiont.
Rozwija własną praktykę choreografa, tworząc spektakle: „Matryca” (laureat konkursu The Best OFF oraz Polskiej Platformy Tańca 2019), „Tkanka łączna”, „Gradient” (Teatr Polska 2021), „Odwilż” (Stypendium Prezydenta Miasta Łodzi), „Cudów nie będzie” (OFF Polska/Instytut Teatralny) oraz „Logografowie. W ruchu." (rezydencja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu).

Kultura Odporna

Kontakt