STYPENDIA ARTYSTYCZNE MIASTA ŁODZI

UWAGA!!! Wnioski o przyznanie w 2024 roku stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, należy składać z wykorzystaniem Generatora Wniosków witkac.pl w terminie do dnia 29 grudnia 2023 roku, do godziny 15:00. 
Liczy się data załączenia podpisanego wniosku w Generatorze Wniosków.

Link do naboru w Generatorze Wniosków 


Aby poprawnie złożyć wniosek w Generatorze Wniosków należy:
1) wypełnić formularz i zatwierdzić go (przycisk "Złóż wniosek"),
2) pobrać złożony wniosek,
3) wniosek podpisać za pomocą podpisu zaufanego (https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany) lub podpisu kwalifikowanego,
4) podpisany wniosek dodać do załączników w polu „Podpisany wniosek”.
Ważne! Brak załącznika w postaci poprawnie podpisanego wniosku powoduje odrzucenie wniosku z przyczyn formalnych.


Stypendia artystyczne Miasta Łodzi mogą być przyznane osobom realizującym przedsięwzięcia z zakresu twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. Program stypendiów artystycznych polega na przyznaniu środków finansowych (15.000 zł) osobom realizującym określone przedsięwzięcia w następujących dziedzinach:

  • sztuki wizualne,
  • film,
  • teatr,
  • muzyka,
  • taniec,
  • literatura,
  • upowszechnianie kultury,
  • opieka nad zabytkami.

Stypendia mają wspierać rozwój umiejętności artystycznych oraz upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami, a projekt stypendialny musi być skierowany do mieszkańców Łodzi. Wyboru stypendystów dokonuje Komisja Stypendialna, w składzie której znajdą się osoby reprezentujące środowiska twórcze, radni i urzędnicy. Oprócz wsparcia finansowego Wydział Kultury zapewnia także promocję realizowanych projektów stypendialnych.

2024 - informacje na temat konkursu o przyznanie w 2024 roku stypendiów artystycznych znajdują się zobacz BIP >>>

2023 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2023 znajdują się  zobacz BIP > > >

2022 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2022 znajdują się zobacz BIP >>>

2021 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2021 znajdują się zobacz BIP >>>

2020 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2020 znajdują się zobacz BIP >>>

 

Stypendyści kultura

Maciej Walter
tytuł: "Pokój"
opis: Spektakl teatralny poruszający problem handlu ludźmi.
rok: 2023
zdjęcie:
Marta Madejska
opis: Czy włókniarki i piłka nożna łączyły się kiedyś bezpośrednio? Oczywiście, że tak! Za sprawą projektu stypendialnego odzyskany został fragment naszej łódzkiej historii. Powstał literacki reportaż na temat historii kobiet w łódzkiej piłce nożnej, mikro-reportaż wideo, zorganizowany zostanie również mecz towarzyski dla ochotników i ochotniczek. Na zdjęciu: Ewa Szmitka i Adam Musiałowicz Foto: Marta Madejska
rok: 2020
zdjęcie:
Adam Mańkowski
opis: muzyka/film
rok: 2018
Anna Maszewska
tytuł: Chreja
opis: Spektakl CHREJA* to opowieść o codziennych zmaganiach bohaterki, która otrzymuje diagnozę zaburzeń psychicznych składającymi się na neuroróżnorodność czyli koncepcję, zakładającą, że istnieje naturalna różnorodność w funkcjonowaniu mózgu i neurobiologicznych podstawach ludzkiego umysłu. Spektakl ma być rodzajem teatralnego stand-upu, zawierającego cięty humor rodem z czarnych komedii, dużą ilością absurdu i elementy slapstick’u, które przynosi życie neuroatypowej osoby. Często jednak nie wiadomo gdzie kończy się żart a zaczyna prawdziwy dramat. Chreja to działania sceniczne opowiadające o kobiecie z ADHD, dysleksją, wysoko wrażliwą osobowością (WWO) i zaburzeniami depresyjnymi. Spektakl ma na celu ukazanie wielowymiarowości atypowości w kontekście codziennego życia – zmagania się ze światem ustalonym wg. jednego odgórnego schematu, maskowania się, jak również posiadaniem nieszablonowego myślenia i tworzenia nowatorskich sposobów rozwiązywania problemów. Chreja to próba łamania tabu, opowieść o wielowersyjności w przetwarzaniu informacji, różnic w sposobach uczenia się, reakcjach emocjonalnych i innych aspektach neurobiologicznych u osób neuroatypowych. *Chreja, nie chryja; choć możliwe że będzie z tego niezła burda. Chreja — w literaturze starożytnej: zbiór humorystycznych powiedzeń sławnych ludzi i anegdot o nich, mający cel dydaktyczny.
rok: 2024
Paulina Katarzyna Nawrot
opis: sztuki wizualne
rok: 2018
Maria Nowakowska
tytuł: Łódzki detal
opis: W ramach projektu powstał pierwszy w Polsce przewodnik po mieście szlakiem detali architektonicznych. 260 - stronicowe wydawnictwo zawiera bogatą dokumentację fotograficzną oraz 16 tras prowadzących po Łodzi szlakiem detali. Premiera książki odbyła się 19 listopada podczas trwającego w Łodzi Salonu Ciekawej Książki.
rok: 2016
zdjęcie:
Barbara Olejarczyk
opis: Seria obrazów akrylowych umieszczonych w przestrzeni miasta na elementach małej architektury. Celem projektu było nadanie kolorytu obiektom zapomnianym , umieszczenie na betonowych studzienkach kanalizacyjnych, zardzewiałych słupkach przy chodnikach, w przestrzeni starych ławek w parkach.
rok: 2017
zdjęcie:
Maria Ornaf
tytuł: “Ucho nie ma powieki”
opis: wywiady z łódzkimi dziećmi / kreacyjny film dokumentalny / krótkometrażowy / 15 minut / część I - 2019 rok / Ucho nie ma powieki” - emocjonalny portret Łodzian w przedziale wiekowym 7-12 lat, zbiór zwierzeń i pragnień łódzkich dzieci, wielogłosowy obraz filmowy. Dzieci są bohaterami i jednocześnie twórcami filmu, dzięki kreacji własnych materiałów filmowych, dotykających ich świata i codzienności.
rok: 2019
Marta Ostajewska
tytuł: "Pobocze - historie zadeptane" - spacer performatywny.
opis: Projekt "Pobocze - historie zadeptane" - spacer peformatywny. Organizacja trzech spacerów artystycznych w przestrzeni Księżego Młyna.
rok: 2014
zdjęcie:
Przemysław Owczarek
tytuł: Baśń Eliany
opis: Celem projektu było stworzenie baśniowej narracji zdolnej do wywołania silnej identyfikacji między małym czytelnikiem i przestrzenią miejską, w której przyszło żyć dziecku. Efektem rzeczowym projektu jest maszynopis i gra planszowa, formy na bazie których będzie mógł powstać produkt: bogato ilustrowana książka dla dzieci z audiobookiem i grą planszową, na której poprzez rzuty kostką będzie można „odegrać” wędrówki Eliany.
rok: 2013
zdjęcie:
Patrycja Kowańska
tytuł: "Orfeusz"
opis: Sztuka teatralna inspirowana niewyjaśnioną sprawą seryjnego mordercy, który działał na terenie Łodzi.
rok: 2023
zdjęcie:
Przemysław Pilarski
tytuł: Gej ze wsi
opis: Debiut powieściowy dramatopisarza, autora książek o seksie i początkującego prozaika, który wychował się w Kwasówce w gminie Drelów, a obecnie mieszka w Łodzi. Autor zamierza podjąć tutaj grę z czytającymi. Ale i z własną biografią, czyli z samym sobą. A może i z całym światem – w politycznym sensie. Grę, która ma obudzić napięcie i zasiać podejrzliwość; która ma ambicję być zaczynem krytycznej refleksji. Bo co to znaczy – „gej ze wsi”? To może wywołać śmiech jako nieoczywiste zestawienie. Owa nieoczywistość bierze się jednak z oka, czyli z przyzwyczajeń lub z uprzedzeń śmiejącego; znikąd więcej. No, może jeszcze z popularnego niegdyś serialu „Little Britain”, którego bohater Dafydd w rozkosznie niepoprawny politycznie sposób performował siebie jako „the only gay in the village”. Ale co śmiesznego jest w geju ze wsi? No właśnie. Gej ze wsi jest nieprzystawalny, gej we wsi również, tak samo gej poza wsią, czyli gej, który już ze wsi wyszedł, ale ta nie wyszła z niego, prawda? Wszyscy wynosimy coś z domu, lecz tylko niektórym imputuje się słomę w butach albo pióra w d.... Gej ze wsi w tym kontekście to dopiero combo! Gej ze wsi to podwójny odmieniec. Pora przyjrzeć się tej figurze, która ukryła się w cieniu anegdoty. Gej ze wsi rodzi wiele pytań. Z każdą kolejną odpowiedzią może być coraz mniej do śmiechu.
rok: 2024
Wiktor Polak
tytuł: Dworzec
opis: 15 minutowy film dokumentalny, który opiera się na rejestracji rozmów z ludźmi podróżującymi do i z Łodzi. Artysta wchodzi w rolę reportera, zadając przypadkowym podróżnym pytania o cel podróży, otoczenie, ocenę Łodzi. Rezygnuje przy tym z wizji, pokazując rozmazane tło z pojedynczymi przebłyskami, koncentrując uwagę widza na dźwiękach odgłosów życia dworcowego: gwizdu lokomotywy, megafonowych zapowiedzi kolejnych pociągów oraz wypowiedziach, pozytywnych i negatywnych. Głosy kolejnych rozmówców i ich anonimowe komentarze nie pozwalają dokładnie umiejscowić nagranych zdarzeń w czasie i przestrzeni, zmuszając widza do uruchomienia wyobraźni.
rok: 2013
Marcin Polak
tytuł: "Korespondencje"
opis: projekt "Korespondecje", tworzenie dzieł sztuki przez dzieci na podstawie "instrukcji" otrzymanych w wyniku korespondencji z uznanymi artystami,
rok: 2014
zdjęcie:
Magdalena Prochasek-Jakubowska
tytuł: „Dalszy ciąg sztuki jutro odegrany zostanie”
opis: teatr || Jest to, składająca się z pięciu odcinków, opowieść audio w formie artystycznego podcastu. Projekt opowiada historię początków istnienia teatru instytucjonalnego w mieście Łodzi. Przygląda się ówczesnym artystom, ludziom kultury oraz widzom. W nagraniach biorą udział aktorzy łódzkich teatrów dramatycznych.
rok: 2021
zdjęcie:
Dominika Przech
tytuł: Stypendium muzyczne
opis: Celem projektu było nagranie debiutanckiej płyty z XX-wiecznymi utworami na skrzypce i fortepian wybitnych polskich kompozytorów (w tym kompozytora związanego z Łodzią). Na płycie znajdą się również utwory, które wcześniej nie zostały wykonane ani nagrane. Na zdjęciu wykonawcy: Dominika Przech i Adam Mikołaj Goździewski Foto: Sebastian Kotras
rok: 2020
zdjęcie:
Marta Pszonak
tytuł: "Obiekty wywołane. Cykl rzeźb i prac wideo"
rok: 2014
zdjęcie:
Bartosz Puliński
opis: badania nad kulturą
rok: 2018
Anna Raczkowska
tytuł: Polskie druki ludowe. Drzeworyt dawniej i dziś
opis: Projekt służy upowszechnieniu wiedzy o tradycji i metodzie stemplowania tkanin i papieru klockami drzeworytniczymi. Obecnie wiedza o tym rzemiośle ogranicza się do starych opracowań i archiwów, założeniem projektu było odnowienie pamięci o tym rzemiośle i jego obecności w regionie poprzez dokumentację obiektów z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa, wykonanie stempli na postawie zbiorów archiwalnych i przeprowadzenie warsztatów stemplowania tkanin dla mieszkańców Łodzi.
rok: 2020
zdjęcie:
Radosław Stępień
tytuł: Drewniana Łódź
opis: Projekt interdyscyplinarny dokumentujący drewnianą zabudowę w Łodzi.
rok: 2023
zdjęcie:
Kontakt