STYPENDIA ARTYSTYCZNE MIASTA ŁODZI

UWAGA!!! Wnioski o przyznanie w 2024 roku stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, należy składać z wykorzystaniem Generatora Wniosków witkac.pl w terminie do dnia 29 grudnia 2023 roku, do godziny 15:00. 
Liczy się data załączenia podpisanego wniosku w Generatorze Wniosków.

Link do naboru w Generatorze Wniosków 


Aby poprawnie złożyć wniosek w Generatorze Wniosków należy:
1) wypełnić formularz i zatwierdzić go (przycisk "Złóż wniosek"),
2) pobrać złożony wniosek,
3) wniosek podpisać za pomocą podpisu zaufanego (https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany) lub podpisu kwalifikowanego,
4) podpisany wniosek dodać do załączników w polu „Podpisany wniosek”.
Ważne! Brak załącznika w postaci poprawnie podpisanego wniosku powoduje odrzucenie wniosku z przyczyn formalnych.


Stypendia artystyczne Miasta Łodzi mogą być przyznane osobom realizującym przedsięwzięcia z zakresu twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. Program stypendiów artystycznych polega na przyznaniu środków finansowych (15.000 zł) osobom realizującym określone przedsięwzięcia w następujących dziedzinach:

  • sztuki wizualne,
  • film,
  • teatr,
  • muzyka,
  • taniec,
  • literatura,
  • upowszechnianie kultury,
  • opieka nad zabytkami.

Stypendia mają wspierać rozwój umiejętności artystycznych oraz upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami, a projekt stypendialny musi być skierowany do mieszkańców Łodzi. Wyboru stypendystów dokonuje Komisja Stypendialna, w składzie której znajdą się osoby reprezentujące środowiska twórcze, radni i urzędnicy. Oprócz wsparcia finansowego Wydział Kultury zapewnia także promocję realizowanych projektów stypendialnych.

2024 - informacje na temat konkursu o przyznanie w 2024 roku stypendiów artystycznych znajdują się zobacz BIP >>>

2023 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2023 znajdują się  zobacz BIP > > >

2022 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2022 znajdują się zobacz BIP >>>

2021 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2021 znajdują się zobacz BIP >>>

2020 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2020 znajdują się zobacz BIP >>>

 

Stypendyści kultura

Julia Kosmynka
tytuł: Światło zmierzchu
opis: Projekt obejmował stworzenie multimedialnego wydarzenia artystycznego Światło Zmierzchu podróż do rzeczywistości marzeń sennych. Wydarzenie miało charakter interaktywnej wystawy oraz widowiska parateatralnego. Inspiracją dla stworzenia projektu była literatura Haruki Murakamiego oraz teoria psychologiczna Carla Gustawa Junga.
rok: 2017
zdjęcie:
Borys Kosmynka
opis: Założeniem projektu było opracowanie merytoryczne i wizualne prezentacji multimedialnej dotyczącej zbiorów typograficznych Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, która została zaprezentowana na międzynarodowych konferencjach związanych z branżą projektowania graficznego oraz projektowania typografii w Polsce i na świecie.
rok: 2017
Aleksandra Kozioł
tytuł: Geografia Serc
opis: Projekt realizacji 13 dniowej wystawy w formie stoiska sklepowego pod szyldem GEOGRAFIA SERC. Na wystawie znalazły się zdjęcia, nagrania audio i wideo, rysunki, zapiski akcji artystycznej, która miała miejsce w sierpniu 2016. Wtedy to artystka wraz z innym artystą łódzkim Suavasem Lewym wyruszyli, każdy z nich osobno z dwóch krańcu Polski. Aleksandra Kozioł z Ustki, a Suwawas z Zakopanego. Finałem działania było ich spotkanie w Łodzi zakończone ślubem.
rok: 2017
zdjęcie:
Sara Kozłowska
tytuł: „Porozmawiajmy o Nas"
opis: taniec || „Porozmawiajmy o Nas”, spektakl Teatru Tańca Fizycznego na troje tancerzy: Kacpra Klimczaka, Sarę Kozłowską i Dawida Marca. Autorem muzyki wykorzystywanej w spektaklu jest Paweł Odorowicz. Projekt porusza temat relacji, intymność, różne perspektywy, doświadczenia, zmagania. Rozdzielenie i niekończąca się potrzeba bliskości. Pędzimy, obserwując świat, który każdego dnia, bez zastanowienia gna do przodu. Czy wyjście do drugiego człowieka i bycie obecnym w jego przestrzeni, gdzie kolektywne pobudzenie płata skroniowego przez delikatny dotyk jest symbolem docenienia wartości życia? Czy chęć bliskości, podarowania ciepła, zrozumienia, akceptacji, wybaczenia, czystej ludzkiej miłości są jeszcze możliwe? A może świat wirtualnej rzeczywistości, tak bardzo nas pochłonął, że już nie wiemy jak rozmawiać i być z drugim człowiekiem w realnym życiu? A co gdybyśmy stracili wszystko i jedyne co nam pozostaje to dotyk i taniec w ciemności?
rok: 2021
zdjęcie:
Maria Krasnodębska
tytuł: "Kamień i kadr. Sylwetka Haliny Szwarc utrwalona w etiudzie filmowej i rzeźbie"
opis: sztuki wizualne || Projekt ma na celu upamiętnienie i poszerzenie świadomości społecznej na temat łodzianki, agentki AK, Haliny Szwarc. W ramach przedsięwzięcia powstanie wykute w marmurze popiersie oraz etiuda filmowa w formie animacji poklatkowej. Całość projektu jest inspirowana historią życia i działalności H.Szwarc. Docelowo efekty pracy mają być prezentowane w jednej z łódzkich instytucji kulturalnych.
rok: 2021
zdjęcie:
Katarzyna Krawczyk
opis: Celem przedsięwzięcia jest wydanie płyty CD ze słuchowiskiem dotyczącym funkcjonowania organizacji Lebensborn oraz szerzej przybliżającej słuchaczowi proces germanizacji na terenie województwa łódzkiego w okresie II wojny światowej.
rok: 2019
Katarzyna Krenc
opis: W ramach stypendium powstał 30-minutowy koncert zrealizowany na tarasie widokowym Manufaktury. Projekt zakładał również nagranie dwóch teledysków. W ten sposób powstał obraz do utworach: Queen of the Blues i City.
rok: 2016
Justyna Król
tytuł: Film dokumentalny, którego bohaterem jest łódzki poeta - Piotr Macierzyński.
opis: Projekt stypendialny obejmował realizację średniometrażowego filmu dokumentalnego, którego bohaterem jest łódzki poeta - Piotr Macierzyński. Celem przedsięwzięcia było ukazanie wielowymiarowego portretu artysty, obejmującego jego oficjalny wizerunek, jak również osobiste przeżycia, które kształtowały bohatera jako poetę.
rok: 2015
Michał Krzemiński
tytuł: Bohaterowie codzienności (sztuki wizualne)
opis: Projekt przewiduje realizację cyklu obrazów, nawiązujących w swojej tematyce do codzienności, relacji człowieka z naturą i przyjrzenia się światu zwierząt, które są uczestnikami naszych codziennych zmagań. Podobnie jak w życiu, codzienność zwierząt i ludzi wzajemnie się przenika i konstruuje z pozoru zwyczajne wydarzenia, które po głębszej refleksji mogą stawać się kluczowymi momentami w życiu. Projektowi towarzyszyć będzie cykl warsztatów artystycznych z elementami arteterapii dla dzieci, pt.: „Świat dookoła mnie. Ja w świecie”. Efekty pracy artystycznej będą prezentowane podczas wystawy w jednej z łódzkich instytucji kultury.
rok: 2022
zdjęcie:
Tomasz Krzyżanowski
opis: Głównym założeniem projektu było stworzenie koncertu/widowiska muzycznego składającego się ze skomponowanych przez Tomka Krzyżanowskiego polifonicznych pieśni śpiewaczych a capella, wykonywanych przez muzyków/śpiewaków z użyciem body percussion. Koncert został zaprezentowany w ramach Festiwalu Retro/Per/Spektywy.
rok: 2014
zdjęcie:
Roksana Kularska-Król i Sebastian Kularski
tytuł: Labirynt
opis: Celem projektu Labirynt było: zgodnie z koncepcją twórców szerzenie szeroko pojętej cywilizacji miłości, która jest motywem przewodnim wszelkich działań duetu ROBOSEXI. Projekt składał się z trzech części: organizacji warsztatów artystycznych dla dzieci, wernisażu i pokazu instalacji oraz realizacji kolekcji figurek z tworzywa sztucznego w konwencji Designer toys opartych na formie, tzw. smoka robosexi.
rok: 2014
zdjęcie:
Roksana Kularska-Król
tytuł: Make light for peace! (sztuki wizualne)
opis: Pro - pokojowy manifest „Make light for peace!” to projekt- eksperyment, który zakłada powstanie cyklu obrazów z wykorzystaniem farby luminescencyjnej. Z jednej strony jest on próbą podjęcia gry z widzem, której celem jest zmiana percepcji, z drugiej zaś strony projekt będzie łączył świat rzeczywisty i wirtualny. Powstanie wirtualna wystawa dostępna poprzez gogle VR. Inspiracje do projektu będą stanowić moje rozmowy z mieszkańcami Łodzi na temat obecnej, trudnej sytuacji geopolitycznej. Chciałabym pobudzić odbiorców sztuki do refleksji nad światem, który zmienia się na naszych oczach i zmierzyć się z pytaniem: co możemy zrobić dla pokoju na świecie- razem i każdy z osobna?
rok: 2022
zdjęcie:
Izabela Lenartowska (Iza Lach)
opis: produkcja i publikacja oryginalnych sesji wideo na żywo, oddających żywiołową i spontaniczną naturę tworzonej przez Autorkę muzyki. Projekt realizacji dwóch sesji wideo - teledysków live
rok: 2015
Anka Leśniak
tytuł: Niewidzialne widzialnego
opis: Projekt "Niewidzialne widzialnego" składa się z serii instalacji site-specific. Celem było ukazanie problemu inności, wykluczenia, napiętnowania. Problem ten został przedstawiony na przykładzie kobiet "nieumiejscowionych w historii", czyli takich które zostały zapomniane lub wymazane ze zbiorowej pamięci.
rok: 2015
Aleksandra Lewy
opis: Projekt dotyczył organizacji koncertu jubileuszowego zespołu AD ASTRA. W ramach programu stypendialnego odbył się również cykl zajęć dla dzieci z tańca współczesnego.
rok: 2016
Kamila Litman
opis: artystyczny reportaż radiowy poświęcony postaci patrona roku 2019 w Łodzi – Marka Edelmana, skoncentrowana na powojennych latach jego życia, pracy i mieszkaniu w Łodzi, na jego relacjach z ludźmi, którzy mieli szansę go poznać. W Roku Marka Edelmana w Łodzi chciałabym skorzystać z obecności w mieście znakomitych gości związanych z bohaterem reportażu: jego dzieci, Anny i Aleksandra Edelmanów, jak również przyjaciół: Ireny Jaros czy Janiny Ochojskiej. Do rozmowy zaproszę również autorów publikacji literackich związanych z życiem Edelmana: Hannę Krall, Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetkę oraz Paulę Sawicką. Ponadto, skorzystam z materiałów archiwalnych, jakie istnieją w zasobach Polskiego Radia, szczególnie regionalnej rozgłośni – Radia Łódź.
rok: 2019
Aleksandra Łaba
tytuł: IN/SIDE
opis: Założeniem projektu była realizacja spektaklu, duetu ruchowego, w którym stypendystka pełniła funkcję choreografki i jednej z tancerek. Inspiracją do powstawia spektaklu stał się człowiek, punktem wyjścia zadanie pytań sobie: Czy człowiek to tylko ciało? Czy idąc za myśleniem Arystotelesa to jedność duszy i ciała? Czy jest jakaś zależność między duchowością a fizycznością? Celem było także stworzenie i przeprowadzenie warsztatu ruchowego bazującego na technice tańca współczesnego oraz improwizacji. Foto: Piotr Jargua
rok: 2020
zdjęcie:
Łukasz z Bałut
tytuł: Kilometry Łodzi
opis: „Kilometry Łodzi” - poklatkowe spacery filmowe, autorski projekt Łukasz Cieślaka mający na celu przedstawienie elementów Łodzi (jej wszystkich dzielnic), które odchodzą w zapomnienie. zmian. Podjęte przedsięwzięcie w finalnej formie (także poprzez jej popremierową dystrybucję) spełnia funkcję swoistego pamiętnika: pamiętnika złożonego z obrazów czasu w przededniu zmian.
rok: 2017
zdjęcie:
Maciej Kabza
tytuł: "Szczęście"
opis: Realizacja i rejestracja koncertu z autorskim cyklem pieśni na głos wysoki i fortepian do słów Juliana Tuwima.
rok: 2023
zdjęcie:
Maciej Pawlak
tytuł: "Tides and Times" - album muzyczny
opis: Album i koncert, które będą popularyzowały ambitny repertuar musicalowy. Projekt tworzony z ideą ukazania musicalu jako formy wykraczającej poza stereotyp błahej, pozbawionej głębi rozrywki.
rok: 2023
zdjęcie:
Kontakt