STYPENDIA ARTYSTYCZNE MIASTA ŁODZI

UWAGA!!! Wnioski o przyznanie w 2024 roku stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, należy składać z wykorzystaniem Generatora Wniosków witkac.pl w terminie do dnia 29 grudnia 2023 roku, do godziny 15:00. 
Liczy się data załączenia podpisanego wniosku w Generatorze Wniosków.

Link do naboru w Generatorze Wniosków 


Aby poprawnie złożyć wniosek w Generatorze Wniosków należy:
1) wypełnić formularz i zatwierdzić go (przycisk "Złóż wniosek"),
2) pobrać złożony wniosek,
3) wniosek podpisać za pomocą podpisu zaufanego (https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany) lub podpisu kwalifikowanego,
4) podpisany wniosek dodać do załączników w polu „Podpisany wniosek”.
Ważne! Brak załącznika w postaci poprawnie podpisanego wniosku powoduje odrzucenie wniosku z przyczyn formalnych.


Stypendia artystyczne Miasta Łodzi mogą być przyznane osobom realizującym przedsięwzięcia z zakresu twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. Program stypendiów artystycznych polega na przyznaniu środków finansowych (15.000 zł) osobom realizującym określone przedsięwzięcia w następujących dziedzinach:

  • sztuki wizualne,
  • film,
  • teatr,
  • muzyka,
  • taniec,
  • literatura,
  • upowszechnianie kultury,
  • opieka nad zabytkami.

Stypendia mają wspierać rozwój umiejętności artystycznych oraz upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami, a projekt stypendialny musi być skierowany do mieszkańców Łodzi. Wyboru stypendystów dokonuje Komisja Stypendialna, w składzie której znajdą się osoby reprezentujące środowiska twórcze, radni i urzędnicy. Oprócz wsparcia finansowego Wydział Kultury zapewnia także promocję realizowanych projektów stypendialnych.

2024 - informacje na temat konkursu o przyznanie w 2024 roku stypendiów artystycznych znajdują się zobacz BIP >>>

2023 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2023 znajdują się  zobacz BIP > > >

2022 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2022 znajdują się zobacz BIP >>>

2021 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2021 znajdują się zobacz BIP >>>

2020 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2020 znajdują się zobacz BIP >>>

 

Stypendyści kultura

Ewelina Hajda
tytuł: "Nowa kompozycja na marimbę solo, audio-playback i video"
opis: muzyka || Na projekt składa się zamówienie, wykonanie oraz nagranie nowego utworu na marimbę solo i multimedia o czasie trwania 10-15 minut. Będzie on stworzony i zrealizowany przez łódzkie artystki na terenie Miasta Łodzi oraz prawykonany w Internecie w formie wcześniej zmontowanego nagrania audio-video. Kompozycja poruszy temat różnorodności oraz postrzegania kobiet w XXIw. Tematem oraz jego bezpośrednią inspiracją będą nasze mamy, babcie, rodowite łodzianki, wszystkie kobiety, których głos jest często niezauważany i pomijany w dyskursie.
rok: 2021
zdjęcie:
Małgorzata Hutek
opis: Jazzowe aranżacje utworów Stanisława Moniuszki inspirowany tegorocznymi obchodami 200. rocznicy urodzin kompozytora. Napisanie jazzowych aranżacji na skład: fortepian, kontrabas, perkusja, trąbka, saksofon tenorowy oraz puzon umożliwi współczesnemu odbiorcy zapoznanie się z tymi wspaniałymi utworami oraz rozpowszechnienie twórczości Stanisława Moniuszki. Uwieńczeniem projektu byłby koncert zawierający ten materiał. Muzycy zaangażowani w projekt to wybitny pianista Dominik Wania, kontrabasista Paweł Wszołek, perkusista Szymon Madej, puzonista Karol Makowski, trębacz Przemysław Kostrzewa.
rok: 2019
Ola Ignasiak
tytuł: Odszarzanie ulicy Wschodniej
opis: Akcja "Odszarzanie ulicy Wschodniej" polegała na ingerencji kolorem w strukturę ulic i chodników przestrzeni miejskiej. Projekt jest działaniem efemerycznym i każdorazowo nieprzewidywalnym. Artystka wciela się w rolę eksperymentatora, dla którego ulica staje się laboratorium reakcji chemicznych. Pokazuje nam ulotność piękna, które może trwać tylko chwilę.
rok: 2013
zdjęcie:
Aleksandra Ilkiewicz
tytuł: Dzień Drukarza
opis: Projekt Dzień Drukarza dotyczył realizacji cyklu 8 grafik, którego ważnym aspektem jest ukazanie drogi twórczej i doświadczenie pracy nad samodzielną kolekcją. Przedsięwzięciu towarzyszyły warsztaty dla młodzieży poświęcone technikom graficznym oraz historii typografii i książki w Łodzi z uwzględnieniem działalności grupy a.r. i projektów Władysława Strzemińskiego.
rok: 2017
Jacek Obraniak
tytuł: "Bezzębne koła"
opis: Wystawa, której celem będzie przedstawienie obustronnego wpływu między miastem a artystą i jego sztuką.
rok: 2023
zdjęcie:
Justyna Jakóbowska
opis: sztuki wizualne
rok: 2018
Julia Jakubowska
tytuł: Księżniczki
opis: Projekt stanowi refleksję nad rolą kobiet i sposobem ich przedstawiania w najbardziej znanych narracjach. Na podstawie m.in. "Dramatów księżniczek" (E. Jelinek), "Biegnącej z wilkami" (C. Pinokla Estess), "Alei Włókniarek" (M. Madejska) oraz w oparciu o baśnie i legendy słowiańskie, postaci kinowe i telewizyjne oraz osobiste historie łódzkich artystek powstał scenariusz i spektakl teatralny oraz warsztaty. Foto: Agnieszka Cytacka
rok: 2020
zdjęcie:
Michał Jankowski
tytuł: Odys
opis: Film fabularnie nawiązuje do toposu zawartego w greckich mitach: syren porywających żeglarzy oraz do ”Solaris” Stanisława Lema. Główny bohater przemierzający przestrzeń kosmiczną pozostaje w długim odosobnieniu. W snach powraca do domu, do rodziny, do ukochanej. To pragnienie sprawia, że ulega kosmicznemu niebezpieczeństwu, jakie kryje planeta – morze, inteligentny byt odczytujący podświadome pragnienia kosmicznych podróżników.
rok: 2016
zdjęcie:
Michał Jankowski
tytuł: Stypendium filmowe
opis: Celem projektu była realizacja filmu dokumentalnego o łódzkiej scenie muzyki elektronicznej. Film pokazuje unikatowość łódzkiej sceny na tle kraju, stanowi ilustrację zjawisk, które kształtowały kulturę i historię miasta. Jego celem jest także prezentacja Łodzi na tle intensywnie rozwijającej się obecnie kultury tworzenia i słuchania muzyki elektronicznej w Polsce i na świecie.
rok: 2020
zdjęcie:
Maria Janus
opis: Cel stypendium będzie zrealizowany poprzez stworzenie przedstawienia w trybie prób laboratoryjnych oraz prób otwartych z widzami, z którymi prowadzona będzie praca warsztatowa w duchu pedagogiki teatralnej obejmująca tematykę spektaklu oraz jego formę. „Więc to już?” to spektakl podejmujący tematykę starości i śmieci.
rok: 2019
Marynia Janus
tytuł: „PÓŁRAK” – smutnawy stand-up z lalkami
opis: Projekt "PÓŁRAK" skupia się na artystycznej ekspresji oraz terapeutycznym przetworzeniu doświadczenia choroby nowotworowej. Celem projektu jest rozwój stypendystki zarówno w obszarze artystycznym: poprzez pracę nad spektaklem w nowej formule i tworzenie scenariusza z materiału zebranego w ramach pracy ze społecznością, jak również w przestrzeni animacji kulturalnej: poprzez długotrwałą pracę warsztatową i współpracę ze specjalistami zdrowia psychicznego. W ramach projektu przewidziano przeprowadzenie serii warsztatów dla kobiet z doświadczeniem choroby nowotworowej, które zostaną konsultowane przez psychoonkologa oraz będą miały charakter lalkoterapeutyczny i twórczy. Zbieranie i artystyczne przetworzenie doświadczenia choroby i życia po niej ma na celu oddanie głosu osobom z podobnym doświadczeniem oraz pomaganie im w przekazaniu swoich historii. Głównym rezultatem projektu będzie stworzenie monodramu "PÓŁRAK", który będzie opowiadał historię stypendystki oraz wykorzysta materiał zebrany w ramach pracy ze społecznością. Spektakl ten będzie w konwencji one-woman show, a szczególną uwagę poświęci artystycznej eksploracji doświadczenia cielesnego związanego z chorobą, wykorzystując lalki animacyjne oraz pracę z ciałem performerki.
rok: 2024
Anna Jarosz i Kajetan Luteracki
tytuł: Przewodnik po łódzkich sytuacjach
opis: W ramach projektu powstał Kalendarz 2017 – "Przewodnik po Łódzkich sytuacjach". Akcja opowieści dzieje się w Łodzi, poświęcona jest losom Mariusza i Heleny, reprezentantów pokolenia Y. Publikacja sygnowana jest autorskimi podpisami projektantów. Kalendarz został wydany w specjalnej limitowanej edycji.
rok: 2016
Maria Justyna
opis: Założeniem projektu jest realizacja autorskiego spektaklu taneczno-teatralnego „Sentymenty”, eksperymentalnego spotkania obrazu i ruchu w poszukiwaniu historii zapisanych w ciele, doświadczeniach tkwiących w zakamarkach świadomości na granicy jawy i snu. Spektakl będzie tworzony głównie w oparciu o techniki improwizacyjne „Śniącego ciała” Arnolda Mindella oraz o ruch autentyczny.
rok: 2019
Natalia Anna Kalisz
tytuł: Książka
opis: Projekt wydania książki, ilustrowanej autorskim cyklem grafik wykonanych w technikach druku płaskiego, wklęsłego i wypukłego.
rok: 2014
zdjęcie:
Adam Kauza
opis: Projekt zakłada zrealizowanie pełnowymiarowego spektaklu taneczno-teatralnego oraz warsztatu tanecznego dla mieszkańców Łodzi i okolic. Spektakl będzie kolejnym etapem pracy z grupą osób z zespołem Downa. Zrealizowanie projektu będzie nowym wyzwaniem w tanecznej drodze moich podopiecznych, a dla mnie osobiście możliwością dalszej pracy nad swoim artystycznym rozwojem i dorobkiem. Niesamowitym wyzwaniem będzie dla nas dołączenie do naszych zajęć zawodowych tancerzy i skorzystania z ich wiedzy i pomocy przy budowaniu materiału na spektakl.
rok: 2019
Marek Kądziela
tytuł: Jazz w Łodzi
opis: Głównym założeniem projektu było zorganizowanie cyklu jam session pod tytułem „Jazz w Łodzi”. Każde wydarzenie poprzedzone było koncertem profesjonalnych muzyków. Koncert i jam session z czołowymi polskimi jazzmanami odbywały się w klubokawiarni Cafe 102.
rok: 2016
Maciej Kądziela
tytuł: Koncert na saksofon i trio fortepianowe
opis: muzyka || W roku 2021 saksofon liczyć będzie dokładnie 180 lat od jego powstania. Czyni go to wciąż stosunkowo nie odkrytym lecz jednocześnie bardzo popularnym instrumentem poprzez wiele różnorodnych walorów brzmieniowych które posiada. Założeniem głównym jest skomponowanie koncertu saksofonowego, który odbiega od konwencji związanych zarówno z formą, jak i z tradycyjnym zastosowaniem saksofonu. Koncert będzie się składał z 6 utworów i powstanie we współpracy z wybitną polską pianistką Katarzyną Pietrzko i jej triem fortepianowym w skład którego wchodzą Piotr Budniak na perkusji i Andrzej Święs na kontrabasie.
rok: 2021
zdjęcie:
Paweł Kaźmierowski
tytuł: Dekonstrukcja płci - feminizacja atrybutów męskości (sztuki wizualne)
opis: Projekt “Dekonstrukcja płci - feminizacja atrybutów męskości” jest artystyczną kolekcją ubioru. Składające się na nią sylwetki, łącząc w sobie elementy będące w naszej kulturze bardzo charakterystycznymi dla kobiet z atrybutami męskimi podważa słuszność istnienia płciowych norm społecznych, tworząc tym samym oksymoron “sfeminizowanej męskości”. Wspiera dzięki temu pełną ekspresję oraz budowanie swojej tożsamości płciowej na własnych odczuciach, a nie poprzez próbę usilnego wpisania się w schemat. Do zajęcia się tym tematem skłoniły mnie alarmujące statystyki. Mężczyźni znacznie rzadziej niż kobiety dbają o środowisko, za to częściej ujawniają postawy homofobiczne, antysemickie, islamofobiczne i rasistowskie. Rzadziej sięgają po pomoc psychologiczną, a wskaźnik samobójstw wśród mężczyzn jest znacznie wyższy niż wśród kobiet. Przyczyną tej dysproporcji jest toksyczna męskość - tak w psychologii nazywany jest ścisły nacisk na przestrzeganie tradycyjnych męskich ról płciowych. Wierzę, że moja kolekcja zmusi chociaż część społeczeństwa do refleksji nad wyżej opisanym tematem i będzie inspiracją do zmian.
rok: 2022
zdjęcie:
Konrad Dworakowski
tytuł: Koncert "Rejs" zespołu MUR/BETON & Gadający Pies
opis: Projekt mu­zycz­no-li­te­rac­ki, bę­dący musicalem podwórkowym i au­tor­ską wi­zją mia­sta, jako me­ta­fo­ry ludz­kie­go losu.
rok: 2023
zdjęcie:
Daria Kopiec
tytuł: Nie jeden raz pierwszy raz
opis: W ramach projektu powstał pilot filmu animowanego „Nie jeden raz pierwszy raz”. Film zrealizowany jest w technice tradycyjnej animacji lalkowej. Przeżycia bohaterów przywoływane w wywiadach zarejestrowanych przez reżyserkę przetworzone zostały na surrealistyczny, baśniowy język animacji. Połączenie formy dokumentalnej z fikcją miało na celu stworzenie uniwersalnego i przystępnego języka komunikacji z widzem.
rok: 2013
zdjęcie:
Kontakt