STYPENDIA ARTYSTYCZNE MIASTA ŁODZI

UWAGA!!! Wnioski o przyznanie w 2024 roku stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, należy składać z wykorzystaniem Generatora Wniosków witkac.pl w terminie do dnia 29 grudnia 2023 roku, do godziny 15:00. 
Liczy się data załączenia podpisanego wniosku w Generatorze Wniosków.

Link do naboru w Generatorze Wniosków 


Aby poprawnie złożyć wniosek w Generatorze Wniosków należy:
1) wypełnić formularz i zatwierdzić go (przycisk "Złóż wniosek"),
2) pobrać złożony wniosek,
3) wniosek podpisać za pomocą podpisu zaufanego (https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany) lub podpisu kwalifikowanego,
4) podpisany wniosek dodać do załączników w polu „Podpisany wniosek”.
Ważne! Brak załącznika w postaci poprawnie podpisanego wniosku powoduje odrzucenie wniosku z przyczyn formalnych.


Stypendia artystyczne Miasta Łodzi mogą być przyznane osobom realizującym przedsięwzięcia z zakresu twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. Program stypendiów artystycznych polega na przyznaniu środków finansowych (15.000 zł) osobom realizującym określone przedsięwzięcia w następujących dziedzinach:

  • sztuki wizualne,
  • film,
  • teatr,
  • muzyka,
  • taniec,
  • literatura,
  • upowszechnianie kultury,
  • opieka nad zabytkami.

Stypendia mają wspierać rozwój umiejętności artystycznych oraz upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami, a projekt stypendialny musi być skierowany do mieszkańców Łodzi. Wyboru stypendystów dokonuje Komisja Stypendialna, w składzie której znajdą się osoby reprezentujące środowiska twórcze, radni i urzędnicy. Oprócz wsparcia finansowego Wydział Kultury zapewnia także promocję realizowanych projektów stypendialnych.

2024 - informacje na temat konkursu o przyznanie w 2024 roku stypendiów artystycznych znajdują się zobacz BIP >>>

2023 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2023 znajdują się  zobacz BIP > > >

2022 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2022 znajdują się zobacz BIP >>>

2021 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2021 znajdują się zobacz BIP >>>

2020 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2020 znajdują się zobacz BIP >>>

 

Stypendyści kultura

Magdalena Drab
tytuł: Miasto Ł.
opis: Projekt dotyczył realizacji spektaklu „Miasto Ł.” na podstawie powieści Tomasza Piątka. Przedstawienie zostało przygotowane przez grupę absolwentów PWSFTViT w Łodzi. Scenariusz realizacji został poszerzony o teksty spisane na podstawie wypowiedzi mieszkańców podczas okresu badawczego nad projektem.
rok: 2014
zdjęcie:
Magdalena Drab
opis: teatr / literatura
rok: 2018
Hubert Fiebig
tytuł: Przesilenia (teatr)
opis: Pracując nad spektaklem muzycznym Przesilenia wraz z twórcami kierujemy się w podróż do naszych ludowych korzeni, tj. słowiańskiego święta Nocy Kupały. Kupalnocka wypada 21 czerwca, w dzień przesilenia letniego. Jest świętem słońca i urodzaju. Z tego obrzędu wydobywamy motywy wspólnoty, ludowych pieśni i tańców oraz duchowego przeżycia, poszukując ich obecności we współczesnym świecie. Dlatego popularne piosenki zespołów Brathanki, Żywiołak, Kapela ze wsi Warszawa usłyszymy w nowej, elektronicznej aranżacji, a elementy tańców ludowych zobaczymy we współczesnej, klubowej choreografii. W spektaklu pod hasłem przesilenia nawiązujemy również do kondycji jego bohaterów - przepełnionych pragnieniami miłości i skomplikowanych relacji, w które ingerują słowiańskie, mitologiczne bóstwa. Libretto: Jędrzej Górski Adaptacja i reżyseria: Hubert Fiebig, Kinga Pudełek Muzyka: Jagoda Stanicka Choreografia: Katarzyna Janek Kostiumy: Michalina Kowalewska, Marta Kulik Scenografia: Gabriela Hanula Aktorzy: Zuzanna Chancewicz, Zenon Klaus, Kasia Szymonik, Tomasz Wierzba, Maja Korbiel, Max Deja, Ada Maciejewska, Kamil Olczyk oraz studenci 1. i 2. roku spec. musical Akademii Muzycznej w Łodzi.
rok: 2022
Franciszek Ammer
tytuł: Biuro podróży natychmiastowych
opis: Wystawa będąca refleksją nad alternatywnymi sposobami kreowania doświadczeń, które wiążą się z podróżowaniem.
rok: 2023
zdjęcie:
Anna Furkałowska
tytuł: "Muzycznym krokiem po Piotrkowskiej - audioprzewodnik z akompaniamentem"
opis: muzyka || Furkot, terkot, zgrzyt, melodia, śmiech, głosy, gadanie, szuranie, granie, wzdychanie - rytm miasta. W ramach projektu powstanie audioprzewodnik po ul. Piotrkowskiej ze specjalnie na ten cel skomponowaną muzyką i udźwiękowieniem, przenoszącymi słuchaczy w klimat dawnej Łodzi. Dedykowana kompozycja inspirowana zarówno dźwiękami miasta, jak i dziełami wybitnych łódzkich kompozytorów, pozwoli poznać Łódź w zupełnie nowy sposób. Dodatkowo projekt zakłada szereg działań promocyjnych i animacyjnych, jak specjalny fabularyzowany spacer, warsztaty dla dzieci, koncert finałowy i działania promocyjne w Internecie we współpracy z partnerami zadania - łódzkimi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi.
rok: 2021
zdjęcie:
Eliza Gaust
tytuł: CZATA | Jude 1993-2017
opis: Projekt „CZATA | Jude 1993-2017” wydawnictwo poświęconej twórczości łódzkiego zespołu muzycznego Jude. Wydawnictwo zawiera teksty, grafiki i zdjęcia, dokumentujące działalność grupy Jude, obecnej na łódzkiej scenie muzycznej nieprzerwanie od 1993 roku.
rok: 2017
zdjęcie:
Karolina Gębka
tytuł: "Łódź smakiem malowana"
opis: sztuki wizualne || Celem projektu Łódź smakiem malowana jest rozpopularyzowanie łódzkich tradycji kulinarnych poprzez współczesne, artystyczne przedstawienie najciekawszych, rodzimych potraw w formie plakatów z przepisami. Plakaty zostaną zaprojektowane w oparciu o malarskie impresje, stworzone przez autorkę po wcześniejszym testowaniu przepisów i doświadczeniu procesu kulinarnego. Współczesna i lekko abstrakcyjna forma ma na celu rozbudzenie zainteresowania odbiorców zapomnianymi, lub czasem nawet nieznanymi lokalnymi potrawami i smakami. Ma tym samym być historią niedopowiedzianą — intrygować, zostawiając pole wyobraźni niczym przepisy odnalezione w notatniku babci. Wzbogacenie plakatów o instrukcję przygotowania ma być swoistym zaproszeniem łodzian do eksperymentowania z tradycją i pielęgnowania lokalnej tożsamości. Projekt zakończą wystawy malarstwa oraz plakatów, a całość procesu dokumentowana będzie na bieżąco na mediach społecznościowych.
rok: 2021
zdjęcie:
Marta Giec
tytuł: Varia
opis: Projekt Varia to pełnometrażowa eksperymentalna opowieść o Łodzi. Bohaterkami film są Łodzianki, których losy w magiczny sposób splatają się, mimo że bezpośrdenio kobiety się w filmie nie spotykają. Akcja filmu osadzona jest w Łodzi a lokacje stanowią ciekawe, oddmiene przedstawienie miasta.
rok: 2016
zdjęcie:
Paweł Giza
tytuł: Każdy film jest o miłości (sztuki wizualne)
opis: "Każdy film jest o miłości" to praca będąca zbiorem obrazów i wizualnych przedstawień (fotografia, grafika, instalacja) tworzących niejednoznaczną opowieść o miejscu, czasie i doświadczeniu. Przedstawiony świat zostaje zsyntezowany do symbolicznych reprezentacji, które pod warstwą wizualną zawierają w sobie zestaw pytań, stanowiących o tożsamości każdego z nas, ale też tożsamości miejsca, w którym trwamy. Odnoszę się bezpośrednio do kultury ulicy, reinterpretuje wciąż zepchniętą na margines sztukę graffiti czy ślady pozostawione w przestrzeni miasta, będące prawdopodobnie najbardziej precyzyjną i autentyczną formą komunikatu, stanowiącego o nas jako społeczeństwie. Nielinearna forma narracji, poklatkowość, łączenie mediów oraz subiektywne spojrzenie, złożą się na ekspozycję w formie wystawy w przestrzeni fizycznej oraz w przestrzeni internetu.
rok: 2022
Katarzyna Gołębiowska
tytuł: Czasoprzestrzenie
opis: W ramach projektu powstał cykl malarski. Malarstwo Katarzyny Gołębiowskiej przemawia kolorem. Ułożone horyzontalnie plamy barwne łagodnie przechodzą jedna w drugą, a oszczędność środków daje niemal ascetycznie wrażenie. Dzięki temu artystka pozwala na wywołanie więzi między obrazem i widzem, zbudowanie szczególnej relacji, której szukać należy w sferze duchowej, stanie bliskim kontemplacji.
rok: 2016
zdjęcie:
Adrianna Gołębiewska
tytuł: Korzeniowi Miasta. Performatywny przewodnik po rzece Łódce.
opis: Jest to praca artystyczna, w przestrzeni miejskiej, w formie przewodnika dla osób zainteresowanych sztuką oraz dla turystów zainteresowanych alternatywnymi formami zwiedzania.
rok: 2019
Katarzyna Gorczyca
opis: taniec
rok: 2018
Artur Gotz
tytuł: Mężczyzna prawie idealny
opis: W ramach projektu został stworzony muzyczny spektakl teatralny „Mężczyzna prawie idealny”. Monodram składał się z premierowych piosenek, napisanych przez Agnieszkę Chrzanowską, krakowską wokalistkę, kompozytorkę i autorkę tekstów.
rok: 2013
zdjęcie:
Paweł Grala
tytuł: Odwilż
opis: Projekt objął stworzenie autorskiego spektaklu tanecznego w reżyserii stypendysty. Głównym tematem spektaklu jest podróż do wnętrza siebie i próba zwrócenia się ku podświadomości. Inspiracje stanowią współczesne metody pracy ze świadomością ciała (somatic experience, process oriented psychology) i docierania do ukrytych w podświadomości, jak i w ciele treści niedostępnych na co dzień oraz starożytne techniki (joga, medytacja). Foto: Mariusz Marciniak
rok: 2020
zdjęcie:
Jan Grobliński
tytuł: Dochodzenie do siebie
opis: Dokument kreacyjny o Łódzi. Co staje przed oczami, gdy słyszymy nazwę własnego miasta? Herb? Konkretne ulice? Bohater filmu "Dochodzenie do siebie" nie ma wątpliwości - on widzi plan miasta z siatką ulic, pokratkowany papier, w który wpisuje swoją własną historię. Chodzi, przemierza miasto wzdłuż i wszerz, a film staje się rozważaniem na temat jednostki, miasta, mapy i terytorium. Tylko dlaczego właściwie on to wszystko robi?
rok: 2016
zdjęcie:
Monika Gromadzińska
opis: sztuki wizualne
rok: 2018
Ewelina Hajda
tytuł: "Nowa kompozycja na marimbę solo, audio-playback i video"
opis: muzyka || Na projekt składa się zamówienie, wykonanie oraz nagranie nowego utworu na marimbę solo i multimedia o czasie trwania 10-15 minut. Będzie on stworzony i zrealizowany przez łódzkie artystki na terenie Miasta Łodzi oraz prawykonany w Internecie w formie wcześniej zmontowanego nagrania audio-video. Kompozycja poruszy temat różnorodności oraz postrzegania kobiet w XXIw. Tematem oraz jego bezpośrednią inspiracją będą nasze mamy, babcie, rodowite łodzianki, wszystkie kobiety, których głos jest często niezauważany i pomijany w dyskursie.
rok: 2021
zdjęcie:
Małgorzata Hutek
opis: Jazzowe aranżacje utworów Stanisława Moniuszki inspirowany tegorocznymi obchodami 200. rocznicy urodzin kompozytora. Napisanie jazzowych aranżacji na skład: fortepian, kontrabas, perkusja, trąbka, saksofon tenorowy oraz puzon umożliwi współczesnemu odbiorcy zapoznanie się z tymi wspaniałymi utworami oraz rozpowszechnienie twórczości Stanisława Moniuszki. Uwieńczeniem projektu byłby koncert zawierający ten materiał. Muzycy zaangażowani w projekt to wybitny pianista Dominik Wania, kontrabasista Paweł Wszołek, perkusista Szymon Madej, puzonista Karol Makowski, trębacz Przemysław Kostrzewa.
rok: 2019
Ola Ignasiak
tytuł: Odszarzanie ulicy Wschodniej
opis: Akcja "Odszarzanie ulicy Wschodniej" polegała na ingerencji kolorem w strukturę ulic i chodników przestrzeni miejskiej. Projekt jest działaniem efemerycznym i każdorazowo nieprzewidywalnym. Artystka wciela się w rolę eksperymentatora, dla którego ulica staje się laboratorium reakcji chemicznych. Pokazuje nam ulotność piękna, które może trwać tylko chwilę.
rok: 2013
zdjęcie:
Aleksandra Ilkiewicz
tytuł: Dzień Drukarza
opis: Projekt Dzień Drukarza dotyczył realizacji cyklu 8 grafik, którego ważnym aspektem jest ukazanie drogi twórczej i doświadczenie pracy nad samodzielną kolekcją. Przedsięwzięciu towarzyszyły warsztaty dla młodzieży poświęcone technikom graficznym oraz historii typografii i książki w Łodzi z uwzględnieniem działalności grupy a.r. i projektów Władysława Strzemińskiego.
rok: 2017
Kontakt