STYPENDIA ARTYSTYCZNE MIASTA ŁODZI

UWAGA!!! Wnioski o przyznanie w 2024 roku stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, należy składać z wykorzystaniem Generatora Wniosków witkac.pl w terminie do dnia 29 grudnia 2023 roku, do godziny 15:00. 
Liczy się data załączenia podpisanego wniosku w Generatorze Wniosków.

Link do naboru w Generatorze Wniosków 


Aby poprawnie złożyć wniosek w Generatorze Wniosków należy:
1) wypełnić formularz i zatwierdzić go (przycisk "Złóż wniosek"),
2) pobrać złożony wniosek,
3) wniosek podpisać za pomocą podpisu zaufanego (https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany) lub podpisu kwalifikowanego,
4) podpisany wniosek dodać do załączników w polu „Podpisany wniosek”.
Ważne! Brak załącznika w postaci poprawnie podpisanego wniosku powoduje odrzucenie wniosku z przyczyn formalnych.


Stypendia artystyczne Miasta Łodzi mogą być przyznane osobom realizującym przedsięwzięcia z zakresu twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. Program stypendiów artystycznych polega na przyznaniu środków finansowych (15.000 zł) osobom realizującym określone przedsięwzięcia w następujących dziedzinach:

  • sztuki wizualne,
  • film,
  • teatr,
  • muzyka,
  • taniec,
  • literatura,
  • upowszechnianie kultury,
  • opieka nad zabytkami.

Stypendia mają wspierać rozwój umiejętności artystycznych oraz upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami, a projekt stypendialny musi być skierowany do mieszkańców Łodzi. Wyboru stypendystów dokonuje Komisja Stypendialna, w składzie której znajdą się osoby reprezentujące środowiska twórcze, radni i urzędnicy. Oprócz wsparcia finansowego Wydział Kultury zapewnia także promocję realizowanych projektów stypendialnych.

2024 - informacje na temat konkursu o przyznanie w 2024 roku stypendiów artystycznych znajdują się zobacz BIP >>>

2023 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2023 znajdują się  zobacz BIP > > >

2022 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2022 znajdują się zobacz BIP >>>

2021 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2021 znajdują się zobacz BIP >>>

2020 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2020 znajdują się zobacz BIP >>>

 

Stypendyści kultura

Katarzyna Krawczyk
opis: Celem przedsięwzięcia jest wydanie płyty CD ze słuchowiskiem dotyczącym funkcjonowania organizacji Lebensborn oraz szerzej przybliżającej słuchaczowi proces germanizacji na terenie województwa łódzkiego w okresie II wojny światowej.
rok: 2019
Katarzyna Krenc
opis: W ramach stypendium powstał 30-minutowy koncert zrealizowany na tarasie widokowym Manufaktury. Projekt zakładał również nagranie dwóch teledysków. W ten sposób powstał obraz do utworach: Queen of the Blues i City.
rok: 2016
Justyna Król
tytuł: Film dokumentalny, którego bohaterem jest łódzki poeta - Piotr Macierzyński.
opis: Projekt stypendialny obejmował realizację średniometrażowego filmu dokumentalnego, którego bohaterem jest łódzki poeta - Piotr Macierzyński. Celem przedsięwzięcia było ukazanie wielowymiarowego portretu artysty, obejmującego jego oficjalny wizerunek, jak również osobiste przeżycia, które kształtowały bohatera jako poetę.
rok: 2015
Michał Krzemiński
tytuł: Bohaterowie codzienności (sztuki wizualne)
opis: Projekt przewiduje realizację cyklu obrazów, nawiązujących w swojej tematyce do codzienności, relacji człowieka z naturą i przyjrzenia się światu zwierząt, które są uczestnikami naszych codziennych zmagań. Podobnie jak w życiu, codzienność zwierząt i ludzi wzajemnie się przenika i konstruuje z pozoru zwyczajne wydarzenia, które po głębszej refleksji mogą stawać się kluczowymi momentami w życiu. Projektowi towarzyszyć będzie cykl warsztatów artystycznych z elementami arteterapii dla dzieci, pt.: „Świat dookoła mnie. Ja w świecie”. Efekty pracy artystycznej będą prezentowane podczas wystawy w jednej z łódzkich instytucji kultury.
rok: 2022
Tomasz Krzyżanowski
opis: Głównym założeniem projektu było stworzenie koncertu/widowiska muzycznego składającego się ze skomponowanych przez Tomka Krzyżanowskiego polifonicznych pieśni śpiewaczych a capella, wykonywanych przez muzyków/śpiewaków z użyciem body percussion. Koncert został zaprezentowany w ramach Festiwalu Retro/Per/Spektywy.
rok: 2014
zdjęcie:
Roksana Kularska-Król i Sebastian Kularski
tytuł: Labirynt
opis: Celem projektu Labirynt było: zgodnie z koncepcją twórców szerzenie szeroko pojętej cywilizacji miłości, która jest motywem przewodnim wszelkich działań duetu ROBOSEXI. Projekt składał się z trzech części: organizacji warsztatów artystycznych dla dzieci, wernisażu i pokazu instalacji oraz realizacji kolekcji figurek z tworzywa sztucznego w konwencji Designer toys opartych na formie, tzw. smoka robosexi.
rok: 2014
zdjęcie:
Roksana Kularska-Król
tytuł: Make light for peace! (sztuki wizualne)
opis: Pro - pokojowy manifest „Make light for peace!” to projekt- eksperyment, który zakłada powstanie cyklu obrazów z wykorzystaniem farby luminescencyjnej. Z jednej strony jest on próbą podjęcia gry z widzem, której celem jest zmiana percepcji, z drugiej zaś strony projekt będzie łączył świat rzeczywisty i wirtualny. Powstanie wirtualna wystawa dostępna poprzez gogle VR. Inspiracje do projektu będą stanowić moje rozmowy z mieszkańcami Łodzi na temat obecnej, trudnej sytuacji geopolitycznej. Chciałabym pobudzić odbiorców sztuki do refleksji nad światem, który zmienia się na naszych oczach i zmierzyć się z pytaniem: co możemy zrobić dla pokoju na świecie- razem i każdy z osobna?
rok: 2022
Izabela Lenartowska (Iza Lach)
opis: produkcja i publikacja oryginalnych sesji wideo na żywo, oddających żywiołową i spontaniczną naturę tworzonej przez Autorkę muzyki. Projekt realizacji dwóch sesji wideo - teledysków live
rok: 2015
Anka Leśniak
tytuł: Niewidzialne widzialnego
opis: Projekt "Niewidzialne widzialnego" składa się z serii instalacji site-specific. Celem było ukazanie problemu inności, wykluczenia, napiętnowania. Problem ten został przedstawiony na przykładzie kobiet "nieumiejscowionych w historii", czyli takich które zostały zapomniane lub wymazane ze zbiorowej pamięci.
rok: 2015
Aleksandra Lewy
opis: Projekt dotyczył organizacji koncertu jubileuszowego zespołu AD ASTRA. W ramach programu stypendialnego odbył się również cykl zajęć dla dzieci z tańca współczesnego.
rok: 2016
Kamila Litman
opis: artystyczny reportaż radiowy poświęcony postaci patrona roku 2019 w Łodzi – Marka Edelmana, skoncentrowana na powojennych latach jego życia, pracy i mieszkaniu w Łodzi, na jego relacjach z ludźmi, którzy mieli szansę go poznać. W Roku Marka Edelmana w Łodzi chciałabym skorzystać z obecności w mieście znakomitych gości związanych z bohaterem reportażu: jego dzieci, Anny i Aleksandra Edelmanów, jak również przyjaciół: Ireny Jaros czy Janiny Ochojskiej. Do rozmowy zaproszę również autorów publikacji literackich związanych z życiem Edelmana: Hannę Krall, Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetkę oraz Paulę Sawicką. Ponadto, skorzystam z materiałów archiwalnych, jakie istnieją w zasobach Polskiego Radia, szczególnie regionalnej rozgłośni – Radia Łódź.
rok: 2019
Aleksandra Łaba
tytuł: IN/SIDE
opis: Założeniem projektu była realizacja spektaklu, duetu ruchowego, w którym stypendystka pełniła funkcję choreografki i jednej z tancerek. Inspiracją do powstawia spektaklu stał się człowiek, punktem wyjścia zadanie pytań sobie: Czy człowiek to tylko ciało? Czy idąc za myśleniem Arystotelesa to jedność duszy i ciała? Czy jest jakaś zależność między duchowością a fizycznością? Celem było także stworzenie i przeprowadzenie warsztatu ruchowego bazującego na technice tańca współczesnego oraz improwizacji. Foto: Piotr Jargua
rok: 2020
zdjęcie:
Łukasz z Bałut
tytuł: Kilometry Łodzi
opis: „Kilometry Łodzi” - poklatkowe spacery filmowe, autorski projekt Łukasz Cieślaka mający na celu przedstawienie elementów Łodzi (jej wszystkich dzielnic), które odchodzą w zapomnienie. zmian. Podjęte przedsięwzięcie w finalnej formie (także poprzez jej popremierową dystrybucję) spełnia funkcję swoistego pamiętnika: pamiętnika złożonego z obrazów czasu w przededniu zmian.
rok: 2017
zdjęcie:
Maciej Kabza
tytuł: "Szczęście"
opis: Realizacja i rejestracja koncertu z autorskim cyklem pieśni na głos wysoki i fortepian do słów Juliana Tuwima.
rok: 2023
zdjęcie:
Maciej Pawlak
tytuł: "Tides and Times" - album muzyczny
opis: Album i koncert, które będą popularyzowały ambitny repertuar musicalowy. Projekt tworzony z ideą ukazania musicalu jako formy wykraczającej poza stereotyp błahej, pozbawionej głębi rozrywki.
rok: 2023
zdjęcie:
Maciej Walter
tytuł: "Pokój"
opis: Spektakl teatralny poruszający problem handlu ludźmi.
rok: 2023
zdjęcie:
Marta Madejska
opis: Czy włókniarki i piłka nożna łączyły się kiedyś bezpośrednio? Oczywiście, że tak! Za sprawą projektu stypendialnego odzyskany został fragment naszej łódzkiej historii. Powstał literacki reportaż na temat historii kobiet w łódzkiej piłce nożnej, mikro-reportaż wideo, zorganizowany zostanie również mecz towarzyski dla ochotników i ochotniczek. Na zdjęciu: Ewa Szmitka i Adam Musiałowicz Foto: Marta Madejska
rok: 2020
zdjęcie:
Adam Mańkowski
opis: muzyka/film
rok: 2018
Paulina Katarzyna Nawrot
opis: sztuki wizualne
rok: 2018
Maria Nowakowska
tytuł: Łódzki detal
opis: W ramach projektu powstał pierwszy w Polsce przewodnik po mieście szlakiem detali architektonicznych. 260 - stronicowe wydawnictwo zawiera bogatą dokumentację fotograficzną oraz 16 tras prowadzących po Łodzi szlakiem detali. Premiera książki odbyła się 19 listopada podczas trwającego w Łodzi Salonu Ciekawej Książki.
rok: 2016
zdjęcie:
Kontakt