STYPENDIA ARTYSTYCZNE MIASTA ŁODZI

UWAGA!!! Wnioski o przyznanie w 2024 roku stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, należy składać z wykorzystaniem Generatora Wniosków witkac.pl w terminie do dnia 29 grudnia 2023 roku, do godziny 15:00. 
Liczy się data załączenia podpisanego wniosku w Generatorze Wniosków.

Link do naboru w Generatorze Wniosków 


Aby poprawnie złożyć wniosek w Generatorze Wniosków należy:
1) wypełnić formularz i zatwierdzić go (przycisk "Złóż wniosek"),
2) pobrać złożony wniosek,
3) wniosek podpisać za pomocą podpisu zaufanego (https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany) lub podpisu kwalifikowanego,
4) podpisany wniosek dodać do załączników w polu „Podpisany wniosek”.
Ważne! Brak załącznika w postaci poprawnie podpisanego wniosku powoduje odrzucenie wniosku z przyczyn formalnych.


Stypendia artystyczne Miasta Łodzi mogą być przyznane osobom realizującym przedsięwzięcia z zakresu twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. Program stypendiów artystycznych polega na przyznaniu środków finansowych (15.000 zł) osobom realizującym określone przedsięwzięcia w następujących dziedzinach:

  • sztuki wizualne,
  • film,
  • teatr,
  • muzyka,
  • taniec,
  • literatura,
  • upowszechnianie kultury,
  • opieka nad zabytkami.

Stypendia mają wspierać rozwój umiejętności artystycznych oraz upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami, a projekt stypendialny musi być skierowany do mieszkańców Łodzi. Wyboru stypendystów dokonuje Komisja Stypendialna, w składzie której znajdą się osoby reprezentujące środowiska twórcze, radni i urzędnicy. Oprócz wsparcia finansowego Wydział Kultury zapewnia także promocję realizowanych projektów stypendialnych.

2024 - informacje na temat konkursu o przyznanie w 2024 roku stypendiów artystycznych znajdują się zobacz BIP >>>

2023 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2023 znajdują się  zobacz BIP > > >

2022 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2022 znajdują się zobacz BIP >>>

2021 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2021 znajdują się zobacz BIP >>>

2020 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2020 znajdują się zobacz BIP >>>

 

Stypendyści kultura

Barbara Olejarczyk
opis: Seria obrazów akrylowych umieszczonych w przestrzeni miasta na elementach małej architektury. Celem projektu było nadanie kolorytu obiektom zapomnianym , umieszczenie na betonowych studzienkach kanalizacyjnych, zardzewiałych słupkach przy chodnikach, w przestrzeni starych ławek w parkach.
rok: 2017
zdjęcie:
Maria Ornaf
tytuł: “Ucho nie ma powieki”
opis: wywiady z łódzkimi dziećmi / kreacyjny film dokumentalny / krótkometrażowy / 15 minut / część I - 2019 rok / Ucho nie ma powieki” - emocjonalny portret Łodzian w przedziale wiekowym 7-12 lat, zbiór zwierzeń i pragnień łódzkich dzieci, wielogłosowy obraz filmowy. Dzieci są bohaterami i jednocześnie twórcami filmu, dzięki kreacji własnych materiałów filmowych, dotykających ich świata i codzienności.
rok: 2019
Marta Ostajewska
tytuł: "Pobocze - historie zadeptane" - spacer performatywny.
opis: Projekt "Pobocze - historie zadeptane" - spacer peformatywny. Organizacja trzech spacerów artystycznych w przestrzeni Księżego Młyna.
rok: 2014
zdjęcie:
Przemysław Owczarek
tytuł: Baśń Eliany
opis: Celem projektu było stworzenie baśniowej narracji zdolnej do wywołania silnej identyfikacji między małym czytelnikiem i przestrzenią miejską, w której przyszło żyć dziecku. Efektem rzeczowym projektu jest maszynopis i gra planszowa, formy na bazie których będzie mógł powstać produkt: bogato ilustrowana książka dla dzieci z audiobookiem i grą planszową, na której poprzez rzuty kostką będzie można „odegrać” wędrówki Eliany.
rok: 2013
zdjęcie:
Patrycja Kowańska
tytuł: "Orfeusz"
opis: Sztuka teatralna inspirowana niewyjaśnioną sprawą seryjnego mordercy, który działał na terenie Łodzi.
rok: 2023
zdjęcie:
Wiktor Polak
tytuł: Dworzec
opis: 15 minutowy film dokumentalny, który opiera się na rejestracji rozmów z ludźmi podróżującymi do i z Łodzi. Artysta wchodzi w rolę reportera, zadając przypadkowym podróżnym pytania o cel podróży, otoczenie, ocenę Łodzi. Rezygnuje przy tym z wizji, pokazując rozmazane tło z pojedynczymi przebłyskami, koncentrując uwagę widza na dźwiękach odgłosów życia dworcowego: gwizdu lokomotywy, megafonowych zapowiedzi kolejnych pociągów oraz wypowiedziach, pozytywnych i negatywnych. Głosy kolejnych rozmówców i ich anonimowe komentarze nie pozwalają dokładnie umiejscowić nagranych zdarzeń w czasie i przestrzeni, zmuszając widza do uruchomienia wyobraźni.
rok: 2013
Marcin Polak
tytuł: "Korespondencje"
opis: projekt "Korespondecje", tworzenie dzieł sztuki przez dzieci na podstawie "instrukcji" otrzymanych w wyniku korespondencji z uznanymi artystami,
rok: 2014
zdjęcie:
Magdalena Prochasek-Jakubowska
tytuł: „Dalszy ciąg sztuki jutro odegrany zostanie”
opis: teatr || Jest to, składająca się z pięciu odcinków, opowieść audio w formie artystycznego podcastu. Projekt opowiada historię początków istnienia teatru instytucjonalnego w mieście Łodzi. Przygląda się ówczesnym artystom, ludziom kultury oraz widzom. W nagraniach biorą udział aktorzy łódzkich teatrów dramatycznych.
rok: 2021
zdjęcie:
Dominika Przech
tytuł: Stypendium muzyczne
opis: Celem projektu było nagranie debiutanckiej płyty z XX-wiecznymi utworami na skrzypce i fortepian wybitnych polskich kompozytorów (w tym kompozytora związanego z Łodzią). Na płycie znajdą się również utwory, które wcześniej nie zostały wykonane ani nagrane. Na zdjęciu wykonawcy: Dominika Przech i Adam Mikołaj Goździewski Foto: Sebastian Kotras
rok: 2020
zdjęcie:
Marta Pszonak
tytuł: "Obiekty wywołane. Cykl rzeźb i prac wideo"
rok: 2014
zdjęcie:
Bartosz Puliński
opis: badania nad kulturą
rok: 2018
Anna Raczkowska
tytuł: Polskie druki ludowe. Drzeworyt dawniej i dziś
opis: Projekt służy upowszechnieniu wiedzy o tradycji i metodzie stemplowania tkanin i papieru klockami drzeworytniczymi. Obecnie wiedza o tym rzemiośle ogranicza się do starych opracowań i archiwów, założeniem projektu było odnowienie pamięci o tym rzemiośle i jego obecności w regionie poprzez dokumentację obiektów z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa, wykonanie stempli na postawie zbiorów archiwalnych i przeprowadzenie warsztatów stemplowania tkanin dla mieszkańców Łodzi.
rok: 2020
zdjęcie:
Radosław Stępień
tytuł: Drewniana Łódź
opis: Projekt interdyscyplinarny dokumentujący drewnianą zabudowę w Łodzi.
rok: 2023
zdjęcie:
Hanna Raniszewska
opis: muzyka
rok: 2018
Katarzyna Regulska
tytuł: Żywioły kobiet (taniec)
opis: Spektakl "Żywioły Kobiet" to opowieść, która zabiera widza w podróż do świata czterech żywiołów: wody, ognia, powietrza i ziemi. Zaś przewodniczkami tej wyprawy będą kobiety, mieszkanki Łodzi, i świat widziany ich oczami. Jakości żywiołów będą przepuszczone przez ich inspirujące historie, doświadczenia, kobiecą naturę i energię. Kobiety przejdą przez proces zgłębiania żywiołów, aby odsłonić widzom wielobarwny i złożony obraz kobiecości. Projekt to połączenie sztuki tańca, integracja kobiet z różnych środowisk i ich wspólne przejście przez twórczy i rozwojowy proces.
rok: 2022
Aleksandra Rek
tytuł: Zdzinku, kim Ty chcesz w życiu zostać?
opis: Film dokumentalny o życiu Zdzisława Jaskuły-zmarłym w ubiegłym roku poecie, reżyserze, dyrektorze Teatru Nowego w Łodzi. Reżyserka przedstawia sylwetkę artysty przez pryzmat jego żony- znanej tłumaczki Sławy Lisieckiej. Dokument to zabawna opowieść o życiu Jaskuły na słynnej ulicy Wschodniej, obraz wypełniają anegdoty opowiadane przez sąsiadów, przyjaciół i znajomych Zdzisława.
rok: 2016
zdjęcie:
Maciej Robert
tytuł: "Miasto-muszla"
opis: Projekt łączący eseistykę z prozą poetycką i fotografią, pod tytułem "Miasto-muszla". Książka powstała w ramach cyklu dwunastu spacerów, do których kluczem jest Ciąg Fibonacciego.
rok: 2015
Aleksandra Sarna
tytuł: Poligon Doświadczalny
opis: Projekt intermedialny, dla którego genezą były badania artystyczne nad możliwościami środowisk wirtualno-materialnych, jako przestrzeni dla nowych myśli i estetyk, wyłaniających się w przestrzeni między technologią, kulturą a człowiekiem. Efektem będzie eksperymentalno-badawcza instalacja cyfrowa w formie strony internetowej.
rok: 2020
zdjęcie:
Piotr Scholz
tytuł: Stworzenie nowego repertuaru dla orkiestry jazzowej (muzyka)
opis: Na projekt stypendialny składa się stworzenie oraz wykonanie nowych kompozycji na skład orkiestry jazzowej. Głównym celem przedsięwzięcia jest poszukiwanie nowego brzmienia, czerpanie z technik kompozytorskich wykorzystywanych przez wybitnych kompozytorów muzyki poważnej, a równocześnie posiadającej cechy charakterystyczne dla muzyki jazzowej. Kompozycje będą oparte na filozofii Lawrence’a D. „Butcha” Morrisa o nazwie conduction, czyli strukturalnej (kontrolowanej) swobodnej improwizacji na duży zespół jazzowy.
rok: 2022
Katarzyna Skręt
opis: Celem stypendium jest przygotowanie „nowej” formy scenicznej prezentacji – perfodramu. Termin ten w założeniu referuje do dwóch istniejących i obecnie popularnych gatunków: monodramu i performansu. Perfodram opiera się na zasadzie „gry w grze”. Widz zostaje zaproszony do uczestnictwa w jednym z wariantów historii, nie mając świadomości, którą z nich otrzyma. Performer rozpoczyna swoje działanie ze świadomością udziału w grze, ale nie jest w stanie przewidzieć Jako wariacja monodramu, tekst perfodramu zostanie zbudowany ze scenariuszy opartych na fragmentach powieści Haruki Murakamiego oraz tekście autorki projektu. Trzy warianty będą posiadać taki sam początek i zakończenie, natomiast środek akcji będzie „ruchomy”, ze względu na wybór jednej z trzech historii wiodących. Działanie odbywać się będzie w teatrze, w specjalnie zaaranżowanej sytuacji scenicznej, pod okiem reżysera.
rok: 2019
Kontakt