STYPENDIA ARTYSTYCZNE MIASTA ŁODZI

UWAGA!!! Wnioski o przyznanie w 2024 roku stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, należy składać z wykorzystaniem Generatora Wniosków witkac.pl w terminie do dnia 29 grudnia 2023 roku, do godziny 15:00. 
Liczy się data załączenia podpisanego wniosku w Generatorze Wniosków.

Link do naboru w Generatorze Wniosków 


Aby poprawnie złożyć wniosek w Generatorze Wniosków należy:
1) wypełnić formularz i zatwierdzić go (przycisk "Złóż wniosek"),
2) pobrać złożony wniosek,
3) wniosek podpisać za pomocą podpisu zaufanego (https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany) lub podpisu kwalifikowanego,
4) podpisany wniosek dodać do załączników w polu „Podpisany wniosek”.
Ważne! Brak załącznika w postaci poprawnie podpisanego wniosku powoduje odrzucenie wniosku z przyczyn formalnych.


Stypendia artystyczne Miasta Łodzi mogą być przyznane osobom realizującym przedsięwzięcia z zakresu twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. Program stypendiów artystycznych polega na przyznaniu środków finansowych (15.000 zł) osobom realizującym określone przedsięwzięcia w następujących dziedzinach:

  • sztuki wizualne,
  • film,
  • teatr,
  • muzyka,
  • taniec,
  • literatura,
  • upowszechnianie kultury,
  • opieka nad zabytkami.

Stypendia mają wspierać rozwój umiejętności artystycznych oraz upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami, a projekt stypendialny musi być skierowany do mieszkańców Łodzi. Wyboru stypendystów dokonuje Komisja Stypendialna, w składzie której znajdą się osoby reprezentujące środowiska twórcze, radni i urzędnicy. Oprócz wsparcia finansowego Wydział Kultury zapewnia także promocję realizowanych projektów stypendialnych.

2024 - informacje na temat konkursu o przyznanie w 2024 roku stypendiów artystycznych znajdują się zobacz BIP >>>

2023 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2023 znajdują się  zobacz BIP > > >

2022 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2022 znajdują się zobacz BIP >>>

2021 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2021 znajdują się zobacz BIP >>>

2020 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2020 znajdują się zobacz BIP >>>

 

Stypendyści kultura

Magdalena Skrzypczak
tytuł: "Wielowarstwie. Donosy (z) ciała miasta"
opis: literatura || Projekt literacko-wędrowny łączy literaturę z kulturotwórczą funkcją spaceru, praktyką przestrzeni, z chodzeniem, wędrowaniem oraz z potencjałem artystycznym uważnej „lektury” miasta, dzielnic i ulic „wielokierunkowych” (ze szczególnym uwzględnieniem ich wielowymiarowej i wielowarstwowej faktury). Celem projektu jest zapis haptycznego wymiaru doświadczanej przestrzeni: wejście w krajobraz i „pejzaż” miejski oraz tekstowa rejestracja ciała w ruchu (również: oka „dotykającego” przestrzeni) w formie opowiadań, notatek, brudnopisów, miniatur plastyczno-słownych i „słów na wolności” (swoistych sensualnych, wrażeniowych etykiet miasta). Celem przyjętej strategii nie jest inwentaryzacja miejskiej codzienności, ale wynalezienie takiej formy wypowiedzi literackiej (szerzej: artystycznej), która odda sensoryczny charakter tkanki miejskiej (w tym przypadku miasta Łodzi i specyficznej aury wielokulturowości). Projekt łączy również literaturę ze sztukami wizualnymi i zakłada rejestrację codzienności miasta w narracji: w słowach i w obrazach utrzymanych w poetyce ekspresjonizmu abstrakcyjnego, abstrakcji lirycznej. Zadaniem autorki jest twórcze opracowania warstw miasta i jego dzielnic (jako znaczącego, silnie zróżnicowanego elementu miejskiego krajobrazu) oraz kompozycja spójnego zbioru literacko-wędrownego, który – wraz z dokumentacją procesu twórczego i komentarzem wizualnym – zostanie również opublikowany na stronie internetowej.
rok: 2021
zdjęcie:
Marcin Sosiński
tytuł: Muzyka muralna w Łodzi (teatr)
opis: Wszechobecne Łódzkie Ściany wręcz uderzają w odbiorców rozmaitymi wyznaniami, postulatami, ostrzeżeniami, radami, filozofiami czy rozmaitymi graficznymi przekazami. Może to zwykła potrzeba wyrazu Łódzkiej społeczności? A może wyraża się w ten sposób samo miasto? Czy Miasto w ogóle może nam coś powiedzieć? Albo co gorzej - zagrać i zaśpiewać? Człek-Spoza-Łodzi, czyli Marcin „Sosna” Sosiński postanawia wraz z zaproszonymi gośćmi zmierzyć się z tą uliczną, tekstową prowokacją. Zbiera więc uliczne napisy oraz grafiki i na oczach widzów artystycznie spróbuje rozszyfrować ten Muralny Przekaz. „Muzyka Muralna” jest multi-artystyczną wędrówką ulicami Łodzi w konwencji teatralno-koncertowej. Autorskie kompozycje instrumentalne, etiudy lalkowe, aktorskie scenki i monologi, a nawet musicalowe songi wykorzystujące wyłącznie łódzkie „treści naścienne”, stworzą jedyne takie dzieło, za którym całe Miasto Łódź oficjalnie stanie ... MUREM. I to niejednym!
rok: 2022
Magdalena Stecka
tytuł: Krucha natura (sztuki wizualne)
opis: Projekt dotyczy stworzenia serii rzeźb porcelanowych obrazujących ukształtowanie wyjątkowych krain geograficznych na terenie Polski. Praca ma przedstawiać poprzez formę i tworzywo (porcelanę) wartość i kruchość naturalnej struktury miejsca naturalnego. Rzeźby tworzone za pośrednictwem form drukowanych w 3D mają odzwierciedlać narzędzie (drukarkę 3D typu FDM) w formie widocznych poziomów- warstwy (niczym poziomice geograficzne) podkreślając niepowtarzalny kształt niczym linie papilarne człowieka. Rzeźba ma na celu zobrazowanie jezior, gór i innych naturalnych elementów, które nie są dostępne do podziwiania przez osoby niewidome. Rzeźby będą mogły uzmysłowić osobom niewidzącym lub słabowidzącym cuda natury.
rok: 2022
Karol Szlawski
tytuł: "Ziemia Obiecana A.D. 202X"
opis: literatura || Projekt „Ziemia Obiecana A.D. 202X” zakłada napisanie tekstu dramatycznego, na podstawie którego zrealizowany zostanie spektakl przez kolektyw GRUPA TARTAK. Nie będzie to współczesna adaptacja powieści Reymonta, a próba zastanowienia się nad motywacją dzisiejszych trzydziestolatków, którzy traktują miasto Łódź jako miejsce, gdzie spełniają się marzenia. Wszystko zostanie podlane rock`n`rollowym sosem, doprawione solidną szczyptą czarnego humoru i wymieszane jak w prawdziwej łódzkiej zalewajce. W realizacji scenicznej wystąpią m.in. Dagmara Mrowiec-Matuszak, Adrianna Mrowiec, Paweł Erdman, Paweł Paczesny, Dasiek Kwiatkowski, Małgorzata Witkowska, Michalina Rodak. Scenografią oraz choreografią zajmie się Milena Czarnik, a muzykę skomponuje Rafał Matuszak – znany z zespołu COMA.
rok: 2021
zdjęcie:
Bartosz Szpak
tytuł: Słuchowisko "Rache"
opis: Realizacja wieloobsadowego słuchowiska pod tytułem "Rache", opartego na autorskim scenariuszu, którego akcja rozgrywa się w Łodzi, na przełomie XIX i XX wieku.
rok: 2015
Joanna Szumacher
opis: Projekt albumu muzycznego-słuchowiska poświęconego gramofonowi Bambino, produkowanemu przez zakłady ŁZR Fonica w Łodzi od roku 1963 w czterech różnych wersjach. Album muzyczny-słuchowisko pt. Bambino zawiera opowiadanie, historię napisaną i skomponowaną przez Joannę Szumacher, o perypetiach młodego chłopaka włóczęgi w dużym mieście.
rok: 2017
zdjęcie:
Joanna Szumacher-Strzemieczna
tytuł: Pocztówka z Łodzi (muzyka)
opis: Projekt stypendialny Pocztówka z Łodzi to wykonanie albumu muzycznego, będącego swoistym dźwiękowym reportażem z Łodzi roku 2022. Kolejnego roku, w którym Stara Łódź spotyka się z Nową, tą rewitalizowaną. Zmienia się tkanka miejska, zmieniają się ulice, skwery, zmieniają się ludzie. Pocztówka z Łodzi to połączenie field recordingu (nagrań terenowych) rejestrowanego w wybranych miejscach na terenie miasta z muzyką komponowaną, elektroniczną i improwizowaną. Oprócz warstwy muzycznej obrazującej takie miejsca jak Gmina Wyznaniowa Żydowska i synagoga, Kościół braci morawskich w Łodzi, św. Jerzego, Nowe Centrum Łodzi czy Dworzec Łódź Fabryczna, powstaną również prace wizualne, pocztówki prezentujące wybrane lokalizacje.
rok: 2022
Tamara Skalska
tytuł: KINEMA - scenariusz, który napisało życie
opis: Biografia kierownika zdjęć - Arkadiusza Orłowskiego, który na planach polskich filmów spędził prawie pięćdziesiąt lat. Projekt będzie literackim reportażem.
rok: 2023
zdjęcie:
Patrycja Terciak
tytuł: Czarne słońce
opis: "Czarne słońce” jest próbą wykroczenia poza sytuację teatralną. Propozycją zdarzenia sensorycznego, w którym dźwiękowość i sfera wizualna budują narrację o smutku; o melancholii widzianej z perspektywy dziecka. „Czarne słońce” to wypadkowa doświadczeń oraz lektury Julii Kristevy i Gro Dahle. „Czarne słońce” to dialog z terapiami, metodami i seansami relaksacyjnymi. „Czarne słońce” wznosi się i wypełnia cię, kiedy przestajesz już móc. „Czarne słońce” mieści w sobie dzień i noc. jest cyklem. przemija, ale i powraca.
rok: 2016
zdjęcie:
Piotr Trojan
tytuł: "Z miłości do Łodzi"
opis: Realizacja videomonodramów pod roboczym tytułem"Z miłości do Łodzi" unikatowego i ogólnodostępnego bloga zawierającego subiektywne wypowiedzi mieszkańców miasta, które posłużyły jako materiał do scenariuszy monodramów, wystawionych przez aktora w łódzkich plenerach.
rok: 2014
zdjęcie:
Mariusz Wasilewski
tytuł: Przywracamy pamięć o ludziach i miejscach w Łodzi - cmentarz ewangelicki z XIX w. (opieka nad zabytkami)
opis: Założeniem projektu jest dotarcie z informacją o zabytkowym XIX w. cmentarzu ewangelicko-augsburskim na Janowie przy ul. Augustów w Łodzi do jak największej liczby osób, a okolicznym mieszkańcom uświadomienie istnienia tego punktu na łódzkiej mapie historycznej. Prace na rzecz projektu mają na celu pokazanie mieszkańcom jak trwa proces odzyskiwania miejsc zabytkowych, które przez ostatnie lata zostały zdewastowane i zapomniane - ma to być zachęta i zarazem “mapa drogowa” dla osób, które chciałyby iść podobną drogą. Wizualne elementy współtowarzyszące projektowi - strona internetowa poświęcona zabytkowi, oznaczenie miejsca jako “Zabytek chroniony prawem” oraz tablica upamiętniająca miejsce, dadzą jasny sygnał, że miejsce to jest wyjątkowe i nie powinno być zawłaszczane na parking dla samochodów.
rok: 2022
Ewa Maria Wolska
tytuł: Potwory z morskich głębin
opis: Projekt Potwory z morskich głębin zakłada stworzenie performatywnej wystawy teatralnych lalek-lampionów, inspirowanych książką Moniki Kompaníkovej pt. Bajki z morskich głębin, zdjęciami ryb i innych zwierząt z najgłębszych oceanicznych rozpadlin. Istotnym odniesieniem jest również Historia brzydoty Umberto Eco. Wernisaż wystawy odbędzie się w Teatrze Pinokio w Łodzi. Częścią projektu będzie też przeprowadzenie warsztatów dla dzieci „wcalebrzydale” również inspirowanych książką Kompaníkovej: dotyczących problemu brzydoty i odmienności.
rok: 2019
Kosma Woźniarski
opis: film
rok: 2018
Aleksandra Wysokińska
tytuł: badania nad kulturą "Więc kocham twą urodę złą..."
opis: sztuki wizualne || Projekt opiera się na audiowizualnej dokumentacji mniej reprezentatywnych i medialnych obszarów Łodzi. Bazując na osobistym archiwum powstającym od 2014 roku i doświadczeniu nabytym w toku jego tworzenia autorka chce uchwycić ducha przemian dokonujących się dynamicznie w ostatnich latach na terenie miasta. Będzie to jednak spojrzenie krytyczne, obejmujące jak najszersze spektrum zjawisk społecznych. Działania obejmą pracę z archiwum, powstanie nowych fotografii oraz nagranie rozmów z mieszkańcami. Efektem będzie powstanie ogólnodostępnej strony internetowej oraz wystawa fotograficzna.
rok: 2021
zdjęcie:
Katarzyna Zaborska
opis: sztuki wizualne
rok: 2018
Karolina Zajdel
tytuł: "Litzmannstadt Ghetto - dokument teatralny"
opis: teatr, edukacja kulturalna i artystyczna || W ramach stypendium zostanie zrealizowany i dwukrotnie zaprezentowany spektakl teatralny, którego scenariusz oparty będzie na wspomnieniach z łódzkiego getta. Istotą projektu jest jego dokumentalny charakter (teksty zaczerpnięte z wywiadów i dzienników) oraz kobieca perspektywa. Poza artystycznym, projekt zawiera aspekt edukacyjny: realizację cyklu warsztatów na ten sam temat. Wszystkie działania w ramach stypendium mają na celu pielęgnowanie pamięci w ludzkim rozumieniu: historia to nie zbiór faktów i dat - historia, to zdarzenia, które miały miejsce w życiu prawdziwych ludzi. Warto słuchać ich opowieści.
rok: 2021
zdjęcie:
Kacper Zaorski-Sikora
tytuł: „Nieoczywiste piękno. Działania malarskie w przestrzeni miejskiej Łodzi”
opis: sztuki wizualne || Projekt ma na celu ukazanie malarstwa jako medium żywego, wpisującego się w kontekst miejsca, z którym wchodzi w interakcje, nadaje mu nowe znaczenie, ożywia. Zainteresowanie działaniami artystycznymi osób niebędących na co dzień odbiorcami sztuki wysokiej, przechodniów na ulicy, społeczności lokalnej. W przestrzeni pracowni powstaną prace malarskie abstrakcyjne, figuratywne oraz instalacje malarskie i asamblaże z elementów znalezionych. Następnie zostaną one umieszczone w przestrzeni miejskiej (za pomocą instalacji w przestrzeniach zdegradowanych, pustostanach oraz obrazów multimedialnych wyświetlanych na wybranych ścianach, obiektach). Rejestracja procesu zostanie każdorazowo upowszechniona w sieci.
rok: 2021
zdjęcie:
Marta Zawieja
tytuł: „Gdzie jest wyspa”
opis: Projekt unikatowej autorskiej książki dla dzieci „Gdzie jest wyspa”.
rok: 2014
zdjęcie:
Maciej Zdanowicz
tytuł: Fonografika
opis: Projekt obejmował cykl 12 tryptyków o formacie 100x210 w technice druku cyfrowego pt. Fonografika. Obrazy łódzkich pejzaży akustycznych. Każdemu z obrazów towarzyszy kompozycja akustyczna. Artysta opracował swoją autorską metodę polegającą na poszukiwaniu dla konkretnego parametru dźwięku jego plastycznego odpowiednika.
rok: 2017
zdjęcie:
Olga Żukowicz
tytuł: Awiacje
opis: Projekt realizacji dokumentu kreacyjnego pt."Awiacje" poświęconego postaci Marcina Pryta, lidera zespołów 19 wiosen, 11, TRYP, Kutman i Niebiescy. Film jest osobliwą dokumentacją procesu twórczego w żywym planie.
rok: 2017
Kontakt