STYPENDIA ARTYSTYCZNE MIASTA ŁODZI

UWAGA!!! Wnioski o przyznanie w 2024 roku stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, należy składać z wykorzystaniem Generatora Wniosków witkac.pl w terminie do dnia 29 grudnia 2023 roku, do godziny 15:00. 
Liczy się data załączenia podpisanego wniosku w Generatorze Wniosków.

Link do naboru w Generatorze Wniosków 


Aby poprawnie złożyć wniosek w Generatorze Wniosków należy:
1) wypełnić formularz i zatwierdzić go (przycisk "Złóż wniosek"),
2) pobrać złożony wniosek,
3) wniosek podpisać za pomocą podpisu zaufanego (https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany) lub podpisu kwalifikowanego,
4) podpisany wniosek dodać do załączników w polu „Podpisany wniosek”.
Ważne! Brak załącznika w postaci poprawnie podpisanego wniosku powoduje odrzucenie wniosku z przyczyn formalnych.


Stypendia artystyczne Miasta Łodzi mogą być przyznane osobom realizującym przedsięwzięcia z zakresu twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. Program stypendiów artystycznych polega na przyznaniu środków finansowych (15.000 zł) osobom realizującym określone przedsięwzięcia w następujących dziedzinach:

  • sztuki wizualne,
  • film,
  • teatr,
  • muzyka,
  • taniec,
  • literatura,
  • upowszechnianie kultury,
  • opieka nad zabytkami.

Stypendia mają wspierać rozwój umiejętności artystycznych oraz upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami, a projekt stypendialny musi być skierowany do mieszkańców Łodzi. Wyboru stypendystów dokonuje Komisja Stypendialna, w składzie której znajdą się osoby reprezentujące środowiska twórcze, radni i urzędnicy. Oprócz wsparcia finansowego Wydział Kultury zapewnia także promocję realizowanych projektów stypendialnych.

2024 - informacje na temat konkursu o przyznanie w 2024 roku stypendiów artystycznych znajdują się zobacz BIP >>>

2023 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2023 znajdują się  zobacz BIP > > >

2022 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2022 znajdują się zobacz BIP >>>

2021 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2021 znajdują się zobacz BIP >>>

2020 - informacje na temat realizacji programu stypendialnego 2020 znajdują się zobacz BIP >>>

 

Stypendyści kultura

Hanna Raniszewska
opis: muzyka
rok: 2018
Katarzyna Regulska
tytuł: Żywioły kobiet (taniec)
opis: Spektakl "Żywioły Kobiet" to opowieść, która zabiera widza w podróż do świata czterech żywiołów: wody, ognia, powietrza i ziemi. Zaś przewodniczkami tej wyprawy będą kobiety, mieszkanki Łodzi, i świat widziany ich oczami. Jakości żywiołów będą przepuszczone przez ich inspirujące historie, doświadczenia, kobiecą naturę i energię. Kobiety przejdą przez proces zgłębiania żywiołów, aby odsłonić widzom wielobarwny i złożony obraz kobiecości. Projekt to połączenie sztuki tańca, integracja kobiet z różnych środowisk i ich wspólne przejście przez twórczy i rozwojowy proces.
rok: 2022
zdjęcie:
Aleksandra Rek
tytuł: Zdzinku, kim Ty chcesz w życiu zostać?
opis: Film dokumentalny o życiu Zdzisława Jaskuły-zmarłym w ubiegłym roku poecie, reżyserze, dyrektorze Teatru Nowego w Łodzi. Reżyserka przedstawia sylwetkę artysty przez pryzmat jego żony- znanej tłumaczki Sławy Lisieckiej. Dokument to zabawna opowieść o życiu Jaskuły na słynnej ulicy Wschodniej, obraz wypełniają anegdoty opowiadane przez sąsiadów, przyjaciół i znajomych Zdzisława.
rok: 2016
zdjęcie:
Maciej Robert
tytuł: "Miasto-muszla"
opis: Projekt łączący eseistykę z prozą poetycką i fotografią, pod tytułem "Miasto-muszla". Książka powstała w ramach cyklu dwunastu spacerów, do których kluczem jest Ciąg Fibonacciego.
rok: 2015
Aleksandra Sarna
tytuł: Poligon Doświadczalny
opis: Projekt intermedialny, dla którego genezą były badania artystyczne nad możliwościami środowisk wirtualno-materialnych, jako przestrzeni dla nowych myśli i estetyk, wyłaniających się w przestrzeni między technologią, kulturą a człowiekiem. Efektem będzie eksperymentalno-badawcza instalacja cyfrowa w formie strony internetowej.
rok: 2020
zdjęcie:
Piotr Scholz
tytuł: Stworzenie nowego repertuaru dla orkiestry jazzowej (muzyka)
opis: Na projekt stypendialny składa się stworzenie oraz wykonanie nowych kompozycji na skład orkiestry jazzowej. Głównym celem przedsięwzięcia jest poszukiwanie nowego brzmienia, czerpanie z technik kompozytorskich wykorzystywanych przez wybitnych kompozytorów muzyki poważnej, a równocześnie posiadającej cechy charakterystyczne dla muzyki jazzowej. Kompozycje będą oparte na filozofii Lawrence’a D. „Butcha” Morrisa o nazwie conduction, czyli strukturalnej (kontrolowanej) swobodnej improwizacji na duży zespół jazzowy.
rok: 2022
zdjęcie:
Katarzyna Skręt
opis: Celem stypendium jest przygotowanie „nowej” formy scenicznej prezentacji – perfodramu. Termin ten w założeniu referuje do dwóch istniejących i obecnie popularnych gatunków: monodramu i performansu. Perfodram opiera się na zasadzie „gry w grze”. Widz zostaje zaproszony do uczestnictwa w jednym z wariantów historii, nie mając świadomości, którą z nich otrzyma. Performer rozpoczyna swoje działanie ze świadomością udziału w grze, ale nie jest w stanie przewidzieć Jako wariacja monodramu, tekst perfodramu zostanie zbudowany ze scenariuszy opartych na fragmentach powieści Haruki Murakamiego oraz tekście autorki projektu. Trzy warianty będą posiadać taki sam początek i zakończenie, natomiast środek akcji będzie „ruchomy”, ze względu na wybór jednej z trzech historii wiodących. Działanie odbywać się będzie w teatrze, w specjalnie zaaranżowanej sytuacji scenicznej, pod okiem reżysera.
rok: 2019
Magdalena Skrzypczak
tytuł: "Wielowarstwie. Donosy (z) ciała miasta"
opis: literatura || Projekt literacko-wędrowny łączy literaturę z kulturotwórczą funkcją spaceru, praktyką przestrzeni, z chodzeniem, wędrowaniem oraz z potencjałem artystycznym uważnej „lektury” miasta, dzielnic i ulic „wielokierunkowych” (ze szczególnym uwzględnieniem ich wielowymiarowej i wielowarstwowej faktury). Celem projektu jest zapis haptycznego wymiaru doświadczanej przestrzeni: wejście w krajobraz i „pejzaż” miejski oraz tekstowa rejestracja ciała w ruchu (również: oka „dotykającego” przestrzeni) w formie opowiadań, notatek, brudnopisów, miniatur plastyczno-słownych i „słów na wolności” (swoistych sensualnych, wrażeniowych etykiet miasta). Celem przyjętej strategii nie jest inwentaryzacja miejskiej codzienności, ale wynalezienie takiej formy wypowiedzi literackiej (szerzej: artystycznej), która odda sensoryczny charakter tkanki miejskiej (w tym przypadku miasta Łodzi i specyficznej aury wielokulturowości). Projekt łączy również literaturę ze sztukami wizualnymi i zakłada rejestrację codzienności miasta w narracji: w słowach i w obrazach utrzymanych w poetyce ekspresjonizmu abstrakcyjnego, abstrakcji lirycznej. Zadaniem autorki jest twórcze opracowania warstw miasta i jego dzielnic (jako znaczącego, silnie zróżnicowanego elementu miejskiego krajobrazu) oraz kompozycja spójnego zbioru literacko-wędrownego, który – wraz z dokumentacją procesu twórczego i komentarzem wizualnym – zostanie również opublikowany na stronie internetowej.
rok: 2021
zdjęcie:
Marcin Sosiński
tytuł: Muzyka muralna w Łodzi (teatr)
opis: Wszechobecne Łódzkie Ściany wręcz uderzają w odbiorców rozmaitymi wyznaniami, postulatami, ostrzeżeniami, radami, filozofiami czy rozmaitymi graficznymi przekazami. Może to zwykła potrzeba wyrazu Łódzkiej społeczności? A może wyraża się w ten sposób samo miasto? Czy Miasto w ogóle może nam coś powiedzieć? Albo co gorzej - zagrać i zaśpiewać? Człek-Spoza-Łodzi, czyli Marcin „Sosna” Sosiński postanawia wraz z zaproszonymi gośćmi zmierzyć się z tą uliczną, tekstową prowokacją. Zbiera więc uliczne napisy oraz grafiki i na oczach widzów artystycznie spróbuje rozszyfrować ten Muralny Przekaz. „Muzyka Muralna” jest multi-artystyczną wędrówką ulicami Łodzi w konwencji teatralno-koncertowej. Autorskie kompozycje instrumentalne, etiudy lalkowe, aktorskie scenki i monologi, a nawet musicalowe songi wykorzystujące wyłącznie łódzkie „treści naścienne”, stworzą jedyne takie dzieło, za którym całe Miasto Łódź oficjalnie stanie ... MUREM. I to niejednym!
rok: 2022
zdjęcie:
Magdalena Stecka
tytuł: Krucha natura (sztuki wizualne)
opis: Projekt dotyczy stworzenia serii rzeźb porcelanowych obrazujących ukształtowanie wyjątkowych krain geograficznych na terenie Polski. Praca ma przedstawiać poprzez formę i tworzywo (porcelanę) wartość i kruchość naturalnej struktury miejsca naturalnego. Rzeźby tworzone za pośrednictwem form drukowanych w 3D mają odzwierciedlać narzędzie (drukarkę 3D typu FDM) w formie widocznych poziomów- warstwy (niczym poziomice geograficzne) podkreślając niepowtarzalny kształt niczym linie papilarne człowieka. Rzeźba ma na celu zobrazowanie jezior, gór i innych naturalnych elementów, które nie są dostępne do podziwiania przez osoby niewidome. Rzeźby będą mogły uzmysłowić osobom niewidzącym lub słabowidzącym cuda natury.
rok: 2022
zdjęcie:
Karol Szlawski
tytuł: "Ziemia Obiecana A.D. 202X"
opis: literatura || Projekt „Ziemia Obiecana A.D. 202X” zakłada napisanie tekstu dramatycznego, na podstawie którego zrealizowany zostanie spektakl przez kolektyw GRUPA TARTAK. Nie będzie to współczesna adaptacja powieści Reymonta, a próba zastanowienia się nad motywacją dzisiejszych trzydziestolatków, którzy traktują miasto Łódź jako miejsce, gdzie spełniają się marzenia. Wszystko zostanie podlane rock`n`rollowym sosem, doprawione solidną szczyptą czarnego humoru i wymieszane jak w prawdziwej łódzkiej zalewajce. W realizacji scenicznej wystąpią m.in. Dagmara Mrowiec-Matuszak, Adrianna Mrowiec, Paweł Erdman, Paweł Paczesny, Dasiek Kwiatkowski, Małgorzata Witkowska, Michalina Rodak. Scenografią oraz choreografią zajmie się Milena Czarnik, a muzykę skomponuje Rafał Matuszak – znany z zespołu COMA.
rok: 2021
zdjęcie:
Bartosz Szpak
tytuł: Słuchowisko "Rache"
opis: Realizacja wieloobsadowego słuchowiska pod tytułem "Rache", opartego na autorskim scenariuszu, którego akcja rozgrywa się w Łodzi, na przełomie XIX i XX wieku.
rok: 2015
Szymon Szul
tytuł: Podwójne widzenie
opis: Podwójne widzenie to trzyczęściowa opowieść, w której uczestniczysz zarówno jako czytelnik i bohater. Dzięki wykorzystaniu możliwości literatury elektronicznej, za pośrednictwem telefonu będziesz odsłuchiwać wypowiedzi postaci, zbierać notatki i rozwiązywać zagadki planety Argos. Lektura Podwójnego widzenia wymaga wyzbycia się przyzwyczajeń czytelniczych, wyniesionych z obcowania z tradycyjnie pojmowaną książką, jako że narracja jest bezpośrednio spleciona z Twoim przemieszczaniem się po przestrzeni. Wypowiedzi bohaterów, prowadzących Cię przez odgrywającą rolę Argos Łodzi, zostały ściśle zsynchronizowane z mijanymi na Twojej drodze obiektami, przez co kanwa historii zszywa ze sobą zarówno przestrzeń wyobrażoną jak i rzeczywistą, sprawiając, że każdorazowemu jej odtworzeniu towarzyszy niepowtarzalne przeżycie. Opowieść inspirowana jest twórczością Stanisława Lema – możesz więc liczyć na science fiction w humorystycznej odsłonie, nawiązujące stylem między innymi do Cyberiady czy Wizji lokalnej. Podwójne widzenie pozostaje jednak przedsięwzięciem autonomicznym, w którym jako przedstawiciel Ziemi lądujesz na zamieszkanej przez Chodaków, Emitermitów i pasobyty planecie. Twoim zadaniem nie jest jednak próba kontaktu z obcymi gatunkami, a zbadanie, co stało się z pierwszą ziemską ekspedycją, która na Argos wylądowała setki lat temu. Jako astronautolog będziesz podążać ich śladami, starając się rozwikłać, w jaki sposób działają nieistniejące maszyny oraz główkując nad tym, co doprowadziło do upadku emitermickiej cywilizacji. Wpadniesz w pętlę czasową, nasłuchasz się skrzekotu żabieńców i zgłębisz tajemnice kanibalistyki, a w wędrówce towarzyszyć Ci będą ludzie, roboty oraz mieszkańcy Argos. Projekt „Podwójne widzenie” realizowany jest dzięki środkom otrzymanym w ramach stypendium artystycznego Miasta Łodzi.
rok: 2024
Michał Szulc
tytuł: AUXILIUM. Kolekcja ubiorów i akcesoriów ze skóry naturalnej, włączająca do obiegu odpady produkcyjne przemysłu odzieżowego.
opis: Projekt AUXILIUM (łac. „pomoc”, „odtrutka”) zakłada przywrócenie do obiegu odpadów przemysłu odzieżowego - skóry naturalnej. W produkcji ubrań i akcesoriów skórzanych odpad produkcyjny stanowi ok. 40% materiału. Jest on utylizowany - składowany na wysypiskach śmieci lub spalany. Naturalne brzegi błamów skór, fragmenty z błędami garbarskimi, resztki powstałe w trakcie wykroju pożądanych elementów ubrań i akcesoriów, zostaną ponownie wykorzystane w postaci patchworkowych błamów, które następnie zostaną przetworzone przez ręczne malowanie, druk, haft i tłoczenie. Dzięki tym zabiegom powstanie materiał, który może być odczytany przez potencjalnego konsumenta nie jako przypadkowy zestaw skórzanych odpadów, ale jako estetyczny, pełnowartościowy produkt. Tworzywo zostanie wykorzystane w męskiej kolekcji ubrań i akcesoriów. Podstawą procesu projektowego będzie nawiązanie do strojów piłkarzy łódzkich klubów sportowych i ich kibiców. Przetworzone w kolażach fotografie staną się kreatywną interpretacją stroju sportowego, przetransponowanego na współczesną kolekcję, uszytą ze skóry naturalnej. Uzupełnieniem inspiracji staną się archiwalne zdjęcia przedstawiające codzienne życie w latach dziewięćdziesiątych w Łodzi. To z nich zostaną zaczerpnięte do projektu charakterystyczne podziały dresów i kurtek z popularnego wówczas „kreszu”. Dodatkowym elementem estetycznym będą fragmenty strojów ludowych. AUXILIUM wskazuje na potrzebę projektowania w sposób odpowiedzialny. Jest zabraniem głosu w dyskusji o wpływie przemysłu odzieżowego na środowisko naturalne poprzez wykorzystanie kreatywnych możliwości przywrócenia do obiegu odpadów produkcyjnych.
rok: 2024
Joanna Szumacher
opis: Projekt albumu muzycznego-słuchowiska poświęconego gramofonowi Bambino, produkowanemu przez zakłady ŁZR Fonica w Łodzi od roku 1963 w czterech różnych wersjach. Album muzyczny-słuchowisko pt. Bambino zawiera opowiadanie, historię napisaną i skomponowaną przez Joannę Szumacher, o perypetiach młodego chłopaka włóczęgi w dużym mieście.
rok: 2017
zdjęcie:
Joanna Szumacher-Strzemieczna
tytuł: Pocztówka z Łodzi (muzyka)
opis: Projekt stypendialny Pocztówka z Łodzi to wykonanie albumu muzycznego, będącego swoistym dźwiękowym reportażem z Łodzi roku 2022. Kolejnego roku, w którym Stara Łódź spotyka się z Nową, tą rewitalizowaną. Zmienia się tkanka miejska, zmieniają się ulice, skwery, zmieniają się ludzie. Pocztówka z Łodzi to połączenie field recordingu (nagrań terenowych) rejestrowanego w wybranych miejscach na terenie miasta z muzyką komponowaną, elektroniczną i improwizowaną. Oprócz warstwy muzycznej obrazującej takie miejsca jak Gmina Wyznaniowa Żydowska i synagoga, Kościół braci morawskich w Łodzi, św. Jerzego, Nowe Centrum Łodzi czy Dworzec Łódź Fabryczna, powstaną również prace wizualne, pocztówki prezentujące wybrane lokalizacje.
rok: 2022
zdjęcie:
Tamara Skalska
tytuł: KINEMA - scenariusz, który napisało życie
opis: Biografia kierownika zdjęć - Arkadiusza Orłowskiego, który na planach polskich filmów spędził prawie pięćdziesiąt lat. Projekt będzie literackim reportażem.
rok: 2023
zdjęcie:
Patrycja Terciak
tytuł: Czarne słońce
opis: "Czarne słońce” jest próbą wykroczenia poza sytuację teatralną. Propozycją zdarzenia sensorycznego, w którym dźwiękowość i sfera wizualna budują narrację o smutku; o melancholii widzianej z perspektywy dziecka. „Czarne słońce” to wypadkowa doświadczeń oraz lektury Julii Kristevy i Gro Dahle. „Czarne słońce” to dialog z terapiami, metodami i seansami relaksacyjnymi. „Czarne słońce” wznosi się i wypełnia cię, kiedy przestajesz już móc. „Czarne słońce” mieści w sobie dzień i noc. jest cyklem. przemija, ale i powraca.
rok: 2016
zdjęcie:
Piotr Trojan
tytuł: "Z miłości do Łodzi"
opis: Realizacja videomonodramów pod roboczym tytułem"Z miłości do Łodzi" unikatowego i ogólnodostępnego bloga zawierającego subiektywne wypowiedzi mieszkańców miasta, które posłużyły jako materiał do scenariuszy monodramów, wystawionych przez aktora w łódzkich plenerach.
rok: 2014
zdjęcie:
Mariusz Wasilewski
tytuł: Przywracamy pamięć o ludziach i miejscach w Łodzi - cmentarz ewangelicki z XIX w. (opieka nad zabytkami)
opis: Założeniem projektu jest dotarcie z informacją o zabytkowym XIX w. cmentarzu ewangelicko-augsburskim na Janowie przy ul. Augustów w Łodzi do jak największej liczby osób, a okolicznym mieszkańcom uświadomienie istnienia tego punktu na łódzkiej mapie historycznej. Prace na rzecz projektu mają na celu pokazanie mieszkańcom jak trwa proces odzyskiwania miejsc zabytkowych, które przez ostatnie lata zostały zdewastowane i zapomniane - ma to być zachęta i zarazem “mapa drogowa” dla osób, które chciałyby iść podobną drogą. Wizualne elementy współtowarzyszące projektowi - strona internetowa poświęcona zabytkowi, oznaczenie miejsca jako “Zabytek chroniony prawem” oraz tablica upamiętniająca miejsce, dadzą jasny sygnał, że miejsce to jest wyjątkowe i nie powinno być zawłaszczane na parking dla samochodów.
rok: 2022
zdjęcie:
Kontakt