Teraz bardziej serio, czyli co zostało zaprojektowane przy Włókienniczej 6. Dużą część podwórka zajmuje strefa zabaw. Jest to przestrzeń o pagórkowatej formie z kauczukową powierzchnią. Pokryta jest grafiką, która następnie płynnie przechodzi na pole boiska, które mieści się tuż obok. Znajdują się na niej klasyczne elementy placu zabaw jak huśtawki, ale również możemy dojrzeć niekonwencjonalne przejście przez jeden z pagórków. Również w tej przestrzeni znajdują się siedzenia do kina letniego, które będzie mogło być wyświetlane na jednej ze ścian podwórka, pomiędzy żywą instalacją. Ciekawym elementem jest również boisko oraz przestrzeń odpoczynku z miejscem do siedzenia, zieloną przestrzenią czy też miejscem dla rowerów.
Projekt koncepcyjny podwórka przy ul. Włókienniczej 6
COOL KIDS NEVER DIE
Jak głosi jedno z popkulturowych haseł: „Wszyscy jesteśmy dziećmi”. Pomimo nieudolnych prób nadal staramy się stwarzać wrażenie poważnych i dojrzałych lecz pora porzucić złudzenia i oddać się swojej dziecięcej naturze. Idąc tym tropem w swoim projekcie tworzymy przestrzeń dedykowaną dla nas wszystkich, czyli dla dzieci. Na podwórku przy Włókienniczej 6 znajdziemy niekonwencjonalną przestrzeń do zabaw czy boisko, ale również coś bardziej poważnego, czyli miejsce do siedzenia z rabatami. Kolejnym powodem stworzenia takiej przestrzeni skierowanej w dużej mierze do młodszych obiorców jest fakt, iż w niedalekiej przyszłości, w tym właśnie miejscu powstanie placówka wychowawcza.
Nie oszukujmy się, nie wszyscy zdają sobie sprawę z posiadania w sobie pierwiastka dziecka i nie oddadzą się beztroskiej zabawie na świeżym powietrzu. Poprzez ten projekt, który jest głównie dedykowany dzieciom, chcemy trafić do dorosłych odbiorców. Przecież wiemy jak wielki wpływ mają małe, pulchniutkie pociechy na swoich rodzicieli.
W dzisiejszych czasach, podczas gdy trwa „ekologiczny boom”, elementy zieleni stają się swoistym „must have”. Nie mogłyśmy się oprzeć pokusie uwzględnienia tego jakże niezbędnego elementu, więc oprócz klasycznych rabat proponujemy żywą ścianę. Żeby nie była aż tak tendencyjna, zaprojektowałyśmy nieregularny stelaż, który tworzy swoistą ozdobę podwórka, podczas gdy rośliny jeszcze nie urosną, bądź też trwa okres jesienno-zimowy.
Każdy z nas kojarzy stare amerykańskie filmy z kinem plenerowym. Mają swój niezapomniany klimat, oglądając je wspominamy nasze pierwsze nastoletnie miłości czy też zapach letnich wieczorów gdy byliśmy jeszcze młodzi. Dlaczego nie możemy odtworzyć tych scen u nas na podwórku? No oczywiście, że możemy i to zrobimy. Proponujemy kino letnie, które będzie wyświetlane pomiędzy naszą żywą instalacją, a widzowie będą mogli usiąść na siedzeniach wyrastających z naszej przestrzeni placu zabaw, bądź też na jego pagórkowatej powierzchni. W ciągu lata dzieci i dorośli będą mogli wspólnie spędzić czas oglądając ulubione filmy na dworze.
Piłka nożna dla Polaków zawsze była bardzo ważna, więc nie mogłoby zabraknąć dla niej miejsca na naszym podwórku. Jak każdy wie sport to zdrowie, ale nie każdy wie, że przestrzeń do gier nie musi być nudna. Zaprojektowałyśmy boisko , które zostało pokryte kolorową grafiką, a na jednej ze ścian możemy zauważyć geometryczny mural. Wieczór nie wykluczałby dalszej zabawy, ponieważ boisko jest tak przystosowane, aby mogło bez ograniczeń pełnić swoją funkcję, dzięki zaprojektowanemu przez nas oświetleniu.
Oświetlenie odgrywa niezwykle ważną rolę, dlatego nie śmiałybyśmy o nim zapomnieć. Tworzy nie tylko klimat, ale również wskazuje nam drogę do drzwi, gdy wracamy w nocy z kolejnej nieplanowanej imprezy na Piotrkowskiej. Światła jakie zostały zaproponowane to podświetlenia wbudowane w chodnik, podświetlenia elementów boiska czy też mini latarnie w strefie placu zabaw.
Naszym głównym zamiarem było stworzenie przyjemnej przestrzeni, w której będzie się chciało przebywać zarówno młodym jak i starszym. Ważne dla nas jest to żeby ludzie mieli na swoim podwórku cząstkę swojej osobistej idylli. Pomimo, że są w środku miasta, mogliby poczuć wiatr we włosach huśtając się na huśtawce czy też ganiając za piłką, siąść na ławce z przyjaciółką i podzielić się troskami bieżącego dnia, bądź tez stać się bohaterem amerykańskiego filmu podczas letnich wieczornych seansów.
Zespół projektowy
Gaja Olewińska / ASP
Dominika Rytter / ASP
Anna Ziemińska / ASP
Projekt powstał w grupie składającej się ze studentek architektury wnętrz z ASP na zlecenie Biura Rewitalizacji z Urzędu Miasta Łodzi.