Reklama, tablica reklamowa, urządzenie reklamowe, szyld w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2015 r. poz. 199, 443, 774, 1265 i 1434).
Słowniczek pojęć
Urządzenia nieoświetlone, oświetlone lub podświetlone, złożone z poszczególnych elementów niepołączonych lub połączonych ze sobą, tworzących napis.
Urządzenie w formie zamkniętej konstrukcji przestrzennej, z podświetleniem wewnętrznym lub bez.
Symbol graficzny stanowiący element identyfikacji wizualnej podmiotu gospodarczego.
Reklamę wykonaną na tkaninie lub miękkim tworzywie sztucznym.
Zabezpieczenie rusztowań, montowane wyłącznie na czas prowadzenia prac budowlanych, remontowych i/lub renowacyjnych, prezentujące reklamę.
Reklama o powierzchni przekraczającej 6 m2, wykonana z siatki, tkaniny lub miękkiego tworzywa sztucznego, rozpięta na konstrukcji nośnej zamocowanej do elewacji budynku.
Malowidło naścienne wykonane bezpośrednio na ścianie budynku, posiadające wartość artystyczną i estetyczną.
Urządzenie typu semafor, składające się z kasetonu lub tabliczki zawieszonych na stylizowanym metalowym ramieniu nawiązującym swoją formą do wyrazu architektonicznego danego budynku, umieszczone prostopadle do elewacji tego budynku, wchodzące w przestrzeń ulicy lub podwórza.
Wolnostojące urządzenie przeznaczone do prezentowania oferty lokalu gastronomicznego, np. W formie gabloty na stelażu lub sztalugi malarskiej.
Oszklona szafka służąca do wystawiania eksponatów oraz zamieszczania reklamy lub informacji o działalności prowadzonej w lokalu znajdującym się w budynku, na którym jest zamontowana.
Lampa jarzeniowa w postaci szklanej rury wypełniona gazem szlachetnym, tworzącym napis o treści reklamowej lub kompozycję plastyczną.
Urządzenie w formie walca lub opisane na innej figurze, służące do umieszczania plakatów, ogłoszeń, reklam i informacji, w szczególności o wydarzeniach kulturalnych, imprezach, itp.
Oszkloną szafkę służącą do zamieszczania plakatów, ogłoszeń, reklam i informacji o wydarzeniach kulturalnych, imprezach, itp., umieszczona na stylizowanych słupkach.
Działanie polegające na emitowaniu treści reklamowych lub informacyjnych w formie ogłoszeń wypowiadanych, śpiewanych lub nadawanych przez urządzenia i instalacje nagłaśniające.
Nośnik jednolitego systemu informacji miejskiej, obejmującego tablice, znaki informacyjne i przestrzenne nośniki informacji stanowiące elementy systemu informacji ulicowej, adresowej, kierunkowej oraz turystycznej, inne niż znaki drogowe.
Przedmioty materialne przeznaczone lub służące ekspozycji reklamy, w szczególności, o których mowa w pkt 2-17.
Miejsce przeznaczone do sezonowego świadczenia usług gastronomicznych.
Wolnostojący obiekt budowlany nietrwale związany z gruntem, w którym prowadzona jest działalność handlowa lub usługowa.
Lokal użytkowy, mieszkalny lub lokal o innym przeznaczeniu a także pomieszczenia, zlokalizowane w budynku frontowym lub oficynie.
Stałe lub składane zadaszenie pokryte tkaniną, osłaniające przed słońcem
Okno wystawowe służące ekspozycji towarów lub usług danego lokalu.
Kolory o intensywnej barwie, mocne, ostre, wyraziste, oślepiające, które w sposób rażący wyróżniają się z otaczającej przestrzeni.
Przestrzeń na elewacji zamykającą się między górną krawędzią witryny lub drzwi do lokalu, a elementem architektonicznym oddzielającym pierwszą kondygnację nadziemną od kondygnacji wyższych, występującego w postaci np. Gzymsu, podziału w wykończeniu elewacji, uskoku, a w przypadku gdy taki element nie występuje – do poziomu spodu stropu nad pierwszą kondygnacją nadziemną budynku.
Drogi publiczne, drogi wewnętrzne, place, skwery, zieleń urządzoną ogólnodostępną oraz elementy zagospodarowania widoczne z tej przestrzeni.
Koncerty, zawody sportowe, uroczystości miejskie i państwowe, wystawy, jarmarki i kiermasze okolicznościowe, imprezy artystyczne, akcje informacyjne, happeningi oraz inne wydarzenia odbywające się w przestrzeni publicznej.
Trójkołowy wózek rowerowy wyposażony w siedzisko dla dwóch pasażerów.
Elementy małej architektury stanowiące wyposażenie przestrzeni publicznej, takie jak: ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, słupki, elementy wygrodzeniowe, kraty osłonowe drzew.
Wszelkie obiekty ustawione w celu wygrodzenia przestrzeni, np. Przęsła ogrodzeniowe, donice z roślinnością, elementy kamienne, słupki, itp.
Wymiar prostopadły do linii zabudowy.