Park kulturowy ulicy Piotrkowskiej - konsultacje
Zapraszamy na drugi etap konsultacji
Za nami pierwszy etap konsultacji społecznych dotyczących tworzenia Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej. Po wiosennych spacerach i spotkaniach nadszedł czas na kolejny krok – finalizację dokumentu, który określi zasady ochrony i rozwoju tego wyjątkowego miejsca.
Dokument regulujący funkcjonowanie Parku Kulturowego jest już na końcowym etapie opracowywania. Teraz jest idealny moment, aby się z nim zapoznać i zgłosić swoje uwagi. Twoja opinia ma znaczenie! Zapraszamy na spotkania konsultacyjne, które odbędą się:
- 3 grudnia 2024 roku, godz. 17:00
- 10 grudnia 2024 roku, godz. 17:00
Miejscem obydwu wydarzeń będzie Lapidarium Detalu Architektonicznego w Łodzi, przy ul. Kościuszki 19. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o szczegółach dokumentu oraz podzielić się swoimi uwagami i sugestiami.
Ulica Piotrkowska jest bliska sercu każdego łodzianina. Dzięki wspólnym działaniom możemy zadbać o jej wyjątkowy charakter i przyszłość. Dołącz do nas i weź udział w kształtowaniu tego niezwykłego miejsca!
Zapoznaj się z projektem. Złóż uwagi.
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do zapoznania się z projektem uchwały w sprawie utworzenia „Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej i historycznego ukształtowania Miasta Łodzi”
Uprzejmie informujemy, iż do projektu uchwały można składać wnioski na formularzu, od dnia 25 listopada 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r.
Park Kulturowy Ulicy Piotrkowskiej. Wspólnie zadecydujmy jak ma wyglądać wizytówka Łodzi.
Ulica Piotrkowska jest bliska sercu każdego łodzianina i od wielu lat stanowi wizytówką miasta, ściągającą tłumy turystów z całego świata. Jeszcze w lutym Biuro Architekta Miasta rozpoczyna cykl spotkań poświęconych pracom nad utworzeniem Parku Kulturowego Ulicy Piotrkowskiej. By spełniał on oczekiwania mieszkańców i odpowiadał potrzebom współczesności niezbędny jest wasz udział!
Park kulturowy stanowi formę ochrony zabytków, pozwalającą na zachowanie dla przyszłych pokoleń wyjątkowego krajobrazu kulturowego centrum Łodzi, tj. zabytkowych budynków, układu ulic i placów oraz elementów ich wystroju, świadczących o historii i tożsamości miejsca. Układ urbanistyczny ulicy Piotrkowskiej do dzisiaj zachował autentyczny obraz z czasów kiedy kształtowała się Łódź, dzięki czemu został wyróżniony prestiżowym tytułem Pomnika Historii nadawany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie jest to żywa, dynamiczna przestrzeń z której korzystają tysiące ludzi, gdzie dzieją się rozmaite wydarzenia kulturalne, odbywa się handel i codzienne życie, zatem niezbędne jest wspólne ustalenie zasad opisujących sposoby jej użytkowania.
26 lutego rusza cykl spotkań, skierowanych do mieszkańców, społeczników i przedsiębiorców, którego celem będzie wypracowanie rozwiązań estetycznych, technicznych i użytkowych dla ulicy Piotrkowskiej, m.in. zasad wywieszania szyldów i reklam, malowania budynków, wyglądu i lokalizacji ogródków gastronomicznych, które zostaną włączone w dokument stanowiący Regulamin Parku Kulturowego. Ze względu na dynamiczny proces rewitalizacji centrum miasta konieczne będzie również ustalenie optymalnego obszaru, który zostanie objęty ochroną przez Park Kulturowy. Może on zabezpieczyć nie tylko ulicę Piotrkowską, ale również plac Wolności, Stary Rynek i park Staromiejski. Organizatorzy liczą na opinie łodzian w tej sprawie.
Pierwsze wydarzenie z zaplanowanego cyklu odbędzie się już w poniedziałek 26 lutego 2024 r., o godzinie 17.00, w sali konferencyjnej Lapidarium Detalu przy ul. Kościuszki 19 w Łodzi i będzie miało charakter spotkania otwartego z mieszkańcami.
W dalszej kolejności odbędą się dwa spacery badawcze: 29 lutego 2024 r. od godziny 16.30 - miejsce zbiórki: Stary Rynek 1 oraz 12 marca 2024 r. od godziny 16.30 - miejsce zbiórki: ul. Piotrkowska 1.
Cykl zostanie zakończony spotkaniem w Lapidarium Detalu w dniu 15 kwietnia 2024 r.
Spotkania wokół Parku Kulturowego Ulicy Piotrkowskiej będą doskonałą okazją, by zadecydować o tym, jak będzie wyglądało ścisłe centrum miasta. Liczy się głos każdego z nas!