Rok Jana Kowalewskiego wydarzeniem historycznym roku!

Wspólnymi siłami uczyniliśmy Rok Jana Kowalewskiego "Wydarzeniem Historycznym Roku"! Głosy w plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski pasjonaci histori oddawali do 31 sierpnia.

Znaleźliśmy się w bardzo szacownym gronie konkurentów. W finale plebiccytu w kategorii "Wydarzenie" znalazły się również, takie wydarzenia, jak:

• Otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)
  • „Lista Ładosia” (Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego)
  • Obchody 100-lecia II Powstania Śląskiego (Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach)
  • Otwarcie wystaw stałych w zmodernizowanych wnętrzach Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej (Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej)

Finał plebiscytu odbył się w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach podcas uroczystej gali. Łódź była niekwestionowanym, głównym bohaterem tego przedsięwzięcia. I miejsce w kategorii "Wystawa" zajęya również „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” - wystawę stała w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej zrealizowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Zwycięstwo Roku Jana Kowalewskiego w plebiscycie jest wspólnym sukcesem Urzedu Miasta Łodzi oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, które przygotowało wiele przedsięwzięć w programie roku: okolicznościową wystawę, Pokój Zagadek kryptologicznych, słuchowisko "Zagadka Jana K" oraz animacje dla dzieci. Wkładem Miasta była organizacja obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz - we wspołpracy z Fundacją Art Industry - realizacja muralu upamiętniającego bohatera roku oraz monodram o Janie Kowalewskim. Miasto intensywnie promowało wydarzenie e mediach społecznościowych poprzez realizację spotów i filmów, a także organizację serii pikników.

Rok Jana Kowalewskiego to cykl wydarzeń upamiętniających bohatera wojny polsko-bolszewickiej w stulecie Bitwy Warszawskiej. Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przygotowało wystawę poświęconą porucznikowi, która eksponowana była m.in. w Senacie w dniu głosowania na uhonorowanie Jana Kowalewskiego patronem roku. Muzeum zorganizowało też pokój zagadek kryptologicznych, będący atrakcją przy okazji wydarzeń patriotycznych. Miasto Łódź przygotowało również szereg działań takich jak: publikacje, gadżety, wycieczki,  materiały dla szkół  (konspekt lekcji), pikniki historyczne  poświęcone porucznikowi Kowalewskiemu np. wielką rekonstrukcję roku 1920 z okazji rocznicy 15 sierpnia 2020 r. Finałem przedsięwzięcia był wielki mural przy ul. Nawrot, odwzorowujący portret słynnego kryptologa ...z fragmentów szyfrogramu.

Bardzo ważnym wydarzeniem była inicjatywa senatora Ryszarda Bonisławskiego ws.   ustanowienia Roku Jana Kowalewskiego przez Senat RP, co nastąpiło 17 października 2019 r.

www.polskieradio.pl/13/53/Artykul/2762353,Glosowanie-na-Historyczne-Wydarzenie-2020-roku-sprawdz-szczegoly