O Parku Kulturowym
CZYM JEST PARK KULTUROWY?
Park kulturowy stanowi formę ochrony zabytków (na podstawie Art. 7 Ustawy O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 roku).
Park kulturowy daje możliwość objęcia ochroną konserwatorską wyjątkowego krajobrazu kulturowego z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej.
Jest to przede wszystkim narzędzie do skutecznego zarządzania dziedzictwem kulturowym miasta, regionu lub kraju. Dzięki jasnym zasadom funkcjonowania danej przestrzeni, określonym w regulaminie, możliwe jest sprawowanie skutecznej ochrony dziedzictwa oraz efektywne zarządzanie terenem poprzez oddelegowanie do tego zadania konkretnej jednostki pozostającej w stałym kontakcie zarówno z władzami miasta, jak i użytkownikami i dysponentami terenu.
Zachowanie krajobrazu kulturowego realizowane jest także poprzez właściwe zagospodarowanie chronionego obszaru, m.in. w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, obligatoryjnych dla obszaru objętego ochroną.
PARK KULTUROWY ULICY PIOTRKOWSKIEJ
Układ urbanistyczny ulicy Piotrkowskiej do dzisiaj zachował autentyzm i integralność, dzięki czemu objęty został ochrona konserwatorską na podstawie wpisu do rejestru zabytków oraz wyróżniony został prestiżowym tytułem Pomnika Historii, najwyższej formy prawnej ochrony zabytków w Polsce.
Park Kulturowy ulicy Piotrkowskiej został utworzony w trosce o należyty wizerunek miasta Łodzi, a dokładnie w celu zachowania krajobrazu kulturowego i historycznego charakteru przestrzeni publicznych, zabytków nieruchomych oraz zabytkowych układów urbanistycznych ulicy Piotrkowskiej, placu Wolności i ulicy Moniuszki, a także ich otoczenia.
KORZYŚCI:
- Łatwiejsze i bardziej efektywne zwalczanie nielegalnych nośników reklamowych
- Jasne i czytelne zasady korzystania z przestrzeni parku kulturowego
- Kompleksowe podejście do obszaru
- Efektywne zarządzanie
- Podniesienie prestiżu obszaru
- Podniesienie atrakcyjności przestrzeni publicznej
- Przyciągnięcie turystów i inwestorów
EGZEKWOWANIE DZIAŁANIA PARKU KULTUROWEGO
Zgodnie z art. 112 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami za naruszenie zakazów i ograniczeń przewidziano sankcje: areszt, ograniczenie wolności, grzywnę.
Sąd możne orzec: przepadek narzędzi i przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia wykroczenia lub pochodzących z wykroczenia oraz obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego lub zapłaty równowartości wyrządzonej szkody.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego z dnia 17 listopada 2003 r. wskazuje, iż do realizowania zapisów art. 112 ustawy uprawnieni są strażnicy straży gminnej (§1 ust. 14a Rozporządzenia).