2021

Trwa budowa Orientarium. Otwarcie już we wrześniu

Budowa Orientarium zbliża się do końca. Zanim we wrześniu 2021 r. odwiedzą je pierwsi goście, jeszcze w lipcu zamieszkają w nim pierwsze zwierzęta. Pierwszym mieszkańcem Orientarium zostanie słoń Aleksander, który przyjedzie do Łodzi z ogrodu zoologicznego w Niemczech. W połowie lipca pojawią się krokodyle, orangutan oraz gibon.

Budynek Orientarium składa się z części wejściowo-konferencyjnej oraz części dla zwierząt. Znajdzie się w nim miejsce dla słoni indyjskich, basen ze słoną wodą i podwodnym tunelem dla zwiedzających oraz dżungla dla zwierząt.  Będzie to przestrzeń ekspozycyjna dla zwierząt z Azji Południowo-Wschodniej. 

Budowa Orientarium ruszyła we wrześniu 2018. Prace budowlane rozpoczęły się od wykonania wykopu głębokości około 6 m. Potem stawiane były ściany szczelinowe, a następnie wykonano płytę denną Orientarium.

Z początkiem 2019 roku Orientarium zaczęło wychodzić nad poziom gruntu. W połowie 2019 roku rozpoczął się montaż dźwigarów dachowych. Dach Orientarium jest membranowy i przezroczysty, dzięki czemu zapewniony jest dostęp światła dziennego do środka budynku.

W styczniu 2020 rozpoczął się montaż akrylowego tunelu  ze ścianą o grubości 12 centymetrów. Tunel, którego elementy powstały w Australii, ma ponad 25 metrów długości i musi wytrzymać napór 2,5 miliona litrów wody.

Dzięki nowej inwestycji w łódzkim ogrodzie zoologicznym pojawią się nowe gatunki zwierząt: orangutany, pantery mgliste, rekiny, niedźwiedzie malajskie, gibony, dzioborożce, langury, szpaki balijskie i płaszczki.

W łódzkim ogrodzie zoologicznym wznowiona zostanie hodowla posiadanych do niedawna gatunków, m.in. słoni indyjskich.

Otwarcie Orientarium odbędzie się we wrześniu 2021 r.

Mediateka

W 2021 roku zakończy się budowa Mediateki. Będzie to jedna z najnowocześniejszych instytucji kultury, która nie tylko zaoferuje nowe atrakcje, ale będzie też nowoczesnym wnętrzem, jakiego jeszcze w Łodzi nie było.

Do budynku Mediateki będzie można się dostać przez bezpośrednie połączenie łączące dziedziniec z ulicą. Projektanci przewidzieli też windę, aby budynek był dostępny dla osób mających problemy z poruszaniem się.W budynku będą się mieścić: pracownie dla młodzieży (7), pracownie multimedialne (2), pracownia dla osób niepełnosprawnych, sale szkoleniowe/warsztatowe (5), pomieszczenia administracyjne (4) oraz studio lektorskie.

Przy ulicy Moniuszki 5 planowane jest założenie trawnika i wykonanie nasadzeń w niewielkim ogrodzie. Ustawione też będą ławki, kosze na śmieci czy stojaki na rowery. Nawierzchnia podwórka zostanie częściowo wymieniona na parkiet przemysłowy, a w bramie przewidywane są stojaki na rowery.

Otwarcie Mediateki planowane jest w grudniu 2021.

Rewitalizacja Księżego Młyna

Trwa rewitalizacja Księżego Młyna. Prace przekroczyły już półmetek.

Przed przystąpieniem do projektu finansowanego ze środków UE, do 2018 roku wyremontowano budynku przy ul. Księży Młyn 4, 6, 12 oraz ul. Przędzalnianej 57. Zrewitalizowano też budynek z charakterystycznym drewniakiem przy ul. Przędzalnianej 91 oraz utworzono 13 pracowni w budynkach stojących przy ul. Przędzalnianej.

Zagospodarowano też przestrzeń terenu rekreacyjnego, Kociego szlaku, ulicę Księży Młyn przy szkole i wykonano remont większości sieci infrastruktury. Wartość inwestycji w pierwszym etapie wyniosła 19 mln złotych.

W styczniu 2020 roku została oddana do użytku pierwsza wyremontowana famuła w ramach drugiego etapu rewitalizacji Księżego Młyna. W połowie 2021 roku trwały remonty 4 budynków przy ul. Księży Młyn 1, 3, 5, 9. Znajdą się w nich 34 mieszkania komunalne, świetlica dla najmłodszych, poczta oraz pracownia twórcza. Do końca sierpnia 2021 będą gotowe dwa budynki gospodarcze, w których powstaną 3 lokale użytkowe przy ul. Księży Młyn 7 i 9 oraz budynek gospodarczy przy ul. Przędzalnianej 57 z przeznaczeniem na działalność gospodarczą.

Od 2022 roku, w ramach II etapu rewitalizacji, remontowanych będzie 7 budynków wspólnotowych i część ulicy Fabrycznej od ul. Przędzalnianej do ul. Magazynowej. Natomiast do połowy 2022 r. powinien zakończyć się remont 4 budynków przy ul. Przędzalnianej 59, 61, 63 i 67.

Do 2023 roku na Księżym Młynie wyremontowanych zostanie łącznie 47 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Wartość inwestycji to 110 mln zł.

Zielony Księży Młyn

Poprawiona zostanie jakość i estetyka przestrzeni publicznych. Pojawią się nowe ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady i psie nieczystości oraz pompy wodne, zagospodarowane zostaną drogi wewnętrzne oraz zieleń, a na terenie byłej bocznicy kolejowej pojawi się ciąg pieszo-rowerowy. Zwiększy się bezpieczeństwo dzięki modernizacji i rozbudowie istniejącego oświetlenia, a także instalacji nowych punktów monitoringu miejskiego.

Powstanie dużo nowej zieleni – pojawią się drzewa, krzewy, pnącza, rabatki kwiatowe i trawniki.

Inwestycje Księży Młyn stan na koniec maja 2021 r.

Budynki mieszkalne zakończone:

  • Księży Młyn 2 - 10 mieszkań remont części wspólnych budynku - sierpień 2019 r.
  • Księży Młyn 8 - 10 mieszkań - luty 2020 r.,
  • Księży Młyn 10 - 10 mieszkań - luty 2020 r.,
  • Przędzalniana 51 - 11 mieszkań, 3 lokale użytkowe wraz z zagospodarowaniem podwórka
  • Przędzalniana 49 - 20 mieszkań i jeden lokal użytkowy wraz zagospodarowaniem podwórka.

Plany dot. budynków wielorodzinnych (daty zakończenia):

  • Księży Młyn 5 - 8 mieszkań, 1 lokal użytkowy - lipiec 2021 r.,
  • Księży Młyn 3 - 10 mieszkań- wrzesień 2021 r.,
  • Księży Młyn 1- 5 mieszkań- grudzień 2021 r.,
  • Księży Młyn 9 - 11 mieszkań- grudzień 2021 r.,
  • Przędzalniana 63 - 8 mieszkań- marzec 2022 r.,
  • Przędzalniana 67- 8 mieszkań, 1 lokal użytkowy - marzec 2022 r.,
  • Przędzalniana 59 - 9 mieszkań, 1 lokal użytkowy - wrzesień 2022 r.,
  • Przędzalniana 61 - 9 mieszkań, 1 lokal użytkowy- wrzesień 2022 r.,
  • Fabryczna 21 (Partner) - 42 mieszkania, w tym 15 lokali miasta - marzec 2022 r.

Otoczenie:

  • budowa trzech pomp ręcznych- wrzesień 2018 r. (zakończona),
  • Koci Szlak- październik 2018 r. (zakończona),
  • Zagospodarowanie bocznicy kolejowej - luty 2019 r. (zakończona),
  • Zielony Parking – luty 2019 r. - inwestycja poza środkami UE (zakończona),
  • Obszar F- Podwórko Księży Młyn 4-12 wraz z kom .- luty 2020 r. (zakończona),
  • Podwórko Fabryczna 21 wraz z komórkam - lipiec 2020 r. (zakończona),
  • Obszar G- Podwórko Księży Młyn 1-11 wraz z kom. wrzesień 2021 r.,
  • Działka 101/1 wraz a placem zabaw Przędzalniana 57-67 - wrzesień 2022 r.,
  • Alejka Księży Młyn - marzec 2022 r.

Lokale użytkowe w budynkach gospodarczych:

  • Klub Księżego Młyna - luty 2020 r. (zakończona)
  • zaplecze estrady Przędzalniana 57 - listopad 2020 r. (zakończona)
  • Gastronomia Księży Młyn 11 - czerwiec/lipiec 2021 r.,
  • Baza sprzętowa Przędzalniana 57 - sierpień 2021 r.,
  • Pracownie twórcze (3 lokale) Księży Młyn 7 i 9 - sierpień 2021 r.

Projekt pn. „Szlakiem architektury włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna” realizowany w ramach umowy o dofinansowanie remontu nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00, zawartej w dniu 28 września 2018 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.  

Podziemna ulica Hasa w Nowym Centrum Łodzi coraz bliżej ukończenia

W Nowym Centrum Łodzi sprawnie przebiega budowa podziemnej drogi, która połączy ulicę Kilińskiego z rondem pod aleją Rodziny Scheiblerów. To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Łodzi.

Podziemna droga będzie miała dwukierunkową jezdnię, po jednym pasie ruchu w obu kierunkach. Powstaje ona na głębokości 6 metrów poniżej powierzchni, będzie miała pół kilometra długości i 10 metrów szerokość. Tunel, w którym biegnie ma ponad 4 metry wysokości. Rampa zjazdowa prowadząca do podziemnej ulicy znajduje się pomiędzy budynkami PGE, a biurowcem mBanku. Wykonawca zakończył już roboty związane z betonową podbudową na poziomie „-1”. Niebawem rozpocznie się kładzenie nawierzchni asfaltowej, a także granitów i klinkierów na poziomie "0".

Na powierzchni nad drogą powstanie kolejny w Łodzi woonerf. Będzie miał powierzchnię 12 tys. m.kw. która połączy teren EC-1, rynek Kobro z dworcem Łódź-Fabryczna. Otworzy on przestrzeń i ułatwi poruszanie się pieszo po centrum. Będzie to przyjazna dla mieszkańców przestrzeń. Z podziemnej drogi wykonanych zostanie siedem zjazdów prowadzących do podziemnych parkingów budynków, które w przyszłości powstaną na obszarze NCŁ, takich jak np. biurowiec, hotel, czy wielorodzinny dom planowany na terenach kupionych przez firmę Ghelamco – dokładnie między dworcem kolejowym, a budynkami EC1.

Z podziemnej drogi będzie też dostęp do 3-poziomowego parkingu na 300 samochodów, który w przyszłości powstanie pod rynkiem Nowego Centrum Łodzi. W przyszłości planowane jest też utworzenie przebicia do podziemnej drogi w kierunku ulicy Dowborczyków. Inwestycja powstaje w formule zaprojektuj i wybuduj i podzielona została na dwa etapy - tunel drogi podziemnej na poziomie „-1” oraz woonerf na poziomie „0”.

Całość inwestycji ma być gotowa do końca 2021 roku.

Łódzki Klub Sportowy

W 2021 roku zakończy się rozbudowa stadionu miejskiego w Łodzi, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze ŁKS. Dzięki temu obiekt zyska trzy brakujące trybuny i będzie mógł pomieścić ok. 18 tysięcy widzów.

I etap realizacji inwestycji (prowadzony w latach 2014-15) polegał na budowie boiska oraz zadaszonej zachodniej trybuny. Trwający II etap realizacji obejmuje budowę trzech pozostałych trybun. Docelowa pojemność obiektu: 18 tys. osób.

Dokończenie budowy stadionu miejskiego jest ostatnim etapem inwestycji w Centrum Sportu przy al. Unii. W jego skład wchodzi również hala widowiskowo-sportowa Atlas Arena, treningowe boisko piłkarskie oraz mała hala do gier zespołowych na 3 tys. widzów.

24 maja stadion przy al. Unii nosi imię Władysława Króla - olimpijczyka, mającego wiele talentów sportowych, który w 1958 roku doprowadził drużynę piłkarską do mistrzostwa Polski. 

Rudzki Klub Sportowy

Na stadionie Rudzkiego Klubu Sportowego trwają prace budowlane, które przekształcą ten obiekt w nowoczesną arenę sportową. Ich harmonogram zakłada, że zakończą się jeszcze w 2021 roku.

W zakres remontu wchodzi wykonanie stadionu lekkoatletycznego, wyposażonego we wszystkie urządzenia oraz naturalnego boiska o wymiarach pozwalających na rozgrywanie meczów piłki nożnej. Po zakończeniu prac na stadionie RKS będzie można rozgrywać m.in. biegi sprinterskie, średnie i z przeszkodami, zawody w skoku w dal, o tyczce, trójskoku, a także zawody w pchnięciu kulą, rzucie oszczepem, młotem i dyskiem.

Na terenie objętym inwestycją znajduje się hala lekkoatletyczna, która będzie funkcjonowała przez cały okres prowadzenia robót.

Aleja Edwarda Śmigłego-Rydza

Przebudowa alei Edwarda Śmigłego-Rydza to część dużego, niskoemisyjnego projektu z dofinansowaniem unijnym, mającego na celu poprawę jakości i dostępności transportu zbiorowego w Łodzi.

Na alei Edwarda Śmigłego-Rydza dzięki nowemu wiaduktowi i przebudowie torowiska, zniwelowane zostaną bariery architektoniczne, a autobusy i tramwaje pojadą wspólnym pasem. Przystanki zlokalizowane będą na poziomie zero pod wiaduktami. Będzie bezpiecznej i wygodniej.

Czytaj więcej o projekcie Tramwaj dla Łodzi.

Nowa kultura czyli nowe możliwości

Zakończył się remont trzech łódzkich domów kultury. Poleski Ośrodek Sztuki, Ośrodek Kultury Górna i Dom Kultury „502” znów są dostępne dla łodzian.

Ośrodek Kultury Górna wzbogacił się o nowoczesną przestrzeń wystawienniczą, sale warsztatowe i garderobę. W zmodernizowanej placówce – w jednej z sal w piwnicy – utworzone zostało miejsce o charakterze klubowym. Będzie to interdyscyplinarna przestrzeń aktywizacji czasu wolnego, obejmująca różnorodne formy: teatr, taniec, muzykę, historię Łodzi, pedagogikę zabawy. Działalność klubu będzie skierowana do młodych mieszańców, także tych mających na co dzień utrudniony dostęp do kultury.

Galeria na tarasie, nowe pracownie, zmodernizowane sale warsztatowe oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami to tylko zapowiedź tego, co już za moment zobaczą uczestnicy zajęć Domu Kultury „502” na Widzewie.

Natomiast w zabytkowej willi Poleskiego Ośrodka Sztuki, w przepięknie odrestaurowanym modernistycznym budynku powstały pracownie kreatywne, nowa przestrzeń wystawiennicza oraz kącik dla rodzin z dziećmi. Powstała tu także pracownia ceramiczna, wyposażona m.in. w koła garncarskie i piec do wypalania ceramiki. Przebudowane są ciągi komunikacyjne, by z pracowni z łatwością mogły korzystać osoby mające problemy ze swobodnym przemieszczaniem się.

W ramach remontu odnowiono także taras od strony ogrodu, na którym powstanie letnia scena muzyczna oraz kino plenerowe. W ramach projektu wyremontowane zostaną trzy budynki od piwnic aż po dach, przeprowadzona zostanie także termomodernizacja. Ponadto zakupione zostanie wyposażenie, m.in. sprzęt nagłaśniający, komputerowy, oświetleniowy, meble. Modernizacje techniczne w instytucjach pozwolą na wprowadzenie nowych, dostępnych dla wszystkich form zajęć w świeżo wyremontowanych domach kultury.

Projekt „Nowa kultura” ma na celu poszerzenie oferty kulturalnej miasta, poprawę dostępu do kultury i umożliwienie odbiorcom różnorodnych form uczestniczenia. Nowe przyjazne i funkcjonalne przestrzenie dla dzieci oraz dorosłych już czekają.

Wartość projektu to łącznie 8,31 mln zł, w tym 5,21 mln zł dofinansowania z UE.

Łódź buduje mieszkania komunalne

W budynku przy ul. Łęczyckiej 70B powstały 52 nowe mieszkania komunalne. Lokale są przeznaczone przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów.

Cały parter (6 lokali) został dostosowany do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich. Zastosowano szersze wejścia do mieszkań i poszczególnych pomieszczeń. W łazienkach zainstalowano specjalne poręcze, a brodziki mają inną konstrukcję, a biała armatura jest na odpowiedniej wysokości dla osoby z dysfunkcją ruchu.

W budynku zamontowano też windę, którą można dojechać na każde piętro. To wielkie udogodnienie zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak i dla seniorów, czy rodzin z małymi dziećmi.  Inwestycja kosztowała miasto nieco ponad 8 mln zł, w tym ok. 2,2 mln zł to dotacja z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W budynku są zarówno mieszkania dwupokojowe (z kuchnią czy aneksem kuchennym, z łazienką i centralnym ogrzewaniem) jak i kawalerki. W każdym są nowe okna, wykończone łazienki oraz zlewozmywaki w kuchni. Najmniejszy lokal w budynku ma 20 mkw, zaś największy 54 mkw.

Nowe tory na skrzyżowaniu ulic Kopcińskiego i Narutowicza

Zakończyła się przebudowa torów tramwajowych na skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Kopcińskiego. Zniszczone szyny wymagały wymiany, aby zapewnić sprawne i bezpieczne kursowanie tramwajów. Mimo niesprzyjającej pogody prace udało zakończyć się przed czasem.

Remont podzielony był na 3 etapy. W pierwszym wymienione zostały szyny w pasie torowiska ul. Kopcińskiego oraz na zachodnim wlocie ul. Narutowicza (od strony placu Dąbrowskiego). Drugi etap to wymiana torowiska na tarczy skrzyżowania. Ostatnim zadaniem była wymiana łuków z Kopcińskiego w kierunku Radiostacji.

We wtorek 26 stycznia ze skrzyżowania zniknęły barierki i kierowcy mogli już jeździć we wszystkich kierunkach. Dzień później przez skrzyżowanie pojechały autobusy linii 58 A, B i Z12. Od 1 lutego wróciły na swoją trasę tramwaje linii 12, 17, 18.

Na skrzyżowaniu wymieniono m.in. 4 rozjazdy, 2 kratownice, 4 łuki, smarownice i proste odcinki torów.

Nowa noclegownia przy ul. Przybyszewskiego

Miasto zbudowało nową noclegownię oraz izbę wytrzeźwień przy ul. Przybyszewskiego 253. Pierwszych podopiecznych placówka przyjęła pod koniec marca 2021 r.

W budynku powstało 40 pojedynczych pomieszczeń izby wytrzeźwień na parterze oraz ponad 60 miejsc noclegowych na piętrze. Do tej lokalizacji przeniosła się izba wytrzeźwień z ul. Kilińskiego, gdzie również było 40 miejsc, ale w pomieszczeniach wieloosobowych.

Noclegownia ma dać schronienie ok. 60 osobom. Noclegownia w okresie pandemii pracuje całodobowo, niczym schronisko, czyli osoba, która z negatywnym wynikiem testu na covid trafi do placówki, będzie mogła tu przebywać cały dzień, bez konieczności opuszczania noclegowni rano.

Po pandemii noclegownia będzie pracowała od godz. 20 do 8 rano. W budynku jest też całodobowa świetlica, w której osoby bez domu mogą się spotkać z osobami najbliższymi, np. rodziną.

Inwestycja kosztowała ok. 9 mln zł. Miasto dostało na nią 3,5 mln zł dofinansowania z UE.

Kontakt