Idea. Cel. Koncepcja
UTWORZENIE LAPIDARIUM DETALU. IDEA I KONCEPCJA
Lapidarium Detalu w Łodzi powstało w oparciu o zbiory detali architektonicznych oraz elementów wykończenia i wyposażenia historycznych budynków w mieście. Zbiory te, gromadzone od 1996 roku przez Miejskich Konserwatorów Zabytków w Magazynie Detalu, prezentują szeroki przekrój przez formy i motywy dekoracyjne stosowane w łódzkich budynkach w czasach najbardziej żywiołowego rozwoju Łodzi przemysłowej. Często są to jedyne zachowane do dziś elementy obiektów, które uległy zniszczeniu na przestrzeni lat, a więc świadczą nie tylko o tym, co jest i co możemy zobaczyć na żywo w mieście, ale także o tym, co już zostało utracone.
KONCEPCJA EKSPOZYCJI
Pierwszy pomysł utworzenia ekspozycji prezentującej estetyczną historię Łodzi zrodził się jeszcze w roku 2013, gdy stanowisko Miejskiego Konserwatora Zabytków objęła Kamila Kwiecińska-Trzewikowska. Lapidarium miało powstać w oparciu o wspomnianą pokaźną kolekcję Magazynu Detalu oraz chęć podzielenia się tymi skarbami z mieszkańcami Łodzi. Utworzenie stałej wystawy elementów do tej pory gromadzonych w magazynie na obrzeżach Łodzi, stało się jednym z kluczowych celów BMKZ.
Już w 2015 roku opracowany został wstępny kształt wystawy, a pomysły te pomógł ubrać w konkretne formy materialne Mirosław Nizio, autor koncepcji aranżacji Lapidarium.
Lapidarium Detalu w Łodzi ulokowano w zabytkowym budynku przy al. Kościuszki 19. Modernizująca bryła dawnego domu towarowego stanowi doskonałe neutralne tło dla ekspozycji oryginalnych detali pochodzących z historycznych łódzkich budynków i opowieści o urbanistyce miasta na przestrzeni wieków.
Ekspozycję na parterze zabytkowego budynku uzupełnia aranżacja przestrzeni dziedzińca, na którym ustawione zostały elementy m.in. pochodzące z łódzkich fabryk, a także łącznik, w którym prezentowane są przykłady stolarki otworowej.
Całość programu uzupełnia budynek magazynu, który łączy funkcję edukacyjną i magazynową – na parterze znajduje się przestrzeń przeznaczona do prowadzenia warsztatów i programów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych, natomiast piętro stanowi strefa, w której przechowywane będą najcenniejsze obiekty włączone w kolekcję Magazynu Detalu prowadzonego przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.
CEL LAPIDARIUM
Do zakresu działania Lapidarium należy gromadzenie i prezentowanie detali architektonicznych i elementów wyposażenia i wykończenia wnętrz, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów pochodzących z historycznych kamienic, pałaców, willi i fabryk z terenu Łodzi, oraz promowanie wiedzy na temat historii łódzkiej urbanistyki i architektury.
Lapidarium Detalu, którego częścią składową jest Magazyn Detalu, ma służyć przekazywaniu wiedzy o łódzkiej architekturze i historii jej przemian na przestrzeni ostatnich 200 lat. Jest to miejsce, w którym informacje o dziejach miasta w kontekście urbanistyczno-architektonicznym pragniemy przekazywać w sposób nowoczesny i przystępny dla wszystkich grup wiekowych oraz interesujący dla zwiedzających. Ma to służyć nie tylko zwiększaniu świadomości znaczenia lokalnego materialnego dziedzictwa kulturowego, ale także budowaniu tożsamości lokalnej w oparciu o to, co pozostawiły po sobie minione pokolenia.