Aktualności

Kolejna łódzka noc muzeów za nami - dziękujemy za odwiedziny Lapidarium Detalu!

fotorelacja: Dominik Antoszczyk, Agata Matyjaszczyk

Noc Muzeów 2023 w Lapidarium

LAPIDARIUM DETALU (al. T. Kościuszki 19, budynek dawnego domu handlowego Zofii Hirszbergowej (parter) i dziedziniec)

Lapidarium to unikalne miejsce, w którym prezentowane są różnorodne detale architektoniczne pochodzące z wielu budynków charakterystycznych dla Łodzi. Ważną częścią ekspozycji jest makieta ukazująca urbanistykę Łodzi od początku kariery miasta jako ośrodka włókienniczego po XXI wiek. Prezentację dopełniają aplikacje dla dzieci i dorosłych oraz filmy opowiadające o historii łódzkiej architektury XIX i XX wieku.

Podczas tegorocznej Łódzkiej Nocy Muzeów zachęcamy do obejrzenia specjalnej prezentacji kafli piecowych pochodzących z okresu dwudziestolecia międzywojennego, powstałych w wytwórni Jana Krause w Andrespolu oraz kafli secesyjnych ostatnio pozyskanych do zbiorów Lapidarium.

Zapraszamy w sobotę 13 maja 2023 r. od godziny 18.00 do 24.30, wstęp wolny.

 

 

Wystawa ŁÓDŹ ZACHWYCAJĄCA

Zapraszamy również na ulicę Piotrkowską na trzecią wystawę planszową z cyklu ŁÓDŹ ZACHWYCAJĄCA:


NOC MUZEÓW 2022

Dziękujemy za odwiedziny!

NOC MUZEÓW 2022

Lapidarium Detalu, al.T. Kościuszki 19 - budynek dawnego domu handlowego Zofii Hirszbergowej (parter) i dziedziniec.

Lapidarium to unikalne miejsce, w którym prezentowane są różnorodne detale architektoniczne pochodzące z wielu budynków charakterystycznych dla Łodzi – wielkomiejskich kamienic, rezydencji i fabryk. Ważną częścią ekspozycji jest okazała makieta w czterech odsłonach ukazująca urbanistykę Łodzi od początku kariery miasta jako ośrodka włókienniczego po XXI wiek. Prezentację dopełniają aplikacje dla dzieci i dorosłych oraz filmy opowiadające o historii łódzkiej architektury XIX i XX wieku.

Podczas Nocy Muzeów zapraszamy do obejrzenia przygotowanej przez Biuro Architekta Miasta, eksponowanej na dziedzińcu Lapidarium wystawy czasowej „Łódź Zachwycająca. Wielkomiejska Łódź, różnorodność i piękno XIX-wiecznych kamienic”. Wystawa składa się z fotografii kilkudziesięciu najpiękniejszych zabytkowych łódzkich kamienic. Autorem fotografii jest dr inż. arch. Karol Wysznacki. Kluczem doboru prezentowanych na wystawie kamienic była chęć pokazania jak największej różnorodności architektonicznej i niewyczerpanej inwencji architektów w kształtowaniu estetyki budynków będących dziedzictwem naszego miasta.

Wstęp w grupach do 30 osób, w odstępach 30 minut,
na dziedziniec wstęp wolny

Zwiedzanie w godz. 18.00-24.30

OTWARCIE WYSTAWY "ŁÓDŹ ZACHWYCAJĄCA"

Kontakt