Ekspozycja czasowa

Trzecia edycja wystawy ŁÓDŹ ZACHWYCAJĄCA - fabryki

Wystawa została zorganizowana przez Biuro Architekta Miasta i jest częścią programu edukacyjnego, którego celem jest zwrócenie uwagi na ogrom dziedzictwa materialnego Łodzi i jego wyróżniającą się na tle innych miast architekturę.

Łódź zachwyca, inspiruje i jest powodem do dumy dla jej mieszkańców, a także stanowi miejsce do odkrycia dla turystów.

Łódź Zachwycająca jest strategicznym celem rozwoju miasta wskazanym w przyjętej w 2021 r. Strategii Przestrzennego Rozwoju Miasta Łodzi 2030+.

Ciepło i estetycznie. Łódzkie kafle piecowe 1890-2000

Wystawę można zwiedzać w dniach 20.12.2021-31.12.2023

Prezentacja obejmuje ponad 150 różnorodnych kafli piecowych pochodzących z wielu historycznych łódzkich kamienic.

Najstarsze pokazywane kafle powstały w końcu XIX wieku i reprezentują estetykę epoki historyzmu. Pochodzą głownie z wytwórni zachodnioeuropejskich, zostały niezwykle starannie wykonane. Są to kafle wypełniające, narożne i gzymsowe reprezentujące podstawowe typy estetyczne – kafle biskwitowe oraz pokryte barwnym szkliwem, głównie zielonym i brązowym, a także najbardziej dekoracyjne i cenione kafle w typie majolikowym, pokryte różnobarwnymi szkliwami, co wymagało szczególnego kunsztu rzemieślniczego.

Drugą dużą grupę tworzą kafle reprezentujące polską wytwórczość i zróżnicowaną estetykę XX stulecia – począwszy od secesji, poprzez zmodernizowane neostyle, art deco, nowoczesną wytwórczość z lat 60. i 70., aż po kafle będące naśladownictwem wyrobów z okresu historyzmu i secesji – epok, których estetyka, mimo ogromnych zmian zachodzących w ciągu tego stulecia, bardzo długo pozostała atrakcyjna i bliska odbiorcom.

Kontakt