Współpraca z zagranicą

Spotkanie Wiceprezydentów

Katarzyna Marchwicka

We wtorek, 3 listopada 2020 r. odbyło się spotkanie poprzez platformę internetową między panią Sonią Zdorovtzoff, zastępczynią burmistrza Lyonu ds. Współpracy Międzynarodowej i panem Adamem... więcej

Print

Nowy program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Hanna Maciejewska / BRGiWM

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) przygotowała specjalny program dedykowany partnerstwom gmin i powiatów z Polski i Niemiec. więcej

Cieszymy się razem z Chemnitz!!!

Hanna Maciejewska / BRGiWM

Chemnitz - miasto partnerskie Łodzi zostało wybrane Europejską Stolicą Kultury 2025 więcej


Archiwum współpracy z Barreiro

BARREIRO - W SKRÓCIE

Barreiro - miasto i zarazem okręg w Portugalii, w dystrykcie Setubal. Położone jest na lewym, południowym brzegu rozlewiska Tagu, niedaleko Lizbony - stolicy kraju, centrum życia gospodarczego, finansowego i kulturalnego Portugalii. Liczba mieszkańców całego okręgu (8 gmin) wynosi 79 tys. a populacja samego miasta waha się w granicach 41 tys.

Mimo stosunkowo niewielkiej liczby mieszkańców, Barreiro odgrywa dla kraju istotną rolę ze względu na bardzo rozwinięty przemysł, w szczególności chemiczny, metalowy i przetwórczy - jest trzecim pod względem znaczenia centrum gospodarczym Portugalii.

Nie bez znaczenia dla rozwoju miasta jest bliskość stolicy kraju. Pomiędzy Barreiro a Lizboną kursują co pół godziny promy samochodowo-osobowe. Rejs trwa ok. 40 min. Jeszcze do niedawna podróż drogą lądową wymagała pokonania ok. 50 km m.in. przez podobny do mostu Golden Gate Most 25 Kwietnia (Ponte 25 Abril) Obecnie zdecydowanie się skróciła - Lizbona i południowy brzeg Tagu (w tym Barreiro) połączone zostały najdłuższym w Europie (ok. 17 km) mostem (Ponte Vasco da Gama), zbudowanym w poprzek estuarium (ujścia do morza) Tagu.

Barreiro jest również ważnym węzłem kolejowym Portugalii. Stanowi centrum przeładunkowe i przesiadkowe z na trasie północ-południe. Obecnym prezydentem miasta jest Carlos Humberto Carvalho.

Miasto partnerskie Łodzi od 1996 r. (umowa partnerska >>>)

Strona miasta: http://www.cm-barreiro.pt/pt

HISTORIA

Na początku Barreiro było małym ośrodkiem miejskim, którego głównymi gałęziami przemysłu było rybołówstwo, budowa i naprawa okrętów, produkcja wina i soli oraz dostawa zaopatrzenia dla floty. W połowie XIX wieku miasto zaczęło przekształcać się w znaczący ośrodek przemysłowy Portugalii. W tym okresie nastąpił gwałtowny wzrost przemysłowy. Dzięki wybudowaniu kolei nastały czasy gwałtownej industrializacji miasta. Jednocześnie nastąpił gwałtowny wzrost liczby ludności i rozwój budownictwa.

Na początku XX wieku Barreiro stało się siedzibą największej portugalskiej grupy przemysłowej (Grupa CUF). Powstało tu wiele nowych fabryk związanych głównie z przemysłem ciężkim oraz chemicznym (Quimigal, UFA - Uniăo Fabril de Azotos, Monpor, FISIPE). Nastąpiła też dywersyfikacja produkcji - produkowano tu zarówno okręty i stal jak i produkty spożywcze.

Ten szybki rozwój stał się impulsem dla rozwoju innych dziedzin życia i doprowadził do wzbogacenia miasta o wykwalifikowaną siłę roboczą, stworzył środowisko kulturalne i artystyczne, spowodował rozwój handlu, budownictwa oraz innych drobnych przedsiębiorstw.

Pomimo kryzysu z lat 70-tych spowodowanego gwałtownym załamaniem koniunktury światowej oraz utratą tradycyjnych rynków zbytu, Barreiro i związany z nim okręg odzyskało i wciąż posiada mocną i znaczącą pozycję w gospodarce Portugalii.

KULTURA

Barreiro pracuje obecnie między innymi nad zagospodarowaniem dawnych terenów przemysłowych i przeznaczeniem ich pod nowe cele, w tym na obiekty o charakterze kulturalnym i handlowym. Proces rewitalizacji obiektów postindustrialnych nabiera szybkiego tempa, czego wynikiem jest m.in.: oddane 4 grudnia 2008 Forum Barreiro - centrum handlowe o łącznej powierzchni 17,500m². Rozwój gospodarczy regionu wspiera powstawanie licznych ośrodków kultury i handlu, stających się coraz częstszym elementem krajobrazu miasta.

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Umowa o współpracy między Łodzią i Barreiro podpisana została 3 września 1996 r. przez ówczesnego Prezydenta Miasta, Marka Czekalskiego i Prezydenta Miasta Barreiro, Pedro Canario. Uroczystość ta wiązała się z wizytą w naszym mieście premiera Portugalii, Antonio Guterresa. W tym samym czasie podpisana została również umowa pomiędzy Instytutem Europejskim a jego portugalskim odpowiednikiem oraz pomiędzy Łódzką Agencją Rozwoju Regionalnego a Agencją Współpracy i Rozwoju (Cooperaçăo e Desenvolvimento Regional) z regionu Setubal, w którym leży Barreiro.

Archiwum współpracy Chemnitz

CHEMNITZ - W SKRÓCIE

Miasto w południowo-wschodnich Niemczech, w Saksonii, nad rzeką Chemnitz, u podnóża Rudaw; powiat grodzki i siedziba rejencji Chemnitz; po Lipsku i Dreźnie trzecie największe miasto Saksonii - 244 tys mieszkańców (2007)

Założone w 1136 na miejscu słowiańskiej osady, w 1255 otrzymało prawa miejskie. Od 1309 wolne miasto i centrum nauki. W XIV w ośrodek tkacki, a po 1800 ważny ośrodek przemysłu bawełnianego - zwany również Saksońskim Manchesterem. W latach 1953-1990 miasto nosiło nazwę Karl-Marx-Stadt (Miasto Karola Marksa).

Partnerskie stosunki między Łodzią i Chemnitz istnieją już od 1972, zostały potwierdzone oficjalnie w 1974 r. i następnie odnowione poprzez zawarcie oficjalnej umowy o współpracy w dniu 11 kwietnia 2003 r. (umowa partnerska >>> )

Nadburmistrzem miasta jest Barbara Ludwig

Oficjalna strona miasta: http://www.chemnitz.de/chemnitz/de/

HISTORIA

Założone w 1136 na miejscu słowiańskiej osady, w 1255 otrzymało prawa miejskie. Od 1309 wolne miasto i centrum nauki.W XIV w ośrodek tkacki, a po 1800 ważny ośrodek przemysłu bawełnianego - zwany również Saksońskim Manchesterem. W latach 1953-1990 miasto nosiło nazwę Karl-Marx-Stadt (Miasto Karola Marksa).

KULTURA 

Chemnitz oferuje swoim gościom liczne kulturalne atrakcje. Na uwagę zasługują nowocześnie wyposażony budynek opery- Opernhaus, Dom Kultury DAStietz. W galeriach, muzeach, a także w typowych dla tego obszaru zamkach: Burg Rabensteini Wasserschloss Klaffenbach prezentowane są liczne i ciekawe wystawy.
Najważniejsze kulturalne wydarzenia w Chemnitz to spotkania teatralne pod nazwą „Chemnitzer Begegnungen", święto Mozarta w Saksonii, Tygodnie Międzykulturalne, Dni Kultury Żydowskiej i Dzień Pomnika.
W czynnym od grudnia 2007 roku Museum Gunzenhauser można w nim zobaczyć jedną z największych prywatnych kolekcji sztuki klasycznego modernizmu i drugiej połowy XX wieku, w tym najbogatszy zbiór prac Otto Dixa.
Dzięki szczególnej atmosferze Chemnitz skupia wiele nurtów sztuki. Od 1998 roku odbywa się tutaj największy w Europie festiwal hip hopu i reggae pod nazwą "Splash". W sierpniu Festiwal Salsy la Palma przyciąga miłośników karaibskich dźwięków. Latem, młodzież spotyka się na wyspie jeziora Schlossteich, aby opalać się i kąpać. Obok jeziora znajduje się Park Konkordia oferujący idealne warunki dla miłośników jazdy na BMX-ach, skuterów i koszykówki. W nim odbywają się też konkursy. Oprócz tego miasto posiada renomowane centrum lekkoatletyki, w którym odbywają się międzynarodowe zawody. Chemnitz znajduję się w przepięknej okolicy i jest dobrym punktem wyjścia wycieczek w Góry Rudawy.

EDUKACJA

W Chemnitz znajduje się renomowany Uniwersytet Techniczny, skupiający studentów zarówno z kraju jak i z zagranicy.
W swojej ofercie obok kierunków ścisłych i technicznych jak: chemia, fizyka, matematyka, informatyka i budowa maszyn, uniwersytet ma również filozofię i języki obce.

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Partnerskie stosunki istnieją już od 1972, zostały potwierdzone oficjalnie w 1974 r. i następnie odnowione poprzez zawarcie oficjalnej umowy o współpracy w dniu 11 kwietnia 2003 r. W jej ramach przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi brali udział w konferencjach i misjach gospodarczych organizowanych  w Chemnitz i Łodzi. Wzajemne uczestnictwo w targach turystycznych i kontakty w dziedzinie promocji miasta ożywiły stosunki pod względem ekonomicznym. Kursy językowe i współpraca uniwersytecka podkreślają naukowy aspekt partnerstwa. Realizowanie Święto Chemnitz i Święto Łodzi zachęcają do wymiany kulturalnej.
Również w dziedzinie sportu oba miasta prowadzą wspólne działania. Bokserzy z obydwu miast uczestniczyli we wspólnych zawodach. Łódzcy pływacy rywalizowali o Międzynarodowy Puchar w Chemnitz. Piłkarze z Chemnitz brali udział w Międzynarodowym Turnieju w Piłce Nożnej, walcząc o puchar Prezydenta Miasta Łodzi.


WSPÓŁPRACA PARTNERSKA 2015

2015-01-29 - „The bridge” w Chemnitz

 

W dniach 13.02-26.04 w przestrzeniach ekspozycyjnych Zamku Wasserschloss Klaffenburg w Chemnitz będzie gościć wystawa studentów Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych „The bridge", na którą składają się prace z zakresu rysunku, malarstwa, tkaniny drukowanej, gobelinów, ubiór, biżuteria i rzeźby. Kuratorem wystawy jest Jakub Łączny- asystent w Pracowni Rysunku i Malarstwa prof. Marka Czajkowskiego.

Prezentacja prac łódzkiej uczelni jest możliwa dzięki wsparciu Urzędu Miasta Chemnitz i Urzędu Miasta Łodzi, w ramach partnerstwa miast, które trwa już ponad 40 lat.

Współpraca Akademii Sztuk Pięknych im.W. Strzemińskiego z Łodzi, Miasta Chemnitz, Związku Artystów Miasta Chemnitz, a także Centrum Wystawienniczego Chemnitz została nawiązana w trakcie ubiegłorocznych obchodów jubileuszu 40-lecia współpracy Łodzi i Chemnitz oraz wizyty w ASP prof.Ines Bruhn- kuratora wystawy "Nowości z epoki Permu. Skamieniały Las z Chemnitz"


2015-02-09 - ASP w Chemnitz

W ramach współpracy z uczelniami wyższymi Urząd Miasta Łodzi wsparł wyjazd ASP z wystawą do Chemnitz - miasta partnerskiego Łodzi.

W dniach 13.02-3.05 w przestrzeniach ekspozycyjnych Zamku Wasserschloss Klaffenburg w Chemnitz będzie gościć wystawa studentów Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych "The bridge", na którą składają się prace z zakresu rysunku, malarstwa, tkaniny, drukowanej, gobelinów, ubioru, biżuterii i rzeźby. Kuratorem wystawy jest p. Jakub Łączny - asystent w Pracowni Rysunku i Malarstwa prof. Marka Czajkowskiego.

Prezentacja prac łódzkiej uczelni jest możliwa dzięki wsparciu Urzędu Miasta Chemnitz i Urzędu Miasta Łodzi, w ramach partnerstwa miast, które trwa już ponad 40 lat.

Współpraca łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego, Miasta Chemnitz, Związku Artystów Miasta Chemnitz, a także Centrum Wystawienniczego Chemnitz została nawiązana w trakcie ubiegłorocznych obchodów jubileuszu 40-lecia współpracy Łodzi i Chemnitz, wizyty w ASP prof. Ines Bruhn - kuratora wystawy "Nowości z epoki Permu. Skamieniały Las z Chemnitz"

Urząd Miasta Łodzi oddaje do dyspozycji transport niezbędny do przewiezienia i odwiezienia wystawy, co jest wyjściem naprzeciw prośbie Pani Rektor prof.Jolanty Rudzkiej-Habisiak skierowanej do Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej.

CHENGDU - W SKRÓCIE

Chengdu to miasto położone w środkowych Chinach, będące stolicą prowincji Syczuan. Zespół metropolitarny zamieszkuje około 14 mln osób. Chengu to ośrodek gospodarczy
i kulturalno-naukowy. Rozwinął się tam szczególnie przemysł wysokich technologii, elektroniczny, maszynowy, chemiczny, drzewny, mineralny, lekki, spożywczy
i metalurgiczny.
Zostało ono wyznaczone przez radę państwa na zachodnie centrum gospodarcze; logistyki, handlu, finansów, nauki i technologii. Jest ponadto ośrodkiem produkcyjno - rolniczym.
Jest piątym najpopularniejszym miastem w Chinach. Ze względu na swoje położenie miasto jest nazywane Niebiańska Krainą.

Chengdu to centrum z największą liczbą uniwersytetów i ośrodków badawczych
w Południowo-zachodniej części Chin, takich jak Uniwersytet Syczuański czy Uniwersytet Nauk Elektronicznych i Technologii Chin.

W Chengu znajduje się także Chińska Baza Badawczo-Hodowlana Pandy Wielkiej. Miasto jest też głównym ośrodkiem kuchni syczuańskiej, gdzie działa Syczuańska Akademia Sztuki Kulinarnej.

W 2013 roku, po ponad dwuletnich przygotowaniach, został uruchomione regularne ekspresowe przewozy kolejowe cargo z południowo-zachodnich Chin do Łodzi. Dzięki temu miasto Łódź stało się rozpoznawalnym ośrodkiem na arenie południowo-zachodnich Chin, który może uczestniczyć w rozwoju gospodarczym kraju i Unii Europejskiej.

Współpraca z Chengdu opiera się również na wymianie technologii informacyjnych, nowej energii, wymiany kulturalnej i akademickiej. Instytucje kultury Chengdu nawiązały współpracę z instytucjami kultury w Łodzi, skupiając się na podobnych projektach obu miast, szczególną uwagę poświęcając festiwalom i ofercie kulturalnej.

Miasto Chengu współpracuje z wieloma miastami na całym świecie, między innymi z Baku, Maastricht, Palermo.
29 czerwca 2015r. została podpisana umowa o współpracy między Łodzią a Chengdu.

Burmistrzem miasta jest Tang Liangzhi.

Oficjalna strona miasta: http://www.chengdu.gov.cn/

Umowa partnerska>>>

Uchwała Rady Miejskiej>>>


2016

Wizyta w Chengdu
 
W dniach 23- 25 czerwca br. odbyło się Innowacyjne Forum Miast Partnerskich Chengdu, w którym udział wziął również Wiceprezydent Miasta Łodzi, Pan Ireneusz Jabłoński.

Podczas wizyty została złożona wizyta w Polskim Showroomie w Chengdu, w którym są prezentowane i promowane produkty polskie przywożone do Chin pociągiem cargo Łódź- Chengdu. Niniejsze produkty są dystrybuowane bezpośrednio do odbiorców, można je również zakupić za pomocą platformy internetowej.

Podczas Innowacyjnego Forum Miast Partnerskich Chengdu, zaprezentowany został profil miasta Łodzi, jego potencjał akademicki i gospodarczy oraz innowacyjne rozwiązania implementowane w Łodzi – nanotechnologia, czy grafen. Ponadto zaprezentowany został program rewitalizacji Łodzi wraz z projektem Mia100 kamienic oraz EC1. W związku z tym przedstawiona została także informacja dotycząca aplikacji Miasta Łodzi o organizację EXPO 2022.

Podczas spotkań z Burmistrzem Miasta Chengdu Panem Tang Liangzhi, Wiceburmistrzem Chengdu Panem Liu Shousheng oraz Panią Katarzyną Wilkowiecką, Konsulem Generalnym RP w Chengdu zostały omówione kwestie:

 • Wspólnej promocji połączenia cargo Łódź – Chengdu,
 • Poszukiwania nowych partnerów, eksporterów, inwestorów do współpracy w ramach niniejszego przedsięwzięcia,
 • Wsparcia przy inicjowaniu kolejnych inwestycji w ramach połączenia Łódź – Chengdu.

W Innowacyjnym Forum Miast Partnerskich Chengdu wzięli udział, m.in.

 • Burmistrz Bangalore, India,
 • Wiceburmistrz Bonn, Niemcy,
 • Wicegubernator Chang Mai, Tajlandia,
 • Burmistrz Cupertino, USA,
 • Burmistrz Hamilton, Australia,
 • Wiceburmistrz Kazania, Rosja
 • Burmistrz Kofu, Japonia,
 • Wiceburmistrz Kyoto, Japonia,
 • Burmistrz Pecs, Węgry,
 • Burmistrz Perth, Australia,
 • Radny Miasta Tel – Aviv, Izrael.


2015

Nowy jedwabny szlak
2015-06-29

Na III Regionalne Forum Polska-Chiny przyjechało do Łodzi ponad pół tysiąca przedsiębiorców i przedstawicieli władz samorządowych. Przy okazji dyskusji i paneli toczą się rozmowy na temat wymiany gospodarczej, naukowej i kulturalnej oraz podpisywane są porozumienia o współpracy. Na forum przyjechał minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, a władze Łodzi i województwa reprezentowali: prezydent Hanna Zdanowska i marszałek Witold Stępień.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Daria Lipińska-Nałęcz podpisała dokumenty ułatwiające wymianę studentów między polskim uniwersytetami a uczelniami w prowincji Henan, co ma również znaczenie dla Uniwersytetu Łódzkiego i naszego miasta, które bardzo blisko współpracuje już z miastem Chengdu. Oba ośrodki łączy kolej cargo, a wczoraj Chińczycy otworzyli w Łodzi swoje biuro i oficjalne przedstawicielstwo.


Wizyta delegacji z Chengdu
2015-12-18

W dniach 18,19 grudnia 2015 r. miała miejsce wizyta delegacji z Chengdu pod przewodnictwem Wiceburmistrza Chengdu Pana Liu Shoucheng. Wizyta miała charakter gospodarczy i dotyczyła nowych mozliwości inwestycyjnych w ramach połączenia cargo Łódź - Chengdu. Ponadto delegacja zwiedziła nowy teren inwestycyjny zlokalizowany przy ul. Pryncypalnej, który objęty jest przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Firma Hatrans zorganizowała również przeloty nad terenami inwestycyjnymi Łodzi, podczas których delegacja z Chengdu miała możliwość obejrzenia w całości niniejszych terenów.
Ponadto podczas spotkań, strona chińska miała możliwość zapoznania się ze wszelkimi zachętami inwestycyjnymi proponowanymi przez ŁSSE, możliwością poszerzenia współpracy z firma Hatrans, obsługującą połączenie cargo Łódź - Chengdu.
Niniejsze spotkania były także okazją do wymiany pomysłów, doświadczeń i poszukiwania rozwiązań w zakresie innowacji, które posłużyć by mogły rozwojowi połączenia kolejowego Łódź - Chengdu.

Archiwum współpracy

IWANOWO - W SKRÓCIE

IWANOWO jest administracyjnym, przemysłowym i kulturalnym centrum okręgu o tej samej nazwie. Usytuowane
w malowniczym dorzeczu Wołgi znajduje się ok. 300 km. na północny wschód od Moskwy, w samym sercu słynnego turystycznego szlaku „Golden Ring of Russia".

Po raz pierwszy Iwanowo pojawia się w kronikach w 1561 r. a nazwę wzięło od Iwana Groźnego, który podarował wieś swoim krewnym. Prawa miejskie otrzymało w 1871 roku. W XIX w. miasto było nazywane „Rosyjskim Manchesterem" albo „Tekstylnym Królestwem".

Obecnie to 420 tys. miasto jest ważnym węzłem komunikacji kolejowej, ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym, uniwersyteckim.

Miasto partnerskie Łodzi od 1992 roku. (umowa partnerska >>> )

Merem miasta jest Aleksandr Kuzmiczow

Oficjalna strona miasta: http://www.ivanovo.ru/

HISTORIA

Po raz pierwszy Iwanowo pojawia się w kronikach w 1561 r. a nazwę wzięło od Iwana Groźnego, który podarował wieś swoim krewnym. W pierwszej połowie XVIII w. wieś stała się dużą osadą z rozwiniętym rzemiosłem i handlem. W XIX w. wieś Iwanowo i Wozniesienski Posad połączono w jedna miejską osadę, która przyjęła nazwę Iwanowo - Woznieziensk. W czasach Imperium Rosyjskiego miasto było zagłębiem przemysłu tekstylnego, w szybkim czasie powstało tutaj wiele fabryk. Bogaci przemysłowcy wybudowali szereg zabytkowych pałaców. W tym okresie Iwanowo konkurowało o tytuł miasta tekstylnego z Łodzią. Historia i rozwój tych dwóch miast miały ze sobą wiele wspólnego. W XIX w. miasto było nazywane „Rosyjskim Manchesterem" albo „Tekstylnym Królestwem". Obecnie Iwanowo jest wielkim przemysłowym centrum regionu centralnej części Rosji. Przemysł w mieście reprezentowany jest przez kilkadziesiąt znaczących firm z różnych branż.

KULTURA

Iwanowo to ważne centrum historyczne i kulturalne Rosji, z ponad czterystoma pomnikami i trzema teatrami - dramatycznym, muzycznym oraz teatrem lalek. W mieście można zwiedzać wspaniałe muzea, spośród których warto wyróżnić: muzeum tekstylne, przemysłu i sztuki oraz malarstwa, które mieści się w budynku z 1889 r. Prezentowane ekspozycje mają różnorodną tematykę - starożytny Egipt, klasyczne i współczesne malarstwo rosyjskie, sztuka Palecha. W okolicach Iwanowa znajduje się również dom rodzinny znanej na całym świecie poetki Mariny Cwietajewej; dzisiaj mieści się tam muzeum.  W mieście działają także trzy kina, jedno z nich nosi nazwę „Łódź". 

EDUKACJA

Iwanowo to miasto studentów, znajduje się tu 18 wyższych uczelni. Co dziesiąty mieszkaniec jest studentem uniwersytetu lub innej szkoły wyższej, co daje możliwość połączenia wykształcenia z doskonałą znajomością kultury regionu.

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Podpisanie porozumienia w sprawie nawiązania współpracy pomiędzy miastami nastąpiło w 1994 r. Współpraca między i się zaczęła od wymian gospodarczych i handlowych ale także żywe były wymiany kulturalne, edukacyjne i sportowe.

Archiwum współpracy

KALININGRAD - W SKRÓCIE

KALININGRAD - stolica obwodu kaliningradzkiego - eksklawy Rosji, graniczącej z Polską i Litwą. Jedno z największych miast portowych na świecie. Leży nad morzem Bałtyckim u ujścia rzeki Prełogi.

Posiada rozwiniętą sieć transportową: kolejową, samochodową, morską, rzeczną oraz lotniczą. Województwo kaliningradzkie jest zagłębiem w wydobyciu bursztynu, na jego terytorium znajduje się ponad 90% światowych zapasów tego minerału, dlatego nazywane jest bursztynowym krajem. Zamieszkuje je ponad 426 tys. mieszkańców.

Miasto partnerskie Łodzi od 2002 roku. (umowa partnerska >>>)

Obecnie Merem miasta jest Aleksander Yaroshuk.

Oficjalna strona miasta www.klgd.ru

Strona turystyczna miasta: http://www.tourismkaliningrad.ru/


HISTORIA

Miasto zostało założone w 1255 r. przez Krzyżaków na cześć pruskiego króla Przemysła Ottokara II. Kaliningrad wszedł w skład państwa Krzyżackiego, stając się stolicą diecezji sambijskiej. Zakon przystąpił do rozbudowy miasta po ostatecznym podbiciu Prus. W XV w. Król Polski Kazimierz IV Jagiellończyk utworzył województwo, którego stolicą został Królewiec i włączył je do Polski. Województwo przestało istnieć gdy miasto zostało odbite przez wojska krzyżackie. Po sekularyzacji Zakonu Krzyżackiego miasto stało się stolicą Prus Książęcych, zależnych od króla polskiego jako lenno. W XVII w. Prusy Książęce przeszły pod władzę elektorów Brandenburgii, a w 1657r. uzyskały pełną niezależność od I Rzeczypospolitej. Fryderyk Wilhelm I wydał w 1724r. Reglament Ratuszowy scalił trzy miasta; Stare Miasto, Knipawę i Lipnik w jedno miasto Królewiec. Miasto otrzymało wówczas nowy herb. Od 1757r. do 1763r. Królewiec został wcielony do Rosji. W 1945r. po krwawym oblężeniu, miasto zostało zdobyte przez Armię Czerwoną. Po wcieleniu do ZSRR Królewiec przemianowano na Kaliningrad.

KULTURA

Z okresu II wojny światowej Królewiec wyszedł na tyle okaleczony, iż obecny Kaliningrad niewiele przypomina swego poprzednika. Do najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc należą m.in. katedra na wyspie Knipawie (Ostrov Kanta), z muzeum i mauzoleum Immanuela Kanta, miejskie fortyfikacje wraz z Muzeum Bursztynu, kościoły z przełomu XIX/XX w. - dawne ewangelickie: kościół królowej Luizy (teatr lalek), obecnie prawosławne kościoły w dzielnicach Ponarth i Rosenau, św. Krzyża na Lomse i Chrystusa (dom kultury); dawny katolicki kościół Św. Rodziny (filharmonia), św. Wojciecha (biura) i św. Antoniego (przebudowany na cele świeckie) ; gotycki kościół w Judytach (obecnie prawosławny). W Kaliningradzie znajdują się też muzea historii, malarstwa a także unikalne Światowe Muzeum Oceaniczne. Miasto jest też siedzibą teatrów i bibliotek oraz jednym z największych centrów przemysłu maszynowego   w Rosji.

EDUKACJA

W mieście znajduje się 21 wyższych uczelni m.in. Rosyjski Uniwersytet Państwowy im. Immanuela Kanta, Bałtycka Akademia Państwowa, Kaliningradzki Państwowy Uniwersytet Techniczny, Bałtycki Instytut Wojskowo-Morski.

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Porozumienie o współpracy między Łodzią a Kaliningradem zostało podpisane  w dniu 6 marca 2002 roku.  Współpraca dotyczy: wymian kulturalnych, edukacyjnych, sportowych i biznesowych.

KANTON - W SKRÓCIE 

K A N T O N (Guangzhou) jest miastem w południowych Chinach, będącym stolicą prowincji Guangdong. Obszar metropolitalny zamieszkuje ok. 12 mln osób. To wielki port morski i śródlądowy w delcie Rzeki Perłowej, ważny ośrodek handlowy i przemysłowy (rozwinięty przemysł elektroniczny, maszynowy, hutniczy, chemiczny i samochodowy) oraz węzeł komunikacyjny (lotnisko międzynarodowe Baiyun). Kanton stanowi duży ośrodek kulturalny i naukowy, posiada liczne szkoły wyższe.

Kanton jest 3 najważniejszym ośrodkiem przemysłowym i naukowym w Chinach.

Łódź jest jedynym miastem w Polsce, które weszło w poczet miast partnerskich Kantonu.

Intensyfikacja kontaktów Łodzi z Kantonem rozpoczęła się w 2010 r. podczas misji inwestycyjnej organizowanej przez PAIiIZ, w której wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi.

Nawiązano relacje z polskimi służbami konsularnymi w tym mieście, które wspierają Łódź w promowaniu jej proinwestycyjnego charakteru.

Chęć nawiązania bliższych relacji z Łodzią Kanton wyraził w 2013 r. podczas I Forum Regionów Polska-Chiny w Gdańsku.

Wizyta delegacji z Kantonu kwietniu 2013 r. potwierdziła chęć intensyfikacji kontaktów oraz podpisania listu intencyjnego pomiędzy obydwoma miastami z wyraźnym zaznaczeniem dążenia do ustanowienia relacji miast partnerskich.

Podpisanie listu intencyjnego nastąpiło w czerwcu 2013 r. podczas oficjalnej wizyty przedstawicieli Łodzi w Kantonie.

UCHWAŁA NR LXXXVII/1801/14 RADY MIEJSKIEJ W ŁODZI z dnia 21 maja 2014 r. w sprawie współpracy Miasta Łodzi z Miastem Kanton w Chińskiej Republice Ludowej >>>

Umowa o współpracy partnerskiej miast Łódź (Rzeczpospolita Polska) i Kantonu (Guangzhou) (Chińska Repubika Ludowa >>>)


III Regionalne Forum Polska - Chiny

Na III Regionalne Forum Polska-Chiny przyjechało do Łodzi ponad pół tysiąca przedsiębiorców i przedstawicieli władz samorządowych. Przy okazji dyskusji i paneli toczą się rozmowy na temat wymiany gospodarczej, naukowej i kulturalnej oraz podpisywane są porozumienia o współpracy. Na forum przyjechał minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, a władze Łodzi i województwa reprezentowali: prezydent Hanna Zdanowska i marszałek Witold Stępień.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Daria Lipińska-Nałęcz podpisała dokumenty ułatwiające wymianę studentów między polskim uniwersytetami a uczelniami w prowincji Henan, co ma również znaczenie dla Uniwersytetu Łódzkiego i naszego miasta, które bardzo blisko współpracuje już z miastem Chengdu. Oba ośrodki łączy kolej cargo, a wczoraj Chińczycy otworzyli w Łodzi swoje biuro i oficjalne przedstawicielstwo.


Goście z Kantonu 19 października 2015 r.

Archiwum współpracy 

LWÓW - W SKRÓCIE

LWÓW - największe miasto w zachodniej części Ukrainy leżące nad rzeką Pełtwią, zamieszkane przez 850 tysięcy mieszkańców. Stolica obwodu lwowskiego. Ośrodek naukowy, kulturalny i przemysłowy. Posiada rozwinięty przemysł samochodowy, maszynowy, elektrotechniczny, chemiczny, spożywczy, włókienniczy, odzieżowy. Lwów jest ważnym węzłem kolejowym i drogowym. Ma także port lotniczy.

Miasto partnerskie Łodzi od 2003 r. (umowa partnerska >>> )

Merem miasta jest Andrij Sadowyj

Oficjalna strona miasta: http://www.lviv.ua/

Filmy promujące Lwów:


HISTORIA

Pierwsze wzmianki o terenach, na których założono Lwów znalazły się w najstarszej kronice ruskiego kronikarza Nestora w 981r. W 1256r. książę Daniel I Halicki z dynastii Rurykowiczów założył gród obronny, który nazwał Lwów, na cześć swojego syna Lwa. Dzięki korzystnemu położeniu geograficznemu - miejsce łączące szlaki handlowe z Morza Czarnego, Kijowa, wschodniej i zachodniej Europy, Bizancjum i portów Morza Bałtyckiego - Lwów bardzo szybko zaczął się rozwijać. W 1339 po bezpotomnej śmierci ostatniego władcy Bolesława Trojdenowicza z dynastii Piastów Mazowieckich Lwów został odziedziczony przez jego wuja Kazimierza III Wielkiego. W 1356r. otrzymał prawa magdeburskie, a w 1658r. prawa szlacheckie. Miasto przetrwało wiele najazdów m.in. Turków i Tatarów, jednak w 1704 zostało zajęte i splądrowane przez Szwedów. Upadł mit o niezdobytej twierdzy. Od 1772r. do 1918r. ośrodek administracyjny austriackiego Królestwa Galicji i Lodomerii. Po upadku monarchii austrowęgierskiej rozpoczęły się walki w obronie Lwowa. W okresie międzywojennym Lwów był siedziba władz wojewódzkich, stanowiąc jednocześnie niezwykle ważny ośrodek gospodarczy i naukowo-kulturalny Rzeczpospolitej. Na podstawie zdradzieckiego paktu Ribbentrop- Mołotow (1939r.) Lwów znalazł się w granicach Związku Radzieckiego. Od sierpnia 1991r. Lwów jest miastem Niepodległego Państwa Ukrainy.

W 1998r. historyczne centrum miasta i sobór św. Jury zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2006 roku świętowano 750-lecie powstania miasta.

KULTURA

Lwów był i jest miastem wielu kultur. Tutaj żyją i pracują przedstawiciele narodowości ukraińskiej, polskiej, niemieckiej, żydowskiej i rosyjskiej. W XIX wieku Lwów był obok Krakowa polskim ośrodkiem intelektualnym cieszącym się od 1870 swobodą rozwoju polskiej i ukraińskiej kultury i nauki w dość liberalnym zaborze austriackim. Tu mieszkali znani pisarze i poeci tacy jak Aleksander Fredro, Seweryn Goszczyński, Leopold Staff, Jan Kasprowicz, Jan Zahradnik, Gabriela Zapolska, Maria Konopnicka, Maryla Wolska, Beata Obertyńska i wielu innych. We Lwowie działała prężna instytucja naukowa - Zakład Narodowy im. Ossolińskich, która oprócz bogatej w zbiory biblioteki posiadała także własne wydawnictwo. Wychodziło tutaj wiele lokalnych gazet, wydawnictw i czasopism drukowanych nie tylko w języku polskim, ale także niemieckim, ukraińskim czy jidysz. Dla uszanowania literackiej przeszłości miasta, co roku odbywają się Targi Książki. W 1929 roku we Lwowie założono młodzieżową "Grupa Artes" znaną ze swych pokazów w Paryżu i w całej Europie. Jej prace reprezentowały takie nurty jak futuryzm, kubizm, nowa obiektywność czy surrealizm. Ruch współpracował z wieloma awangardowymi artystami i muzykami. "Grupa Artes" dała trzynaście pokazów m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi i we Lwowie. II wojna światowa położyła kres działalności grupy. W 1842 został otwarty Teatr Skarbkowski, trzeci, co do wielkości gmach w ówczesnej Europie Środkowej. W 1903 otwarto wspaniały gmach opery, wzorowanej na wiedeńskiej. Najbardziej godnymi uwagi galeriami i muzeami są Lwowska Galeria Sztuki, Muzeum Religii (dawniej Muzeum Ateizmu) i Muzeum Narodowe (dawniej Muzeum Przemysłu). Lwów jest religijnym centrum całej Ukrainy i jedynym miejscem na świecie gdzie na stałe przebywa dwóch kardynałów. Miasto posiada 19 kościołów, 12 cerkwi i 2 klasztory. Lwów zajmuje pierwsze miejsce na Ukrainie pod względem liczby historycznych zbytków. W architekturze miasta można znaleźć wiele europejskich stylów - są tu budynki z okresu renesansu, baroku, klasycyzmu.

Nieodłącznym elementem Lwowa jest Festiwal Kawy. Lwów swoje dzieje z kawą rozpoczął pod koniec XVII wieku. Wraz z upływem czasu w mieście powstawało coraz to więcej kawiarenek, w których zarówno mieszkańcy jak i turyści mogą odetchnąć przy filiżance kawy. Można, zatem uznać, że Lwów jest Stolicą Kawy, a dla wszystkich miłośników kawy, co roku organizowany jest festiwal pt." Napij się kawy we Lwowie". Podczas festiwalu każdy może spróbować kawy według tradycyjnego przepisu mieszkańców Lwowa.

EDUKACJA

Lwów to wielki ośrodek naukowo- kulturalny: znajdują się tam znane na całym świecie: 3 uniwersytety, 8 instytutów Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, 11 uczelni wyższych i ponad 40 jednostek naukowo-badawczych. Tradycje naukowe Uniwersytetu Lwowskiego sięgają XVI w. Miał on znaczącą pozycję w Europie Środkowej w dziedzinie nauk humanistycznych i matematycznych.

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Lwów posiada liczne kontakty międzynarodowe i dużą liczbę miast partnerskich. W 1999 roku współpracę rozpoczęły Akademia Sztuk Pięknych z Łodzi i Akademia Kultury we Lwowie oraz Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego. Organizowane są konkursy dla projektantów ubioru w oparciu o łódzkie tekstylia.

Umowa o współpracy między miastami podpisana została w listopadzie 2003 r.


2016

W lipcu 2016 r. rozpoczęła się realizacja projektu „Zrozumieć obie strony - wsparcie trzeciego sektora i władz samorządowych we Lwowie". Jest on realizowany także w Łodzi. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach Programu RITA - Przemiany w regionach Fundacji Edukacja dla Demokracji. Jego celem jest wsparcie trzeciego sektora i władz samorządowych we Lwowie w zakresie wzajemnej współpracy i zwiększania aktywności społecznej mieszkańców oraz zwiększenie poziomu świadomości młodzieży szkolnej i mieszkańców miasta na temat korzyści, jakie płyną z transportu rowerowego.

W ramach projektu chcemy podzielić się swoim doświadczeniem z ukraińskim Partnerem w sferze współpracy NGO i władz samorządowych dotyczącej polityki rowerowej i transportu zrównoważonego.

W jego ramach zaplanowano:

- warsztaty dla ukraińskich radnych i przedstawicieli NGO z tematyki: współpraca i komunikacja z władzami miasta, sposoby i metody zwiększania aktywności obywatelskiej mieszkańców miasta; podnoszenie świadomości wpływu na infrastrukturę miasta i bezpieczeństwa ruchu rowerowego w mieście (uczniowie); angażowanie wolontariuszy (21-24.07.2016)

- wizytę w Polsce ukraińskich radnych i przedstawicieli NGO w celu transferu wiedzy i dzielenia się dobrymi praktykami w sferze współpracy NGO z władzami i angażowania mieszkańców do brania udziału w konsultacjach społecznych (22-25.08.2016)

- opracowanie i udostępnienie: modelu współpracy NGO-władze miasta, scenariusze zajęć w szkołach, kompendium wiedzy na temat metod i sposobów zwiększania zaangażowania mieszkańców miasta) i organizacja warsztatów w lwowskich szkołach (wrzesień 2016-marzec 2017)

- organizację pikniku podsumowującego projekt we Lwowie (kwiecień 2017)

W projekt zaangażowani są również radni Rady Miejskiej w Łodzi i Miejskiej Rady Lwowa. Radne Małgorzata Moskwa-Wodnicka i Urszula Niziołek-Janiak odbyły spotkania we Lwowie. - To były ciekawe dyskusje i wymiana doświadczeń z przedstawicielami ukraińskich organizacji pozarządowych i urzędu miasta. Dyskutowaliśmy również o budżecie obywatelskim - relacjonuje Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

-  Czy wiecie, że każdy radny we Lwowie ma pulę pieniędzy do wydania na wsparcie dla potrzebujących pomocy mieszkańców? I że w tym roku pierwszy raz dzięki radnemu z ngo będzie tu budżet obywatelski? A o tym, że w urzędzie wiszą tabliczki "Rada miasta. Wydział Planowania przestrzennego"? - pyta Urszula Niziołek-Janiak.

Realizatorami projektu są Fundacja Normalne Miasto Fenomen i Lwowskie Stowarzyszenie Rowerowe.

źródło: fundacjafenomen.pl/aktualnosci/zrozumiec-obie-strony-we-lwowie

fot. Małgorzata Moskwa-Wodnicka, Urszula Niziołek-Janiak


2015

4 - 6 września 2015r.  - IV Polsko-Ukraiński Festiwal Partnerstwa Lwów 2015

służący nawiązaniu bliższej współpracy oraz promocji polskich miast partnerskich, które z Lwowem współpracują. Występom artystycznym towarzyszyły seminaria i warsztaty.
Organizatorami IV Polsko-Ukraińskiego „FESTIWALU PARTNERSTWA", podobnie jak i poprzednich edycji, były Konsulat Generalny RP we Lwowie, Lwowska Państwowa Administracja Obwodowa, Lwowska Rada Obwodowa i Lwowska Rada Miejska. Tegoroczny Festiwal Partnerstwa był realizowany wspólnie z III Kongresem Kultury Partnerstwa Wschodniego.
W ciągu 3 dni festiwalu na scenie letniej, a także w pomieszczeniach lwowskich instytucji kulturalnych polskie samorządy miały możliwość prezentacji swoich „wizytówek kulturalnych" tj.: koncertów, spektakli, wystaw, performance itp. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. reprezentanci regionów podkarpackiego, lubelskiego, śląskiego, małopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego.
W Festiwalu wzięła udział Politechnika Łódzka, promująca Łódź Akademicką. Przy okazji Festiwalu, przedstawiciele Politechniki nie tylko wzięli udział w oficjalnej jego części, ale także odwiedzili swoich lwowskich partnerów: Politechnikę Lwowską oraz Uniwersytet im. Iwana-Franki. Podczas spotkań udało się omówić najważniejsze punkty współpracy związane z wdrożeniem nowego programu Erasmus+, który przewiduje uczestnictwo ukraińskich uczelni w wymianie studenckiej, finansowanej ze środków unijnych.

Archiwum współpracy 

JUBILEUSZ 25-lecia współpracy Łodzi i Lyonu:

7-12 października 2016 r.

7-9 października 2016 r.:

udział light designerów z Lyonu: Ives`a Moreaux, Tilt i Patrice Warrener`a w 6.edycji Light.Move.Festival

9-10 października 2016 r.:

udział Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Festiwalu Lumiere w Lyonie z programem filmów mistrzów Kieślowskiego, Polańskiego i Skolimowskiego i ich studentów Komasy, von Horna, Podolca i Woszczyńskiej (9.10.2016 r., godz. 14.30 i 10.10.2016 r., godz. 17.30).

9-12 października 2016 r.:

Archiwum współpracy

MIŃSK - W SKRÓCIE


M I Ń S K - stolica Białorusi. Leży na południowo-wschodnim stoku Wyżyny Mińskiej, nad rzeką Świsłocz. Zajmuje powierzchnię 307 km2, a jego populacja wynosi ok. 1,8 mln mieszkańców.

Przez wieki zamieszkiwany przez Polaków Mińsk stanowi główny ośrodek Polonii na Białorusi. Strategiczne położenie miasta na przecięciu dróg ze Wschodu na Zachód (z Moskwy do Warszawy) i z Północy na Południe (z Wilna do Kijowa) sprawia, że Mińsk jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Infrastruktura transportowa miasta obejmuje kilka stacji kolejowych, autobusowych, dwa lotniska, sieć metra i bardzo dobrze rozwiniętą sieć drogową.

Mińsk ciągle ewoluuje - ciągle rozbudowuje się przemysł, sektor usług, rozwija się nauka. Przemysł przede wszystkim obejmuje tu takie branże jak: chemiczna, budowy maszyn, elektronika, włókiennictwo, budownictwo.

Miasto partnerskie Łodzi od 1992 roku. (umowa partnerska >>> )

Merem miasta jest Mikołaj Ladućko

Oficjalna strona miasta: http://www.minsk.gov.by/ru/

HISTORIA

Mińsk jest miastem o wielowiekowej tradycji. Po raz pierwszy wspomniano o nim w kronikach z roku 1067. W XII w., przez krótki okres jego funkcjonowania, był stolicą Księstwa Mińskiego. Prawa miejskie Mińsk uzyskał w 1499 r. Na mocy Unii Lubelskiej, w 1569 r. miasto weszło w skład Rzeczpospolitej. Po II rozbiorze Polski w 1793r. Mińsk zajęli Rosjanie. W 1918 miasto zostało zajęte przez wojska niemieckie, jednak już w latach 20., podczas wojny polsko-bolszewickiej, został odrodzoną włączony do Polski. Ostatecznie został włączony do ZSRR.

KULTURA

Dzisiejszy kształt architektoniczny miasta świadczy o jego burzliwej przeszłości. W 1812r. miasto poważnie ucierpiało podczas wojen napoleońskich. Dziś maleńka starówkę mińską tworzą uliczki niskich, skromnych ale starannie odrestaurowanych budynków. Do cenniejszych zabytków stolicy Białorusi należą: katedra św. Ducha z XVIII w., cerkiew Pietropawłowska z XVII w., cerkiew św. Marii Magdaleny z XVIII w., oraz kościół św. Rocha z połowy XIX w. W centrum zachowały się elementy przedwojennej zabudowy miasta. Generalnie jednak Mińsk jest miastem powojennym pomnikiem architektury socrealistycznej.

Życie kulturalne Mińska jest bogate. Działa tu 16 muzeów, miedzy innymi: Narodowe Muzeum Sztuki, Muzeum Historii i Kultury Białorusi, 11 teatrów, a wśród nich Państwowy Rosyjski Teatr Dramatyczny, Białoruski Teatr Akademicki, Narodowy Teatr Opery i Baletu. Poza tym w mieście jest 20 kin i 139 bibliotek.

EDUKACJA

W Mińsku są 34 wyższe instytucje naukowe. Największe znaczenie mają Uniwersytet Białoruski, Politechnika Białoruska oraz Miński Uniwersytet Lingwistyczny. Działa tu także 28 wyspecjalizowanych szkół zawodowych.
Mińsk jest znaczącym centrum nauki i technologii. Wokół Narodowej Akademii Nauk skoncentrowane są 164 badawcze ośrodki naukowe.

WSPÓŁPRACA  PARTNERSKA

Od początku współpraca miedzy Łodzią a Mińskiem była bardzo ożywiona. Wkrótce po podpisaniu umowy partnerskiej odbyła się misja gospodarcza Mińska w UMŁ, oraz delegacja UMŁ i KIM w Mińsku. Miasta wspólnie organizowały wiele imprez kulturalnych, sportowych, edukacyjnych oraz biznesowych.


10 października 2014 r. - „Jan Karski. Człowiek wolności” w Mińsku

W Muzeum Historii Miasta Mińska można już oglądać wystawę „Jan Karski. Człowiek wolności”, opowiadającą o życiu i działalności polskiego kuriera. Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Historii Polski, potrwa do 20 października.

W wernisażu, który odbył się 6 października, wzięli udział polscy i białoruscy przedstawiciele świata kultury i nauki. Otwierając wystawę dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podkreślił, że "wystawa stwarza okazję do opowiedzenia o Janie Karskim, ale też o polskim podziemiu i o Armii Krajowej, którą często na Białorusi przedstawia się w negatywnych, czarnych barwach”.

Goście wystawy na ponad 20 planszach mogą poczytać o działalności Karskiego, obejrzeć zdjęcia i kopie dokumentów, np. notę polskiego rządu do państw alianckich, przygotowaną m.in. na podstawie informacji przekazanych przez polskiego emisariusza.

Mińsk, stolica Białorusi, jest kolejnym miastem gdzie prezentowana jest wystawa. Była już pokazywana m.in. w Stanach Zjednoczonych (w tym w siedzibie ONZ w Nowym Jorku), w Izraelu, Kanadzie, Francji, Szwecji, Hiszpanii, Rosji, Włoszech, Japonii i Macedonii.

Archiwum współpracy

ODESSA - W SKRÓCIE

ODESSA - miasto nad Morzem Czarnym, największy port morski Ukrainy, duże centrum wypoczynkowe, uzdrowiskowe, kulturalne i naukowe. Odessa liczy sobie około 1 mln mieszkańców. 

Miasto partnerskie Łodzi od 1993 roku ( umowa partnerska >>> )

Merem miasta jest Gennadiy Turkhanov

Oficjalna strona miasta: http://www.odessa.ua/

Strony turystyczne miasta:

Film promujący Odessę:

http://www.odessa.ua/ru/movie/

* Tłumaczenie filmu Odessa >>>


HISTORIA

Według legendy nazwa Miasta pochodzi od starożytnej kolonii greckiej Odessos. Znaleziska archeologiczne potwierdzają, że obszar dzisiejszej Odessy zamieszkiwano od starożytności, a mieszkańcy tego terytorium byli silnie związani z obszarem Morza Śródziemnego. W średniowieczu obszar ten przechodził z rąk do rąk, znajdując się kolejno pod władaniem Pieczyngów, Połowców, Złotej Ordy, Chanatu Krymskiego, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Złotej Ordy. Pierwsza pisemna wzmianka o osadzie na terytorium dzisiejszej Odessy pochodzi z roku 1415 i odnosi się do tatarskiej osady portowej o nazwie Kaczubeiow, która później została przemianowana na Hadżibej. Po pokoju w Jassach (1791), kończącym VI wojnę rosyjsko-turecka Odessa znalazła się pod panowaniem Rosji.
W 1795 r., zgodnie z dekretem cesarzowej Katarzyny II, w miejscu portu Hadżibej założono port wojenno-handlowy Odessa. Przy budowie miasta kluczową rolę odegrali emigranci z ogarniętej rewolucją Francji (dziś patroni głównych ulic śródmieścia), przede wszystkim książę Armand-Emanuel Richelieu de La Porte, generał Louis Alexandre Andranault Langeron i Joseph Deribas.
Wiek XIX był dla Odessy okresem intensywnego rozwoju spowodowanego eksportem zboża. Liczba mieszkańców wzrosła z 9 tys. w 1803 r. do 500 tys. w 1904 r. Osadnicy, przybywający z całego Imperium Rosyjskiego, Bałkanów i Grecji do miasta, stworzyli tu niebywały tygiel kulturowy. W 1865 r. do Odessy dotarła kolej - najpierw poprowadzono linię do Bałty, a w 1870 r. - do Kijowa. Przed rewolucją działało tu około 500 przedsiębiorstw.
Dojście bolszewików do władzy spowodowało kryzys i masową emigrację mieszkańców miasta. W latach II wojny światowej, aż do wyzwolenia Miasta przez Armię Czerwoną w kwietniu 1944 r. Odessę okupowali Rumuni. Po odbudowaniu zniszczeń wojennych miasto zaczęło się szybko rozwijać. Druga połowa XX wieku przyniosła znaczne zmiany w strukturze etnicznej ludności miasta: z Odessy masowo emigrowali Żydzi. Wielu z nich zamieszkało później w Nowym Jorku w okolicach Brighton Beach, tworząc tam tzw. „Małą Odessę".

Obecnie miasto liczy sobie ponad milion mieszkańców i jest bazą ukraińskiej marynarki wojennej i floty rybackiej. Jest również ważnym ośrodkiem rozwijającego się przemysłu stoczniowego, rafineryjnego, chemicznego i żywnościowego.

KULTURA

Współczesna Odessa jest bardzo popularna wśród turystów. Gości z całego świata przyciąga tu ciepły klimat, piękne piaszczyste plaże i niepowtarzalna wielokulturowa atmosfera. Dzięki filmowi „Pancermik Potiomkin" miasto kojarzy się ze Schodami Potiomkinowskimi, łączącymi port z miastem.

Atrakcją turystyczną Odessy jest wspaniała XIX-wieczna architektura, w której widoczne są wpływy grecko-bizantyjskie, włoskie, francuskie, żydowskie, ormiańskie. Najwięcej zabytków, m.in. odsłonięte fragmenty pozostałości osady greckiej z VI-V w p.n.e, pałac Woroncowów, pałac Beliny-Brzozowskiego, siedziba Rady Miasta, pomniki księcia Richelieu i Puszkina, skupionych jest w okolicach wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Bulwaru Nadmorskiego. Miłośnicy muzeów również z pewnością nie zawiodą się ofertą Odessy: działa tu około 20 instytucji tego typu, m.in. Muzeum Floty, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Sztuki Wschodu i Zachodu,. Miasto oferuje szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych, w tym przyciągające co roku setki turystów Festiwal humoru i satyry Jumorina i Dni Miasta.

Z Odessy pochodzi wiele ważnych postaci kultury i nauki, m.in. poetka Anna Achmatowa, pisarz Izaak Babel, twórca tablicy okresowej pierwiastków Dmitrij Menedlejew, nobliści Ilia Miecznikow, Igor Tamm, Selman Waksman.

EDUKACJA

Odessa jest ważnym ośrodkiem akademickiem. Najstarszy z 17 tutejszych uniwersytetów został założony w 1865 r. Działają tu m.in. Akademia Medyczna, Akademia Budownictwa i Architektury, Akademia Żywności, Akademia Muzyczna, Politechnika, Państwowa Akademia Chłodnictwa. Szczególnym prestiżem cieszą się odeskie szkoły morskie: Państwowa Akademia Morska i Państwowy Uniwersytet Morski. W Odessie znajduje się również najstarszy instytut naukowo-badawczy Ukrainy.

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Odessa utrzymuje kontakty z 40 miastami partnerskimi na całym świecie. Wspólnymi partnerami Łodzi i Odessy są Mińsk i Szeged.
Umowa o współpracy między Łodzią i Odessą podpisana została 7 maja 1993 r. Na przestrzeni lat zrealizowano wiele wspólnych projektów, m.in.: uczestnictwo przedstawicieli Łodzi w Międzynarodowej Konferencji merów miast partnerskich pt. „W Trzecie Tysiąclecie bez Wojen i Brutalności", liczne wymiany młodzieżowe, udział łódzkich sportowców w Międzynarodowych Biegu Nadmorskim organizowanym w Odessie a także udział dzieci niepełnosprawnych z Odessy w Międzynarodowych Mityngach Pływackich.


Forum Europa-Ukraina
2015-02-16

Łódź odwiedziła delegacja z Kantonu. Celem wizyty jest wymiana doświadczeń i praktyk, głównie dotyczących systemu opieki dla osób starszych oraz dzieci, pielęgniarstwa i rehabilitacji.

Delegacja weźmie udział w spotkaniach w Domu Wielopokoleniowym Bednarska, Domu Pomocy Społecznej oraz na Uniwersytecie III Wieku w Łodzi.

Jest to druga wizyta przedstawicieli Kantonu w Łodzi w tym roku. Poprzednia delegacja uczestniczyła w III Regionalnym Forum Polska - Chiny (28-30 czerwca 2015 r.)

2015-02-16 - Forum Europa-Ukraina

Podczas trzydniowego spotkania w naszym mieście gościło 400 uczestników z Ukrainy, UE, Rosji, krajów sąsiedzkich i USA, wśród nich przedstawiciele rządów, polityki, biznesu, samorządów, międzynarodowych organizacji i ośrodków analitycznych. Zaplanowano spotkania z kluczowymi postaciami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, ministrami, parlamentarzystami, reprezentantami organizacji międzynarodowych, najważniejszych firm i ekspertami.
Debaty Forum Europa-Ukraina 2015 skoncentrowały się na kluczowych kwestiach modernizacji i rozwoju potencjału gospodarczego Ukrainy oraz wykorzystania własnych zasobów naturalnych i możliwości ośrodków regionalnych, we współpracy z partnerami z Polski i państw-członków Unii Europejskiej. Przedmiotem raportów, dyskusji panelowych i prezentacji Forum były procesy przystosowawcze w okresie stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską, bezpieczeństwo energetyczne i reformy gospodarcze. Rozpatrzone zostały uwarunkowania budowy nowoczesnej samorządności terytorialnej i kształtowania odpowiedzialności społeczeństwa za sprawy państwa. Poruszono również kwestie bezpieczeństwa Ukrainy w układzie stosunków europejskich i globalnych.

Podczas uroczystego otwarcia konferencji w Pałacu Poznańskiego Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zwróciła uwagę, że Łódź jest przykładem miasta gdzie ludzie różnych kultur, intensywnie z sobą współpracowali tworząc przemysłowe centrum Polski.
Witold Stępień Marszałek Województwa Łódzkiego, witając gości podkreślił, że współpraca między Łodzią a miastami ukraińskimi trwa nieprzerwanie od początku lat 90-tych. To współpraca zarówno gospodarcza jak i na poziomie samorządowym, dlatego to właśnie Łódź jest doskonałym miejscem dla organizacji tego typu konferencji.
Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, podkreślał z kolei, że historia Ukrainy ostatnich 20 lat jest podobna do historii Europy: pełna wzlotów, poszukiwania dróg rozwoju, nie brakuje w niej także trudnych momentów. Jego zdaniem jednym z głównych celów konferencji jest poszukiwanie dróg zapobiegania dalszej eskalacji konfliktu na wschodzie Ukrainy.
Organizatorami konferencji byli Fundacja Instytut Studiów Wschodnich oraz Miasto Łódź oraz Województwo Łódzkie.

Źródło informacji: https://www.forum-ekonomiczne.pl/viii-forum-europa-ukraina

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji:

organizatorzy: Instytut Polski w Mińsku, Muzeum Historii Mińska, Muzeum Historii Polski.

Fot. Instytut Polski w Mińsku

Źródło informacji: www.jankarski.org

5 maja 2015 r. 

Archiwum współpracy

MURCJA - W SKRÓCIE


M U R C J A - stolica prowincji o tej samej nazwie. Położone w południowo-wschodniej części kraju w żyznej dolinie nad rzeką Segura miasto jest czasem nazywane sadem Europy. Murcja należy do największych miast Hiszpanii i ważniejszych ośrodków uniwersyteckich w kraju. Miasto liczy sobie ponad 430 tys. mieszkańców.

Miasto partnerskie Łodzi od 1999 r. (umowa partnerska >>> )

Burmistrzem miasta jest Ramón Luis Valcárcel Siso

Oficjalna strona miasta: http://www.murcia.es/Inicio/index_.asp

Strona turystyczna miasta:

http://www.murciaciudad.com/ingles/

Film promujący Murcję:

http://www.murciaciudad.com/index.php?option=com_content&view=article&id=173&Itemid=60&lang=en#


HISTORIA

Początki Murcji sięgają 825 roku. Wówczas miasto znane było pod nazwą Medinat Mursiya i podlegało emiratowi arabskiemu. Arabowie wykorzystali prąd rzeki Segury do zbudowania skomplikowanej sieci kanałów irygacyjnych, które przyczyniły się do rozwoju i wzbogacenia miasta. Po upadku Kalifatu Kordoby w 1031 r. Murcja przeszła pod rząd Almerii, Toledo i Sewilli, a latach 1223 - 1243 była nawet stolicą niezależnego królestwa. W 1304 roku miasto zostało włączone do Kastylii.

Dzięki rozwojowi przemysłu jedwabnego w XVIII w miasto rozkwitło, jednak XIX wiek był dla niego katastrofalny. Zniszczone najpierw przez wojska napoleońskie w 1810 r, a później przez powódź i trzęsienie ziemi miasto długo odbudowywało swoją dawną świetność. Od 1838 r. Murcja jest stolicą prowincji, a od 1982 autonomicznej społeczności.

KULTURA

Murcja jest bardzo interesującym miastem dla turystów. Do najciekawszych zabytków architektonicznych miasta należą zbudowana w latach 1394 - 1465 gotycko-barokowa Katedra Najświętszej Marii i znajdujący się w jej pobliżu malowniczy Pałac Biskupi, a także oraz osiemnastowieczna Glorieta - plac ratuszowy. Ulice miasta wypełniają się tłumami podczas organizowanych tu barwnych festiwali. W czasie Wielkiego Tygodnia odbywają się tu sławne w Hiszpanii procesje, podczas których wśród kwiatów i świec obnosi się po mieście naturalnej wielkości figury, przedstawiające drogę krzyżową - dzieła osiemnastowiecznego rzeźbiarza Francisco Salzillo.

Bardzo widowiskowe są obchody Bando de la Huerta i Entierro de la Sardina we wtorek i sobotę po Wielkim Tygodniu. W te dni mieszkańcy zakładają tradycyjne stroje i przemierzają miasto podczas parad.. W maju w Murcji odbywa się Festiwal Trzech Kultur, podobny do łódzkiego Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, promujący wzajemne zrozumienie pomiędzy Chrześcijanami, Muzułmanami i Żydami, trzema kulturami od dawna zamieszkującymi półwysep Iberyjski.

EDUKACJA

W Murcji działają dwie publiczne szkoły wyższe: Uniwersytet Murcji, założony w 1912 roku oraz UPT - Politechnika Kartaginy. Ponadto w mieście znajduje się prywatny Katolicki Uniwersytet Świętego Antoniego (UCAM), który cieszy się dosyć dużą popularnością wśród abiturientów.

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Murcja utrzymuje liczne kontakty poza granicami swojego kraju. Ma współpracuje m.in. z Lecce (Włochy), Grasse (Francja), Irapuato (Meksyk). Murcja ma nawet podpisaną umowę z Murcją - miastem o takiej samej nazwie na Filipinach.

W Łodzi trwa VIII Forum Europa-Ukraina. Podczas trzydniowego spotkania w naszym mieście gości 400 uczestników z Ukrainy, UE, Rosji, krajów sąsiedzkich i USA, wśród nich przedstawiciele rządów, polityki, biznesu, samorządów, międzynarodowych organizacji i ośrodków analitycznych. Zaplanowano spotkania z kluczowymi postaciami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, ministrami, parlamentarzystami, reprezentantami organizacji międzynarodowych, najważniejszych firm i ekspertami.
Debaty Forum Europa-Ukraina 2015 skoncentrują się na kluczowych kwestiach modernizacji i rozwoju potencjału gospodarczego Ukrainy oraz wykorzystania własnych zasobów naturalnych i możliwości ośrodków regionalnych, we współpracy z partnerami z Polski i państw-członków Unii Europejskiej. Przedmiotem raportów, dyskusji panelowych i prezentacji Forum będą procesy przystosowawcze w okresie stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską, bezpieczeństwo energetyczne i reformy gospodarcze. Rozpatrzone zostaną uwarunkowania budowy nowoczesnej samorządności terytorialnej i kształtowania odpowiedzialności społeczeństwa za sprawy państwa. Poruszone będą również kwestie bezpieczeństwa Ukrainy w układzie stosunków europejskich i globalnych.


Podczas uroczystego otwarcia konferencji w Pałacu Poznańskiego Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zwróciła uwagę, że Łódź jest przykładem miasta gdzie ludzie różnych kultur, intensywnie z sobą współpracowali tworząc przemysłowe centrum Polski.
Witold Stępień Marszałek Województwa Łódzkiego, witając gości podkreślił, że współpraca między Łodzią a miastami ukraińskimi trwa nieprzerwanie od początku lat 90-tych. Tu współpracujemy gospodarczo, na poziomie samorządowym i dlatego to właśnie Łódź jest doskonałym miejscem dla organizacji takiej konferencji.


Zygmunt Berdychowski Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, podkreślał że historia Ukrainy ostatnich 20 lat jest podobna do historii Europy: jest pełna wzlotów, poszukiwania dróg rozwoju, nie brakuje w niej także trudnych momentów. Jego zdaniem jednym z głównych celów konferencji jest poszukiwanie dróg zapobiegania dalszej eskalacji konfliktu na wschodzie Ukrainy.
Organizatorami konferencji są Fundacja Instytut Studiów Wschodnich oraz Miasto Łódź i Województwo Łódzkie.


Źródło informacji:

https://www.forum-ekonomiczne.pl/viii-forum-europa-ukraina

Archiwum współpracy 

ÖREBRO - W SKRÓCIE

Ö R E B R O - miasto położone w środkowej części Szwecji, w regionie o tej samej nazwie, nad jeziorem Hjalmaren. Około 16% z 125-tysięcznej populacji miasta stanowią imigranci, reprezentujący ok. 150 różnych grup narodowościowych. Örebro pod względem ludności stanowi szóste co do wielkości miasto w kraju. Usytuowane blisko Sztokholmu (ok. 200 km), Goteborga i Oslo (po 300 km) jest naturalnym centrum logistycznym Skandynawii. Atrakcyjne położenie czyni z Őrebro wielofunkcyjny obszar i idealne miejsce dla konferencji i imprez targowych.

Miasto partnerskie Łodzi od 2001 r. (umowa partnerska >>> )

Merem miasta jest Staffan Werme

HISTORIA

Örebro jest jednym z najstarszych miast szwedzkich, które już w XIII wieku było ważnym ośrodkiem handlowym. Miasto miało niebagatelne znaczenie w historii Szwecji: rezydował tu E. Engelbrektsson, przywódca powstania antyduńskiego z 1434 roku, a podczas obrad sejmu szwedzkiego, które odbywały się tu kilkakrotnie, uchwalono m.in. zasadę dziedziczenia tronu szwedzkiego (1540) i na następcę tronu szwedzkiego wybrano Jeana Bernardottea, panującego później jako Karol XIV Jan (1810) . Mimo to Örebro długo pozostawało niewielkim miastem. Dopiero w XIX w. zaczęło szybko się rozwijać dzięki przemysłowi obuwniczemu. Dzisiaj miasto jest ośrodkiem przemysłu maszynowego, metalowego, chemicznego, elektrotechnicznego, obuwniczego, skórzanego, a także odzieżowego i papierniczego. Dzięki swojemu centralnemu położeniu stanowi ważny węzeł drogowy i kolejowy łączący wschód z zachodem i północ z południem.

KULTURA

Örebro ma do zaoferowania wiele interesujących atrakcji turystycznych. Najsłynniejsze z nich to: XII-wieczny zamek na wyspie na rzece Svartån, stre miasto Wadkoping z drewnianą zabudową z przełomu XVIII IXI wieku oraz kompleks wypoczynkowy Gustavsvik z największym w Skandynawii parkiem wodnym. Panoramę miasta można podziwiać z wież widokowych oddalonych o kilka kilometrów od Örebro. Miasto urzeka swoim klimatem, który tworzą nowoczesne budynki, harmonizujące z zabytkami, licznymi parkami i zatłoczonymi ulicami, stylowymi kawiarniami i barami.

Zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta leży jezioro Hjälmaren. Nad brzegami wpadającej do niego rzeki Svartån znajdują się malownicze rezerwaty przyrody, Naturens Hus i Kilsbergen z wyznaczonymi szlakami turystycznymi i ścieżkami rowerowymi i urokliwymi kawiarniami, w których można odpocząć po aktywnie spędzonym dniu.

EDUKACJA

Örebro jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się ośrodków akademickich w Szewcji. Tutejszy uniwersytet kształci ok. 16 tys. studentów rocznie i zatrudnia około 1 200 pracowników. W ramach uniwersytetu działają wydziały Hotelarstwa, Sztuki Kulinarnej i Nauk o Żywieniu; Zdrowia i Nauk Medycznych; Nauk Humanistycznych, Pedagogiki i Nauk Społecznych; Prawa, Psychologii i Pracy Socjalnej; Muzyki Teatru i Sztuki; Nauk Ścisłych i Technologii oraz Szwedzka Szkoła Biznesowa. Studia prowadzone są tu również w języku angielskim.

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Orebro współpracuje głównie  z miastami skandynawskimi z Finlandii, Norwegii i Danii, ale również  z miastami z całego świata, m.in. z Yantai w Chinach czy Niżny Nowogród w Rosji. 

Archiwum współpracy

PUEBLA - W SKRÓCIE

P U E B L A - miasto w środkowym Meksyku, stolica regionu o tej samej nazwie. Miasto nazywane jest również Angelopolis od legendy, mówiącej o aniołach, które przyśniły się biskupowi- założycielowi miasta. Puebla leży w Dolinie Puebla, otoonej przez wulkany i góry. Miasto leży w połowie drogi między stolicą kraju - Meksykiem - a ważnym portem kraju - Veracruz. Puebla jest nie tylko jednym z najbardziej zaludnionych i największych miast (liczy sobie ponad 1,5 miliona mieszkańców), ale przede wszystkim jest jednym z najstarszych miast kolonialnych ameryki. Jest bardzo ważnym centrum przemysłowym, kulturalnym i edukacyjnym kraju.

Miasto partnerskie Łodzi od 1997 r. (umowa partnerska >>> )

Burmistrzem miasta jest Eduardo Rivera Pérez.

Oficjalna strona miasta: http://www.puebla.gob.mx/index.php

HISTORIA

Puebla została założona w 1531 przez podbijających Amerykę Hiszpanów. W okresie kolonialnym strategiczne położenie Puebli - w centrum kraju i w połowie drogi między portem Veracruz i stolicą - pozwoliło jej stać się drugim najważniejszym miastem w kraju. Na przełomie XIX i XX wieku Puebla była ważnym ośrodkiem dla kultury i gospodarki Meksyku. Intensywnie rozwijający się przemysł tekstylny przyciągał imigrantów, szukających pracy. Puebla stała się meksykańską „Ziemią Obiecaną" dla wielu robotników z Europy, którzy przybywali do miasta głównie z Niemiec, Włoch i Hiszpanii. Do dzisiaj w Puebli można zobaczyć europejskie wpływy, przejawiające się przede wszystkim w architekturze, tradycjach oraz lokalnych festiwalach odbywających się w Puebli, jak np. Octoberfest.

KULTURA

W starej części miasta nadal znajduje się sporo postkolonialnej architektury i wiele zabytków wpisanych na listę UNESCO. Niestety, wiele budynków zostało zniszczonych w roku 1999 podczas trzęsienia ziemi. W ostatnich latach niektóre z historycznych budynków zostały przywrócone do dawnej świetności. Spośród wszystkich kolonialnych budowli, najbardziej imponującą jest katedra, zbudowana w stylu neoklasycystycznym. Atrakcję stanowi również siedziba władz miejskich, która znajduje się w przepięknym pałacu. Miłośnicy pięknych samochodów odwiedzając Pueblę będą mieli okazję do zwiedzenia Muzeum Samochodów, w którym znajduje się kolekcja wspaniałych, rzadkich zabytkowych i klasycznych aut. Wśród nich znajduje się Papa Mobile, którego używał papież Jan Paweł II w czasie jednej ze swoich podróży do Meksyku. Z kolei w Narodowym Muzeum Kolei - Railroads - usytuowanym w starej stacji Mexicano podziwiać można unikatowe okazy pociągów w tym od najstarszych parowych do najnowocześniejszych typu Diesel. Atrakcją dla turystów są również czerwone, piętrowe autobusy tzw. double-deckery, zwane także "turibuses", dzięki którym można podziwiać architekturę Puebli oraz zabytki znajdujące się w centrum miasta.

Charakterystyczna dla Puebli jest oczywiście kuchnia meksykańska - jedna z najbardziej popularnych na świecie. Jedzenie pochodzące z Puebli - Cocina Poblana - podbija serca smakoszy. Chyba najsłynniejszą potrawą z regionu jest mole poblano - sos czekoladowy z cynamonem, orzechami, papryką chili, podawany z mięsem indyka. Miasto również słynie z wielu rodzajów małych, ostrych papryczek - chili, którymi hojnie doprawia się znakomitą większość tutejszych dań.

EDUKACJA

Puebla jest miastem akademickim, drugim pod względem ważności w Meksyku. Działa tu ponad 20 uniwersytetów i szkół wyższych, z których najstarszy działa nieprzerwanie od 1587 roku.

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Puebla współpracuje z miastami na całym świecie, m.in. z Asunción w Paragwaju, Wolfsburgiem w Niemczech, Oklahomą w USA czy Rodos w Grecji.

Kontakty z Łodzią datuje się od 1995 r.

Archiwum współpracy 

RUSTAWI - W SKRÓCIE

RUSTAWI to trzecie co do wielkości miasto w Gruzji, położone w południowo - wschodniej części kraju, nad rzeką Kurą. Od stolicy kraju - Tibilisi dzieli je zaledwie 25 km. Liczba mieszkańców Rustawi wynosi około 120 tys, a mieszkańców regionu Dolnej Kartlii ok. 500 tys.

Miasto partnerskie Łodzi od 1995 roku. (umowa partnerska >>> )

Merem miasta jest Davit Jikia

Oficjalna strona miasta: http://www.rustavi.ge/geo/index.php

HISTORIA

Historia miasta sięga IV w. n.e., jednak współczesne Rustawi zostało założone w 1948 r. (powstało na miejscu starej osady zniszczonej przez Mongołów w XIII wieku). Rozwój miasta nastąpił dzięki budowie wielkiego metalurgicznego kompleksu, który zajmował się produkcją i wyrobem rur do rurociągów naftowych dla całego Zakaukazia. Rustawi jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych Gruzji. Główne gałęzie przemysłu to: hutnictwo, przemysł chemiczny, lekki i ciężki, spożywczy, budownictwo. Posiada złoża kolorowych metali.
Gruzja uzyskała niepodległość w 1991r., co jednak niekorzystnie odbiło się na gospodarce kraju. Również Rustawi pogrążyło się wówczas w kryzysie ekonomicznym. Obecnie gospodarka Gruzji, po kilku latach wojny, znów przeżywa kryzys. Nastąpiło załamanie produkcji i ograniczenie importu, kraj miał przez wiele lat trudności transportowe związane z blokadą gospodarczą. Liczba mieszkańców Gruzji zmniejszyła się w ciągu ostatnich 12 lat o prawie milion, a samego Rustawi o 50 tysięcy. Miasto jednak mimo wszystko stara się rozwijać.

KULTURA

W mieście funkcjonują teatry i akademia sztuki, działają ludowe zespoły i telewizja. Każdego roku w Rustawi odbywa się międzynarodowy festiwal teatralny „Złota Maska", a jesienią - Święto Miasta i festiwal „Rustavkalakoba". Turystów przyciągają piękne, malownicze pejzaże i liczne ośrodki turystyczno-wypoczynkowo-sanatoryjne. Znajduje się największe Samochodowe Centrum Dystrybucyjne Kaukazu.


III Forum Miast Partnerskich
2015-09-09

W dn. 9-10 września 2015 r. miało miejsce III Forum Miast Partnerskich, poświęcone tematyce rewitalizacji w centrum miasta. Goście z Lyonu, Stuttgartu, Szegedu i Tampere mówili o swoich doświadczeniach w zakresie rewitalizacji i ożywiania centrów miast. Uczestnicy Forum mieli okazję wziąć udział w Kongresie Urbanistyki Polskiej "Powrót do Centrum", zorganizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Przy tej okazji specjaliści z całej Europy wymienili swoje doświadczenia w zakresie planowania przestrzennego, rewitalizacji, zwiedzili Łódź i zapoznali się z projektem starań Łodzi o EXPO 2022.
Swojego poparcia tej kandydaturze udzieli dyplomaci z Francji i Finlandii.

Materiał w sprawie poparcia starań Łodzi o EXPO z Forum:

Archiwum współpracy 

STUTTGART - W SKRÓCIE


STUTTGART jest przemysłową metropolią znaną z przemysłu samochodowego (Mercedes, Porsche) i komputerowego. Region Stuttgartu wykazuje największe w Niemczech nagromadzenie instytucji naukowych, akademickich i badawczych. Nigdzie w Niemczech nie jest zgłaszane więcej patentów niż w Stuttgarcie. Znajduje się tu sześć Instytutów Frauenhofera, dwa Uniwersytety: Stuttgart i Hohenheim, dwa Instytuty Maxa Plancka, Akademia Sztuki i Konserwacji, Instytut Zarządzania Technologii oraz liczne wyższe szkoły zawodowe i instytucje naukowo-badawcze. Swoją siedzibę ma tutaj również Związek Piłki Nożnej VfB Stuttgart. Najbardziej znanym mieszkańcom miasta G.W.F. Heglowi i G. Daimlerowi poświęcono miejsca pamięci. Ma około 590 tys. mieszkańców.

Miasto partnerskie Łodzi od 1988 r. (umowa partnerska >>>)

Burmistrz Stuttgartu - Fritz Kuhn

Oficjalna strona miasta: http://www.stuttgart.de/

Strona turystyczna miasta: http://www.stuttgart-tourist.de/index_DEU.htm


HISTORIA

Początki miasta sięgają 950 roku. Swoją nazwę i herb zawdzięcza stadninie koni - tak zwany "Stuotgarten" - założonej wówczas przez księcia Luidolfa. Stuttgart był od roku 1806 stolicą królestwa Wirtembergii. Od 1952 roku jest stolicą Badenii Wirtembergii, jednego z 16 krajów związkowych w RFN (pd-zach Niemiec).

KULTURA

Różnorodne instytucje kulturalne oferują liczne atrakcje. Najważniejsze instytucje w Stuttgarcie to Teatr Państwowy, Galeria Państwowa, Muzeum Sztuki, Krajowe Muzeum Wirtembergii, Muzeum Przyrodnicze oraz słynne na całym świecie osiedle Weißenhof. W Stuttgarcie znajduje się ogromne centrum rozrywkowe Centrum Stuttgart International, w którym urządzane są przedstawienia muzyczne. W kompleksie mieści się kasyno, Multikino i punkty gastronomiczne.

Odbywają się tutaj liczne imprezy sportowe, które przyciągają rzesze kibiców z całego świata. W 1993 roku odbywały się tu Mistrzostwa w Lekkoatletyce a w 2006 roku Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Miłośnicy wodnych atrakcji chętnie odwiedzają miejskie baseny Leuze i Mineral Bad Cannstatt, a także basen Berg z wodą ze źródeł mineralnych.

EDUKACJA

W Stuttgarcie znajduje się sześć Instytutów Frauenhofera, dwa Uniwersytety: Stuttgart i Hohenheim, dwa Instytuty Maxa Plancka, Akademia Sztuki i Konserwacji, Instytut Zarządzania Technologii oraz liczne wyższe szkoły zawodowe i instytucje naukowo-badawcze.
Swoją siedzibę ma tutaj również Związek Piłki Nożnej VfB Stuttgart. Najbardziej znanym mieszkańcom miasta G.W.F. Heglowi i G. Daimlerowi poświęcono miejsca pamięci.

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Współpraca partnerska pomiędzy Łodzią a Stuttgartem została nawiązana pod koniec lat 70-tych z inicjatywy miasta Stuttgart. Władze miasta wysłały w dniu 11 maja 1979 roku list do polskiego ambasadora. Z powodu problemów w politycznych negocjacje zostały utrudnione a nawet przerwane w 1980 roku.
Dzięki istniejącym kontaktom młodzieży szkolnej przede wszystkim pomiędzy Stadtjugendring Stuttgart, a Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzi. Negocjacje pomiędzy władzami miast Stuttgartu i Łodzi zostały ponownie nawiązane w 1984 roku. Umowę o współpracy partnerskiej podpisano 26 września 1988 roku w Ratuszu w Stuttgarcie. Ten krok położył kamień węgielny pod współpracę w zakresie wymiany kulturalnej i naukowej, w dziedzinie ochrony środowiska, opieki zdrowotnej, ochrony zabytków oraz gospodarki i handlu. Współpraca pomiędzy Łodzią a Stuttgartem istnieje już 20 lat.

Inne Miasta partnerskie Stuttgartu to: Saint Helens z Anglii, Cardiff z Walii, Saint Louis z USA, Strasburg z Francji, Bombaj z Indii, Menzel-Bourguiba z Tunezji, Kair z Egiptu, Brno z Czech i Samara z Rosji.

Zakres współpracy z Łodzią

Młodzież - współpraca międzyszkolna i uniwersytecka (akademii muzycznych, uniwersytetów, akademii medycznej, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Telewizyjnej i Filmowej), wymiana uczniów, studentów, nauczycieli i wykładowców. Poza tym istniała wzmożona współpraca pomiędzy chórami, grupami młodzieżowi i stypendystami. W projektach międzynarodowych młodzież z obu miast mogła się poznać osobiście.

Sport - wzajemne uczestnictwo w zawodach sportowych, spotkaniach turniejowych, wyścigach kolarskich, biegach miejskich itp. organizowanych w Łodzi i w Stuttgarcie.

Obywatele - wspólne seminaria, konferencje, warsztaty, prelekcje, targi jak i święta miast. Realizacja Dni Łodzi w Stuttgarcie i Dni Stuttgartu w Łodzi, w obchodach Roku Krajów Niemieckojęzycznych 2005/2006 w Łodzi zacieśniły współpracę.

Kultura i sztuka - zorganizowano wspólne wystawy, wymianę artystów i pisarzy jak i współpracę warsztatową oraz teatralną. Zaaranżowano wspólne pokazy filmowe, występy baletu, jak i koncerty w filharmonii. Oprócz tego, Gmina Wyznaniowa ze Stuttgartu nawiązała kontakty z kościołem ewangelickim w Łodzi.

Polityka i ekonomia - ożywiona wymiana doświadczeń miała miejsce dzięki współpracy Urzędów Miast, które wpłynęło na tworzenie nowej polskiej ustawy o finansowaniu gmin. Poza tym, współpraca miała miejsce w Wydziale Edukacji, Promocji Miast jak i w dziedzinach Kultury, Sportu, Ochrony Środowiska oraz pracowni urbanistycznej.

Współpraca spółek miejskich doprowadziła do wymiany doświadczeń i do pomocy Stuttgartu w postaci m. in. przekazania czterech autobusów przegubowych MPK w Łodzi, dofinansowaniem Rady Gminy Stuttgartu w celu pozyskania i instalacji urządzeń specjalistycznych i oprogramowania dla potrzeb MPK i UMŁ. Podobnie został przekazany przez Zakłady Techniczne Miasta Stuttgartu system izolacyjny na potrzeby Gazowni Łódzkiej.

Cenne kontakty istnieją poza tym w dziedzinie ośrodków pomocy społecznej. Dzięki nim w 2004 roku miało miejsce uroczyste otwarcie "Domu Wielopokoleniowego - Bednarska" (przez Panią Burmistrz Müller-Trimbusch i Prezydenta Kropiwnickiego w Łodzi), w którym przebywają podopieczni domu dziecka jak również osoby starsze i samotne.

Poza tym zostały nawiązane kontakty pomiędzy Izbami Przemysłowo-Handlowymi Łodzi i Stuttgartu oraz bankami obu miast.


19-22 czerwca 2016 r. 

XII Forum Miast Partnerskich i VIII Kongresie „Cities for Mobility" w Stuttgarcie.


Przedstawiciele Biura Architekta Miasta, Biura Strategii Miasta oraz Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą zapoznali się z tematem usprawniania mobilności w miastach oraz nowymi rozwiązaniami komunikacyjnymi. W trakcie trwania konferencji, 300 przedsiębiorców, planistów, ekspertów ds. transportu z 35 krajów, miało swój udział w kreowaniu przyjaznych miast o wysoko standardowej przestrzeni, z jak najlepszymi możliwościami komunikacyjnymi.

Wydarzenie obejmowało prezentacje, warsztaty interaktywne, zajęcia praktyczne, które dotyczyły m.in. planowania oraz projektowania przestrzeni miejskiej, tworzenia nowej jakości w przestrzeni publicznej, a także rowerów cargo, które coraz częściej pojawiają się na ulicach (jednym z wydarzeń „Cities for Mobility" Congress 2016 był przejazd rowerami cargo.)

Archiwum współpracy 

SZEGED - W SKRÓCIE

S Z E G E D (Segedyn) zamieszkuje ok 200 tys. mieszkańców, co stanowi czwarte pod względem liczby ludności miasto na Węgrzech. Położone jest nad Cisą na południu kraju, na wschód od Dunaju i jest stolicą komitatu (jednostka administracyjna odpowiadająca naszemu województwu) Csongrád.

Szeged słynie z najlepszej węgierskiej kiełbasy salami i zupy Gulaszowej. Okolice miasta Szeged są głównymi rejonami uprawy papryki, która jest narodową przyprawą Węgrów. W Polsce cenione i ostatnio bardzo popularne są węgierskie wina takie jak Egri Bikavér (bycza krew z Egeru) i Tokaj. Narodowym napojem Węgrów jest jednak pálinka czyli wódka podwójnie pędzona z zacieru owocowego. Najpopularniejsza jest körte pálinka - gruszkówka, a rzekomo najlepsza barack pálinka (morelowa) pochodząca z okolic Kecskemét. Dużą popularnością cieszy się również likier ziołowy "Unicum".

Miasto partnerskie Łodzi od maja 2008 r. (umowa partnerska >>>)

Burmistrzem jest Dr Laszlo Botka

Oficjalna strona miasta: http://www.szegedvaros.hu/

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o Segedynie pochodzą z czasów starożytnych, a Ptolemeusz wymienia najstarszą nazwę miasta - Partiscum. Możliwe, że w tych okolicach mieściła się także siedziba władcy Hunów Attyli. Obecna nazwa miasta - SZEGED - pojawiła się dopiero w dokumentach króla Béli III w 1183 roku. W czasie najazdu mongolskiego miasto zostało zniszczone, a dużą część ludności najeźdźcy wymordowali. Po wycofaniu się tatarów miasto udało się jednak odbudować, a za panowania Ludwika Węgierskiego miasto stało się najważniejszym ośrodkiem w południowych Węgrzech. Z kolei Zygmunt Luksemburski otoczył je murami obronnymi. Szeged otrzymał status wolnego miasta królewskiego dopiero w roku 1498. Trzydzieści lat później podczas najazdu tureckiego miasto zostało splądrowane, a potem okupowane przez wojska Tureckie, stało się jednak wówczas centrum administracyjnym państwa Ottomańskiego na tym obszarze. 23 października 1686 roku Szeged został wyzwolony, ale status wolnego miasta królewskiego przywrócono mu dopiero w 1715 roku. W 1879 miasto poważnie ucierpiało na skutek powodzi.

KULTURA

Szeged znany jest jako miasto wydarzeń kulturalnych i sportowych. Muzeum historii Szegedu - Ferenc Mora Museum, odwiedza rocznie ok. 350 tys. turystów. Ponadto Szeged może pochwalić się licznymi galeriami, klubami, teatrem oraz ogromna biblioteką, która posiada bogate zbiory (ok. 1 mln) woluminów, w tym cześć w języku angielskim, niemieckim i francuskim. Latem miłośników relaksu i wszelkich sztuk artystycznych przyciągają liczne wydarzenia i imprezy odbywające się w różnych miejacach np. Jarmark Mostowy, Festiwal Wina, koncerty przed kościołem Votive Chuch, które zazwyczaj przyciągają ok. 4 tys. artystów z różnych stron świata.

EDUKACJA

Szeged jest miastem uniwersyteckim. W 1921 został tu przeniesiony Uniwersytet Kolozsvár z dzisiejszego rumuńskiego miasta Kluż-Napoka, który został założony w 1872. Obecnie jednym z najważniejszych uniwersytetów Węgier jest Uniwersytet w Szegedzie. Posiada bogatą, wyspecjalizowaną bibliotekę, w której znajduje się ok. 138 tys. pozycji książek i periodyków. Co warte podkreślenia, biblioteka uniwersytecka ma bezpośrednie połączenie z europejską medyczną bazą danych.

WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ

Szeged posiada szerokie kontakty międzynarodowe. Współpracuje z 10 miastami w Europie oraz jednym ze Stanów Zjednoczonych. Z Łodzią Szeged oprócz współpracy w różnych dziedzinach łączy również wspaniała eklektyczna architektura. Od 2006 Łódź uczestniczy w organizowanym raz do roku Jarmarku Mostowym, gdzie ma okazję promować swoje walory turystyczne.

W maju 2008 roku delegacja z Szegedu, na czele z vice burmistrzem Laszlo Solymosem uczestniczyła w obchodach Dni Łodzi.

W czasie wizyty, 19 maja 2008 r., podpisano umowę partnerską.


Święto Szegedu

W dniach 21 - 24 maja br. odbyły się coroczne święta naszego miasta partnerskiego - Szegedu. W programie znalazły się między innymi ceremonia uroczystego otwarcia Miasta dla mieszkańców i turystów, uroczysta sesja Rady Miejskiej, na której odznaczeni zostali zasłużeni w krzewieniu kultury szegedyńskiej.

Ponadto odbyły się targi turystyczne, na których zaprezentowana została oferta turystycznai kulturalna Łodzi mieszkańcom Szegedu oraz przedstawicielom miast partnerskich Szegedu (m.in. Darmstadt, Cambridge, Shanghai, Odessa, Nicea). Łódzkie stoisko wyróżniało się na tle innych, dzięki bogatej ofercie turystycznej, potwierdzały to także opinie odwiedzających oraz przedstawiciele miast partnerskich Szegedu. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się oferta Łódź na Weekend czy Turystyka Biznesowa, ponadto ulica Piotrkowska, jako najdłuższy deptak w Polsce oraz Manufaktura, która jest nieodzownym przykładem zrewitalizowanego centrum kulturalno - handlowego.


III Forum Miast Partnerskich
2015-09-09

W dn. 9-10 września 2015 r. miało miejsce III Forum Miast Partnerskich, poświęcone tematyce rewitalizacji w centrum miasta. Goście z Lyonu, Stuttgartu, Szegedu i Tampere mówili o swoich doświadczeniach w zakresie rewitalizacji i ożywiania centrów miast. Uczestnicy Forum mieli okazję wziąć udział w Kongresie Urbanistyki Polskiej "Powrót do Centrum", zorganizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Przy tej okazji specjaliści z całej Europy wymienili swoje doświadczenia w zakresie planowania przestrzennego, rewitalizacji, zwiedzili Łódź i zapoznali się z projektem starań Łodzi o EXPO 2022.
Swojego poparcia tej kandydaturze udzieli dyplomaci z Francji i Finlandii.

Materiał w sprawie poparcia starań Łodzi o EXPO z Forum:

Archiwum współpracy 

TAMPERE - W SKRÓCIE

TAMPERE zamieszkuje ok. 210 tys. mieszkańców dzięki czemu jest ono trzecim co do wielkości miastem Finlandii. Usytuowane jest w regionie Pirkanmaa - jednym z trzech najszybciej rozwijających się w kraju. W 2004 r. Tampere zostało wybrane przez Finów najatrakcyjniejszym miastem.

Współpraca Łodzi i Tampere sięga 1957r., oficjalnie jednak Tampere jest miastem partnerskim Łodzi od 1996 r. ( umowa partnerska >>> )

Burmistrzem miasta jest Anna-Kaisa Ikonen

Oficjalna strona miasta: http://www.tampere.fi/

HISTORIA

Pierwsze obszaru osiedla na obszarze Tampere datuje się około roku 600. W IX-X wieku osiedle stało się ważnym ośrodkiem handlowym, by później na okres średniowiecza znów stracić na znaczeniu. W XVIII wieku Tampere było wsią licząca 200 mieszkańców, która w 1779 roku otrzymała prawa miejskie. Od tego momentu datowany jest znaczny rozkwit miasta. Szybko pojawiły się tu pierwsze zakłady przemysłowe i parki. Na polecenie cara Aleksandra I, pod którego rządami znajdowała się wówczas Finlandia, Tampere zostało rozbudowane i już do połowy XIX wieku stało się najbardziej uprzemysłowionym miastem w Finlandii. Z tego powodu nazywane było często „północnym Manchesterem" (obecnie większość budynków fabryk pełni nowe funkcje: znajdują się w nich biura, firmy technologiczne i komputerowe, agencje reklamowe oraz kawiarnie i puby). W okresie międzywojennym Tampere było ważnym punktem oporu rewolucjonistów fińskich. Po II wojnie światowej w mieście rozwinął się przemysł nowoczesny i powstało wiele budynków, zrealizowanych według śmiałych współczesnych projektów architektonicznych. Warto zaznaczyć, że w dzielnicy Nokia powstała firma o tej samej nazwie - dziś jest ona jedną z najbardziej rozpoznawalnych fińskich firm w Europie i na całym świecie. Aktualnie Tampere słynie na świecie przede wszystkim z festiwali filmowych i muzycznych.

KULTURA

Spuścizna kulturalna przemysłowego Tampere, zwłaszcza, jeśli chodzi o architekturę, jest bardzo bogata. Do dziś można zwiedzać luksusowe rezydencje jak Dom Sumeliusa (1901), Dom Palandera (1901), Dom Commerce (1899) i Dom Selina (1886). Najważniejsze zabytki w Tampere, takie jak Tampereen Teatteri (1913), Ratusz (1890), fontanna na rynku Keskustori (1882) pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, ael w mieście można zobaczyć też zachowany XVIII w rynek miejski - Keskustori. Tampere oferuje swoim gościom w każdym wieku liczne atrakcje kulturalne a także doskonałe możliwości wypoczynku. Odbywają się tutaj różne festiwale, m.in. MindTrek (Festiwal Mediów), Pispala Schottische (Festiwal Szkockiej Muzyki Tradycyjnej i Nowoczesnej), Tampere Biennale (Festiwal Muzyczny Biennale Tampere), Festiwal Filmów Krótkometrażowych, Festiwal Jazzowy, Festiwal Teatralny jak i Festiwal Muzyki Wokalnej. W Tampere znajduje się również orkiestra filharmoniczna, która prezentuje muzykę klasyczną oraz współczesną. Dla tych, którzy kochają sport Tampere oferuje zawody w różnych dyscyplinach, np. w siatkówce.

EDUKACJA

Tampere jest ważnym fińskim ośrodkiem uniwersyteckim. Znajdują się tu cztery wyższe uczelnie: Uniwersytet Tampere (UTA), Tampere Politechnika (TUT), Uniwersytet Nauk Stosowanych (TAMK) i Uniwersytet Nauk Stosowanych Pirkanmaa (PIRAMK). Wydział Uniwersytetu Tampere, International School of Social Science, cieszy się dobrą reputacją i niezwykłą popularnością dzięki kierunkom, prowadzącym badania, dotyczące międzynarodowej polityki i gospodarki światowej.

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Tampere współpracuje z miastami z całego świata m.in Syracuse z USA, z miastem León z Nikaragui czy Mwanza w Tanzanii. Nieoficjalne kontakty pomiędzy Tampere a Łodzią sięgają 1957r.


III Forum Miast Partnerskich

2015-09-09

W dn. 9-10 września 2015 r. miało miejsce III Forum Miast Partnerskich, poświęcone tematyce rewitalizacji w centrum miasta. Goście z Lyonu, Stuttgartu, Szegedu i Tampere mówili o swoich doświadczeniach w zakresie rewitalizacji i ożywiania centrów miast. Uczestnicy Forum mieli okazję wziąć udział w Kongresie Urbanistyki Polskiej "Powrót do Centrum", zorganizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Przy tej okazji specjaliści z całej Europy wymienili swoje doświadczenia w zakresie planowania przestrzennego, rewitalizacji, zwiedzili Łódź i zapoznali się z projektem starań Łodzi o EXPO 2022.
Swojego poparcia tej kandydaturze udzieli dyplomaci z Francji i Finlandii.

Materiał w sprawie poparcia starań Łodzi o EXPO z Forum:

Archiwum współpracy 

TEL AWIW - JAFA - W SKRÓCIE

TEL AWIW, albo "Wzgórza Wiosny" - jak brzmi tłumaczenie hebrajskiej nazwy miasta - jest drugim największym pod względem ludności miastem w Izraelu (371.000 mieszkańców). Stanowi także największe zaplecze gospodarcze kraju. Swoje siedziby mają tu najpoważniejsze firmy, filie znanych koncernów zagranicznych, a także największe banki i ekskluzywne hotele o światowym standardzie. Większość z nich zlokalizowano w wieżowcach, wzdłuż morskiego wybrzeża. U podnóża miasta ciągnie się wspaniała piaszczysta plaża, czyniąc z Tel Awiwu ważny ośrodek wypoczynkowy Izraela.

Miasto partnerskie Łodzi od 1994 r. ( umowa partnerska >>> )

Burmistrzem miasta jest Ron Huldai

Oficjalna strona miasta:

Film promujący Tel-Awiw Jaffę:

HISTORIA MIASTA 

Budowa Tel Awiwu rozpoczęła się w 1909 roku. Miasto rozwijało się w bardzo szybkim tempie, zajmując coraz rozleglejsze tereny rozciągające się wzdłuż wybrzeża morskiego. W połowie lat 30-tych XX wieku Tel Awiw był już największym miastem Palestyny. Od początku starano się nadać mu regularny układ urbanistyczny, charakteryzujący miasto-ogród, w którym funkcje mieszkalne nie kolidowałyby z przemysłowymi. W 1949 roku do Tel Awiwu przyłączono stare miasto portowe Jaffa, tworząc w ten sposób jednolity organizm miejski.

KULTURA  

Tel Awiw ma bardzo wiele do zaoferowania miłośnikom sztuki. Takie instytucje kulturalne jak: Izraelska Orkiestra Symfoniczna - jedna z najznamienitszych w świecie, Muzeum Sztuki - posiadające w swoich zbiorach dzieła Renoira, Moneta, czy Picassa, Izraelska Opera - ciesząca się światowym uznaniem oraz muzea, w tym Muzeum Diaspory - gdzie szczególne miejsce zajmuje wystawa poświęcona Łodzi żydowskiej - a także liczne galerie i okresowe ekspozycje artystyczne, zadowalają nawet najbardziej wymagające gusta. Obok cech nowoczesnego miasta, w Tel Awiwie odnaleźć można miejsca o typowo orientalnym klimacie. Należy do nich m. in. egzotyczny bazar Carmel z dużą różnorodnością oferowanych towarów. Jednakże najbardziej orientalny charakter ma portowe miasto Jaffa, jedno z najstarszych w Palestynie. Labirynt wąskich, krętych, spokojnych uliczek z licznymi restauracjami i uroczymi kafejkami, z galeriami sztuki, których ekspozycje prezentowane są na zewnątrz, stwarza niepowtarzalny klimat, czyniący z Jaffy dzielnicę artystów i koneserów sztuki, a zlokalizowany nieopodal "pchli targ", dodaje starej Jaffie specyficznego uroku.

EDUKACJA 

Uniwersytet w Tel Awiwie, zyskujący coraz większą renomę, jest największą uczelnią wyższą w Izraelu. Posiada on 9 wydziałów: sztuki (w jego skład wchodzi szkoła architektury), inżynierii, nauk ścisłych (w jego skład wchodzi Obserwatorium astronomiczne w Mitzpe Ramon), nauk humanistycznych, prawa, przyrody, zarządzania, medycyny i nauk społecznych. Uniwersytet powstał w 1956, kiedy to połączyły się ze sobą Szkoła Prawa i Ekonomii Tel Awiwu, Instytut Nauk Przyrodniczych i Instytut Studiów Żydowskich. W 1963 wybudowano nowy kampus uniwersytecki w dzielnicy Ramat Awiw, w północnej części Tel Awiwu. 

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Wśród miast partnerskich Łodzi, Tel Awiw zajmuje miejsce szczególne. Mieszka tam kilkutysięczna grupa byłych łodzian, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Byłych Łodzian w Izraelu, którego siedziba mieści się w Tel Awiwie.

Oficjalne kontakty pomiędzy Łodzią a Tel Awiwem datują się od 1994 r. Przełomowym wydarzeniem dla nawiązania partnerskich stosunków były obchody 50-tej rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Wyrażone wówczas intencje oraz wstępne rozmowy zaowocowały podpisaniem, podczas Światowego Zjazdu Łodzian w Tel Awiwie we wrześniu 1994 r., umowy o miastach partnerskich. Rezultatem pierwszych kontaktów pomiędzy władzami miast było zorganizowanie jesienią 1995 r. Dni Izraela w Łodzi. Trwające przez ponad dwa miesiące okolicznościowe uroczystości miały na celu przybliżenie mieszkańcom Łodzi kultury i historii Izraela.

Powołanie do życia we wrześniu 1995 r. Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense, było przedsięwzięciem potwierdzającym rozwój współpracy pomiędzy Łodzią a Tel Awiwem. Głównym celem Fundacji jest renowacja cmentarza żydowskiego w Łodzi (największego tego typu w Europie), a także ochrona pozostałych zabytków
i miejsc związanych z kulturą żydowską. Kontakty pomiędzy Łodzią a Tel Awiwem opierają się przede wszystkim na działaniach zmierzających do zbliżenia mieszkańców obu miast. Zapoczątkowano je w czerwcu 1996 r. przyjazdem grupy byłych Łodzian z Izraela.

Współpraca Łodzi z Tel Awiwem od lat nabiera coraz intensywniejszych wymiarów. Początkowo koncentrowała się na tzw. "turystyce sentymentalnej" poprzez nawiązywanie do korzeni Łodzi jako miasta wielonarodowościowego i zachęcaniu byłych łodzian do powrotu do miasta ich młodości, jednakże kontakty na płaszczyźnie gospodarczej i kulturalnej są równie istotne.

W lutym 2005 roku odbyła się pierwsza misja kulturalno- gospodarcza do Izraela, która od tego czasu organizowana jest co roku. Łódź cyklicznie bierze udział w International Mediterranean Tourism Market (Tel Awiw), największych targach turystycznych w basenie Morza Śródziemnego.

Działania związane z upamiętnieniem łódzkich Żydów spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców obu miast. W 2005 roku Tel Awiw wsparł budowę Pomnika Zagłady - Stacji Radegast Oba Miasta zaangażowane są również w działania na płaszczyźnie edukacyjnej. Uczniowie i studenci biorą udział w różnych programach i akcjach, począwszy od sprzątania kwater na cmentarzu żydowskim, poprzez pomoc w organizacji obchodów rocznicowych po przeprowadzanie wywiadów z ocalonymi. W te działania zaangażowane są organizacje harcerskie, religijne, studenci oraz poszczególne szkoły.

Archiwum współpracy

TIANJIN - W SKRÓCIE

TIANJIN - to jedno z największych miast w Chińskiej Republice Ludowej, położone w północno-wschodniej części kraju. Jest szóstym największym miastem Chin i liczy sobie około 11 mln mieszkańców.

Jest wielkim ośrodkiem handlu i przemysłu (elektroniczny, informatyczny, metalurgiczny, samochodowy, maszynowy, stoczniowy, chemiczny, petrochemiczny, włókienniczy i spożywczy), a także ważnym portem w pobliżu ujścia rzeki Hai He do Morza Żółtego.

Tianjin to miejsce przede wszystkim rozwoju innowacyjnych technologii i nowoczesnych projektów, jest również bardzo ważnym ośrodkiem akademickim, z ponad 20 uczelniami wyższymi, spośród których do najważniejszych zaliczane są: Uniwersytet Tienciński, Uniwersytet Nankai, Politechnika Tiencińska, czy Uniwersytet Nauki i Technologii.

Miasto partnerskie Łodzi od 1994 r. ( umowa partnerska >>> )

Burmistrzem miasta jest Huang Xingguo

Oficjalna strona miasta: http://www.tj.gov.cn/english/

HISTORIA

Tianjin stał się ważnym ośrodkiem handlowym na przełomie VI i VII w n.e., za panowania dynastii Sui. Do 1404 roku Tianjin nosił nazwę Zhigu czyli „Otwarty Port". W XVw. miasto otrzymało swoją dzisiejszą nazwę i zostało ufortyfikowane fortem Tianjin Wei. W 1725 r. miasto stało się osobną prefekturą i od tego momentu jego prawa miejskie były sukcesywnie rozszerzane. W 1858 po incydencie ze statkiem z Hongkongu w tzw. wojnie opiumowej z Wielką Brytanią i Francją, w Tianjin został podpisany traktat pokojowy, który miał stanowić gwarancję otwarcia portu na handel zagraniczny.

W czerwcu 1900 władzę w Tianjin przejęli tzw. Bokserzy, walczący o wyzwolenie Chin spod wpływu kolonizatorów. Jednak siły zbrojne państw europejskich zmusiły Bokserów do ustąpienia. Ciekawostką jest fakt,
iż w tym czasie w Tianjin pracował przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych, Herbert Hoover.

Nastepnie w roku 1924 miasto zostało wydzielone, podczas gdy w latach 1937-45 Tianjin, w wyniku drugiej wojny chińsko-japońskiej, był okupowany przez Japonię, a później, po zakończeniu II wojny światowej, aż do 1947 roku, przez Stany Zjednoczone. 15 stycznia 1949 roku miasto opanowały siły zbrojne komunistów, po tym jak
1 października 1949 r. Komunistyczna Partia Chin na czele z Mao Zedong ogłosiła powstanie Chińskiej Republiki Ludowej.

Bardzo dynamiczny rozwój gospodarczy rozpoczął się dla Tianjinu w latach 70., wraz z reformami wprowadzonymi przez Denga Xiaopinga. Procesy zmian doprowadziły w dziedzinie polityki do potępienia „rewolucji kulturalnej”, proklamowano otwarcie się na świat oraz zapoczątkowano „socjalistyczną gospodarkę rynkową”.

Doprowadziło to m.in. do przywrócenia gospodarki rodzinnej w rolnictwie, odrodzenia sektora prywatnego, utworzenia pierwszych specjalnych stref ekonomicznych. Reformom wewnętrznym towarzyszyły także zmiany
w polityce zagranicznej, gdzie ChRL zaczęła stopniowo wychodzić z izolacji.

Od tego czasu miasto rozwija się bardzo dynamicznie nie tylko we wszystkich aspektach gospodarczych,
ale i kulturalnych, akademickich, czy sportowych. Specjalna strefa Tianjin– New Binhai Area skupia coraz więcej inwestorów, a jej wyniki wzrostu przewyższają PKB Szanghaju.

KULTURA

Kultura Tianjin jest bardzo zróżnicowana. Mieszkańcy miasta używają wielu różnych dialektów m. in. mandaryńskiego, putonghua czy tieńcińskiego. Co ciekawe, w Tianjin używa się całkowicie innego języka niż w stolicy kraju, Pekinie, chociaż Miasta nie są od siebie bardzo oddalone.

Tianjin jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, w którym rozwijają się takie dziedziny jak opera, film, teatr. Jest miastem festiwali, centrum wydarzeń kulturalnych w Chinach.

Ze względu na położenie miasta kuchnia Tianjin koncentruje się na żywności pochodzącej głównie z morza.

Tianjin słynie również z latawców Wei i glinianych figurek Zhang. Z miasta pochodził również słynny komik i aktor chiński Ma Sanli, który znany jest ze swojego zamiłowania do chińskiego stylu stand-upu - xiangsheng. Jego przedstawienia, często oparte na dialekcie tieńcińskim były bardzo popularne w Chinach.

EDUKACJA

Tianjin jest miastem akademickim. Znajduje się tu wiele uczelni wyższych ok. 20 uniwersytetów, szkół technicznych, akademii wojskowych i akademii sztuk pięknych, konserwatorium muzycznego, wychowania fizycznego, czy też akademii wojskowych.

Uczelnie z Tianjin oraz z Łodzi realizują szereg projektów międzyuczelnianych, których celem jest rozwój kontaktów akademickich oraz Promocji polskiej edukacji wyższej w Chinach.

Uniwersytet Łódzki współpracuje z 4 uczelniami w Tianjin oraz Nankai:

 • Tianjin University of Science and Technology,
 • Tianjin University of Technology and Education,
 • Tianjin University of Technology,
 • Nankai University.

WSPÓŁPRACA ZAGRANICZNA

Tianjin wiele utrzymuje stałe kontakty z partnerami na całym świecie, m.in. z Japonią, Ukrainą, Brazylią, Stanami Zjednoczonymi. Posiada 42 miasta partnerskie, z którymi współpraca opiera się przede wszystkim na Promocji
i wymianie kulturalnej, akademickiej i handlowej.

Początek współpracy z Łodzią datuje się na 1994 rok.

Współpraca pomiędzy miastami odbywa się na wielu płaszczyznach, począwszy od dziedzin gospodarki, handlu, wymian kulturalnych, edukacyjnych, czy sportowych. Władze obu miast utrzymują przyjazne stosunki, inicjują wzajemne spotkania oraz misje gospodarcze w celu pogłębienia wzajemnej współpracy w wyżej wymienionych dziedzinach. Współpraca z partnerami chińskimi jest jednym z najważniejszych priorytetów Miasta Łodzi.


2016


W dniach 26 – 27 czerwca 2016 r. odbyło się spotkanie miast partnerskich miasta Tianjin.

Archiwum współpracy

WILNO - W SKRÓCIE

Stolica Republiki Litewskiej położona na południu tego kraju, blisko granicy z Polską i Białorusią. Miasto liczy ok. 600 tys. mieszkańców. Wilno jest głównym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym Litwy.

Miasto niezwykle ciekawe turystycznie. Posiada jedną z największych w tej części Europy Starówek, obecnie starannie odrestaurowywaną. Rozwinięty jest tam przemysł maszynowy, elektrotechniczny, metalowy, włókienniczy, spożywczy i materiałów budowlanych.

Miasto partnerskie Łodzi od 1991 roku. (umowa partnerska >>> )

Merem miasta jest Remigijus Šimašius

Oficjalna strona miasta

WILNO - EUROPEJSKA STOLICA KULTURY 2009

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą dopiero z 1323, kiedy to twórca Wielkiego Księstwa Litewskiego, Giedymin, wzniósł drewniany zamek (zwany Wysokim) na Górze Zamkowej i przeniósł stolicę z Trok do Wilna. On. Wielki książę litewski i król polski Władysław Jagiełło w 1387 nadał miastu prawa magdeburskie oraz zaczął sprowadzać osiedleńców. Wilno rozwijało się dynamicznie, w mieście powstawały liczne cechy rzemieślnicze.

W XVIII wieku miasto stało się dla Żydów "Jerozolimą Północy" (hebr. Yerushalaim szel cafon). Działała tu jedna z najwybitniejszych szkół talmudycznych na świecie. Ciosem dla miasta była III wojna północna. W XIX w. Wilno było miejscem rozwoju licznych patriotycznych organizacji np. filaretów, filomatów, Związku Patriotycznego i Szubrawców. Latem 1823 r. w Wilnie doszło do masowych aresztowań polskiej młodzieży. W tym czasie w mieście studiował i był więziony Adam Mickiewicz.

19 września 1939 r., pomimo obrony miasta przez harcerzy i gimnazjalistów, Wilno zajęły wojska radzieckie. 26 października 1939 Sowieci przekazali miasto Litwinom, lecz 15 czerwca 1940 ponownie je zajęli. 14 lipca 1940 zaczęły się wywózki mieszkańców Wileńszczyzny na Syberię. W czasie wojny prześladowania i deportacje objęły ok. 35 tys. mieszkańców Wileńszczyzny, głównie polskiego pochodzenia. 22 czerwca 1941 Niemcy zbombardowali miasto, a kilka dni później je zajęli.

Ruchy niepodległościowe, zapoczątkowane w czerwcu 1988 przez Litewski Ruch na Rzecz Przebudowy (Sajudis), nasiliły się w roku 1990, a w styczniu 1991 doszło do starć pod wieżą telewizyjną (żołnierze użyli m.in. czołgów), w których po stronie opozycji zginęło 17 ludzi zaś ok. 600 zostało rannych. Od 17 września 1991 Wilno jest stolicą niepodległej Litwy, c. W 1993 miasto odwiedził papież Jan Paweł II.

KULTURA

Wilno jest prężnym ośrodkiem kulturalnym. Miłośnicy sztuki mają do dyspozycji szeroki wachlarz teatrów, galerii, muzeów i innych ośrodków sztuki. O bogatej ofercie kulturalnej miasta świadczy fakt, iż otrzymało ono tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2009. W 2009 roku kultura w różnych formach gościła w salach, na ulicach i innych dotychczas niewykorzystywanych do celów artystycznych przestrzeniach Wilna. Uroczystości inauguracyjne rozpoczęły się 31 grudnia 2008 i potrwały aż do 4 stycznia roku 2009. Mieszkańcy Wilna oraz przybyli goście mieli okazję wziąć udział w wielu imprezach artystycznych i koncertach oraz zobaczyć imponujący pokaz świetlny znanego niemieckiego artysty Gerta Hofa.

EDUKACJA

W mieście znajduje się najstarszy uniwersytet na Litwie - Uniwersytet Wileński (lit. Vilniaus universitetas), założony w 1579 przez Stefana Batorego jako Akademia i Uniwersytet Wileński, a w latach 1919-1939 działający pod nazwą Uniwersytet Stefana Batorego. Uniwersytet oferuje studia na12 wydziałach, posiada również ogród botaniczny, obserwatorium astronomiczne i centrum obliczeniowo-badawcze. W roku 2005 studiowało na nim 22 618 studentów, z tego 15 789 w trybie dziennym.

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Łódź podpisała z Wilnem porozumienie o współpracy 22 stycznia 1991 roku. Od 1993 r. do 1995 r. Urząd Miasta Łodzi prowadził w Wilnie Biuro Promocji Gospodarczej Łodzi. (przy ul. Pilies 7.) Biuro to miało spełniać rolę „koordynatora współpracy gospodarczej", tj. łódzkie i litewskie firmy mogły uzyskać pełne informacje niezbędne do podjęcia współpracy gospodarczej. Działalność biura wypełniała istniejącą wówczas lukę informacyjną dotyczącą działalności gospodarczej w nowej rzeczywistości, w której znalazły się nasze i litewskie firmy.

Obecnie Urząd Miasta Łodzi ściśle współpracuje z Urzędem Miasta Wilna, głównie w zakresie turystyki i konserwacji zabytków. Wilno co roku uczestniczy w Międzynarodowych Targach Turystycznych w Łodzi. Łódź z kolei otrzymuje zaproszenia na targi turystyczne do Wilna. Wyższe uczelnie obydwu miast współpracują ze sobą już od ponad czterech lat.

III Forum Miast Partnerskich
2015-09-09

W dn. 9-10 września 2015 r. miało miejsce III Forum Miast Partnerskich, poświęcone tematyce rewitalizacji w centrum miasta. Goście z Lyonu, Stuttgartu, Szegedu i Tampere mówili o swoich doświadczeniach w zakresie rewitalizacji i ożywiania centrów miast. Uczestnicy Forum mieli okazję wziąć udział w Kongresie Urbanistyki Polskiej "Powrót do Centrum", zorganizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Przy tej okazji specjaliści z całej Europy wymienili swoje doświadczenia w zakresie planowania przestrzennego, rewitalizacji, zwiedzili Łódź i zapoznali się z projektem starań Łodzi o EXPO 2022.
Swojego poparcia tej kandydaturze udzieli dyplomaci z Francji i Finlandii.

Materiał w sprawie poparcia starań Łodzi o EXPO z Forum:

III Forum Miast Partnerskich

2015-09-09

W dn. 9-10 września 2015 r. miało miejsce III Forum Miast Partnerskich, poświęcone tematyce rewitalizacji w centrum miasta. Goście z Lyonu, Stuttgartu, Szegedu i Tampere mówili o swoich doświadczeniach w zakresie rewitalizacji i ożywiania centrów miast. Uczestnicy Forum mieli okazję wziąć udział w Kongresie Urbanistyki Polskiej "Powrót do Centrum", zorganizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Przy tej okazji specjaliści z całej Europy wymienili swoje doświadczenia w zakresie planowania przestrzennego, rewitalizacji, zwiedzili Łódź i zapoznali się z projektem starań Łodzi o EXPO 2022.
Swojego poparcia tej kandydaturze udzieli dyplomaci z Francji i Finlandii.

Materiał w sprawie poparcia starań Łodzi o EXPO z Forum:

LYON - W SKRÓCIE

LYON - trzecie co do wielkości miasto (ok. 460 tys. mieszkańców) i druga co do wielkości aglomeracja we Francji (ponad 1,6 mln mieszkańców). Położony jest nad rzekami Rodan i Saoną w departamencie Rodan, w środkowowschodniej części kraju niedaleko od Alp. Lyon jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, finansowym i handlowym. W mieście siedzibę ma wiele banków, a także giełda. Jest ośrodkiem przemysłu włókienniczego, samochodowego, chemicznego, spożywczego i odzieżowego.

Miasto partnerskie Łodzi od 1991 roku. (umowa partnerska >>> )

Merem miasta jest Gerard Collomb.

Oficjalna strona miasta: http://www.lyon.fr/vdl/sections/fr/

HISTORIA

Lyon został założony w 43 r. p.n.e. jako rzymska kolonia wojskowa Lungundum i po pewnym czasie przekształcił się w główny ośrodek prowincji Galia. Dogodne położenie przyczyniło się do dynamicznego rozwoju miasta. Znaczenie miasta znacznie się zmniejszyło wraz ze zmierzchem imperium rzymskiego. Miasto w czasach V- XIV w. przechodziło z rąk Burgundów do rąk Franków i odwrotnie. Prawa miejskie Lyon uzyskał w XIII wieku. Miasto od 1307r. należy do Francji. Rola miasta na nowo zaczęła wzrastać w XV wieku i stało się ważnym ośrodkiem finansowo-handlowym. Po wynalezieniu czcionki drukarskiej miasto stało się znaczącym ośrodkiem wydawniczym. Jednak największy rozwój miasta nastąpił dzięki licznym zakładom wytwarzającym jedwab. W XVIII wieku miasto stało się największym i najsławniejszym w Europie ośrodkiem jedwabnictwa („lyoński jedwab"). Po odbudowaniu miasta ze zniszczeń wojennych Lyon objął pozycje drugiej metropolii Francji po Paryżu.

KULTURA

Lyon jest ważnym ośrodkiem kulturalno-naukowym. Znajdują się tu opera, liczne teatry, muzea - między innymi Muzeum Cywilizacji Galijsko-Rzymskiej, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Historyczne Lyonu, Instytut Lumière, Muzeum Włókiennictwa i Sztuk Dekoracyjnych oraz Centrum Historii Ruchu Oporu i Deportacji. Do godnych zwiedzenia zabytków należy bazylika Najświętszej Maryi Panny, ratusz z XVII wieku, katedra Św. Jana, plac Bellecour - jeden z największych w Europie, ruiny budowli rzymskich. Historyczna część Lyonu 5 grudnia 1998 została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Oryginalnym świętem Lyonu jest Festiwal Świateł obchodzony 8 grudnia. Z placu Saint - Jean wyrusza o 20 procesja wiernych do niosących zapalone świece zmierzająca do bazyliki Notre Dame - de - FourviRre. W większości okien mieszkańcy Lyonu również zapalają świece. Lyon jest miejscem wielu festiwali i ośrodkiem sztuki i muzyki. Oprócz tego Lyon słynie ze swojej znakomitej kuchni.

EDUKACJA

Powstanie uniwersytetu w Lyonie poprawiło pozycje miasta i zaczął on odgrywać także ważną role jako ośrodek nauki. Prowadził tu badania m.in. Andre Marie Ampre. Z Lyonu pochodzili także wynalazcy kinematografu: bracia Lumière tutaj zbudowali swój kinematograf i nakręcili pierwszy film. W 1895 r. w mieście odbył się pierwszy na świecie pokaz filmu "Wyjście robotników z fabryki". W 1900 r. urodził się tu pisarz Antoione de Saint - Excupery autor słynnego „Małego księcia".

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Już 25 lat trwa współpraca Łodzi i Lyonu, zapoczątkowana podpisanym w 1991 roku protokołem o wymianie i współpracy. W początkowej fazie kontaktów Łódź budująca demokratyczny, urynkowiony samorząd otrzymała znaczące wsparcie ze strony Lyonu w postaci licznych szkoleń i pomocy organizacyjno-prawnej w zakresie gospodarki finansowej, organizacji służb administracji miejskiej, zarządzania gruntami i nieruchomościami, wprowadzeniem informatyki do usług, rehabilitacji mieszkań socjalnych oraz strategii komunikacji. Lyon organizował staże i realizował eksperckie misje szkoleniowe w dziedzinie technologii miejskich i zagospodarowania terenu. Wymiana i wsparcie organizacyjno-merytoryczne objęło także tak ważne dziedziny życia społecznego, jak: adwokatura, izby podatkowe, szpitale, sądy, zakłady energetyczne.

Ważną rolę na polu wzajemnych kontaktów było nauczanie- zarówno języka francuskiego, jak i konkretnych dyscyplin. Od samemu początku organizowane były liczne wymiany uczniów i nauczycieli, następnie współpraca objęła uczelnie wyższe- Uniwersytety Lumiere, Jean Moulin z Uniwersytetem Łódzkim, Ecole Central z Politechniką Łódzką, Uniwersytetu Claude Bernard z Lyonu z Akademią Medyczną w Łodzi. Coroczną wymianę młodzieży podjęły także Liceum Jean Perrin i I Liceum Ogólnokształcące im. M Kopernika, a także gimnazjum z Tonkin i XIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi. Wyższe uczelnie prowadziły także wspólnie prace badawcze- m.in. dzięki realizowanem przez Katolicką szkołę Rzemiosła, Szkołę Główną i Szkołę Zarządzania z Lyonu programom kształcenia francuskojęzycznego. Pomoc z Lyonu zaowocowała powstaniem w Łodzi Instytutu Sprzedaży i Negocjacji oraz Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.W 1994. utworzono Uniwersytet Mody, oparty na współpracy z Uniwersytetem Lyon II. Prestiżowy wydział Międzynarodowej Inżynierii (IFE) przyjmuje od lat na studia w języku francuskich liczne grupy młodzieży z Łodzi, jak i studentów francuskich w ramach wymiany europejskiej. Można tu uzyskać francuski dyplom magisterski Uniwersytetu Lyon IIIi zwiększyć swoje szanse na rynku pracy francuskich i międzynarodowych korporacji.Napływ francuskiego kapitału do Łodzi jest owocem wieloletniego rozwoju stosunków ekonomicznych pomiędzy oboma miastami-chociażby relacji Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej z Izbą w Lyonie, szkoleń dla kadry zarządzającej i szefów przedsiębiorstw. Obecnie w Łodzi działają takie firmy jak Dalkia, Accord (hotel Ibis), Compin, Hutchinson, IDES, liczne hipermarkety.Łódź i Lyon to jednak nie tylko silne ośrodki gospodarcze, akademickie, lecz także miastao ogromnym potencjale kulturalnym, z silnymi tradycjami włókienniczymi, filmowymi,z unikatowym dziedzictwem architektonicznym i wielokulturowym.Z tego tytułu współpracę rozpoczęły muzea: łódzkie Muzeum Włókiennictwa i Musée des Textiles et l`Art Decoratif, muzea sztuki współczesnej, szkoły baletowe. Nie bez przyczyny rewitalizacji byłych zakładów produkcji tekstyliów Izraela Poznańskiego podjął się zespół architektoniczny Sud Architecte Lyon i inwestor francuski APSYS.Także tradycje filmowe łączą oba miasta. Warto przypomnieć, że w 1896 roku w parku Helenów odbył się pierwszy plenerowy pokaz filmów za pomocą kinematografu- wynalazku Braci Lumiere, a w sposób ciągły takie projekcje, pionierskie w skali Polski przeprowadzali Bracia Krzemińscy w swoim kinie przy Piotrkowskiej 120.

Wizyta w Lyonie na 25 lecie współpracy partnerskiej

12-14 kwietnia 2016 r.

 Z okazji jubileuszu 25-lecia współpracy Łodzi i Lyonu we Francji gościła łódzka delegacja pod przewodnictwem Prezydent Hanny Zdanowskiej.

Delegacja złożona z przedstawicieli wyższych uczelni, sektora kreatywnego i osób odpowiedzialnych za rozwój kontaktów dyplomatycznych i gospodarczych wzięła udział w Forum zaanwansowanych technologii BioVision, zrealizowała bogaty program wizyty szlakiem rewitalizacji urbanistycznej i jej społecznych aspektów, waloryzacji świetlnej architektury miejskiej, pobudzania przedsiębiorczości sektora kreatywnego, edukacji w sektorze mody, współpracy miasta, regionu i uczelni wyższych.

13 kwietnia po raz pierwszy spotkali się Merowie Miast, co jest obiecującym sygnałem dla ożywienia dalszych relacji łódzko-lyońskich.

W październiku br.planowana jest rewizyta delegacji z Lyonu do Łodzi, z okazji Light.Move.Festival, gdzie gościć mają projekty z Lyonu, jak i IV Forum Miast Partnerskich.


Poznajemy Francję od kuchni
21 marca 2016

21 marca, w 1500 restauracjach na 5 kontynentach prawdziwi smakosze jedzą kolację w stylu francuskim. Także w 5 miejscach w Łodzi, na przykład w restauracji hotelu DoubleTree by Hilton. Będzie można się poczuć jak w najwykwintniejszych zakątkach Francji.

Wydarzenie Goût de France co roku organizowane jest z inicjatywy sławnego szefa kuchni Alaina Ducassea i francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W konferencji zapowiadającej wydarzenie udział wzięli: Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, Sławomir Nowak, dyrektor generalny Hotelu DoubleTree by Hilton, Sebastian Durmmeyer - attache ds. współpracy Ambasady Republiki Francuskiej, Alicja Bień - Konsul Honorowy Francji w Łodzi.

- Cieszę się, że także w Łodzi będziemy mieć okazję doświadczania kultury kuchni francuskiej. Kuchnia jest bowiem jednym z kluczowych elementów w poznawaniu innych narodów. Obcowanie ze smakami, kulturą jedzenia, potrawami danego kraju to integralna część partnerskich kontaktów. A Łódź z Francją łączą już 25-letnie stosunki wynikające z naszych umów partnerskich z miastem Lyon. Dzięki niej kwitnie nie tylko współpraca między urzędami, uczelniami, ale i współpraca kulturalna. A dziś przejawia się ona w wydarzeniu kulinarnym, gdy poznajemy Francję od kuchni - mówiła prezydent Hanna Zdanowska.

Szefowie kuchni i restauratorzy biorący udział w Goût de France w poniedziałkowy wieczór zaserwują: francuski aperitif, zimną i ciepłą przystawkę, danie główne z ryby lub owoców morza, z mięsa lub drobiu, francuski ser, deser z czekoladą oraz wina.

- Kultura kulinarna jest ważną częścią kultury francuskiej. A projekt Goût de France jest dla nas bardzo ważnym projektem. W całej Polsce są 94 restauracje biorące w nim udział. Dziękuję za znakomitą organizację wydarzenia w Łodzi - podkreślał Sebastian Durmmeyer. (M.Ka.)


Delegacja z Lyonu w Łodzi
16 października 2015  

750 lat Örebro

W dniach 12 - 14 sierpnia odbyły się uroczystości 750 urodzin miasta. Podczas urodzin Miasta Örebro odbyło się szereg wydarzeń kulturalnych (koncerty, wystawy w otwartej przestrzeni zaprojektowane przez światowej sławy artystów, gry i zabawy dla dzieci, wstęp wolny do muzeów). Delegacje zaproszone przez miasto Örebro uczestniczyły w niniejszych wydarzeniach kulturalnych. Pozwoliło to na wymianę doświadczeń uczestników delegacji, którzy organizują podobne imprezy we własnych miastach.

Ponadto przedstawiciele miast partnerskich Orebro skupiły się na polityce zielonych finansów, zrównoważonym rozwoju, zaangażowaniu organizacji pozarządowych w zadania miast oraz wyzwaniach miast europejskich.

Łódź zaprezentowała swój profil pod kątem kulturalnym i gospodarczym, a także przedstawiła swoje dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie rewitalizacji i urbanizacji. Dodatkowo uwagę skupiły organizowane przez Łódź Forum Europa - Ukraina oraz Polska - Chiny. Łódź zaprezentowała wydawnictwa promocyjne - Łódź na Weekend oraz Łódź pozdrawia, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników miast partnerskich Örebro.

Szczególne zainteresowanie wzbudziły nasze inicjatywy kulturalne i aktywizujące społeczeństwo obywatelskie.

Łódź pochwaliła się działaniami inwestycyjnymi na polu urbanistyki i transportu. Przedstawiono dwie prezentacje: jedna obrazowała proces powstawania oraz ostateczny rezultat inwestycji nowego Dworca Łódź Fabryczna, zaprezentowano również koncepcję przystanku przesiadkowego Łódź Centrum Piotrkowska. Druga prezentacja dotyczyła urbanistyki i przestrzeni publicznej oraz poprawienia jakości życia w mieście.

     zdjęcia: Kamil Kowalski / tekst: Katarzyna Wilk

Podczas konferencji zaprezentowana została polityka Tianjinu oraz ich stref handlowych – Binhai New Area i pilotażowa – Pilot Free Trade Zone. Łódź miała okazję do zaprezentowania swojego potencjału gospodarczego i akademickiego wraz z prezentacją działań Łodzi pod kątem EXPO 2022.

Ponadto odbyły się spotkania z Wiceprzewodniczącym Miejskiej Komisji Tianjin, Panem Changxi Liu, który zaprezentował Tianjin pod względem ekonomicznym i akademickim. Przedstawiono 8 filarów przemysłowych Tianjinu, m.in.:

 • przemysł kosmiczny,
 • przemysł samochodowy,
 • przemysł petrochemiczny,
 • przemysł elektroniczny,
 • alternatywne źródła energii,
 • przemysł chemiczny,
 • przemysł medyczny,
 • Nauka i Technologie.

Na spotkaniu z Dyrektorem Komisji Handlowej Tianjinu, Panem Wang Xing Chun omówione zostały możliwości dot. współpracy gospodarczej z uwzględnieniem wymiany akademickiej.

W dniach 24 - 30 kwietnia 2015 w Mińsku (Białoruś) odbył się I Międzynarodowy Festiwal Młodych Talentów „Nowe Osiągnięcia - 2015". Z Pałacu Młodzieży w Łodzi pojechała 11-osobowa ekipa: 9 uczestniczek zespołu tańca współczesnego „Tu i Teraz" pod kierownictwem Katarzyny Matusiak (Marysia Dylik, Emilia Królikowska, Natalia Łęgoszewska, Julia Łozowicka, Ewelina Marciniak, Karolina Osiewalska, Jekatierina Stań, Karolina Strózik, Ania Tokarska) oraz 2 solistki, uczestniczki HZA „Krajki" (Julia Grenda i Julia Michalik) pod kierownictwem Aldony Zawiślak i pod opieką Żanetty Walkus.

W konkursie udział wzięło 2060 uczestników z 5 krajów - Białorusi, Rosji, Polski, Ukrainy i Litwy. Polskie uczestniczki brały udział w kategoriach: w sobotę, 25 kwietnia - „choreografia: taniec współczesny od 16 lat i wyżej"; w niedzielę, 26 kwietnia - „wokal (solo) 10-12 lat" i „wokal (zespoły) 11-15 lat".

Reprezentantki Pałacu Młodzieży wróciły do Polski z następującymi nagrodami :
- w kategorii „choreografia: taniec współczesny od 16 lat i wyżej" - I miejsce dla „Tu i Teraz" (z 8 zespołów) za kompozycję taneczną „No name";
- w kategorii „wokal (solo) 10-12 lat" - Julia Grenda - wyróżnienie i Julia Michalik - także wyróżnienie;
- w kategorii „wokal (zespoły) 11-15 lat" - Julia Grenda i Julia Michalik - III miejsce, kompozycja „Halny".

Oprócz tego w niedzielę, 27 kwietnia, odbyła się gala koncertowa z udziałem laureatów konkursu, polskie uczestniczki także na niej wystąpiły (2 układy taneczne i 3 piosenki).

Źródło: Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi


III Forum Miast Partnerskich
2015-09-09

W dn. 9-10 września 2015 r. miało miejsce III Forum Miast Partnerskich, poświęcone tematyce rewitalizacji w centrum miasta. Goście z Lyonu, Stuttgartu, Szegedu i Tampere mówili o swoich doświadczeniach w zakresie rewitalizacji i ożywiania centrów miast. Uczestnicy Forum mieli okazję wziąć udział w Kongresie Urbanistyki Polskiej "Powrót do Centrum", zorganizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Przy tej okazji specjaliści z całej Europy wymienili swoje doświadczenia w zakresie planowania przestrzennego, rewitalizacji, zwiedzili Łódź i zapoznali się z projektem starań Łodzi o EXPO 2022.
Swojego poparcia tej kandydaturze udzieli dyplomaci z Francji i Finlandii.

Materiał w sprawie poparcia starań Łodzi o EXPO z Forum:

Wspólnie dla zdrowia
2015-06-10

Z wizytą w Łodzi przebywa delegacja z Odessy. Goście z Ukrainy zapoznają się z polskim systemem ratownictwa medycznego i podzielą własnymi doświadczeniami w funkcjonowaniu służby zdrowia. W planach jest także utworzenie wspólnego centrum szkoleniowego.

Delegacja z Ukrainy przez najbliższe 5 dni pozna między innymi funkcjonowanie telefonu alarmowego 112, organizację Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego, odwiedzi m.in. Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego, Bazę Lotniczą Pogotowia Ratunkowego oraz Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika.
- 2 maja ubiegłego roku Odessa przeszła bardzo poważny test ratownictwa medycznego. W wojennych starciach rannych zostało prawie 300 osób. Miasto stanęło przed ogromnym wyzwaniem i tym chcemy się także podzielić z Łodzią - podkreślała Elena Tieriajewa, główny specjalista z Zarządu Ochrony Zdrowia Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej.
O tym, że z doświadczeń, nawet zdobytych w takich kryzysowych sytuacjach, trzeba wyciągać wnioski jest przekonany wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
- Praktyka Ukrainy w tym zakresie jest dla Polski bardzo cenna - mówi wiceprezydent. - Pokażemy działanie naszego systemu ratownictwa medycznego i postaramy się odpowiedzieć na wszelkie pytania. Chcemy stworzyć wspólny model działania w sytuacjach trudnych.
Obie strony podkreślają, że poparcia dla wspólnych działań będą szukać w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Odessa jest miastem partnerskim Łodzi od 1993 r. Wymiana doświadczeń medycznych to nie jedyny projekt realizowany w ramach współpracy miast partnerskich. Na przestrzeni lat zrealizowano m.in. uczestnictwo przedstawicieli Łodzi w Międzynarodowej Konferencji Merów Miast Partnerskich „W Trzecie Tysiąclecie bez Wojen i Brutalności", liczne wymiany młodzieżowe, udział łódzkich sportowców w Międzynarodowych Biegu Nadmorskim, organizowanym w Odessie, udział dzieci niepełnosprawnych z Odessy w Międzynarodowych Mityngach Pływackich czy Panoramę Kina Polskiego w Odessie.

Relacja na stronie miasta Odessa >>>

Voice of Yunnan - 21 września 2014 r.

21 września w pasażu Schillera odbył się koncert zespołu the Voice of Yunnan, który w swoim 80 - minutowym programie zaprezentował tradycyjną muzykę chińską z elementami teatralnymi w różnych aranżacjach.
W koncercie znalazły się takie tytuły jak;

• Liście gruszy (piosenka ludowa mniejszości Wa),
• Wiązanka melodii ludowych,
• Wiązanka melodii miłosnych,
• Piosenki o łuskaniu ryżu,
• Kanaibeinaige Weiweige (piosenka ludowa mniejszości Achang i Nu).

Udział w koncercie wzięli przedstawiciele Ambasady ChRL w Polsce, m.in.
I Sekretarz Ambasady.

Nie lada niespodziankę przygotowała również restauracja chińska w Łodzi - Mei Mei, która na tę okazję wykonała kilkadziesiąt pudełeczek tradycyjnych chińskich potraw.

Wspólne świętowanie odbyło się w Roku Konia, który jest pełen optymizmu, zapowiada spełnienie długookresowych planów oraz nowe okazje finansowe i biznesowe!

Delegacja z Lyonu zwiedzałą zrewitalizowaną elektrociepłownię EC-1 wraz z wicedyrektor Biura Promocji,
Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ Moniką Karolczak oraz Błażejem Moderem, dyrektorem
Zarządu Nowego Centrum Łodzi.

Święto Odessy
30.08-04.09.2015 r.

Oficjalna delegacja Łodzi wraz z przedstawicielami Falck Medycyna Sp z o.o. wzięła udział w Święcie Miasta Odessy na zaproszenie Mera Gennadiya Trukhanova. W programie pobytu znalazło się wiele spotkań jak w Urzędzie Miasta tak i w Urzędzie Wojewódzkim Odessy z zakresu budowania struktur samorządowych, sposobu ich funkcjonowania oraz finansowania, a także zasad działania Służby Zdrowia w Polsce. Wizyta była kontynuacją podjętych rozmów w czerwcu bieżącego roku, podczas pobytu delegacji przedstawicieli Wydziału Zdrowia Odessy w Łodzi. Mieszkańcy Odessy chcą nauczyć się nie tylko współdziałania w ratownictwie medycznym ale szeroko rozumianej ochrony ludności. Tragiczne wydarzenia z 2 maja 2014 roku, kiedy doszło w centrum miasta do starć dwóch przeciwstawnych sobie grup politycznych, w wyniku których śmierć poniosło 43 osoby. Te doświadczenia zmusiły Władze Miasta oraz Województwa do analizy i podjęcia działań w zakresie reformy służby zdrowia. Ponieważ w momencie kryzysu okazało się, że Miasto jest kompletnie nie przygotowano do takiego wydarzenia. Zabrakło koordynacji działań służb ratowniczo-medycznych, szpitale były przepełnione, panował chaos, nie było możliwości segregacji rannych, a były to ofiary z ranami po-oparzeniowymi oraz postrzałowymi. Ukraina obecnie jest na progu wielu reform państwowych. Jest to bardzo ważny czas w historii Ukrainy, dlatego Łódź jako miasto partnerskie wspiera Odessę dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.


Wizyta dziennikarzy z Odessy przy współpracy PAP
17-18.09.2015 r. 

Obyły się spotkania z Panią Prezydent, Panią Sekretarz oraz przedstawicielami Oddziału ds. Organizacji Urzędu Miasta, Wydziału Prawnego oraz Oddziału Współpracy z Zagranicą w zakresie zmian struktur Miasta Łodzi po wprowadzeniu w życie w 1993 roku Ustawy o samorządzie gminnym.

 

28-29.06.2015 r. - III Regionalne Forum Polska - Chiny

Spotkanie z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską i wiceprezydentem Markiem Cieślakiem.

W dniach 9-11 października 2015 r. w Łodzi gościł Alain Galliano - Wiceprzewodniczący Aglomeracji Lyonu wraz z p. Jöelle Molierą z Departamentu Współpracy z Zagranicą Aglomeracji Lyonu, do których dołączył p. Jean-Francois Żurawik- Dyrektor Artystyczny Festiwalu Światła (Fete des Lumieres) w Lyonie.

Goście z Lyonu zapoznali się z wiodącymi inwestycjami miasta, takimi jak kompleksowy plan rewitalizacji, budowa Nowego Centrum Łodzi, starania o organizację EXPO 2022. Wzięli także udział w 5 edycji Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła w Łodzi - Light Move.Festival.

Rozmowy z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską oraz wiceprezydentami Markiem Cieślakiem i Krzysztofem Piątkowskim dotyczyły ożywienia wzajemnych relacji,
ze szczególnym naciskiem na współpracę gospodarczą (nowe technologie, planowanie przestrzenne, rewitalizacja i zarządzanie nieruchomościmi) oraz kulturalną
(w obszarach filmu, designu, mody, sztuki murali i światła).

W 2016 r. Łódź i Lyon obchodzić będą jubileusz 25-lecia współpracy. Władze miast omówiły wstępne propozycje przyszłorocznego programu obchodów.


III Forum Miast Partnerskich
9 września 2015


W dn. 9-10 września 2015 r. miało miejsce III Forum Miast Partnerskich, poświęcone tematyce rewitalizacji w centrum miasta. Goście z Lyonu, Stuttgartu, Szegedu i Tampere mówili o swoich doświadczeniach w zakresie rewitalizacji i ożywiania centrów miast. Uczestnicy Forum mieli okazję wziąć udział w Kongresie Urbanistyki Polskiej "Powrót do Centrum", zorganizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Przy tej okazji specjaliści z całej Europy wymienili swoje doświadczenia w zakresie planowania przestrzennego, rewitalizacji, zwiedzili Łódź i zapoznali się z projektem starań Łodzi o EXPO 2022.
Swojego poparcia tej kandydaturze udzieli dyplomaci z Francji i Finlandii.

Materiał w sprawie poparcia starań Łodzi o EXPO z Forum:

Ponadto został zaprezentowany projekt pt. "Młodzi w Łodzi" oraz "Nowe Centrum Łodzi". Dziennikarze zwiedzali Łódź, poznali przykłady architektury przemysłowej wraz z jej adaptacją.

Pomoc dla Odessy
2015-11-12

W Łodzi gości oficjalna delegacja z Odessy.

Przedstawiciele miasta partnerskiego Łodzi reprezentują Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Odessa. Celem wizyty jest kontynuacja rozpoczętej w czerwcu br. współpracy w zakresie ratownictwa medycznego, funkcjonowania miejskich szpitali oraz przychodni zdrowia.

Goście z Odessy odwiedzą m.in Szpital Miejski im. Jonschera, gdzie dowiedzą się o zasadach funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych. W Szpitalu Miejskim im. Rydygiera zapoznają się z Systemem Zarządzania Jakością wg normy EN ISO 9001:2008 oraz z działalnością profilaktyczną i promocją zdrowia w Szkole Rodzenia.

Wizyta pokazuje, że współpraca partnerska miast dotyczy różnych dziedzin. Dziś, gdy Ukraina stoi w obliczu wojny, pomoc partnerska jest szczególnie potrzebna. Poprzez współpracę na szczeblu samorządowym Polska wyraża swoją solidarność z Ukrainą w trudnym dla niej okresie.

Wizyta potrwa do 15 listopada.


III Forum Miast Partnerskich
2015-09-09

W dn. 9-10 września 2015 r. miało miejsce III Forum Miast Partnerskich, poświęcone tematyce rewitalizacji w centrum miasta. Goście z Lyonu, Stuttgartu, Szegedu i Tampere mówili o swoich doświadczeniach w zakresie rewitalizacji i ożywiania centrów miast. Uczestnicy Forum mieli okazję wziąć udział w Kongresie Urbanistyki Polskiej "Powrót do Centrum", zorganizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Przy tej okazji specjaliści z całej Europy wymienili swoje doświadczenia w zakresie planowania przestrzennego, rewitalizacji, zwiedzili Łódź i zapoznali się z projektem starań Łodzi o EXPO 2022.
Swojego poparcia tej kandydaturze udzieli dyplomaci z Francji i Finlandii.

Materiał w sprawie poparcia starań Łodzi o EXPO z Forum:

Na III Regionalne Forum Polska-Chiny przyjechało do Łodzi ponad pół tysiąca przedsiębiorców i przedstawicieli władz samorządowych. Przy okazji dyskusji i paneli toczą się rozmowy na temat wymiany gospodarczej, naukowej i kulturalnej oraz podpisywane są porozumienia o współpracy. Na forum przyjechał minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, a władze Łodzi i województwa reprezentowali: prezydent Hanna Zdanowska i marszałek Witold Stępień.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Daria Lipińska-Nałęcz podpisała dokumenty ułatwiające wymianę studentów między polskim uniwersytetami a uczelniami w prowincji Henan, co ma również znaczenie dla Uniwersytetu Łódzkiego i naszego miasta, które bardzo blisko współpracuje już z miastem Chengdu. Oba ośrodki łączy kolej cargo, a wczoraj Chińczycy otworzyli w Łodzi swoje biuro i oficjalne przedstawicielstwo.

24 - 26 czerwca 2015

Wizyta delegacji w Łodzi w celu wymiany dobrych praktyk z zakresu urbanizacji i rewitalizacji

w magistracie gościła delegacja z miasta partnerskiego Łodzi - Tianjin w Chinach.

Wizytę zorganizowano dla uczczenia 20-lecia współpracy Łodzi i Tianjin. Łódź uzyskała zapewnienie poparcia Tianjin dla naszych starań o EXPO 2022.

Głównym tematem wizyty była rewitalizacja i planowanie przestrzenne. Dlatego przedstawiciele Tianjin, z wiceburmistrzem miasta z Yin Hailin na czele, mieli okazję poznać założenia łódzkiego programu „Miasto kamienic" oraz naszego programu rewitalizacji i organizacji przestrzeni.

- Tianjin bardzo dba o swoją przestrzeń urbanistyczną. Mam nadzieję, że wymiana doświadczeń i spotkania, podczas których prezentujemy m.in. Art_Inkubator i EC1, doskonale pokażą, jakie funkcje może pełnić zrewitalizowana przestrzeń pofabryczna, a to obecnych tutaj państwa szczególnie interesuje - podkreślał wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak.

- Dużo słyszeliśmy o łódzkich doświadczeniach w zakresie rewitalizacji. Interesuje nas sposób odnawiania strych budynków, ale też to, w jaki sposób rozwiązuje się problemy społeczne z tym związane. W Tianjin mamy 14 historycznych obszarów, na których są realizowane różnego typu prace konserwacyjne. Bardzo interesujący jest dla nas projekt Nowego Centrum Łodzi. W szczególności doceniamy program połączenia funkcji transportowej z kulturalną i naukowo-techniczną w jednym miejscu - poinformował wiceburmistrz Yin Hailin.

TIANJIN - to jedno z największych miast w Chińskiej Republice Ludowej, położone w północno-wschodniej części kraju. Jest szóstym największym miastem Chin i liczy sobie około 11 mln mieszkańców.
Jest wielkim ośrodkiem handlu i przemysłu (elektroniczny, informatyczny, metalurgiczny, samochodowy, maszynowy, stoczniowy, chemiczny, petrochemiczny, włókienniczy i spożywczy), a także ważnym portem w pobliżu ujścia rzeki Hai He do Morza Żółtego.
Tianjin to miejsce przede wszystkim rozwoju innowacyjnych technologii i nowoczesnych projektów, jest również bardzo ważnym ośrodkiem akademickim, z ponad 20 uczelniami wyższymi, spośród których do najważniejszych zaliczane są: Uniwersytet Tienciński, Uniwersytet Nankai, Politechnika Tiencińska, czy Uniwersytet Nauki i Technologii.
(M.Ka.)


List Pani Prezydent w związku z tragicznymi wydarzeniami w dn. 12 sierpnia 2015 r.

W związku z tragicznym pożarem w Tianjin, mieście partnerskim Łodzi, prezydent Hanna Zdanowska przesłała list na ręce Huang Xiangguo - burmistrza Tianjin.

Czytamy w nim:

Z wielkim niepokojem i smutkiem przyjęłam wiadomość o tragicznych wydarzeniach w Tianjin, gdzie na skutek potężnych eksplozji na terenie magazynów portowych zginęło kilkadziesiąt osób a kilkaset zostało rannych. Każda katastrofa wywołuje szok, ale mam nadzieję, że sytuację uda się szybko opanować i miasto powróci do normalnego życia.

Łączę się w żalu z rodzinami ofiar wybuchu i w tych trudnych chwilach przesyłam braterskie słowa wsparcia dla mieszkańców Tianjin z partnerskiego miasta Łodzi.

Miasta partnerskie Łodzi

Kontakt