Lyon

Lyon - w skrócie

Lyon – to trzecie pod względem wielkości miasto Francji (536 424 mieszkańców) i trzecia co do wielkości aglomeracja po Paryżu i Marsylii (1 636 238 mieszkańców), według danych z 2015 roku. Położony jest w środkowo-wschodniej części kraju, nad rzekami Rodanem i Saoną, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Rodan. Jest stolicą regionu i departamentu. Lyon to ważny ośrodek handlowo-finansowy. Jest siedzibą giełdy oraz wielkich banków (m.in. Societé Lyonnaise de Banque i Crédit Lyonnais). Odbywają się tu wielobranżowe targi międzynarodowe. Jest ośrodkiem przemysłu włókienniczego, samochodowego, chemicznego, spożywczego i odzieżowego. Lyon jest ponadto dużym węzłem kolejowym ze stacją Gare de Lyon-Saint Paul oraz drogowym. Miasto obsługują stacje Lyon Part-Dieu oraz Lyon Perrache. Znajdują się tu również międzynarodowy port lotniczy imienia Antoine'a de Saint-Exupery'ego (dawniej Satolas) oraz port rzeczny.

Miasto partnerskie Łodzi od 1991 roku.(Umowa Partnerska)

Merem miasta jest Grégory Doucet - sprawuje swój urząd od 2020 r.

Oficjalna strona miasta: http://www.lyon.fr/vdl/sections/fr/

Filmy promujące Lyon: https://youtu.be/CD-59gzjvxk , https://youtu.be/BPGLiL_O7Iw , https://youtu.be/Z9kb5ffBsK8.

INFORMACJE PODSTAWOWE O MIEŚCIE

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Miastami partnerskimi Lyonu są: Aleppo (Syria), Beer-Sheva (Izrael), Beirut (Liban), Birmingham (Wielka Brytania), Craiova (Rumunia), Frankfurt nad Menem (Niemcy), Guangzhou (Chiny), Lipsk (Niemcy), Łódź (Polska), Milan (Włochy), Mińsk (Białoruś), Montréal (Kanada), Ouagadougou (Burkina Faso), Pécs (Węgry), Sankt Petersburg (Rosja), Saint Louis (USA), Turyn (Włochy), Yerevan (Armenia), Yokohama (Japonia), Kurtyba (Brazylia), Kutaisi (Gruzja), Kanton (Chiny), Tunis (Tunezja), Barcelona (Hiszpania), Agadir (Maroko), Lome (Togo), Bamako (Mali), Göteborg (Szwecja), Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie). To tylko niektóre spośród bogatej listy 36 miast partnerskich.

Współpraca Łodzi i Lyonu została zapoczątkowana podpisanym w 1991 roku protokołem o wymianie i współpracy. W początkowej fazie kontaktów Łódź budująca demokratyczny, urynkowiony samorząd otrzymała znaczące wsparcie ze strony Lyonu w postaci licznych szkoleń i pomocy organizacyjno-prawnej w zakresie gospodarki finansowej, organizacji służb administracji miejskiej, zarządzania gruntami i nieruchomościami, wprowadzeniem informatyki do usług, rehabilitacji mieszkań socjalnych oraz strategii komunikacji. Lyon organizował staże i realizował eksperckie wizyty studyjne w dziedzinie zarządzania miastem i zagospodarowania terenu. Wymiana i wsparcie organizacyjno-merytoryczne objęło także tak ważne dziedziny życia społecznego, jak: adwokatura, izby podatkowe, służba zdrowia, sądownictwo, energetyka.

Ważną rolę na polu wzajemnych kontaktów było nauczanie - zarówno języka francuskiego, jak i konkretnych dyscyplin. Od samemu początku organizowane były liczne wymiany uczniów i nauczycieli, następnie współpraca objęła uczelnie wyższe - Uniwersytety Lumiere, Jean Moulin z Uniwersytetem Łódzkim, Ecole Central z Politechniką Łódzką, Uniwersytetu Claude Bernard z Lyonu z Akademią Medyczną w Łodzi. Coroczną wymianę młodzieży podjęły także Liceum Jean Perrin i I Liceum Ogólnokształcące im. M Kopernika, a także gimnazjum z Tonkin i XIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi. Wyższe uczelnie prowadziły także wspólnie prace badawcze - m.in. dzięki realizowanym przez Katolicką szkołę Rzemiosła, Szkołę Główną i Szkołę Zarządzania z Lyonu programom kształcenia francuskojęzycznego. Pomoc z Lyonu zaowocowała powstaniem w Łodzi Instytutu Sprzedaży i Negocjacji oraz Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. W 1994 utworzono Uniwersytet Mody, oparty na współpracy z Uniwersytetem Lyon II. Prestiżowy wydział Międzynarodowej Inżynierii (IFE) przyjmuje od lat na studia w języku francuskim liczne grupy młodzieży z Łodzi, jak i studentów francuskich w ramach wymiany europejskiej. Można tu uzyskać francuski dyplom magisterski Uniwersytetu Lyon III i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Napływ francuskiego kapitału do Łodzi jest owocem wieloletniego rozwoju stosunków gospodarczych pomiędzy oboma miastami-chociażby relacji Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej z Izbą w Lyonie, szkoleń dla kadry zarządzającej i szefów przedsiębiorstw. Obecnie w Łodzi działają takie firmy jak Dalkia, Accord (hotel Ibis), Compin, Hutchinson, IDES, liczne hipermarkety. Łódź i Lyon to jednak nie tylko silne ośrodki gospodarcze, akademickie, lecz także miasta o ogromnym potencjale kulturalnym, z silnymi tradycjami włókienniczymi, filmowymi, z unikatowym dziedzictwem architektonicznym i wielokulturowym. Z tego tytułu współpracę rozpoczęły muzea: łódzkie Muzeum Włókiennictwa i Musée des Textiles et l`Art Decoratif, muzea sztuki współczesnej, szkoły baletowe. Nie bez przyczyny rewitalizacji byłych zakładów produkcji tekstyliów Izraela Poznańskiego podjął się zespół architektoniczny Sud Architecte Lyon i inwestor francuski APSYS. Także tradycje filmowe łączą oba miasta. Warto przypomnieć, że w 1896 roku w parku Helenów odbył się pierwszy plenerowy pokaz filmów za pomocą kinematografu - wynalazku Braci Lumiere, a w sposób ciągły takie projekcje, pionierskie w skali Polski przeprowadzali Bracia Krzemińscy w swoim kinie przy Piotrkowskiej 120.

HISTORIA WSPÓŁPRACY


Kontakt