Mińsk
Maj 2003 r.
Udział przedstawicieli UMŁ w Międzynarodowych Targach „Bielagra 2003", omówienie możliwości realizacji misji gospodarczej firm łódzkich i białoruskich oraz seminarium nt. współpracy biznesu oraz przygotowania wizyty w Łodzi przedstawicieli biur podróży.
Październik 2003 r.
Udział dziennikarzy z Mińska w Spotkaniu Dziennikarzy Miast Partnerskich.
Lata 2003 r. - 2005 r.
Udział łódzkich delegacji w obchodach Święta Miasta Mińska.
07-09.05.2005 r.
Dział delegacji UMŁ z wiceprezydentem w obchodach 60-lecia Dnia Zwycięstwa.
2003-2009 r.
Udział delegacji Miasta Mińska w Międzynarodowych Targach „Na Styku Kultur".
24-28.11.2006 r.
Uczestnictwo przedstawicieli białoruskiej prasy i telewizji w Międzynarodowym Zjeździe Dziennikarzy Miast Partnerskich.
22-24.05.2007 r.
Wizyta przedstawicieli stowarzyszenia „ ABC Przedsiębiorcy" z Mińska w Łodzi w celu nawiązania kontaktów handlowo-kulturalnych.
28-30.08.2007 r.
Udział sportowców z Mińska w Międzynarodowym Turnieju w Piłce Nożnej.
8-9.09.2007 r.
Wizyta Wiceprezydent Miasta Łodzi podczas obchodów 940-lecia istnienia Miasta Mińska.
17.01-15.02.2009 r.
Wystawa „Malarstwo, grafika" białoruskich malarzy Ryty Cimochawej i Siarżuka Cimochowa w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
27.02-01.03.2009 r.
Uczestnictwo przedstawicieli Mińska w XV Międzynarodowych Targach Regionów Turystycznych NA STYKU KULTUR.
Marzec 2009 r.
Wizyta kilkudziesięcioosobowej grupy młodzieży z Mińska w Łodzi. Uczniowie szkoły kadetów im. gen. Aleksandra Suworowa oglądali najważniejsze łódzkie zabytki i zwiedzili ul. Piotrkowską. Spotkali się z prezydentem Jerzym Kropiwnickim, który rozmawiał z nimi o historii miasta, jego przemysłowych korzeniach i wielokulturowej tożsamości. Białorusini odwiedzili również prawosławnego metropolitę Szymona oraz spotkali się z rówieśnikami z Gimnazjum nr 22.
17-31.07.2009 r.
Współorganizacja obozu stypendystów Fundacji "Dzieło Trzeciego Tysiąclecia", w którym uczestniczyła 20-osobowa grupa młodzieży gimnazjalnej z Białorusi.
24-31.07.2009 r.
I Festiwal Młodzieży Miast Partnerskich w Łodzi z udziałem młodzieży z Mińska. Projekt realizowany był przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Regionu Łódzkiego i Urząd Miasta Łodzi. W imprezie brała udział młodzież z: Mińska, Rustawi, Barreiro, Murcii, Tel Avivu, Tampere i Lyonu. Głównym celem Festiwalu jest współtworzenie alternatywnych technik i metod działania w edukacji pozaformalnej, poznawanie kultur miast siostrzanych, jednoczenie młodych ludzi, likwidowanie podziałów. Podczas festiwalu grupa łódzka zachęcała naszych przyjaciół z miast partnerskich do promowania Łodzi, jako najlepszego kandydata do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz do głębszej współpracy pomiędzy naszymi społecznościami. W ramach festiwalu odbyło się m.in.: spotkanie z Prezydentem Miasta Łodzi oraz Jarmark Kultur - obejmujący galerię fotografii, prezentację tańców narodowych, zabawy i konkursy dla publiczności. Celem jarmarku było przybliżenie kultury naszych bliźniaczych miast, oraz pokazanie naszej narodowej kultury poprzez tradycyjne polskie potrawy, tańce narodowe, historię miasta Łodzi oraz dobrą międzynarodową zabawę, jednoczącą młodzież miast partnerskich. Goście uczestniczyli również w wycieczce po najciekawszych zakątkach Łodzi.
2-5.09.2009 r.
III Międzynarodowy Przegląd Teatrów Muzycznych Osób Niepełnosprawnych Łódź 2009, organizowany przez Towarzystwo Aktywizacji Muzyczno-Teatralnej Osób Niepełnosprawnych we współpracy z Miastem, w którym udział wziął m.in. zespół z Mińska.
11-13.09.2009 r.
Obchody 942 rocznicy Miasta Mińska, podczas których łódzcy sportowcy: Jarema Dubiecki oraz Katarzyna Kubiak wzięli udział w Międzynarodowym Maratonie Mińska. Długość trasy wynosiła 45 km i 195 m i przebiegała głównymi ulicami miasta.
24-28.06.2010 r.
III Międzynarodowy Festiwal Tańca w Łodzi, organizowanym przez Agencję Impresaryjną IGO-ART i Urząd Miasta Łodzi, w którym uczestniczyła grupa 5 tancerzy z zespołu Czabarok.
11.09.2010 r.
Udział zawodników Klubu „Szakale Bałuty Łódź" oraz Radnego Rady Miejskiej w Łodzi, Pana Macieja Rakowskiego, w Międzynarodowym Maratonie w Mińsku. W zawodach rywalizowali najlepsi biegacze Białorusi i zawodnicy z innych krajów, w tym zaproszeni przedstawiciele miast partnerskich Mińska.
26-28.02.2010 r.
Udział delegacji z Mińska w XVI Międzynarodowych Targach Regionów Turystycznych NA STYKU KULTUR
11-13.09.2010 r.
W ramach Święta Miasta Mińska delegacja z Miasta Łodzi, w składzie: Maciej Rakowski oraz Zbigniew Kacprzak, uczestniczyła w Międzynarodowym Maratonie na dystans 42,2 km ulicami białoruskiej stolicy. Radny Rady Miejskiej Maciej Rakowski, uczestnik wielu maratonów w całym świecie, wywalczył 28 miejsce, zajmując jednocześnie trzecią lokatę w swojej kategorii wiekowej.
22-30.07.2010 r.
Udział młodzieży z Mińska w II Spotkaniu Młodzieży Miast Partnerskich przy współpracy z NZS. Tematem spotkania było nawiązanie dialogu międzykulturowego poprzez kulturę i sztukę oraz promocja równych szans dla wszystkim. Młodzież z Polski, Białorusi, Gruzji, Izraela, Francjii oraz Litwy brała udział w warsztatach plastycznych, cyrkowych, choreograficznych. Odbyła się prezentacja kultur miast partnerskich a także dzieł sztuki uczestników projektu. Celem spotkania było przełamywanie wszelkich barier i stereotypów myślenia, kształtowanie postaw otwartości i tolerancji, budowanie więzi oraz rozwój inicjatyw pomiędzy miastami partnerskimi.
03.06.2011 r.
Wernisaż wystawy Siarhieja Stelmaszonka „Nadzwyczajne koty" w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Siarhiej Stelmaszonok jest uznanym mińskim malarzem, grafikiem, ilustratorem i pisarzem. Swoją twórczość kieruje zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Wystawa prezentuje trzydziestoletni dorobek artysty i jego niezwykły punkt widzenia na stosunki między ludźmi a kotami.
film nagrany przez artystę specjalnie dla Muzeum Kinematografii w Łodzi:
http://www.cats-n-dreams.com/index.pl?act=NEWSSHOW&id=2011061301
25-28.10.2011 r.
I Forum Miast Partnerskich
W naszym mieście gościli przedstawiciele miast partnerskich Łodzi na Forum Miast Partnerskich. Na konferencjach poświęconych zarządzaniu i promocji miast spotkali się burmistrzowie, merowie i urzędnicy zaprzyjaźnionych miast.
Na Forum Miast Partnerskich byli obecni goście z Rosji (mer Iwanowa - Wieczesław Swerczkow), Niemiec (burmistrz Stuttgartu Martin Schairer), Białorusi (delegacja stowarzyszenia Przedsiębiorców Naukowców ABC z Mińska), Ukrainy (przedstawiciele Lwowa i pierwszy zastępca mera Odessy, Sergiej Czernienko), Francji (delegacje z Lyonu i Lille), szwedzkiego miasta Orebro (Lars Molina, przewodniczący Rady Miasta Orebro), ale także z odległej Gruzji (Zakaria Darchiashvil, mer Rustawi) i z chińskiego Tianjin (Wang Zhiming, wicesekretarz generalny Zarządu Miasta Tianjin).
Obok merów i ich zastępców w Łodzi gościli urzędnicy odpowiedzialni za relacje zagraniczne, promocję, edukację, inwestycje komunalne, sport i kulturę.
Głównym punktem zjazdu była konferencja poświęcona zarządzaniu miastem i jego promocji. Celem spotkania było stworzenie platformy wymiany informacji i doświadczeń w tych dziedzinach, oraz Promocji swoich działań. Przedstawiciele miast partnerskich wzięli także udział w warsztatach w ramach projektu „Europa dla Obywateli”.
Specjalnie na to spotkanie przygotowano prezentację Łodzi w technice 3D, a Biuro Promocji, Turystykii Współpracy z Zagranicą przedstawiło projekt „ Łódź - Miasto Przemysłów Kreatywnych".Podczas warsztatów przedstawiono również prezentację „Duże projekty infrastrukturalne jako koło napędowe gospodarki". Pokazano w niej m.in. łódzkie projekty budowy EC1 i Nowego Centrum Łodzi, które mają ożywić pod względem gospodarczym i społecznym 90 - hektarowy obszar śródmieścia oraz ART-Inkubator, przybliżający przemysły kreatywne w praktyce.W czasie wizyty miast partnerskich Łodzi zagranicznym gościom nie zabrakło także sposobności do wzięcia udziału w najważniejszym w tym okresie wydarzeniu, którym żyło nasze miasto, a mianowicie w uroczystej gali „ReAct" rozpoczynającej jesienny Fashion Week Fashion Philosophy Poland w 2011 r. i na pierwszym w Łodzi pokazie słynnego projektanta Custo Barcelony.
Zapraszamy do obejrzenia reportażu:
27 -28 czerwca 2013 r.
Udział przedstawicieli miasta w Stałej Ogólnopolskiej Konferencji Współpracy Międzynarodowej Samorządów w Poznaniu.
Konferencja poświęcona była inicjatywie Partnerstwa Wschodniego, a jej głównym celem była wymiana dobrych praktyk współpracy polskich gmin z partnerami z administracji terytorialnej państw wschodniego sąsiedztwa Unii Europejskiej. W konferencji udział wzięli przedstawiciele Mińska miasta partnerskiego Łodzi.