Chemnitz

CHEMNITZ-W SKRÓCIE

Chemnitz – miasto na prawach powiatu znajdujące się w południowo-wschodnich Niemczech w Saksonii, położone nad rzeką o tej samej nazwie, u podnóża pasma górskiego Erzgebirge (Rudawy); powiat grodzki i siedziba rejencji Chemnitz. Na terenie nowych krajów związkowych to trzecie pod względem wielkości miasto w Saksonii a dwudzieste dziewiąte w całych Niemczech (według tzw. statusu Großstadt czyli miasta powyżej 100.000 mieszkańców). Najwyższą populację miasto osiągnęło w 1930 roku – 361 200 mieszkańców. Od 1990 roku miasto z ponad 800-letnią historią stopniowo się wyludnia. Według danych z 31 grudnia 2018 roku miasto liczy 247 tys. mieszkańców.
Wiele gwiazd urodziło się lub też dorastało w tym mieście m.in.: Katarina Witt (królowa jazdy figurowej na lodzie), Michael Ballack (kapitan niemieckiej reprezentacji w piłce nożnej) czy Matthias Steiner (mistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów).

Partnerskie stosunki między Łodzią i Chemnitz istnieją już od 1972, zostały potwierdzone oficjalnie w 1974 r. i następnie odnowione poprzez zawarcie oficjalnej umowy o współpracy w dniu 11 kwietnia 2003 r. (Umowa Partnerska>>)

Nadburmistrzem miasta jest polityk SPD -Peter Sven Schulze, który piastuje swój urząd od listopada 2020 roku.

Oficjalna strona miasta: http://www.chemnitz.de/chemnitz/de/
Strona turystyczna: http://www.sachsen-tourismus.de/regionen/regionen-staedte/chemnitz/
Film promujący Chemnitz: https://youtu.be/bxGFI_WHxOw

INFORMACJE PODSTAWOWE O MIEŚCIE

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Chemnitz nawiązało współpracę z czternastoma miastami takimi jak: Akron (USA), Arras (Francja), Düsseldorf (Niemcy), Lublana (Słowenia), Łódź (Polska), Manchester (Anglia),Miluza (Francja), Rabenstein an der Pielach (Austria), Schwanau (Niemcy), Taiyuan (Chiny), Tampere (Finlandia), Timbuktu (Mali), Uście nad Łabą (Czechy), Wołgograd (Rosja).

Partnerskie stosunki z Łodzią istnieją już od 1972, zostały potwierdzone oficjalnie w 1974 r. i następnie odnowione poprzez zawarcie oficjalnej umowy o współpracy w dniu 11 kwietnia 2003 r. W jej ramach przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi brali udział w konferencjach i misjach gospodarczych organizowanych  w Chemnitz i Łodzi. Wzajemne uczestnictwo w targach turystycznych i kontakty w dziedzinie promocji miasta ożywiły stosunki pod względem ekonomicznym. Kursy językowe i współpraca uniwersytecka podkreślają naukowy aspekt partnerstwa. Realizowanie Święto Chemnitz i Święto Łodzi zachęcają do wymiany kulturalnej.
Również w dziedzinie sportu oba miasta prowadzą wspólne działania. Bokserzy z obydwu miast uczestniczyli we wspólnych zawodach. Łódzcy pływacy rywalizowali o Międzynarodowy Puchar w Chemnitz. Piłkarze z Chemnitz brali udział w Międzynarodowym Turnieju w Piłce Nożnej, walcząc o puchar Prezydenta Miasta Łodzi.

HISTORIA WSPÓŁPRACY

Kontakt