W dniach 27 – 30 czerwca 2017 r. odbyła się konferencja XIV Międzynarodowego Tygodnia Logistyki w Chengdu.
XIV Międzynarodowy Tydzień Logistyki w Chengdu został oficjalnie zainaugurowany przez Burmistrza Chengdu oraz Wiceprezydenta Miasta Łodzi – Pana Krzysztofa Piątkowskiego.
Podczas konferencji , Łódź miała okazję zaprezentować swój potencjał logistyczny – centralne położenie w Europie wraz z układem komunikacyjnym na przecięciu szlaków wschód – zachód i północ – południe. Istotnym aspektem przedstawionym podczas konferencji jest lokalizacja międzynarodowego portu lotniczego w Łodzi. Ponadto, planowana budowa centralnego portu lotniczego między Łodzią a Warszawą nada jeszcze większego znaczenia logistycznego Łodzi na szlaku „One Belt One Road”.
Największym zainteresowaniem cieszył się realizowany od 2013 r. projekt bezpośredniego połączenia kolejowego cargo Łódź – Chengdu. Dzięki temu unikalnemu projektowi Łódź stała się rozpoznawalnym ośrodkiem w południowo – zachodnich Chinach, może uczestniczyć w światowym rozwoju gospodarczym i stanowi pomost między Chinami i Europą a co najważniejsze może implementować idee Nowego Szlaku i Pasa. Miasto Łódź miało także okazję zaprezentować swój profil kulturalny i gospodarczy wraz z informacją podsumowującą o staraniach o EXPO 2022.
Ponadto, podczas konferencji Tygodnia Logistyki zaprezentowana została idea Nowego Jedwabnego Szlaku, w ramach której rozwijane będą sieci połączeń drogowych, kolejowych i lotniczych pomiędzy Azją a Europą. Nowy Jedwabny Szlak jest strategicznym projektem ekonomicznym Chin i stwarza szczególnie korzystne możliwości współpracy w zakresie projektów o charakterze infrastrukturalnym oraz finansowym. Łódź wielokrotnie była wskazywana jako lokalizacja, która ma szczególny potencjał do tego by być bramą dla chińskiego kapitału w Polsce i Europie.
W dniach 9 – 12 maja 2017 r. odbyło się Forum Okrągłego Stołu Miast Partnerskich Chengdu oraz spotkania akademickie dla przedstawicieli uczelni łódzkich:
- Uniwersytet Łódzki
- Politechnika Łódzka
- Uniwersytet Medyczny
- Akademia Sztuk Pięknych
- Akademia Humanistyczno – Ekonomiczna
Przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi oraz reprezentanci uczelni łódzkich wzięli udział w seminarium akademickim zorganizowanym przez Uniwersytet Syczuański. Podczas seminarium, łódzkie uczelnie zaprezentowały swoją ofertę dla potencjalnych kandydatów na studia w łódzkich uczelniach. Ponadto, uczelnie przedstawiły swoje bazy dydaktyczne, oferty wymiany dla studentów zagranicznych, ofertę wymiany profesorów oraz możliwości realizacji wspólnych projektów badawczych.
Podczas seminarium nawiązano kontakty z:
- Chengdu University
- China West Normal University
- Sichuan Film and Television University
- Sichuan University of Science and Engineering
- Chengdu Technological University
- University of Electronic Science and Technology of China
- Chengdu Institute Sichuan International Studies University
- Sichuan University of Culture and Arts
- Southwest Jiaotong University
Uczelnie odwiedziły także Szkołę Średnią Dawan w Qinbaijiang (Dzielnicy Chengdu). Uczelnie łódzkie miały okazję zapoznać się z systemem kształcenia w szkole Dawan, poznały również szeroki program nauczania z elementami sztuki, sportu i psychologii. W szkole Dawan zaprezentowały się także nasze uczelnie pod kątem oferty dla przyszłych studentów chińskich w Łodzi.
Uczelnie wraz z przedstawicielami Łodzi wzięły także udział w Okrągłym Stole Miast Partnerskich Chengdu oraz otwarciu Targów Innowacji i Przedsiębiorczości. Miasto miało okazję zaprezentować swój profil wraz z informacją podsumowującą o staraniach o EXPO 2022. Uczelnie natomiast miały okazję promocji na arenie międzynarodowej z uwagi na udział w forum przedstawicieli miast partnerskich z całego świata, m.in. Bangkoku, Brisbane, Busanu, Londynu, Hamilton, Perth, Honolulu, Johannesburga, Linz, Los Angeles, Maastricht, Maputo, Montpellier, Quebeku, Moskwy, Nashville, Sheffield, Sydney, Tallinnu, Tel Avivu, Ułan Bator, Walencji, Wiednia, Yangonu, czy Zurychu.
Ponadto podczas spotkania z Panem Wiceburmistrzem Chengdu Panem Liu Shoucheng, Konsul Generalną RP w Chengdu Panią Katarzyną Wilkowiecką oraz Panem Tomaszem Grzelakiem, Prezesem łódzkiej firmy Hatrans omówione zostały m.in. możliwości wybudowania hubu logistycznego w Łodzi z Chengdu jako partnerem inwestycji, wspólnej promocji połączenia kolejowego cargo – Łódź – Chengdu oraz poszukiwania nowych partnerów do współpracy w ramach niniejszego projektu. Dodatkowo omówione zostały kwestie udziału przedstawicieli Chengdu w łódzkim forum miast partnerskich poświęconemu tematyce: „Zarządzanie Centrami Miast, w aspekcie renowacji zabytków, jak i zrównoważonego rozwoju gospodarczo – społeczno – kulturalnego, mającego na celu uczynienie centrów miast miejscami atrakcyjnymi do życia”.
Delegacja z Łodzi złożyła wizytę w Polskim Showroomie w Chengdu, prowadzonym m.in. przez firmę Hatrans. Podczas spotkania, zaprezentowany został profil i działania Showroomu w Chinach. Za pomocą platformy internetowej, jak i bezpośrednio możliwy jest zakup polskich produktów spożywczych: soki, piwo, słodycze, materiały opatrunkowe.