Miasto ma wielokulturową historię. Pierwsze wzmianki o terenach, na których założono Lwów znalazły się w najstarszej kronice ruskiego kronikarza Nestora w 981r. W 1256r. książę Daniel I Halicki z dynastii Rurykowiczów założył gród obronny, który nazwał Lwów, na cześć swojego syna Lwa. W 1339 po bezpotomnej śmierci ostatniego władcy Bolesława Trojdenowicza z dynastii Piastów Mazowieckich Lwów został odziedziczony przez jego wuja Kazimierza III Wielkiego. W 1356 r. Lwów został ulokowany na prawie Magdeburskim a w 1658r. otrzymał prawa szlacheckie. Przez wieki zamieszkiwane przez społeczność polską, żydowską oraz w mniejszej liczbie przez ukraińską i niemiecką. Dzięki korzystnemu położeniu geograficznemu - miejsce łączące szlaki handlowe z Morza Czarnego, Kijowa, wschodniej i zachodniej Europy, Bizancjum i portów Morza Bałtyckiego - Lwów bardzo szybko zaczął się rozwijać. Pierwszego kwietnia 1656 r. powracający ze Śląska do kraju król Jan II Kazimierz przed cudownym obrazem Matki Boskiej Łaskawej złożył swoje słynne śluby lwowskie, w których zobowiązał się m.in. polepszyć byt ludu wiejskiego bohatersko walczącego ze szwedzką armią. Miasto przetrwało wiele najazdów m.in. Turków i Tatarów (1675 miała miejsce bitwa pod Lwowem. Jan III Sobieski pokonał przeważające siły Tatarów), jednak w 1704 roku zostało zajęte i splądrowane przez Szwedów. Upadł mit o niezdobytej twierdzy. Od 1772r. do 1918r. ośrodek administracyjny austriackiego Królestwa Galicji i Lodomerii. Po upadku monarchii austro-węgierskiej rozpoczęły się walki w obronie Lwowa. W okresie międzywojennym Lwów był siedzibą władz wojewódzkich, stanowiąc jednocześnie niezwykle ważny ośrodek gospodarczy i naukowo-kulturalny Rzeczypospolitej.
22 listopada 1920 – odznaczenie miasta Orderem Virtuti Militari przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Na podstawie zdradzieckiego paktu Ribbentrop-Mołotow (1939r.) Lwów znalazł się w granicach Związku Radzieckiego. Od sierpnia 1991r. Lwów jest miastem Niepodległego Państwa Ukrainy. W 1998r. historyczne centrum miasta i sobór św. Jury zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Lwów
LWÓW-W SKRÓCIE
Lwów – siódme co do wielkości miasto Ukrainy, największe miasto w jej zachodniej części leżące nad rzeką Pełtwią. Położony na pograniczu wschodniego Roztocza i Wyżyny Podolskiej. Najwyższym punktem Lwowa jest Wzgórze Zamkowe (wysokości 409 metrów nad poziomem morza) i położony tam Zamek Wysoki, z którego roztacza się piękny widok na historyczne Stare Miasto i charakterystyczne zielone kopuły kościołów. Posiada rozwinięty przemysł samochodowy, maszynowy, elektrotechniczny, chemiczny, spożywczy, włókienniczy, odzieżowy. Dysponuje również własnym portem lotniczym. Według danych z 2016 roku miasto to liczy 728 350 mieszkańców.
Miasto partnerskie Łodzi od 2003 r. (UMOWA PARTNERSKA)
Burmistrzem miasta jest Andrii Ivanovych Sadovyi
Oficjalna strona miasta : http://city-adm.lviv.ua/
Filmy promujące Lwów: https://www.youtube.com/watch?v=-qUsXadWPnE , https://www.youtube.com/watch?v=w2Xiba-G6NM
INFORMACJE PODSTAWOWE O MIEŚCIE
Lwów był i jest miastem wielu kultur. W XIX wieku Lwów był obok Krakowa polskim ośrodkiem intelektualnym cieszącym się od 1870 swobodą rozwoju polskiej i ukraińskiej kultury i nauki w dość liberalnym zaborze austriackim. Tu mieszkali znani pisarze i poeci tacy jak Aleksander Fredro, Seweryn Goszczyński, Leopold Staff, Jan Kasprowicz, Jan Zahradnik, Gabriela Zapolska, Maria Konopnicka, Maryla Wolska, Beata Obertyńska i wielu innych. We Lwowie działała prężna instytucja naukowa - Zakład Narodowy im. Ossolińskich, która oprócz bogatej w zbiory biblioteki posiadała także własne wydawnictwo . Wychodziło tutaj wiele lokalnych gazet, wydawnictw i czasopism drukowanych nie tylko w języku polskim, ale także niemieckim, ukraińskim czy jidysz. Po wysiedleniu Polaków ze Lwowa i odłączeniu miasta od Polski w 1945 roku Ossolineum zostało przeniesione do Wrocławia. Dla uszanowania literackiej przeszłości miasta, co roku odbywają się Targi Książki. W 1929 roku we Lwowie założono młodzieżową "Grupa Artes" znaną ze swych pokazów w Paryżu i w całej Europie. Jej prace reprezentowały takie nurty jak futuryzm, kubizm, nowa obiektywność czy surrealizm. Ruch współpracował z wieloma awangardowymi artystami i muzykami. "Grupa Artes" dała trzynaście pokazów m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi i we Lwowie. Druga wojna światowa położyła kres działalności grupy. W 1842 został otwarty Teatr Skarbkowski, trzeci, co do wielkości gmach w ówczesnej Europie Środkowej. W 1903 otwarto wspaniały gmach opery, wzorowanej na wiedeńskiej. Najbardziej godnymi uwagi galeriami i muzeami są Lwowska Galeria Sztuki, Muzeum Religii (dawniej Muzeum Ateizmu) i Muzeum Narodowe (dawniej Muzeum Przemysłu). Lwów to jedyne miasto na świecie, gdzie spotkać można katolickie arcybiskupstwa należące do obrządku łacińskiego, ormiańskiego i grekokatolickiego. Miasto posiada 19 kościołów, 12 cerkwi i 2 klasztory. Miasto to swoista perła kultury narodowej, liczy ponad 2000 różnych zabytków. W architekturze miasta można znaleźć wiele europejskich stylów - są tu budynki z okresu gotyku, renesansu, baroku, klasycyzmu. Będąc we Lwowie koniecznie trzeba odwiedzić Cmentarz Obrońców Lwowa (Orląt Lwowskich) – szczególnie ważny dla Polaków. W mieście tym istnieje również słynna promenada zwana Aleją Wolności (Prospekt Swobody) na końcu której znajduje się słynna Opera Lwowska. Do ciekawostek należy zaliczyć to iż wizerunek budynku widnieje na ukraińskim banknocie o nominale 20 hrywien. Ponadto Katedra Ormiańska czyli najważniejszy i najstarszy budynek Lwowa, wewnątrz której znajdują się przepiękne malowidła oraz freski. Znajdzie się również coś dla fanów luksusów, a mianowicie Pałac Potockich, w którym znajduje się wyżej wymieniona Lwowska Galeria Sztuki. Co jeszcze warto zobaczyć? Na przykład zbudowany w stylu Art Nouveau Dworzec Główny.
Nieodłącznym elementem Lwowa jest Festiwal Kawy. Lwów swoje dzieje z kawą rozpoczął pod koniec XVII wieku. Wraz z upływem czasu w mieście powstawało coraz więcej kawiarenek, w których zarówno mieszkańcy jak i turyści mogą odetchnąć przy filiżance kawy. Można, zatem uznać, że Lwów jest Stolicą Kawy, a dla wszystkich miłośników kawy, co roku organizowany jest festiwal pt."Napij się kawy we Lwowie". Podczas festiwalu każdy może spróbować kawy według tradycyjnego przepisu mieszkańców Lwowa.
Lwów jest wielkim ośrodkiem naukowo-kulturalnym o czym świadczy liczba uniwersytetów (3), instytutów (8), uczelni wyższych (11) oraz jednostek naukowo-badawczych (ponad 40). To najważniejszy ośrodek akademicki na Ukrainie. Jest siedzibą Politechniki Lwowskiej założonej w 1843 roku i Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki założonego w 1661r. Jego tradycje naukowe sięgają XVI w. Miał on znaczącą pozycję w Europie Środkowej w dziedzinie nauk humanistycznych i matematycznych.
Politechnika Lwowska posiada nowoczesne laboratoria naukowe i laboratoria komputerowe z dostępem do internetu, które umożliwiają nauczanie na wysokim standardzie. Politechnika ma również długą tradycję kształcenia studentów zagranicznych.
Z kolei Uniwersytet Lwowski jest najstarszym ośrodkiem akademickim we Lwowie. Oferuje swoim studentom blisko 20 wydziałów a wśród nich m.in.: wydział geologii, wydział stosunków międzynarodowych, katedra pedagogiki czy departament prawa. To ośrodek który wykształcił wiele znakomitych osób: Iwan Franko (poeta i językoznawca, reformator języka ukraińskiego), Jan Parandowski (pisarz, eseista twórca mitologii), Bruno Schulz (powieściopisarz i malarz), Rudolf Weigl (biolog, wynalazca szczepionki przeciwko epidemii tyfusu) i wielu wielu innych.
Z tutejszym uniwersytetem związani byli wybitni polscy matematycy tacy jak Stefan Banach, Juliusz Schauder czy Stanisław Ulam. Lwowskie uczelnie słyną w całej Ukrainy z wysokiego poziomu nauczania.
WSPÓŁPRACA PARTNERSKA
Do miast partnerskich Lwowa należą : Banja Luka (Bośnia i Hercegowina), Kraków (Polska), Kutaisi (Gruzja), Lublin (Polska), Nowy Sad (Serbia), Łódź (Polska), Przemyśl (Polska), Rzeszów (Polska), Warszawa (Polska), Winnipeg (Kanada), Wrocław (Polska), Rishon LeZion (Izrael), Budapeszt (Węgry), Rochdale (Wielka Brytania), Tibilisi (Gruzja), Chengdu (Chiny), Vilnius (Litwa), Plovdiv (Bułgaria), Freiburg (Niemcy).
W 1999 roku współpracę rozpoczęły Akademia Sztuk Pięknych z Łodzi i Akademia Kultury we Lwowie oraz Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego. Organizowane są konkursy dla projektantów ubioru w oparciu o łódzkie tekstylia.
Umowa o współpracy między miastami podpisana została w listopadzie 2003 r.
Wizyta przedstawicieli Straży Pożarnej z miasta partnerskiego Lwów
W dniach 19-22.10.2020 Łódź odwiedziła delegacja przedstawicieli Straży Pożarnej z miasta partnerskiego Lwów.
Wizyta jest wynikiem wcześniejszego spotkania przedstawicieli Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Łodzi z przedstawicielami Straży Pożarnej we Lwowie. Do Łodzi przyjechali Pani Avdieyeva Khrystyna i Pan Turovtsev Vitalii. Przedstawiciele miasta Lwów mieli też uczestniczyć w organizowanych przez Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi, międzynarodowych zawodach Straży Pożarnych, które miały się odbyć w czerwcu, jednak pandemia pokrzyżowała te plany. Delegacja przyjechała, aby wymienić się doświadczeniami z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną w dziedzinie edukacji młodzieży i dzieci w zakresie bezpieczeństwa. Odwiedzili również Grupę Ratownictwa Specjalistycznego z Łodzi, która zajmuje się poszukiwaniami ludzi z pomocą psów.
W dniu 20.10.2020 delegacja spotkała się z Prezydent Łodzi Hanną Zdanowską, a także Komendantami Wojewódzkiej oraz Miejskiej Straży Pożarnej.
Promocja miast partnerskich FILM PROMOCYJNY LWOWA
Miasto Lwów zainicjowało bardzo ciekawą akcję promocyjną w okresie pandemii i ograniczonych możliwości kontaktów międzyludzkich. Lwów zaprasza Łodzian do odwiedzenia miasta chociażby poprzez obejrzenie nowego filmu promocyjnego pokazującego uroki tego wyjątkowego miasta. Lwów zaproponował swoim partnerom obustronną promocję na oficjalnych stronach swoich miast partnerskich. Również Łódź włączyła się do tej ciekawej inicjatywy i wysłała partnerom ze Lwowa film pokazujący wyjątkowość naszego miasta.
Międzynarodowy turniej Waterpolo w Łodzi 13 - 15 kwietnia 2018 r.
W dniach 13 - 15 kwietnia 2018 r. w Łodzi odbył się Międzynarodowy Turniej Waterpolo Miast Partnerskich.
W turnieju wzięły udział drużyny ze Stuttgartu (Bad - Cannstadt), Lwowa, Mińska i Łodzi (Ocmer Politechnika Łódzka). Mecze rozgrywane były w łódzkiej Zatoce Sportu.
Puchar Prezydenta Miasta Łodzi zdobyła drużyna z miasta partnerskiego Lwowa. Kolejne miejsca zajęły Łódź, Stuttgart i Mińsk.
Drużyny miały także okazję zwiedzić Łódź - ul. Piotrkowską, EC1, Manufakturę, Księży Młyn. Łódź zrobiła na sportowcach ogromne wrażenie, wielu z nich zapowiedziało swój szybki powrót do Łodzi.
V Forum Miast Partnerskich
Głównym tematem V Forum Miast Partnerskich (17-19 września 2017 r.) było zarządzanie centrami miast w aspekcie renowacji zabytków i zrównoważonego rozwoju. Wiceburmistrzowie zagranicznych miast m.in. Stuttgartu, Odessy, Kantonu, Lwowa i Szegedu przedstawiali swoje pomysły na podnoszenie jakości życia mieszkańców. Prezentowano pomysły jak uczynić śródmieścia miast, miejscami atrakcyjnymi do życia czy wdrożyć projekty rewitalizacyjne w sposób całościowy pod kątem zarówno społecznym, architektonicznym, jak i komercyjnym.
Łódź przedstawiła swoje dokonania w dziedzinie rewitalizacji, m.in Mia100 Kamienic czy duży program rewitalizacji obszarowej oraz programy rewitalizacyjne rozpoczynające się w najbliższym czasie. Mówiono także o roli sektora kreatywnego w nadawaniu nowych funkcji zrewitalizowanym przestrzeniom. Artyści, projektanci, a także festiwale mają ogromy wpływ na zmiany w przestrzeni publicznej i wspierała Łódź w wypełnianiu tkanki miejskiej własnymi, unikatowymi projektami.
Dzień wcześniej w ramach Festiwalu Czterech Kultur przedstawiciele miast partnerskich brali udział w koncercie w klubie Wytwórnia „Cohen i kobiety”, gdzie występowały m.in. Ania Dąbrowska, Martyna Jakubowicz, Gaba Kulka, Maria Peszek, Julia Pietrucha, Renata Przemyk, Natalia Przybysz i Daria Zawiałow.
Na zakończenie Forum delegacje miast udały się w okolice Parku Moniuszki, na symboliczną Aleję Miast Partnerskich, gdzie odsłonięto pamiątkowe tabliczki z nazwami miast partnerskich Łodzi. Był to gest poparcia dla starań Łodzi o organizację Międzynarodowej Wystawy Specjalistycznej Expo 2022, pod hasłem „City Re:invented”. Wyniki głosowania Biura Wystaw Światowych już w połowie listopada br.
Włodarze Stuttgartu, Chemnitz, Tampere, Kantonu, Chengdu, Szegedu, Lwowa, Odessy i Mińska biorą udział w organizowanym w Łodzi V Forum Miast Partnerskich oficjalnie poparli starania Łodzi o organizację Expo 2022.
źródło informacji: expo2022.uml.lodz.pl
Międzynarodowa konferencja „Trójstronna współpraca Ukraina - Niemcy - Polska''
7-9.06.2017 r.
Wymiana doświadczeń w obszarze projektów międzynarodowych realizowanych z miastami partnerskimi, w tym głównie z Ukrainy – Lwów, Odessa oraz Niemiec- Chemnitz i Stuttgart. Prezentacja zdobytych nagród, wyróżnień za zrealizowane projekty partnerskie – w tym Plakieta Honorowa Rady Europy.
PROJEKT ,,ZROZUMIEĆ OBIE STRONY"
W lipcu 2016 r. rozpoczęła się realizacja projektu „Zrozumieć obie strony - wsparcie trzeciego sektora i władz samorządowych we Lwowie". Jest on realizowany także w Łodzi. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach Programu RITA - Przemiany w regionach Fundacji Edukacja dla Demokracji. Jego celem jest wsparcie trzeciego sektora i władz samorządowych we Lwowie w zakresie wzajemnej współpracy i zwiększania aktywności społecznej mieszkańców oraz zwiększenie poziomu świadomości młodzieży szkolnej i mieszkańców miasta na temat korzyści, jakie płyną z transportu rowerowego.
W ramach projektu chcieliśmy podzielić się swoim doświadczeniem z ukraińskim Partnerem w sferze współpracy NGO i władz samorządowych dotyczącej polityki rowerowej i transportu zrównoważonego.
W jego ramach zaplanowano:
- warsztaty dla ukraińskich radnych i przedstawicieli NGO z tematyki: współpraca i komunikacja z władzami miasta, sposoby i metody zwiększania aktywności obywatelskiej mieszkańców miasta; podnoszenie świadomości wpływu na infrastrukturę miasta i bezpieczeństwa ruchu rowerowego w mieście (uczniowie); angażowanie wolontariuszy (21-24.07.2016)
- wizytę w Polsce ukraińskich radnych i przedstawicieli NGO w celu transferu wiedzy i dzielenia się dobrymi praktykami w sferze współpracy NGO z władzami i angażowania mieszkańców do brania udziału w konsultacjach społecznych (22-25.08.2016)
- opracowanie i udostępnienie: modelu współpracy NGO- władze miasta, scenariusze zajęć w szkołach, kompendium wiedzy na temat metod i sposobów zwiększania zaangażowania mieszkańców miasta) i organizacja warsztatów w lwowskich szkołach (wrzesień 2016-marzec 2017)
- organizację pikniku podsumowującego projekt we Lwowie (kwiecień 2017)
W projekt zaangażowani są również radni Rady Miejskiej w Łodzi i Miejskiej Rady Lwowa. Radne Małgorzata Moskwa-Wodnicka i Urszula Niziołek-Janiak odbyły spotkania we Lwowie. - To były ciekawe dyskusje i wymiana doświadczeń z przedstawicielami ukraińskich organizacji pozarządowych i urzędu miasta. Dyskutowaliśmy również o budżecie obywatelskim - relacjonuje Małgorzata Moskwa-Wodnicka.
- Czy wiecie, że każdy radny we Lwowie ma pulę pieniędzy do wydania na wsparcie dla potrzebujących pomocy mieszkańców? I że w tym roku pierwszy raz dzięki radnemu z ngo będzie tu budżet obywatelski? A o tym, że w urzędzie wiszą tabliczki "Rada miasta. Wydział Planowania przestrzennego"? - pyta Urszula Niziołek-Janiak.
Realizatorami projektu są Fundacja Normalne Miasto Fenomen i Lwowskie Stowarzyszenie Rowerowe.
źródło: http://fundacjafenomen.pl/aktualnosci/zrozumiec-obie-strony-we-lwowie
fot. Małgorzata Moskwa-Wodnicka, Urszula Niziołek-Janiak
2015-02-16 - Forum Europa-Ukraina
Podczas trzydniowego spotkania w naszym mieście gościło 400 uczestników z Ukrainy, UE, Rosji, krajów sąsiedzkich i USA, wśród nich przedstawiciele rządów, polityki, biznesu, samorządów, międzynarodowych organizacji i ośrodków analitycznych. Zaplanowano spotkania z kluczowymi postaciami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, ministrami, parlamentarzystami, reprezentantami organizacji międzynarodowych, najważniejszych firm i ekspertami.
Debaty Forum Europa-Ukraina 2015 skoncentrowały się na kluczowych kwestiach modernizacji i rozwoju potencjału gospodarczego Ukrainy oraz wykorzystania własnych zasobów naturalnych i możliwości ośrodków regionalnych, we współpracy z partnerami z Polski i państw-członków Unii Europejskiej. Przedmiotem raportów, dyskusji panelowych i prezentacji Forum były procesy przystosowawcze w okresie stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską, bezpieczeństwo energetyczne i reformy gospodarcze. Rozpatrzone zostały uwarunkowania budowy nowoczesnej samorządności terytorialnej i kształtowania odpowiedzialności społeczeństwa za sprawy państwa. Poruszono również kwestie bezpieczeństwa Ukrainy w układzie stosunków europejskich i globalnych.
Podczas uroczystego otwarcia konferencji w Pałacu Poznańskiego Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zwróciła uwagę, że Łódź jest przykładem miasta gdzie ludzie różnych kultur, intensywnie z sobą współpracowali tworząc przemysłowe centrum Polski.
Witold Stępień Marszałek Województwa Łódzkiego, witając gości podkreślił, że współpraca między Łodzią a miastami ukraińskimi trwa nieprzerwanie od początku lat 90-tych. To współpraca zarówno gospodarcza jak i na poziomie samorządowym, dlatego to właśnie Łódź jest doskonałym miejscem dla organizacji tego typu konferencji.
Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, podkreślał z kolei, że historia Ukrainy ostatnich 20 lat jest podobna do historii Europy: pełna wzlotów, poszukiwania dróg rozwoju, nie brakuje w niej także trudnych momentów. Jego zdaniem jednym z głównych celów konferencji jest poszukiwanie dróg zapobiegania dalszej eskalacji konfliktu na wschodzie Ukrainy.
Organizatorami konferencji byli Fundacja Instytut Studiów Wschodnich oraz Miasto Łódź oraz Województwo Łódzkie.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z Forum:
Źródło informacji: https://www.forum-ekonomiczne.pl/viii-forum-europa-ukraina
4 - 6 września 2015 r. IV Polsko-Ukraiński Festiwal Partnerstwa Lwów 2015
Forum służące nawiązaniu bliższej współpracy oraz promocji polskich miast partnerskich, które z Lwowem współpracują. Występom artystycznym towarzyszyły seminaria i warsztaty.
Organizatorami IV Polsko-Ukraińskiego „FESTIWALU PARTNERSTWA", podobnie jak i poprzednich edycji, były Konsulat Generalny RP we Lwowie, Lwowska Państwowa Administracja Obwodowa, Lwowska Rada Obwodowa i Lwowska Rada Miejska. Tegoroczny Festiwal Partnerstwa był realizowany wspólnie z III Kongresem Kultury Partnerstwa Wschodniego.
W ciągu 3 dni festiwalu na scenie letniej, a także w pomieszczeniach lwowskich instytucji kulturalnych polskie samorządy miały możliwość prezentacji swoich „wizytówek kulturalnych" tj.: koncertów, spektakli, wystaw, performance itp. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. reprezentanci regionów podkarpackiego, lubelskiego, śląskiego, małopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego.
W Festiwalu wzięła udział Politechnika Łódzka, promująca Łódź Akademicką. Przy okazji Festiwalu, przedstawiciele Politechniki nie tylko wzięli udział w oficjalnej jego części, ale także odwiedzili swoich lwowskich partnerów: Politechnikę Lwowską oraz Uniwersytet im. Iwana-Franki. Podczas spotkań udało się omówić najważniejsze punkty współpracy związane z wdrożeniem nowego programu Erasmus+, który przewiduje uczestnictwo ukraińskich uczelni w wymianie studenckiej, finansowanej ze środków unijnych.
06.05. 2014 r. Święto mody.
6 maja 2014 r. swoją kolekcję zaprezentowały Olga Churilova i Alexandra Pronyutkina - zdobywczynie Grand Prix konkursu SABOTAGE 12. edycji Fashion Week Lviv. Organizowany we Lwowie Fashion Week Lviv to jedno z największych i najważniejszych międzynarodowych wydarzeń modowych Europy Wschodniej. Każdego sezonu ukraiński festiwal odwiedza 12 tys. gości z Europy i świata. W ramach współpracy Fashion Philosophy Fashion Week Poland z Fashion Week Lviv, zdobywca głównej nagrody organizowanego podczas lwowskiej imprezy konkursu SABOTAGE otrzymuje zaproszenie do zaprezentowania swojej kolekcji na wybiegu Polskiego Tygodnia Mody.
23.05.2014 r. - Ukraińska młodzież w Łodzi.
„Kultura łączy narody, ekologia pomaga żyć" - pod tym hasłem zorganizowano spotkanie przedstawicieli Rady Miejskiej w Łodzi w tym wiceprzewodniczącego Krzysztofa Stasiaka, radnych Joanny Kopcińskiej i Piotra Adamczyka z młodzieżą Polskiej Szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. To pierwszy przyjazd uczniów tej szkoły do Łodzi. Udział w spotkaniu w siedzibie łódzkiej Rady Miejskiej wzięli również uczniowie Publicznego Gimnazjum Integracyjnego nr 47 w Łodzi im. Janusza Korczaka w Łodzi, którzy najpierw gościli ukraińską młodzież w swojej szkole. Obok łódzkich radnych w spotkaniu wzięli udział m.in. radna sejmiku województwa łódzkiego Iwona Koperska oraz były wiceprezydent Łodzi W.Tomaszewski. Lwów jest miastem partnerskim Łodzi od 2003 r., a większość uczniów tej lwowskiej szkoły ma polskie korzenie.
Radna Joanna Kopcińska przedstawiła pokrótce zasady funkcjonowania polskiego samorządu oraz historię fabrykanckiej, wielokulturowej Łodzi, wspomniała o 25 latach wolnej demokratycznej Polski i konflikcie na Ukrainie.
- Mam nadzieję, że będziecie przekazywali we Lwowie, że tu, w Łodzi macie przyjaciół - mówił radny P. Adamczyk.
Delegacja ze Lwowa spędzi w Łodzi dwa dni, następnie pojedzie do Niemiec, gdzie uczniowie zaprezentują swoim rówieśnikom ze szkoły muzycznej program artystyczny. W Łodzi zwiedzą Wytwórnię, Radio Łódź, EC-1, Manufakturę, Łódzką Archikatedrę.
17.10.2014 r. - Złote Łódki Sztuk Pięknych.
Haftowane obrazy, zdjęcia a nawet inspirowane folklorem lalki czy pościel – takie dzieła zafascynowanej tradycją i ludowością młodzieży można podziwiać w Galerii 86, w Biurze Promocji Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 86. Wystawa Złote Łódki Sztuk Pięknych towarzyszy festiwalowi Folkowe Inspiracje. Na otwarciu nie zabrakło gości z Ukrainy – Zespołu Teatr Mody z Krzywego Rogu. Jego członkinie kultywują narodowe tradycje mieszając zainteresowanie modą i muzyką – same projektują stroje, w których później występują, czerpiąc inspirację z tradycji ludowych. W festiwalu Folkowe Inspiracje bierze udział kilkadziesiąt zespołów młodzieżowych z 13 krajów, które przyjechały do Łodzi na zaproszenie Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi i Fundacji Promocji i Wspierania Twórczości CONVIVO. Uroczysta inauguracja imprezy już dziś, w piątek 17 października o 20.30 na ulicy Piotrkowskiej przy Pasażu Schillera. Koncert FOLK, ŚWIATŁO I DŹWIĘK – INAUGURACJA, będzie zarówno doświadczeniem muzycznym jak i wizualnym – towarzyszyć mu będzie pokaz laserów świetlnych.
Program festiwalu na stronie: http://www.folkoweinspiracje.pl/
27 -28.06. 2013 r. – udział przedstawicieli miasta w Stałej Ogólnopolskiej Konferencji Współpracy Międzynarodowej Samorządów w Poznaniu.
Konferencja poświęcona była inicjatywie Partnerstwa Wschodniego, a jej głównym celem była wymiana dobrych praktyk współpracy polskich gmin z partnerami z administracji terytorialnej państw wschodniego sąsiedztwa Unii Europejskiej. W konferencji udział wzięli przedstawiciele Lwowa - miasta partnerskiego Łodzi.
14-15.09.2013 r. - Udział w II. Festiwalu Polskich Partnerów Lwowa.
Przedstawiciele Politechniki Łódzkiej wzięli udział w II Festiwalu Polskich Partnerów Lwowa. Obok wizyty władz uczelni, nawiązania kontaktów z władzami miasta Lwowa, Konsulem Generalnym RP we Lwowie, Politechnika prezentowała swoją ofertę edukacyjną i informacje o Łodzi na stoisku promocyjnym na Głównym Rynku. Dodatkowo w dn. 15 września o godz.22.00 w ramach projektu artystycznego „ART-NASTUP” w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie odbył się koncert łódzkiego teatru tańca „Pracownia Fizyczna” z udziałem SZAZA pt. „Zdarzenia –improwizacja”.
04-13.10. 2013 r. - II. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich.
II Przegląd Najnowszych Filmów Polskich "Pod Wysokim Zamkiem we Lwowie uświetnił występ łódzkiego zespołu "Apertus Quartet". W repertuarze znalazł się wybór utworów łódzkich kompozytorów do filmów łódzkich twórców kina, jak i wyprodukowanych w Łodzi.
Udział łódzkiego kwartetu w festiwalu był efektem udanej prezentacji Łodzi podczas I Festiwalu Polskich Partnerów Lwowa.
15-16.-09. 2012 r. - Łódź we Lwowie.
Łódź wzięła udział w Festiwalu Polskich Partnerów Lwowa zorganizowanym przez Konsulat Polski we Lwowie i Urząd Miasta Lwowa. Na Starym Rynku we Lwowie Łódź zaprezentowała się z wydawnictwami promującymi atrakcje turystyczne miasta i województwa, łódzkie uczelnie, wydarzenia i placówki kulturalne. Na muzycznej scenie festiwalowej wystąpił łódzki zespół "Apertus Quartet" złożony z wykonawczyń Filharmonii Łódzkiej w składzie: Joanna Łuczak - skrzypce, Marta Kalińska - skrzypce, Joanna Krysińska-Gwarda - altówka, Maria Katarzyna Filipiak - wiolonczela z repertuarem muzyki filmowej z łódzkich produkcji filmowych z tak znanych tytułów jak „Ziemia Obiecana", „VaBank", „Miś Uszatek" i in. Festiwal był także okazją do spotkania z Konsulem Generalnym RP we Lwowie Jarosławem Drozdem i Olegiem Synuytką- Pierwszym Wice merem Lwowa. Reprezentująca oficjalnie miasto Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Królikowska-Kińska podkreślała potrzebę większego rozpoznania możliwości realizacji wspólnych, polsko-ukraińskich projektów przy udziale finansowym Unii Europejskiej- z zaangażowaniem szkół, środowiska biznesowego, młodzieży i artystów.
24-26.10.2012 r. - II. Forum Miast Partnerskich.
Z okazji 2.Forum Miast Partnerskich w Łodzi z wizytą w Łodzi gościły delegacje z 7 miast partnerskich Łodzi: z Rosji (Kaliningrad, Iwanowo), Ukrainy (Lwów, Odessa), Finlandii (Tampere), Gruzji (Rustawi), Meksyku (Puebla).
Tegoroczną tematyką forum było pobudzanie lokalnej przedsiębiorczości i przyciągania inwestycji zagranicznych. Obok szczególnego programu dla przedstawicieli miasta Puebla, którzy byli szczególnie zainteresowani warunkami prowadzenia działalności dla firm innowacyjnych, wprowadzających zaawansowane "czyste technologie", w tym szczególnie firm z sektora motoryzacyjnego oraz fundacji rozwijających społeczeństwo obywatelskie przy zastosowaniu środków unijnych, reszta delegacji realizowała przygotowany program.
W programie tym znalazły się w dn.25.10.2012 wizyty studyjne w mieście i spotkania z szefostwem Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego, Portu Lotniczego im.W.Reymonta, firmy Barry Callebaut, Nowego Centrum Łodzi i Manufaktury.
26.10.2012 przedstawiciele miast wzięli udział w konferencji poświęconej pobudzaniu przedsiębiorczości i przyciąganiu zagranicznych inwestycji prezentując swoje rozwiązania w tym obszarze. Goście Forum w czasie każdego ze spotkań widzieli możliwości aplikacji przykładów rozwiązań zastosowanych w Łodzi na swój grunt- m.in. udziału firm z sektora innowacyjnych technologii z ich kraju w Łódzkim Regionalnym Parku Naukowo-Technologicznym, nawiązania połączeń lotniczych pomiędzy miastami, współpracy w zakresie wspólnych projektów wspieranych przez fundusze unijne czy też wymiany młodzieży i współpracy akademickiej.
TVP3 Łódź zrealizowało reportaż z tego spotkania.
Zapraszamy do obejrzenia reportażu:
(21-22.03.2011) Warsztaty w Brukseli dla miast partnerskich Łodzi
w siedzibie Komitetu Regionów w Brukseli odbyły się dwudniowe warsztaty dla miast partnerskich Łodzi. Wzięły w nich udział delegacje z Odessy, Lwowa, Kaliningradu oraz Iwanowa. Delegaci brali udział w seminariach, dotyczących idei działalności poszczególnych instytucji europejskich oraz możliwości pozyskania środków finansowych na inicjatywy unijne. Przedstawiciele miast partnerskich spotkali się również z Ambasadorem Ukrainy w Królestwie Belgii, Ihorem Dolhovem, Ambasadorem RP w Królestwie Belgii, Sławomir Czarlewski oraz z Ministrem Jackiem Saryuszem-Wolskim - członkiem zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwo Wschodnie Euronest w Parlamencie Europejskim. Na zakończenie wizyty goście uczestniczyli w Klubie Łodzian czyli spotkaniu łodzian pracujących w instytucjach europejskich w Brukseli.
Prezentacja Miasta Lwowa (Prezentacja Lwów>>>)
(02- 06.11.2011) III Międzynarodowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych we Lwowie
Uczestnicy: 4 zespoły z Ukrainy; Zespół z Rosji; Zespół z Litwy; Zespół z Turcji; Zespół z Serbii; 2 zespoły z Polski.
Program
02.11.2011- ok. godz. 18.00 przyjazd i zakwaterowanie u rodzin.
03.11.2011 - wycieczka z przewodnikiem po Lwowie. Parada ze złożeniem kwiatów
04.11.2011 - Koncert (3,4 pozycje). Przejazd tramwajem ulicami Lwowa. Wejście do Aquaparku. Czas wolny w Centrum Handlowym.
05.11.2011 - Wycieczka z przewodnikiem - szlakami zamków. Koncert w Domu Kultury (2 pozycje)
06.11.2011 - Zamknięcie festiwalu w Teatrze Dramatycznym. Pożegnanie i wyjazd
(25-28.10.2011) I Forum Miast Partnerskich
W naszym mieście gościli przedstawiciele miast partnerskich Łodzi na Forum Miast Partnerskich. Na konferencjach poświęconych zarządzaniu i promocji miast spotkali się burmistrzowie, merowie i urzędnicy zaprzyjaźnionych miast.
Na I Forum Miast Partnerskich byli obecni goście z Rosji (mer Iwanowa - Wieczesław Swerczkow), Niemiec (burmistrz Stuttgartu Martin Schairer), Białorusi (delegacja stowarzyszenia Przedsiębiorców Naukowców ABC z Mińska), Ukrainy (przedstawiciele Lwowa i pierwszy zastępca mera Odessy, Sergiej Czernienko), Francji (delegacje z Lyonu i Lille), szwedzkiego miasta Orebro (Lars Molina, przewodniczący Rady Miasta Orebro), ale także z odległej Gruzji (Zakaria Darchiashvil, mer Rustawi) i z chińskiego Tianjin (Wang Zhiming, wicesekretarz generalny Zarządu Miasta Tianjin).
Obok merów i ich zastępców w Łodzi gościli urzędnicy odpowiedzialni za relacje zagraniczne, promocję, edukację, inwestycje komunalne, sport i kulturę. Głównym punktem zjazdu była konferencja poświęcona zarządzaniu miastem i jego promocji. Celem spotkania było stworzenie platformy wymiany informacji i doświadczeń w tych dziedzinach, oraz Promocji swoich działań. Przedstawiciele miast partnerskich wzięli także udział w warsztatach w ramach projektu „Europa dla Obywateli”.
Specjalnie na to spotkanie przygotowano prezentację Łodzi w technice 3D, a Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą przedstawiło projekt „ Łódź - Miasto Przemysłów Kreatywnych". Podczas warsztatów przedstawiono również prezentację „Duże projekty infrastrukturalne jako koło napędowe gospodarki". Pokazano w niej m.in. łódzkie projekty budowy EC1 i Nowego Centrum Łodzi, które mają ożywić pod względem gospodarczym i społecznym 90 - hektarowy obszar śródmieścia oraz ART-Inkubator, przybliżający przemysły kreatywne w praktyce. W czasie wizyty miast partnerskich Łodzi zagranicznym gościom nie zabrakło także sposobności do wzięcia udziału w najważniejszym w tym okresie wydarzeniu, którym żyło nasze miasto, a mianowicie w uroczystej gali „ReAct" rozpoczynającej jesienny Fashion Week Fashion Philosophy Poland w 2011 r. i na pierwszym w Łodzi pokazie słynnego projektanta Custo Barcelony.
Reportaż z Forum: https://youtu.be/_STaMzgcPg4
24-28.06.2010 r.
grupa 6 tancerek uczestniczyła na zaproszenie Urzędu Miasta Łodzi w III Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Łodzi organizowanym przez Agencję Impresaryjną IGO-ART Urząd Miasta Łodzi
14-18.06.2010 r.
W ramach projektu edukacyjnego pomiędzy Łodzią a Lwowem odbyła się ponowna wizyta młodzieży z IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi we Lwowie
6.11.2010 r.
Turniej w Piłce Nożnej o Puchar Prezydenta
27.02-02.03.2009 r.
Udział delegacji z Lwowa w XV Międzynarodowych Targach Regionów Turystycznych NA STYKU KULTUR.
30.03-04.04.2009r.
16-osobowa grupa młodzieży z klasycznego Gimnazjum im. Iwana Franka przy Lwowskim Uniwersytecie Państwowym uczestniczyła w Sesji Naukowo-Kulturalnej „Portrety Juliusza Słowackiego" organizowanej w IV łódzkim Liceum Ogólnokształcącym.
26-29.08.2009 r.
dyrektor Muzeum Ofiar Komunizmu we Lwowie Taras Choliny wraz z żoną uczestniczy w uroczystych obchodach 65-rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Ghetto
2-5.09.2009 r.
Do uczestnictwa w III Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Muzycznych Osób Niepełnosprawnych Łódź 2009, organizowanym przez Towarzystwo Aktywizacji Muzyczno-Teatralnej Osób Niepełnosprawnych we współpracy z Miastem, zaproszone zostały zespoły młodzieżowe z miast partnerskich. Przybył m.in. zespół ze Lwowa.
Listopad 2009 r.
Łódź wsparła Lwów w walce z wirusem grypy A/H1N1. Pulsoksymetry i pompy infuzyjne zostały ufundowane przez Łódź. Wsparcie otrzymało również miasto Czerniowce - stolica okręgu partnerskiego dla naszego województwa.
Przy akceptacji radnych, z budżetu miasta zakupiono 6 pulsoksymetrów i 18 pomp infuzyjnych - łącznie za kwotę ponad 56 tys. zł. Przekazany sprzęt służy leczeniu powikłań wirusowych. Pompy służą dokładnemu przetaczaniu dożylnych płynów, w tym antybiotyków. Natomiast pulsoksymetry pomogaja przy wczesnym wykrywaniu niewydolności oddechowej.
14-15.01.2006 r. - uruchomienie połączeń czarterowych pomiędzy Łodzią a Lwowem
łódzka delegacja samorządowców, dziennikarzy i przedsiębiorców z prezydentem Jerzym Kropiwnickim na czele odwiedziła Lwów. Przedstawiciele Łodzi spotkali się z Merem Lwowa Panem Syrykiem, deputatami lwowskiej Rady Miejskiej i polonią. Łódzka delegacja wzięła również udział w niezwykłej mszy w lwowskiej katedrze. Poprowadził ją ksiądz kardynał Marian Jaworski z okazji 15 rocznicy przywrócenia struktur kościoła katolickiego na Ukrainie. Łodzianie odwiedzili także Cmentarz Łyczakowski złożyli kwiaty na płycie Orląt Lwowskich
01.04.2006 r.
Uczestnictwo wiceprezydenta Włodzimierza Tomaszewskiego w uroczystościach z okazji 350 rocznicy złożenia ślubów przez króla Jana Kazimierza przed ołtarzem Matki Boskiej Łaskawej w Lwowskiej Katedrze.
30.09.-01.10.2006r.
Udział przewodniczącej Rady Miejskiej Iwony Bartosik, Pana Libery oraz wiceprezydenta Marka Michalika w obchodach 750 rocznicy powstania Miasta Lwowa.
27.10.2006 r.
Uczestnictwo Teatru „Woskresenje" z Lwowa w II spotkaniu Teatrów Miast Partnerskich. Na deskach Teatru Nowego w Łodzi zaprezentował spektakl pt. „Hiob" - sztukę napisaną przez Karola Wojtyłę w 1940r. (powstała pod wpływem doświadczeń z września 1939 roku, nawiązuje swoja treścią do starego testamentu.).
Udział delegacji ze Lwowa w Międzynarodowych Targach „Na styku Kultur"
Oficjalna delegacja UMŁ wzięła udział w Święcie Miasta Lwowa.
Udział delegacji ze Lwowa w Międzynarodowych Targach „Na styku Kultur"
17-20.10.2004 r. - przedsięwzięcie promocyjne, mające na celu organizację misji gospodarczej we Lwowie oraz prezentacje osiągnięć kulturalnych: Festiwal Filmów Polskich - Łódzka Szkoła Filmowa (realizowanych w Łodzi bądź realizowanych przez łódzkich twórców), wystawa Filmowego Plakatu Polskiego, prezentacje fotografii o tematyce łódzkiej oraz występ zespołu artystycznego.
Udział delegacji ze Lwowa w Międzynarodowych Targach „Na styku Kultur"
27-28.11.2003 r.
Wizyta Prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego we Lwowie i podpisanie umowy o współpracy partnerskiej miedzy Łodzią i Lwowem.
Organizacja we Lwowie misji gospodarczej z inicjatywy Regionalnej Izby Gospodarczej
Udział delegacji ze Lwowa w Międzynarodowych Targach „Na styku Kultur"
W 2001 r. podpisano list intencyjny dotyczący współpracy partnerskiej, dodatkowo Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie podpisania umowy partnerskiej miedzy Łodzią i Lwowem. Organizowano misje gospodarcze oraz spotkania realizowane przy współpracy z Lwowską Akademią Kultury.
Wrzesień 2001 r. - Wizyta delegacji Urzędu Miasta Lwowa w Łodzi