Örebro jest jednym z najstarszych miast szwedzkich, które już w XIII wieku było ważnym ośrodkiem handlowym. Wokół zamku, który zbudowany został w XIII wieku na jednej z wysp na rzece, powstało siedem mostów, które dały początek nowemu miastu. Ze względu na swoje położenie geograficzne miasto miało dobre perspektywy rozwoju – przez miasto przepływa niewielka rzeka Svartån, która wpada do jeziora Hjälmaren, co w średniowieczu stanowiło idealny szlak handlowy.
Miasto miało niebagatelne znaczenie w historii Szwecji, ponieważ rezydował tu E. Engelbrektsson, przywódca powstania antyduńskiego z 1434 roku. Co więcej podczas obrad sejmu szwedzkiego, które odbywały się tu kilkakrotnie, uchwalono m.in. zasadę dziedziczenia tronu szwedzkiego (1540) i na następcę tronu szwedzkiego wybrano Jeana Bernardottea, panującego później jako Karol XIV Jan (1810).
Örebro to miasto handlu, chociaż pozostało niewielkie aż do drugiej połowy XIX wieku, kiedy to wzrosło jego znaczenie za sprawą Narodowego Przemysłu Obuwniczego.
Dzisiaj miasto jest ośrodkiem przemysłu maszynowego, metalowego, chemicznego, elektrotechnicznego, obuwniczego, skórzanego, a także odzieżowego i papierniczego. Jest także ważnym ośrodkiem akademickim i naukowym. Dzięki swojemu centralnemu położeniu stanowi ważny węzeł drogowy i kolejowy łączący wschód z zachodem i północ z południem.