Uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Miasta Chemnitz ds. Personelu, Finansów i Spraw Organizacyjnych Sven Schulze. W trakcie konferencji Pani Daria Głowacka z Wydziału Kultury UMŁ wygłosiła prezentację „Łódź. City of Culture”, która dotyczyła doświadczeń Łodzi z ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W programie wydarzenia znalazły się liczne warsztaty i dyskusje panelowe, w których delegaci z Łodzi brali czynny udział. Zorganizowano również wizyty studyjne w instytucjach kultury, zlokalizowanych w Chemnitz.
Równolegle do konferencji miast partnerskich odbywało się Forum Kultury sieci EUROCITIES. Reprezentantem Łodzi na Forum była Pani Ewa Sobocińska z Wydziału Strategii UMŁ.
Początki Chemnitz sięgają pierwszej połowy XII wieku , a dokładniej roku 1136, kiedy to cesarz Lotar III na terenie obecnego miasta lokował klasztor benedyktynów. Jakiś czas później wokół świątyni zawiązała się niewielka osada, która z biegiem lat rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy – jej założycielem był Fryderyk I Barbarossa. W 1255 roku pojawiła się pierwsza wzmianka w dokumentach (otrzymanie praw miejskich). Do 1308 Chemnitz było wolnym miastem, następnie przeszło pod panowanie arystokratycznego rodu Wettynów. Wprowadzony przez nich monopol na wybielanie płócien zapewnił miastu rozkwit. Ważną rolę w życiu gospodarczym grodu odgrywało ponadto hutnictwo. W 1399 r. pojawiła się pierwsza wzmianka o ratuszu miasta (prawdopodobnie istniał wcześniej). W XIV wieku rozkwit przemysłu tkackiego.
W 1539 roku wprowadzono w Chemnitz reformację. Zsekularyzowany klasztor został przebudowany na zamek Wettynów. Do XVII wieku miastem rządzili kolejno Georgius Agricola oraz Atlas Crusius. W 1831 roku odbyły się pierwsze wybory do przedstawicielstwa gminnego. Po roku 1873 Chemnitz stało się ważnym ośrodkiem przemysłu bawełnianego - zwanym również Saksońskim Manchesterem. Miasto zostało dwukrotnie zniszczone; raz przez brytyjsko-amerykańskie bombardowania w 1945 roku, a następnie po raz drugi przez architekturę socjalizmu. Po tych zniszczeniach centrum miasta Chemnitz nigdy nie zostało w pełni odbudowane. W latach 1953-1990 nosiło ono nazwę Karl-Marx-Stadt (miasto Karola Marksa) na cześć twórcy marksizmu. Pamiątką po tamtych czasach jest znajdujący się w centrum miasta ważący blisko 40 ton i wysoki na 7 metrów pomnik Karla Marksa autorstwa Lwa Kerbela. Po zjednoczeniu Niemiec (3 październik 1990) znani architekci Helmut Jahn, Christoph Ingenhoven i Hans Kollhoff zaprojektowali kompletnie nowe struktury śródmieścia w myśl modernistycznego nurtu. Samo miasto zainwestowało ponad 50 milionów, wszyscy inwestorzy ponad 500 milionów euro, w nowe centrum. Stąd słynne określenie Chemnitz jako Stadt der Moderne czyli miasto modernizmu.