Znaleziska archeologiczne potwierdzają, że obszar dzisiejszej Odessy zamieszkiwano od starożytności, a mieszkańcy tego terytorium byli silnie związani z obszarem Morza Śródziemnego. W średniowieczu obszar ten przechodził z rąk do rąk, znajdując się kolejno pod władaniem Pieczyngów, Połowców, Złotej Ordy, Chanatu Krymskiego, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Złotej Ordy. Pierwsza pisemna wzmianka o osadzie na terytorium dzisiejszej Odessy pochodzi z roku 1415 i odnosi się do tatarskiej osady portowej o nazwie Kaczubeiow, która później została przemianowana na Hadżibej. Po pokoju w Jassach (1791), kończącym VI wojnę rosyjsko-turecką Odessa znalazła się pod panowaniem Rosji.
W 1795 r., zgodnie z dekretem cesarzowej Katarzyny II, w miejscu portu Hadżibej założono port wojenno-handlowy Odessa. Przy budowie miasta kluczową rolę odegrali emigranci z ogarniętej rewolucją Francji (dziś patroni głównych ulic śródmieścia), przede wszystkim książę Armand-Emanuel Richelieu de La Porte, generał Louis Alexandre Andranault Langeron i Joseph Deribas.
Wiek XIX był dla Odessy okresem intensywnego rozwoju spowodowanego eksportem zboża. Miasto otrzymało prawa miejskie w 1803r., wtedy liczba mieszkańców wzrosła z 9 tyś. do 500 tyś. w 1904 r. Osadnicy, przybywający z całego Imperium Rosyjskiego, Bałkanów i Grecji do miasta, stworzyli tu niebywały tygiel kulturowy. W 1865 r. do Odessy dotarła kolej - najpierw poprowadzono linię do Bałty, a w 1870 r. - do Kijowa. Przed rewolucją działało tu około 500 przedsiębiorstw.
Dojście bolszewików do władzy spowodowało kryzys i masową emigrację mieszkańców miasta. Od sierpnia do października 1941 trwała zacięta obrona morskiej odeskiej bazy wojennej przed nacierającymi od strony lądu wojskami niemieckimi i rumuńskimi. W latach II wojny światowej, aż do wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną w kwietniu 1944 r. Odessę okupowali Rumuni. Po odbudowaniu zniszczeń wojennych miasto zaczęło się szybko rozwijać. Druga połowa XX wieku przyniosła znaczne zmiany w strukturze etnicznej ludności miasta: z Odessy masowo emigrowali Żydzi. Wielu z nich zamieszkało później w Nowym Jorku w okolicach Brighton Beach, tworząc tam tzw. „Małą Odessę".
Odessa
ODESSA-W SKRÓCIE
Odessa – miasto i stolica obwodu odeskiego położone nad Morzem Czarnym, największy port morski Ukrainy, duże centrum wypoczynkowe, uzdrowiskowe, kulturalne i naukowe. Trzecie najbardziej zaludnione miasto Ukrainy (według danych z 2016 roku - 993 185 mieszkańców). Miasto jest bazą ukraińskiej marynarki wojennej i floty rybackiej.
Jest również ważnym ośrodkiem rozwijającego się przemysłu stoczniowego, elektrotechnicznego, rafineryjnego, chemicznego i żywnościowego. Nazwa pochodzi od starożytnego greckiego miasta Odessos. Czasami Odessa nazywana jest „perłą Morza Czarnego”. W mieście znajduje się oddział Narodowego Banku oraz oddział funduszy giełdowych Ukrainy. Miasto przyciąga również inwestorów zagranicznych (467 przedsięwzięć kapitałowych).
Miasto partnerskie Łodzi od 1993 roku (Umowa Partnerska)
Merem miasta jest Gennadiy Trukhanov.
Oficjalna strona miasta: http://omr.gov.ua/
Strony turystyczne miasta: http://www.odessa360.net/ i http://www.odessatourism.org/en/
Tłumaczenie nazwy Odessa (Tłumaczenie Odessa)
INFORMACJE PODSTAWOWE O MIEŚCIE
Współczesna Odessa jest bardzo popularna wśród turystów. Gości z całego świata przyciągają tu: ciepły klimat, piękne piaszczyste plaże i niepowtarzalna wielokulturowa atmosfera. Dzięki filmowi „Pancernik Potiomkin" miasto kojarzy się ze Schodami Potiomkinowskimi (to rozległe schody, które wywołują złudzenie, tak że u góry widać tylko kilka dużych schodów, a na dole wszystkie schody wydają się łączyć w jedną piramidalną masę), łączącymi port z miastem. W 1810 roku została otwarta pierwsza opera (zniszczona przez pożar w 1873 roku). Nowoczesny budynek został zbudowany przez Fellnera i Helmera w neobarokowym stylu. Luksusowa sala została zbudowana w stylu rokokowym. Mówi się, że dzięki wyjątkowej akustyce nawet szept ze sceny można usłyszeć w każdej części sali. Wiele budynków w Odessie ma styl XIX-wiecznej klasycznej architektury. Jest to szczególnie widoczne w budynkach zaprojektowanych przez architektów takich jak Włoch Francesco Boffo, który na początku XIX w. zbudował pałac i kolumnę dla gubernatora Odessy i wiele innych budynków użyteczności publicznej.
Wiele pięknych i imponujących budynków znajduje się przy Bulwarze Nadmorskim.
Odessa może poszczycić się wieloma zabytkami, m.in. odsłonięte fragmenty pozostałości osady greckiej z VI-V w p.n.e, pałac Woroncowów, pałac Beliny-Brzozowskiego, siedziba Rady Miasta, pomniki księcia Richelieu i Puszkina, skupionych w okolicach wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Bulwaru Nadmorskiego. Miłośnicy muzeów z pewnością nie zawiodą się ofertą Odessy: działa tu około 20 instytucji tego typu, m.in. Muzeum Floty, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Sztuki Wschodu i Zachodu.
Miasto oferuje szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych, w tym przyciągające co roku setki turystów Festiwal humoru i satyry Jumorina i Dni Miasta.
W Odessie znajduje się wiele parków i ogrodów publicznych, wśród których znajdują się parki Preobrazhensky, Gorky i Victory. W mieście znajduje się również uniwersytecki ogród botaniczny, który niedawno obchodził 200-tną rocznicę.
Odessa słynie również z radzieckiej szkoły skrzypcowej, założonej przez Piotra Stoljarskiego. Swoje dzieła tworzyli tutaj tacy muzycy jak: Nathan Milstein, David Oistrakh, Igor Oistrakh, Boris Goldstein, Zakhar Bron, Sviatoslav Richter (był jedynie studentem odeskiej szkoły), Benno Moiseiwitsch, Vladimir de Pachmann, Shura Cherkassky, Emil Gilels, Maria Grinberg, Simon Barere, Leo Podolsky i Jakow Zak.
Od 2010 roku aż po dziś dzień odbywa się corocznie Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Odessie.
Odessa jest siedzibą kilkunastu uniwersytetów (17), najstarszy z nich został założony w 1865 r. Najbardziej znanym i najbardziej prestiżowym uniwersytetem jest Odessa II Mechnikov National University. Poza Uniwersytetem Narodowym, miasto jest siedzibą m.in.: Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego, Akademii Prawniczej Odessa, Narodowej Akademii Telekomunikacji i Odeskiej Akademii Morskiej. Ostatnia z tych instytucji jest wysoce wyspecjalizowaną i prestiżową uczelnią kształcącą marynarzy handlowych, rocznie ok. 1000 nowo wykwalifikowanych kadetów oficerskich.
Poza wszystkimi uniwersytetami oraz akademiami państwowymi wspomnianymi wyżej, Odessa jest również domem dla dużej liczby prywatnych instytutów edukacyjnych, które oferują wysokiej jakości kursy w różnych dziedzinach. Uczelnie te zazwyczaj pobierają znacznie wyższe opłaty niż państwowe placówki edukacyjne.
Działają tu m.in. Akademia Medyczna, Akademia Budownictwa i Architektury, Akademia Żywności, Akademia Muzyczna, Politechnika, Państwowa Akademia Chłodnictwa. W Odessie znajduje się również najstarszy instytut naukowo-badawczy Ukrainy.
Odessa może poszczycić się wieloma zabytkami, m.in. odsłonięte fragmenty pozostałości osady greckiej z VI-V w p.n.e, pałac Woroncowów, Teatr Opery i Baletu, pałac Beliny-Brzozowskiego, siedziba Rady Miasta, pomniki księcia Richelieu i Puszkina, skupionych w okolicach wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Bulwaru Nadmorskiego. Miłośnicy muzeów również z pewnością nie zawiodą się ofertą Odessy: działa tu około 20 instytucji tego typu, m.in. Muzeum Floty, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Sztuki Wschodu i Zachodu.
Miasto oferuje szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych, w tym przyciągające co roku setki turystów Festiwal humoru i satyry Humoryna i Dni Miasta.
Odessa słynie również ze znakomitej szkoły skrzypcowej, założonej przez Piotra Stoljarskiego. Co roku organizowany jest Międzynarodowy Festiwal „Złote Skrzypce”.
Z Odessy pochodzi wiele ważnych postaci kultury i nauki, m.in. poetka Anna Achmatowa, pisarz Izaak Babel, twórca tablicy okresowej pierwiastków Dmitrij Mendelejew, Igor Tamm (zdobywca Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki w 1958r.), Ilia Miecznikow (zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1908r.), Selman Waksman (zdobywca Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny w 1952 r.).
WSPÓŁPRACA PARTNERSKA
Do miast partnerskich Odessy należą: Brześć (Białoruś), Valparaíso (Chile), Warszawa (Polska), Wiedeń (Austria), Wołgograd (Rosja), Gdańsk (Polska), Kłajpeda (Litwa), Nikozja (Cypr), Mińsk (Białoruś), Moskwa (Rosja), Ningbo (Chiny), Sankt Petersburg (Rosja), Tbilisi (Gruzja), Taganrog (Rosja), Tallinn (Estonia), Ljubljana (Słowenia), Łódź (Polska), Regensburg (Niemcy), Haifa (Izrael), Pireus (Grecja), Szeged (Węgry), Warna (Bułgaria), Yokohama (Japonia), Split (Chorwacja), Oulu (Finlandia). To tylko niektóre spośród bogatej listy ponad 40 miast partnerskich.
Umowa o współpracy między Łodzią i Odessą podpisana została 7 maja 1993 r. Na przestrzeni lat zrealizowano wiele wspólnych projektów, m.in.: uczestnictwo przedstawicieli Łodzi w Międzynarodowej Konferencji merów miast partnerskich pt. „W Trzecie Tysiąclecie bez Wojen i Brutalności", liczne wymiany młodzieżowe, udział łódzkich sportowców w Międzynarodowym Biegu Nadmorskim organizowanym w Odessie a także udział dzieci niepełnosprawnych z Odessy w Międzynarodowych Mityngach Pływackich. W Odessie odbyły się także wydarzenia promujące polską kulturę, takie jak: zorganizowany przez UMŁ i Muzeum Kinematografii X Festiwal Filmów Polskich w 2009r., czy też wystawa grafik z kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi pt. "Między Niebem a Ziemią" w 2018 r.
HISTORIA WSPÓŁPRACY
Święto Miasta Odessa - życzenia od Pierwszego Wiceprezydenta Adama Pustelnika
Święto Miasta Odessa
W dniu 2 września 2021 r. przedstawiciele Miasta Łodzi wzięli udział w obchodach Dnia Miasta Odessa, które jest miastem partnerskim Łodzi.
Na Placu Dumskim odbyła się uroczysta ceremonia podniesienia flagi Odessy z okazji obchodów 227. rocznicy założenia Miasta. Wzięli w niej udział Prezydenci miasta i regionu, Honorowi Obywatele Odessy, deputowani Rady Miejskiej Odessy, oficjalne delegacje i goście honorowi z 32 krajów i 7 miast Ukrainy.
Gościom uroczystości przedstawiono prezentację Odessy jako stolicy morskiej, sportowej, kulturalnej i międzykulturowej.
Na ręce mera Odessy Grenadiy Trukhanova został przekazany list gratulacyjny od Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej.
Relacje na stronie miasta Odessy: https://omr.gov.ua/ru/news/224579/
Przedstawiciele Miasta Łodzi wzięli udział w obchodach a także w wizycie studyjnej, której tematem była wymiana doświadczeń związana z zarządzaniem kryzysowym.
Łódzcy muzycy nagrodzeni w Odessie
Studencki kwartet smyczkowy z Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi zdobył Grand Prix na VI International festival-contest of Art MUSICAL UNIVERSE, który odbył się w dniach 14-16 października 2020 w Odessie na Ukrainie - mieście partnerskim Łodzi.
Venus String Quartet tworzą młodzi instrumentaliści: Agata Miłoś – skrzypce, Alicja Poręba – skrzypce, Malwina Miękoś – altówka i Kajetan Kosiec – wiolonczela. Muzycy kameralnie kształcą się na co dzień pod kierunkiem mgr Sławomiry Wilgi, asystentki w Katedrze Instrumentów Smyczkowych. Łączy ich nie tylko pasja do muzyki, ale i przyjaźń. Umożliwiło to stworzenie zespołu, który swoją grą wzbudza prawdziwe emocje.
Docenieni zostali na wielu konkursach. Wśród ich sukcesów z ostatnich miesięcy należy wymienić III miejsce w kategorii muzyki kameralnej w grupie wiekowej 19+ na 5th ODIN International Music Competition, Grand Prix w kategorii Music na 5th International Art Competion by photos and videos "CA ART PLANET" oraz I nagrodę na 11. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Belgradzie.
Łódzkiej publiczności dali się poznać podczas tegorocznych Letnich Koncertów w Altanie w Parku Źródliska I, organizowanych przez Akademię Muzyczną w Łodzi, Zieloną Łódź oraz Łódzkie Centrum Wydarzeń. Zespół wystąpił również podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2020/2021 w łódzkiej uczelni muzycznej. Wydarzenie transmitowane było online, a jego zapis jest dostępny na kanale na YouTube Akademii Muzycznej w Łodzi.
Venus String Quartet w swoim repertuarze posiada nie tyko klasykę, lecz także muzykę filmową oraz specjalne aranżacje muzyki rozrywkowej każdego gatunku.
Święto miasta Odessy
W dniach 31 sierpnia – 3 września 2019 r. odbyło się coroczne święto naszego miasta partnerskiego Odessa (225 urodziny Miasta).
W programie znalazły się między innymi ceremonia otwarcia Miasta dla mieszkańców i turystów oraz uroczysta gala, na której odznaczeni zostali zasłużeni dla Miasta Odessy przedstawiciele biznesu i kultury. Ponadto oficjalnie zostali powitani przedstawiciele miast partnerskich Odessy, m.in. Łodzi, Ratyzbony (Niemcy), Hajfy (Izrael), Ningbo (Chińska Republika Ludowa), Lefkady (Grecja). Obchody Dnia Miasta Odessa zwieńczone zostały plenerowym koncertem artystów ukraińskich.
W ramach niniejszej wizyty, w parku Pobiedy, odsłonięta została ławeczka z pomnikiem pingwina Pik Poka, bohatera bajki łódzkiego studia Se-Ma-For. Pingwinek zyskał ogromną sympatię wśród małych mieszkańców Odessy. Dzieci bardzo chętnie się z nim fotografowały i zapewniły, że będą się opiekować nowym przyjacielem z Łodzi.
Niniejsza wizyta została bardzo ciepło przyjęta przez mieszkańców Odessy. Pojawiły się bardzo pozytywne artykuły o Łodzi w odeskich mediach, m.in. кyльтypometp (Culturemeter), Пушкинская (Pushkinskaya), czy Yнiaн (Unian).
https://culturemeter.od.ua/v-odesskom-parke-pobedy-poselilsja-polskij-pingvinenok-pik-pok-75845/
https://pushkinska.net/news/v-odesse-otkryili-skulpturu-multyashnogo-pingvinenka-iz-polshi-foto
Wizyta studyjna urzędniczek z Odessy
W ostatnim tygodniu kwietnia gościliśmy w Łodzi delegację z Odessy. Oba miasta łączy szeroka współpraca kulturalna i gospodarcza. Partnerzy z Ukrainy chętnie korzystają z naszych doświadczeń w dziedzinie zarządzania administracją i wdrażania projektów socjalnych. Celem wizyty było zapoznanie gości z realizacją projektów wspierających osoby starsze i niepełnosprawne oraz wykorzystanie środków unijnych na rozwój infrastruktury komunalnej i zdrowotnej.
Delegację z Odessy reprezentowały przedstawicielki Wydziału Zdrowia, Wydziału Gospodarki Komunalnej i Miejskiego Ośrodka Zdrowia w Odessie.
W trakcie pobytu w Łodzi goście zwiedzali placówki i odbywali spotkania z urzędnikami. 24 kwietnia delegatki z Ukrainy zwiedziły Dzienny Ośrodek Opieki działający przy szpitalu im. Jordana na ul. Przyrodniczej 7/9. Pani Jolanta Bilińska, pełnomocnik ds. rozwoju i komunikacji społecznej przy Miejskim Centrum Medycznym im. dr. K. Jonschera, przedstawiła główne założenia funkcjonowania ośrodka przeznaczonego dla osób starszych i niepełnosprawnych. Pod opieką profesjonalnej kadry seniorzy mają bezpłatną możliwość korzystania z zajęć i ćwiczeń psychofizycznych, rehabilitacji ruchowej w salach i na świeżym powietrzu oraz terapii poprzez sztukę, muzykę, taniec i gry towarzyskie. Mogą przebywać w ośrodku od godzin rannych do godziny 17.00, dzięki czemu rodziny pensjonariuszy są w stanie podjąć aktywność zawodową. Obiekt będący odpowiedzią na problemy szybko rosnącej populacji starszych osób powstał dzięki wsparciu finansowemu miasta Łodzi oraz dzięki grantom unijnym.
Podczas spotkania w siedzibie Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Pani Iwona Iwanicka, Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia UMŁ oraz Katarzyna Tręda-Pisera, Rzecznik ds. Seniorów zaprezentowały działania miasta na rzecz seniorów, takie jak: Łódzka Karta Seniora, czy też projekt „Pudełko Życia”, skierowany do osób starszych, schorowanych oraz samotnych. Łódzcy seniorzy mogą liczyć na coraz więcej udogodnień, dzięki którym zwiększa się ich aktywność w życiu społecznym i kulturalnym miasta. Omówiono także działania miasta na rzecz osób niepełnosprawnych, takie jak np. "totupointy" dla osób z dysfunkcjami wzroku. Pozwala to zapewnić osobom z dysfunkcjami dostęp do przestrzeni miejskich, na równi z osobami pełnosprawnymi.
Wystawa "Między niebem a ziemią"
Pod honorowym patronatem Konsulatu Generalnego RP w Odessie od 2 do 21 listopada 2018 w Muzeum Sztuki Wschodu i Zachodu w Odessie gości wystawa pod tytułem „Między Niebem a Ziemią”. Uroczystego otwarcia wystawy 2 listopada w obecności kilkudziesięciu zaproszonych gości dokonali dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi Dariusz Leśnikowski, dyrektor Muzeum Sztuki Wschodu i Zachodu w Odessie Igor Poronyk oraz konsul RP w Odessie Andrzej Szmidtke. Wystawa wpisuje się w obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz dwudziestopięciolecie współpracy miast partnerskich Odessy i Łodzi.
Na wystawę „Między niebem a ziemią” składają się prace wybrane ze stałych zbiorów Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Autorami są przede wszystkim przedstawiciele kilku pokoleń łódzkich twórców − Klasyków, Mistrzów oraz świetnych artystów średniego i młodego pokolenia. Ekspozycję wzbogacają także dzieła wybitnych polskich grafików spoza środowiska łódzkiego, mających wpływ na rozwój tej dyscypliny w Polsce. Leszek Rózga, Roman Artymowski, Andrzej Bartczak, Lucjan Mianowski, Andrzej Łobodziński, Joanna Wiszniewska-Domańska to tylko niektóre nazwiska spośród autorów 46 grafik wystawionych dla zwiedzających.
Więcej o wystawie:
Uroczystości Jubileuszu 25-lecia współpracy Łodzi i Odessy
Uroczystości Jubileuszu 25-lecia współpracy miast partnerskich Łodzi i Odessy odbyły się 28 września 2018 r. w restauracji Klub Spadkobierców (Łódź, Piotrkowska 77). Głównym celem wydarzenia było zacieśnienie polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej, akademickiej i kulturalnej. Ceremonii towarzyszyło seminarium biznesowe połączone z degustacją kuchni ukraińskiej. Gospodarzem spotkania był Pan Bogdan Wysocki, Konsul Honorowy Ukrainy w Łodzi. Interesującą prezentację na temat gospodarki ukraińskiej i możliwości inwestowania przedstawił Pan Igor Baranecki, naczelnik Wydziału Ekonomicznego Ambasady Ukrainy w Polsce.
Przedstawicielka Miasta Odessa gościła w Łodzi od 27 do 30 września br. Pani Marina Brovarska, Dyrektor Departamentu Organizacyjnego Miasta Odessa miała okazję zwiedzić zrewitalizowane przestrzenie miejskie takie jak: EC1, Pasaż Róży i Podwórko Siudmaka. Program wizyty obfitował w wydarzenia kulturalne związane z Light Move Festival 2018. Tegoroczna edycja festiwalu swoją tematyką nawiązywała do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dzień Miasta Odessa 2018
Dn. 2 września 2018 przedstawiciele Miasta Łodzi wzięli udział w obchodach Dnia Miasta Odessa. Na czele delegacji stanęła Pani Małgorzata Bartosiak Przewodnicząca Komisji Promocji i Współpracy z Zagranicą Rady Miejskiej w Łodzi. Na ręce mera Odessa został przekazany list gratulacyjny od Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej.
Udział miasta Łodzi w Odessa Fashion Week Cruise
W dniach 15 – 17 lipca 2017 roku przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi, a także Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego wzięli udział w Odessa Fashion Week Cruise.
Pierwszego dnia wydarzenia (15 lipca), na statku pływającym wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, została zaprezentowana kolekcja Małgorzaty Czudak – projektantki i wykładowcy na łódzkiej ASP. Pokaz, który otwierał pierwszy dzień wydarzenia, spotkał się z dużym uznaniem. Oprócz kolekcji łódzkiej projektantki, licznie zgromadzona publiczność, mogła zobaczyć kolekcje projektantów z Białorusi (Navy) i Gruzji (Salle de Mode).
W trakcie drugiego i trzeciego dnia wydarzenia swoje kolekcje prezentowali głównie ukraińscy projektanci, w tym m.in. Miss DM, NˋART, Elena Guranda, Elen Godis, Tomashevsky & Storge, Savana, Irina Siryk, Maryna Kozachenko czy Coolbaba.
W trakcie oficjalnej konferencji prasowej wydarzenia, a także licznych wywiadów łódzka delegacja promowała Łódź Young Fashion 2017 i zachęcała do udziału w nim także ukraińskich projektantów.
Małgorzata Czudak jest pasjonatką mody i designu. Wśród jej dyplomantów znajdują się osoby kreujące polską scenę mody, w tym m.in.: Łukasz Jemioł, Katarzyna Pokszan (NFB), Jacek Kłosiński (Hyakinth), Piotr Drzał, Dominika Naziębły oraz liczni absolwenci pracujący w firmach odzieżowych takich jak: LPP, TOP SECRET, SOLAR. Od 1996 roku projektantka współtworzyła studio projektowe MMC Design, w ramach którego tworzono autorskie kolekcje, a także realizowano, z dużym sukcesem, projekty dla takich firm odzieżowych jak Quiosque czy Reserved. Od 2011 roku Małgorzata Czudak tworzy pod własnym nazwiskiem. Jej projekty charakteryzuje minimalizm, funkcjonalność, a także wysoką jakość wykonania.
V Forum Miast Partnerskich
Głównym tematem V Forum Miast Partnerskich (17-19 września 2017 r.) było zarządzanie centrami miast w aspekcie renowacji zabytków i zrównoważonego rozwoju. Wiceburmistrzowie zagranicznych miast m.in. Stuttgartu, Odessy, Kantonu, Lwowa i Szegedu przedstawiali swoje pomysły na podnoszenie jakości życia mieszkańców. Prezentowano pomysły jak uczynić śródmieścia miast, miejscami atrakcyjnymi do życia czy wdrożyć projekty rewitalizacyjne w sposób całościowy pod kątem zarówno społecznym, architektonicznym, jak i komercyjnym.
Łódź przedstawiła swoje dokonania w dziedzinie rewitalizacji, m.in Mia100 Kamienic czy duży program rewitalizacji obszarowej oraz programy rewitalizacyjne rozpoczynające się w najbliższym czasie. Mówiono także o roli sektora kreatywnego w nadawaniu nowych funkcji zrewitalizowanym przestrzeniom. Artyści, projektanci, a także festiwale mają ogromy wpływ na zmiany w przestrzeni publicznej i wspierają Łódź w wypełnianiu tkanki miejskiej własnymi, unikatowymi projektami.
Dzień wcześniej w ramach Festiwalu Czterech Kultur przedstawiciele miast partnerskich brali udział w koncercie w klubie Wytwórnia „Cohen i kobiety”, gdzie występowały m.in. Ania Dąbrowska, Martyna Jakubowicz, Gaba Kulka, Maria Peszek, Julia Pietrucha, Renata Przemyk, Natalia Przybysz i Daria Zawiałow.
Na zakończenie Forum delegacje miast udały się w okolice Parku Moniuszki, na symboliczną Aleję Miast Partnerskich, gdzie odsłonięto pamiątkowe tabliczki z nazwami miast partnerskich Łodzi. Był to gest poparcia dla starań Łodzi o organizację Międzynarodowej Wystawy Specjalistycznej Expo 2022, pod hasłem „City Re:invented”. Wyniki głosowania Biura Wystaw Światowych już w połowie listopada br.
Włodarze Stuttgartu, Chemnitz, Tampere, Kantonu, Chengdu, Szegedu, Lwowa, Odessy i Mińska biorący udział w V Forum Miast Partnerskich oficjalnie poparli starania Łodzi o organizację wystawy Expo 2022.
źródło informacji: expo2022.uml.lodz.pl
Forum Promocyjno-Inwestycyjne 5T w Odessie
5-7 października 2017 r. - udział w Forum Promocyjno-Inwestycyjnym 5T w Odessie
„Szkoła Merów” - z wizytą w Łodzi
21-23 czerwca 2016 r. - wizyta w Łodzi 50-osobowej grupy samorządowców z Ukrainy z okazji udziału w programie edukacyjnym „Szkoła Merów”. Celem programu jest przygotowanie merów miast, działaczy społecznych i politycznych na Ukrainie do zarządzania miastami w warunkach decentralizacji. Reforma decentralizacji na Ukrainie jest jedną z najważniejszych i ukraińskie samorządy lokalne stoją w obliczu wyzwań, podobnych do tych, którym Polska skutecznie sprostała w latach 90-ch. Podczas organizacji wizyty w Łodzi przedstawicie z wielu regionów Ukrainy, w tym również z miast partnerskich, pozyskali informację w zakresie następujących zagadnień:
- opracowanie i wdrożenie strategii rozwoju miasta;
- opracowanie i wdrożenie strategii marketingowej i marki miasta;
- strukturę organów wykonawczych urzędu;
- rodzaje wspierania przedsiębiorczości i rozwoju lokalnej gospodarki;
- przyciąganie inwestycji i partnerstwo publiczno-prawne;
- rozwój parków technologicznych i klastrów;
- kształtowanie budżetu, na przykładzie miasta Łodzi (dochody i wydatki);
- zasady działania budżetu obywatelskiego;
- edukacja i służba zdrowia;
- gospodarka odpadami stałymi;
- planowanie miasta oraz gospodarka przestrzenne;
- rewitalizacja.
Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w służbie zdrowia
24-28.10 2016 r. – wizyta w Łodzi delegacji Departamentu Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Odessy. Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w służbie zdrowia. Delegacja z miasta partnerskiego pozyskała wiedzę o zasadach funkcjonowania miejskich placówek zdrowia, ratownictwa medycznego, zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa oraz zieleni miejskiej i zasadach gospodarowania majątkiem Miasta Łodzi.
Święto Miasta Odessy. 222-lecie Odessy
Łódzka delegacja na czele z wiceprezydentem Krzysztofem Piątkowskim uczestniczyła w Święcie Miasta Odessy.
Relacje na stronie miasta Odessy:
http://omr.gov.ua/ru/news/87284/
http://omr.gov.ua/ru/news/87296/
http://omr.gov.ua/ru/news/87301/
Pomoc dla Odessy
2015-11-12
W Łodzi gościła oficjalna delegacja z Odessy - przedstawiciele miasta partnerskiego Łodzi reprezentujący Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Odessa. Celem wizyty była kontynuacja rozpoczętej w czerwcu 2015 r. współpracy w zakresie ratownictwa medycznego, funkcjonowania miejskich szpitali oraz przychodni zdrowia.
Goście z Odessy odwiedzili m.in Szpital Miejski im. Jonschera, gdzie dowiedzieli się o zasadach funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych. W Szpitalu Miejskim im. Rydygiera zapoznali się z Systemem Zarządzania Jakością wg normy EN ISO 9001:2008 oraz z działalnością profilaktyczną i promocją zdrowia w Szkole Rodzenia.
Wizyta pokazuje, że współpraca partnerska miast dotyczy różnych dziedzin. W momencie, gdy Ukraina stała w obliczu wojny, pomoc partnerska była szczególnie potrzebna. Poprzez współpracę na szczeblu samorządowym Polska wyrażała swoją solidarność z Ukrainą w trudnym dla niej okresie.
Wizyta dziennikarzy z Odessy przy współpracy PAP
17-18.09.2015 r.
Obyły się spotkania z Panią Prezydent, Panią Sekretarz oraz przedstawicielami Oddziału ds. Organizacji Urzędu Miasta, Wydziału Prawnego oraz Oddziału Współpracy z Zagranicą w zakresie zmian struktur Miasta Łodzi po wprowadzeniu w życie w 1993 roku Ustawy o samorządzie gminnym.
Ponadto zaprezentowano projekty "Młodzi w Łodzi" oraz "Nowe Centrum Łodzi". Dziennikarze zwiedzali Łódź, poznali przykłady architektury przemysłowej wraz z jej adaptacją.
2015-09-09 III Forum Miast Partnerskich
W dn. 9-10 września 2015 r. miało miejsce III Forum Miast Partnerskich, poświęcone tematyce rewitalizacji w centrum miasta. Goście z Lyonu, Stuttgartu, Szegedu i Tampere mówili o swoich doświadczeniach w zakresie rewitalizacji i ożywiania centrów miast. Uczestnicy Forum mieli okazję wziąć udział w Kongresie Urbanistyki Polskiej "Powrót do Centrum", zorganizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Przy tej okazji specjaliści z całej Europy wymienili swoje doświadczenia w zakresie planowania przestrzennego, rewitalizacji, zwiedzili Łódź i zapoznali się z projektem starań Łodzi o EXPO 2022.
Swojego poparcia tej kandydaturze udzieli dyplomaci z Francji i Finlandii.
Materiał w sprawie poparcia starań Łodzi o EXPO z Forum: https://youtu.be/phP7gtpELH0
Wspólnie dla zdrowia
2015-06-10
Z wizytą w Łodzi przebywa delegacja z Odessy. Goście z Ukrainy zapoznali się z polskim systemem ratownictwa medycznego i przekazali własnymi doświadczenia w funkcjonowaniu służby zdrowia na Ukrainie. W planach jest także utworzenie wspólnego polsko-ukraińskiego centrum szkoleniowego.
Delegacja z Ukrainy przez 5 dni pobytu w Łodzi poznała między innymi funkcjonowanie telefonu alarmowego 112, organizację Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego, odwiedziła m.in. Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego, Bazę Lotniczą Pogotowia Ratunkowego oraz Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika.
„2 maja ubiegłego roku Odessa przeszła bardzo poważny test ratownictwa medycznego. W wojennych starciach śmierć poniosło 43 osoby a prawie 300 osób rannych zostało. Miasto stanęło przed ogromnym wyzwaniem i tym chcemy się także podzielić z Łodzią. Potrzebne jest dla nas wsparcie w zakresie pozyskania doświadczenia w sposobach zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa miasta w podobnych sytuacjach, jakie mieli miejsce w Odessie. Temu służy nasza wizyta w Łodzi, chcemy nauczyć się od miasta partnerskiego metod działania” - podkreślała Elena Tieriajewa z Departamentu Ochrony Zdrowia Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej.
O tym, że z doświadczeń, nawet zdobytych w takich kryzysowych sytuacjach, trzeba wyciągać wnioski jest przekonany wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
Relacja na stronie miasta Odesssa>>>
30.08-04.09.2015 r. Święto Odessy
Oficjalna delegacja Łodzi wraz z przedstawicielami Falck Medycyna Sp z o.o. wzięła udział w Święcie Miasta Odessy na zaproszenie Mera Gennadiya Trukhanova. W programie pobytu znalazło się wiele spotkań jak w Urzędzie Miasta tak i w Urzędzie Wojewódzkim Odessy z zakresu budowania struktur samorządowych, sposobu ich funkcjonowania oraz finansowania, a także zasad działania Służby Zdrowia w Polsce. Wizyta była kontynuacją podjętych rozmów w czerwcu bieżącego roku, podczas pobytu delegacji przedstawicieli Wydziału Zdrowia Odessy w Łodzi. Mieszkańcy Odessy chcą nauczyć się nie tylko współdziałania w ratownictwie medycznym ale szeroko rozumianej ochrony ludności. Tragiczne wydarzenia z 2 maja 2014 roku, kiedy doszło w centrum miasta do starć dwóch przeciwstawnych sobie grup politycznych, w wyniku których śmierć poniosło 43 osoby. Te doświadczenia zmusiły Władze Miasta oraz Województwa do analizy i podjęcia działań w zakresie reformy służby zdrowia. Ponieważ w momencie kryzysu okazało się, że Miasto jest kompletnie nie przygotowano do takiego wydarzenia. Zabrakło koordynacji działań służb ratowniczo-medycznych, szpitale były przepełnione, panował chaos, nie było możliwości segregacji rannych, a były to ofiary z ranami po-oparzeniowymi oraz postrzałowymi. Ukraina obecnie jest na progu wielu reform państwowych. Jest to bardzo ważny czas w historii Ukrainy, dlatego Łódź jako miasto partnerskie wspiera Odessę dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.
2015-02-16 Forum Europa-Ukraina
W Łodzi trwał VIII Forum Europa-Ukraina. Podczas trzydniowego spotkania w naszym mieście gościło 400 uczestników z Ukrainy, UE, Rosji, krajów sąsiedzkich i USA, wśród nich przedstawiciele rządów, polityki, biznesu, samorządów, międzynarodowych organizacji i ośrodków analitycznych. Zaplanowano spotkania z kluczowymi postaciami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, ministrami, parlamentarzystami, reprezentantami organizacji międzynarodowych, najważniejszych firm i ekspertami.
Debaty Forum Europa-Ukraina 2015 skoncentrują się na kluczowych kwestiach modernizacji i rozwoju potencjału gospodarczego Ukrainy oraz wykorzystania własnych zasobów naturalnych i możliwości ośrodków regionalnych, we współpracy z partnerami z Polski i państw-członków Unii Europejskiej. Przedmiotem raportów, dyskusji panelowych i prezentacji Forum będą procesy przystosowawcze w okresie stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską, bezpieczeństwo energetyczne i reformy gospodarcze. Rozpatrzone zostaną uwarunkowania budowy nowoczesnej samorządności terytorialnej i kształtowania odpowiedzialności społeczeństwa za sprawy państwa. Poruszone będą również kwestie bezpieczeństwa Ukrainy w układzie stosunków europejskich i globalnych.
Podczas uroczystego otwarcia konferencji w Pałacu Poznańskiego Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zwróciła uwagę, że Łódź jest przykładem miasta gdzie ludzie różnych kultur, intensywnie z sobą współpracowali tworząc przemysłowe centrum Polski.
Witold Stępień Marszałek Województwa Łódzkiego, witając gości podkreślił, że współpraca między Łodzią a miastami ukraińskimi trwa nieprzerwanie od początku lat 90-tych. Tu współpracujemy gospodarczo, na poziomie samorządowym i dlatego to właśnie Łódź jest doskonałym miejscem dla organizacji takiej konferencji.
Zygmunt Berdychowski Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, podkreślał że historia Ukrainy ostatnich 20 lat jest podobna do historii Europy: jest pełna wzlotów, poszukiwania dróg rozwoju, nie brakuje w niej także trudnych momentów. Jego zdaniem jednym z głównych celów konferencji jest poszukiwanie dróg zapobiegania dalszej eskalacji konfliktu na wschodzie Ukrainy.
Organizatorami konferencji są Fundacja Instytut Studiów Wschodnich oraz Miasto Łódź i Województwo Łódzkie.
Źródło informacji: https://www.forum-ekonomiczne.pl/viii-forum-europa-ukraina
26.02.2013 r. - Wizyta przedstawicieli miasta Odessy
W Łodzi przebywała dwuosobowa delegacja z Odessy. Z ukraińskim miastem łączą nas relacje partnerskie od 1993 r. W spotkaniach z sekretarz miasta Łodzi Barbarą Mrozowską - Nieradko uczestniczyli Tatiana Herasymenko, Sekretarz Miasta Odessy oraz Ivan Pozdniakow, Dyrektora Departamentu Własności Miejskiej Urzędu Miasta Odessy. Dyskutowano także na temat praktycznego funkcjonowania łódzkiego samorządu, w tym miejskich programów zachęcających do inwestowania w Łodzi, czy sposobów realizacji elektronicznego obiegu dokumentów. Spora część wizyty była poświęcona rodzajom własności skarbu państwa w Łodzi, sposobom ich zarządzania i prywatyzacji oraz planom sprzedaży własności miejskiej.
10-12.05.2013 r.
Wizyta oficjalnej delegacji z Odessy i realizacja projektu "Odessa jedzie w gości"- pokaz kina ukraińskiego w Muzeum Kinematografii w Łodzi, prezentacja filmów promujących Odessę, wystawa fotografii, plenerowy pokaz kina niemego z towarzyszeniem muzyki na żywo
11.05.2013 r. "Skrzypek na dachu"
Występ solistów z Odesskiego Teatru Muzycznego w Teatrze Muzycznym w Łodzi w ramach jubileuszowego koncertu "Skrzypek na dachu" z okazji 30-lecia polskiej premiery.
23-25.05.2013 r. - Dni Polskie w Odessie poświęcone twórczości Juliana Tuwima
Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Juliana Tuwima odbył się w Odessie - mieście partnerskim Łodzi. W tym roku świętowaliśmy jubileusz 20-lecia współpracy miast. W konkursie przeprowadzonym wśród dzieci z odesskich szkół dzieci wykazały się ogromną wiedzą na temat życia poety. Zwycięzcy otrzymali nagrody, dyplomy i co najważniejsze zaproszenie do Łodzi.
Wyróżnienia wręczył dyrektor Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą, Bartłomiej Wojdak. Podczas spotkania obecny był również Adam Kocher, dyrektor Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima.
Ponadto w ramach Dni Polskich w Odessie w ZOO została otwarta wystawa fotograficzna pn. „Białowieski Park Narodowy", która zainteresowała wiele spacerujących rodzin z dziećmi. Akcentem sportowym był rozegrany na Stadionie Spartak mecz szkolnych drużyn piłkarskich. Zwycięska drużyna otrzymała Puchar Przechodni Konsula Generalnego RP w Odessie.
Zapraszamy do obejrzenia reportażu z jubileuszu (część I):
30.08-04.09.2013 r.- Łódź w Odessie
30.08-04.09.2013 r.- Łódź w Odessie
Z okazji 20-lecia współpracy partnerskiej Łodzi i Odessy w dniach od 30 sierpnia do 4 września delegacja z udziałem przedstawicieli Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą, Rady Miejskiej w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego, Muzeum Kinematografii, zespołu SAMOKHINBAND oraz Młodzieżowego Międzyszkolnego chóru żeńskiego IUVENALES CANTORES LODZIENSES przedstawiła szeroką ofertę kulturalno-artystyczną mieszkańcom Odessy.
W kinie U-Cinema, po raz czternasty Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ przy współpracy z Muzeum Kinematografii, zorganizowało przegląd najlepszych polskich filmów (XIV Panorama Nowego Polskiego w Odessie), który rozpoczął się tradycyjnie w Dzień Święta Odessy, tj. 30 sierpnia. Projekcje filmowe i spotkania autorskie odbywały się głównie w U-Cinema - kinie położonym na terenie legendarnej wytwórni filmowej oraz kilku innych centrach kulturalnych w Odessie. Wydarzenie otworzył koncert zespołu Samokhin Band i pokaz filmu „1920. Bitwa warszawska". W programie przeglądu znalazły się: „Obława" w reżyserii Marcina Kryształowicza, „Piąta pora roku" Jerzego Domaradzkiego, „80 milionów" Waldemara Krzystka, „Wymyk" - dramat Grega Zglińskiego. Każda projekcja odbywała się z kompletem publicznością.
Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej edycji był Jerzy Hoffman, niezwykle serdecznie przyjmowany przez mieszkańców Odessy w każdym wieku. Wielkim powodzeniem cieszyły się spotkania reżysera z publicznością: dwukrotnie z widzami oglądającymi film „1920. Bitwa warszawska" (w 3D i 2D), a także przed filmem „Ukraina. Narodziny narodu". Młodzi ludzie podczas master class interesowali się nie tylko szczegółami realizacji filmów, ale i drogą twórczą artysty. Jego film dokumentalny „Ukraina. Narodziny narodu" miał swoją projekcję także w plenerze. W galerii Miejskiej Urzędu Miasta Odessy została zaprezentowana wystawa prac studentów Katedry Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych z Łodzi. Wystawę będzie można podziwiać do końca września. Przy tej okazji została nawiązana współpraca pomiędzy łódzką ASP a wydziałem Malarstwa i Grafiki Akademii Architektury i Budownictwa w Odessie. Oficjalną umowę w tym zakresie podpisała rektor uczelni prof. Jolanta Rudzka-Habisiak i Dziekan ukraińskiej uczelni. Wielkim zainteresowaniem publiczności cieszył się koncerty łódzkiego zespołu SamokhinBand, który wystąpił na Placu Greckim w centrum Odessy podczas festiwalu miast partnerskich oraz wyjątkowy występ z Juriem Kuzniecowym, słynnym ukraińskim jazzmanem w popularnym klubie jazzowym „Bernadazzi" w Odessie.
Łódzka delegacja spotkała się też z merem miasta Aleksejem Kostusiewym
Zapraszamy do obejrzenia reportażu (II część)
12-15.09.2013 r. Wizyta młodzieży z Odessy
Do Łodzi przyjechały dzieci i młodzież z Szegedu i Odessy, naszych miast partnerskich. Przyjazd był główną nagrodą w konkursie poezji Juliana Tuwima. W Łodzi zobaczyli Piotrkowską, Manufakturę, EC-1 i muzeum bajki. Spotkały się z prezydent Hanną Zdanowską. - Mam nadzieję, że poznacie i polubicie Łódź , a wizyta w naszym mieście będzie dobrą okazją do podciągnięcia się w języku polskim - powiedziała prezydent miasta Hanna Zdanowska.
08.03.2012 r. Z Odessy do Łodzi
Dobrze rozwija się współpraca pomiędzy Łodzią oraz Odessą, naszym partnerskim miastem. Do naszego miasta przyjechała - w ramach nagrody za udział w różnych konkursach poświęconych Polsce - grupa młodzieży szkolnej z Ukrainy.
W Zespole Szkół Gimnazjalnych nr 5 przy ul. Drewnowskiej zorganizowano dla nich zajęcia warsztatowe w formie gier i zabaw ekonomicznych. W spotkaniu wziął udział wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, który powitał ukraińską młodzież z zaprzyjaźnionej Odessy. Dzieci otrzymały upominki z Misiem Uszatkiem, a bogaty program pobytu obejmuje również udział w imprezach związanych ze świętem Łodzi. Goście wyjeżdżają do domu w niedzielę wieczorem.
05.09.2012 r. Polskie kino w Odessie
W dniach 5 - 7 września ukraińska publiczność miała możliwość obejrzenia produkcji ważnych dla polskiej kinematografii, wyróżnianych na krajowych i zagranicznych festiwalach.
Przegląd jest organizowany corocznie z okazji święta Odessy (obchodzonego w dniach 1 i 2 września), a trwać będzie do 7 września. Pokazy najnowszych polskich filmów są szczególnego rodzaju podarunkiem, jaki Łódź ofiarowuje Odessie - miastu partnerskiemu. Wśród zaproszonych gości są: Włodzimierz Niderhaus, producent i koproducent filmów „Róża" (tytułu, który otworzył przegląd) i „Galerianki" (głośny debiut reżyserski Katarzyny Rosłaniec) oraz Dorota Kędzierzawska - reżyserka obrazu „Jutro będzie lepiej" Po pokazie „Róży" odbył się koncert rosyjskich pieśni wojennych „Dwa brzegi" w wykonaniu Lecha Dyblika, Aleksieja Siemieniszczewa i Ilji Zmiejewa.
W programie znajdą się także „W ciemności" (obraz w reżyserii Agnieszki Holland, nominowany do Oscara w kategorii: najlepszy film zagraniczny), „Sala samobójców" (debiut reżyserski Jana Komasy, jednego z najzdolniejszych reżyserów młodego pokolenia) i „Uwikłanie" (przykład rzadkiego w polskim kinie kryminału).
- Prezentacja polskich filmów w Odessie jest zawsze oczekiwana przez licznych wielbicieli naszego kina, z których pokaźną część stanowią Polacy tu mieszkający. Dla nas organizacja przeglądu rokrocznie budzi wielkie emocje i przynosi niezapomniane wrażenia - mówi Mieczysław Kuźmicki, dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ, Konsulat Generalny RP w Odessie i kinoteatr „U-Cinema" w Odessie.Portal Filmowy jest patronem medialnym wydarzenia.
24.10.-26.10.2012 r. II. Forum Miast Partnerskich
Z okazji 2.Forum Miast Partnerskich w Łodzi z wizytą w Łodzi gościły delegacje z 7 miast partnerskich Łodzi: z Rosji (Kaliningrad, Iwanowo), Ukrainy (Lwów, Odessa), Finlandii (Tampere), Gruzji (Rustawi), Meksyk (Puebla).
Tegoroczną tematyką forum było pobudzanie lokalnej przedsiębiorczości i przyciągania inwestycji zagranicznych. Obok szczególnego programu dla przedstawicieli miasta Puebla, którzy byli szczególnie zainteresowani warunkami prowadzenia działalności dla firm innowacyjnych, wprowadzających zaawansowane "czyste technologie", w tym szczególnie firm z sektora motoryzacyjnego oraz fundacji rozwijających społeczeństwo obywatelskie przy zastosowaniu środków unijnych, reszta delegacji realizowała przygotowany program.
W programie tym znalazły się w dn.25.10.2012 wizyty studyjne w mieście i spotkania z szefostwem Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego, Portu Lotniczego im. W. Reymonta, firmy Barry Callebaut, Nowego Centrum Łodzi i Manufaktury.
W dn.26.10.2012 przedstawiciele miast wzięli udział w konferencji poświęconej pobudzaniu przedsiębiorczości i przyciąganiu zagranicznych inwestycji prezentując swoje rozwiązania w tym obszarze. Goście Forum w czasie każdego ze spotkań widzieli możliwości aplikacji przykładów rozwiązań zastosowanych w Łodzi na swój grunt- m.in. udziału firm z sektora innowacyjnych technologii z ich kraju w Łódzkim Regionalnym Parku Naukowo-Technologicznym, nawiązania połączeń lotniczych pomiędzy miastami, współpracy w zakresie wspólnych projektów wspieranych przez fundusze unijne czy też wymiany młodzieży i współpracy akademickiej.
TVP3 Łódź zrealizowało reportaż z tego spotkania.
Zapraszamy do obejrzenia reportażu:
21-22.03.2011 r.
W siedzibie Komitetu Regionów w Brukseli odbyły się dwudniowe warsztaty dla miast partnerskich Łodzi. Wzięły w nich udział delegacje z Odessy, Lwowa, Kaliningradu oraz Iwanowa. Delegaci brali udział w seminariach, dotyczących idei działalności poszczególnych instytucji europejskich oraz możliwości pozyskania środków finansowych na inicjatywy unijne. Przedstwaiciele miast partnerskich spotkali się również z Ambasadorem Ukrainy w Królestwie Belgii, Ihorem Dolhovem, Ambasadorem RP w Królestwie Belgii, Sławomir Czarlewski oraz z Ministrem Jackiem Saryuszem-Wolskim - członkiem zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwo Wschodnie Euronest w Parlamencie Europejskim. Na zakończenie wizyty goście uczestniczyli w Klubie Łodzian czyli spotkaniu łodzian pracujących w instytucjach europejskich w Brukseli.
30.06.-03.07.2011 r.
Delegacja z Łodzi, w skład której wchodzili m.in. Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska i Wiceprezydent Miasta Łodzi Krzysztof Piątkowski, wzięła udział w obchodach Dni Polskich w Odessie, związanych z objęciem przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Delegaci wzięli uczestniczyli m.in. spotkaniu z Wicemerem oraz Wicedyrektorem Wydziału Współpracy Międzynarodowej Miasta Odessy, otwarciu wystawy o Łodzi w Muzeum Literatury. W ramach wyjazdu został również zrealizowany projekt „SE-MA-FOR On Tour - Oscarowa animacja z Łodzi w Odessie": w Odessie odbył się przegląd najnowszych filmów lalkowych.
17-19.07.2011 r. Wymiana dobrych praktyk w zakresie ochrony zdrowia
Do Łodzi z wizytą studyjną przyjechali Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Odessy, Sergiej Kalinczuk i jego zastępca Wiaczesław Polasnyj. Delegacja z Odessy spotkała się z Wiceprezydentem Miasta Krzysztofem Piątkowskim i w ramach zapoznawania się z funkcjonowaniem miejskich placówek ochrony zdrowia odwiedziła m.in. III Szpital Miejski im. K. Jonschera, Centrum Służby Rodzinie i MOPiTU.
1 - 7.09.2011 r. - Panorama kina polskiego w Odessie
Nieprzerwanie od 2000 r., zawsze w pierwszej dekadzie września i zawsze z pomocą Muzeum Kinematografii w Łodzi, mieszkańcy Odessy na Ukrainie mają okazję zobaczyć najnowsze polskie filmy. Specjalną okazją do tych prezentacji jest święto Odessy, obchodzone w dniach 1 i 2 września; w tym roku będzie to już 217. rocznica od założenia miasta. Pokazy filmów polskich są szczególnego rodzaju podarunkiem, jaki Łódź ofiarowuje Odessie - miastu partnerskiemu.Tegoroczna prezentacja obejmuje tytuły ważne dla polskiej kinematografii, wyróżniane i nagradzane na krajowych i zagranicznych festiwalach; kilka z nich ma istotne znaczenie dla tradycji Łodzi filmowej. Wśród tych będzie oczywiście „Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy, wielka filmowa epopeja ukazującą początki wielkiej przemysłowej Łodzi z niezapomnianymi kreacjami Daniela Olbrychskiego, Wojciecha Pszoniaka i Andrzeja Seweryna w roli lodzermenschów. Łódzkie korzenie ma też najnowszy film Ryszarda Brylskiego „Cudowne lato", w całości nakręcony w Łodzi i okolicach, a wyprodukowany przez Opus Film. Zostanie on pokazany na jednym seansie z „Balladą o ścinaniu drzewa", średniometrażowym debiucie Feriduna Erola z 1972 r. To z kolei absurdalna, trochę groteskowa komedia utrzymana w klimacie wczesnych obrazów Romana Polańskiego czy Marka Piwowskiego z udziałem popularnych niegdyś w Łodzi aktorów. Dla reżysera tego filmu, przedstawiciela silnego artystycznie (i nie tylko) klanu Erolów, prezentacja filmu w Odessie będzie jednocześnie podróżą sentymentalną szczególnego rodzaju: otóż ojciec reżysera, przez lata znany w Łodzi cukiernik, właściciel popularnej „Cukierni Tureckiej" przy ul. Pomorskiej, swoją zawodową karierę zaczynał właśnie w Odessie, skąd przyjechał do Polski jeszcze przed wojną.
Pozostałe tytuły to wyłącznie nowe produkcje z lat 2010/11: „Joanna" Feliksa Falka, „Chrzest" Marcina Wrony, „Kołysanka" Juliusza Machulskiego, „Erratum" Marka Lechkiego, „Wenecja" Jana Jakuba Kolskiego i „Wojna żeńsko-męska" Łukasza Palkowskiego.
Przegląd, przygotowany przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, został zrealizowany przy udziale Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ, Konsulatu Generalnego RP w Odessie i kinoteatru „U-Cinema" w Odessie, będzie trwał od 1 do 7 września 2011 r.
Film promujący przegląd w Odessie (Film)
25-28.10.2011 r. - I Forum Miast Partnerskich
Odessa >>>
Od 25 do 28 października w naszym mieście gościli przedstawiciele miast partnerskich Łodzi. Na konferencjach poświęconych zarządzaniu i promocji miast spotkali się burmistrzowie, merowie i urzędnicy zaprzyjaźnionych miast.
Na konferencji byli obecni goście z Rosji (mer Iwanowa - Wieczesław Swerczkow), Niemiec (burmistrz Stuttgartu Martin Schairer), Białorusi (delegacja stowarzyszenia Przedsiębiorców Naukowców ABC z Mińska), Ukrainy (przedstawiciele Lwowa i pierwszy zastępca mera Odessy, Sergiej Czernienko), Francji (delegacje z Lyonu i Lille), szwedzkiego miasta Orebro (Lars Molina, przewodniczący Rady Miasta Orebro), ale także z odległej Gruzji (Zakaria Darchiashvil, mer Rustawi) i z chińskiego Tianjin (Wang Zhiming, wicesekretarz generalny Zarządu Miasta Tianjin).
Obok merów i ich zastępców w Łodzi gościli urzędnicy odpowiedzialni za relacje zagraniczne, promocję, edukację, inwestycje komunalne, sport i kulturę.
- Chcę, by forum stało się cyklicznym wydarzeniem, które co roku będzie nas gromadzić, na którym będziemy wzajemnie uczyć się od siebie i podsumowywać kolejny rok pracy na rzecz naszych lokalnych społeczności - mówił podczas otwarcia forum wiceprezydent Łodzi Arkadiusz Banaszek.
Głównym punktem zjazdu była konferencja poświęcona zarządzaniu miastem i jego promocją. Spotkanie stało się platformą wymiany informacji i doświadczeń w tych dziedzinach. Specjalnie na to spotkanie przygotowano prezentację Łodzi w technice 3D, a Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą przedstawiło projekt „ Łódź - Miasto Przemysłów Kreatywnych".
W czasie wizyty miast partnerskich Łodzi zagranicznym gościom nie zabrakło także sposobności do wzięcia udziału w najważniejszym w tym okresie wydarzeniu, którym żyje nasze miasto. Byli oni obecni na uroczystej gali „ReAct" rozpoczynającej tegoroczny jesienny Fashion Week Fashion Philosophy Poland i na pierwszym w Łodzi pokazie słynnego projektanta Custo Barcelony. Goście zwiedzili również Łódź i poznali realizowane przez nas projekty, z EC-1 i Art- Inkubatorem na czele.
5-11.12.2011 r. Dziennikarze z Odessy w Łodzi
W Łodzi gościli dziennikarze z Odessy
19.12.2011 r. - Łódź popłynęła do Odessy
Entuzjastycznie i ze wzruszeniem publiczność w Odessie przyjęła spektakl „Skrzypek na dachu" przygotowany przez łódzki Teatr Muzyczny. Musical był artystycznym zwieńczeniem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wydarzenie odbyło się wieczorem 17 grudnia w Teatrze Komedii Muzycznej.
Do Odessy wybrała się około 100-osoba grupa artystów i obsługi technicznej oraz delegacja z Urzędu Miasta Łodzi na czele z wiceprezydent Łodzi Agnieszką Nowak. Wizyta odbyła się na zaproszenie Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Odessie.
- Jesteśmy dumni, że w tak pięknym mieście mogliśmy razem otwierać i zamykać polską Prezydencję - mówiła podczas konferencji prasowej wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak. - Chciałabym, aby więzi pomiędzy naszymi miastami jeszcze bardziej się zacieśniły. Łódź ma ambicję być miastem kultury i przemysłów kreatywnych, a nasza wymiana kulturalna doskonale wpisuje się w tę wizję.
Dyrektor Teatru Muzycznego, Grażyna Posmykiewicz podkreślała, że przez ostatnie cztery lata, ze względu na remont swojej siedziby, artyści często podróżowali.
- Myśleliśmy, że to już koniec naszych wyjazdów, ale te intensywne lata kończą się wspaniałym akcentem tutaj na Ukrainie -mówiła G. Posmykiewicz.
Występ łódzkich artystów na deskach Teatru Komedii Muzycznej podkreślił przyjazne związki Łodzi i Odessy - miast partnerskich od 1993 r. Na premierze „Skrzypka na dachu" - jednego z najsłynniejszych musicali, granego w Łodzi nieprzerwanie od kilkunastu lat, pojawili się nie tylko przedstawiciele Polonii, ale także Rosjanie i Ukraińcy. Osoby nieznające języka polskiego mogły korzystać z wyświetlanych podczas musicalu napisów z tekstem w języku rosyjskim. Wypełniona po brzegi sala teatru gromkimi brawami nagrodziła artystów po blisko 3-godzinnym występie. Ekipa Teatru Muzycznego otrzymała także kwiaty m.in. od mera Odessy Alekseja Kostusiewa i reprezentantów Konsulatów.
Pokaz „Skrzypka na dachu" to jeden z wielu wspólnych projektów, które w 2011 r. udało się zrealizować Łodzi i Odessie. W dniach 1-3 lipca w związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej odbył się przegląd najnowszych filmów lalkowych „SE-MA-FOR ON TOUR OSKAROWA ANIMACJA Z ŁODZI W ODESSIE", a w dniach 1-7 września miała miejsce XII Panorama Kina Polskiego w kinie U-Cinema w Odessie, zorganizowana wspólnie z Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Efekty współpracy między miastami będzie można zobaczyć w specjalnym materiale filmowym, który pokazało TVP Łódź w drugi dzień świąt o godz. 17.15.
24-29.06.2010 r.
Grupa 6 uczniów, którzy zwyciężyli w konkursie wiedzy o Polsce, organizowanym przez Konsulat Polski w Odessie, na zaproszenie Urzędu Miasta Łodzi gościło w Łodzi i uczestniczyło w III Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Łodzi organizowanym przez Agencję Impresaryjną IGO-ART i Urząd Miasta Łodzi.
01-03.09.2010 r.
Łódzka delegacja wzięła udział w 216 rocznicy Święta Miasta Odessy
31.08-08.09.2010 r.
XI Festiwal Nowego Kina Polskiego w Odessie, promującego Miasto Łódź jako ośrodek sztuki filmowej.
Maj 2009 r.
W Łodzi gościły laureatki konkursu „Co wiem o Polsce". Trzy młode mieszkanki Odessy wzięły udział w warsztatach artystycznych w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, bawiły się wspólnie z łodzianami w czasie Święta Łodzi, zwiedziły łódzkie muzea w czasie Nocy Muzeów. Spotkały się również z wiceprezydent Łodzi Haliną Rosiak.
26-29.08.2009 r.
Mer Miasta Odessy, Pan Edward Gurwicz, wraz z 5-osobową delegacją z Urzędu Miasta Odessy uczestniczył w uroczystych obchodach 65-rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Ghetto.
31.08-04.09.2009 r.
Delegacja Miasta Łodzi wzięła udział w 215 rocznicy Miasta Odessy
31.08-07.09.2009 r.
W Odessie odbył się X Festiwal Filmów Polskich, organizowany przez Urząd Miasta Łodzi i Muzeum Kinematografii w Łodzi.
01-04.09.2008 r.
Oficjalna delegacja z Urzędu Miasta Łodzi uczestniczyła w obchodach Święta Odessy, podczas których odbył się IX Festiwal Filmów Polskich w Odessie.